Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir (mini RECENZE) – Galové zase dávají Římanům na budku

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Jedním z nejvýznamnějších exportních artiklů Francie na poli popkultury je galská dvojice Asterix a Obelix, kteří jsou známí po celém světě. Mimo stránky komiksů a plátna kin se s nimi pravidelně setkáváme také v rámci interaktivní zábavy, tedy počítačových her. V posledních dnech se o slovo hlásí třetí porce tradiční mlátičkové zábavy s podtitulem The Crystal Menhir, díky níž opět můžeme Římanům ukázat, že Galové ještě nesložili zbraně.

Mini Recenze (PS4 Pro)Dojmy z Gamescomu 2019


• Žánr: izometrická mlátička • Multiplayer: Ano (local, co-op) • Vývojář: OSome Studios • Vydavatel: Microids • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (21. listopadu 2019) Homepage • Čeština: Ne


Části článku:


Obsah recenze Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir (PS4 Pro)

 1. Caesar touží po tajemném severském artefaktu
 2. Zpráva vyšetřovatele: Po obětech zůstaly jen sandály
 3. Kooperace bez legrace
 4. Rozporuplný pohled na Blacksad: Under the Skin
 5. Mini Recenze Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir PC

Caesar touží po tajemném severském artefaktu

• Mini Recenze: 29. 11. 2019 • Autor: Jakub Němec

„Za vším hledej Caesara“, mohli by si říct obyvatelé nedobytné vesnice v Armoriku, kteří odolávají římským nájezdům díky kouzelnému nápoji druida Panoramixe (v anglickém znění se připravte na jiná jména: Panoramix = Getafix, pes Idefix = Dogmatix, jen ústřední dvojice si ponechává svá přízviska), takže není divu, že i nyní se slavný vojevůdce a vládce římské říše dostává na scénu. Jeho generálové přepadli severský ostrov Thule, na němž se nacházel starodávný křišťálový menhir ovládající mocné síly přírody. To se samozřejmě hrdinným Galům nelíbí, a tak se Asterix a Obelix vypraví do všech evropských koutů, aby mu jeho plán překazili.

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir; wallpaper: recenze, cover
Pěkná řádka Římanů, na něž si budete brousit pěsti v Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir, na vás bude poslušně čekat ve svých táborech, kterými se proženete jako větrná smršť. „Mám být ještě slušný, Asterixi?“ „Už nemusíš, Obelixi...“

Příběh v Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir nemá ambice získat Oscara za nejlepší scénář. Ten ve své podstatě tvoří jen důvod, proč nasekat stovkám neodbytných legionářů na zadek, ale asi by se neztratil ani v komiksové podobě a po pár úpravách by se nemusel stydět ani vstoupit na filmové plátno (děti nejsou náročné, stačí, když se zasmějí). Během přibližně deseti hodin se totiž i jako dospělí pobavíte u řady gagů odrážejících dnešní společnost (ve vedení protiřímského odboje stojí dáma jménem Rezzy Stance a podobně), ale netlačí tak na pilu jako v Asterix & Obelix XXL 2: Mission: Las Vegum. Je věčná škoda, že se zrovna tento titul nedočkal české lokalizace, což by česká omladina určitě ocenila.

Zpráva vyšetřovatele: Po obětech zůstaly jen sandály

Právě na později narozené hráče totiž směřuje celé pojetí projektu Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir. Při potyčkách s Římany tak uvidíte všechny klasické chvaty, během nichž pošlete nebohé vojáky vstříc oblakům, sprintem prorazíte štíty nebo legionáře roztočíte za kotník, abyste je poslali v ústrety jejich druhům. Postupem času narazíte také na silnější vazby, generály a alarmisty s trubkou, kteří zbuntoší celý tábor, jen co vás zmerčí. Na vyšší obtížnosti už je třeba více taktizovat, využívat speciální chvaty (k jejichž spuštění musíte mít energii) a ve vhodnou chvilku uhnout letícímu šípu či špičatému kopí.

Asterix & Obelix XXL3 The Crystal Menhir Reykjavum I GEM (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Nejvíce soubojů v rámci Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir je soustředěno do římských táborů, kde si můžete dosyta vyzkoušet všechny získané dovednosti.

Svou úlohu samozřejmě bude hrát také magický menhir z názvu hry. Postupně jej vybavíte mrazivou silou, ohnivými výpady či magnetismem, s jejichž pomocí vyřešíte jednoduché prostorové puzzly, abyste nemuseli pořád dokola jen třískat návštěvníky z Apeninského poloostrova. Díky hádankám si budete užívat pobyt v labyrintu na Krétě (bohužel bez minotaura) nebo některé pasáže z fénického Týru a severského Thule. Naopak pohlavek by tvůrci ze studia OSome zasloužili za závěrečnou pasáž v Římě, které působí jako bludiště, v němž se Asterix a Obelix neustále zasekávají o objekty, jež nelze v zákrytu sloupů a zdí vidět. Místní přepínání do pseudo 3D na přehlednosti také nepřidá.

Kooperace bez legrace

Náročnější hráč si po čase možná bude stěžovat na monotónní fackování Římanů, proti němuž autoři bojují vhodně načasovanými změnami prostředí či různorodě poskládanými legionářskými tábory, kterými se musíte promlátit, ale z mého pohledu Asterix & Obelix XXL3: The Crystal Menhir zklame v mechanice, jež měla být jeho předností – lokální kooperaci. Zatímco v singleplayeru volně přepínáte mezi udatnými Galy (což je občas dost fuška), tak ve dvou se každý chopí svého hrdiny a máchá kolem sebe pěstmi. Dokud vydržíte na jednom místě, neobjevíte zásadní problém. Jenže ve chvílích, kdy se jeden vydá nalevo a druhý vpravo, jste ztraceni.

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir; gameplay: bitka Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir; gameplay: resistance Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir; gameplay: pasti
Humorné chvilky zažijete především během rozhovorů, ale také bitky vám přikovají úsměv na tvář. Krušnější momenty vyhlížejte v rychlíkových puzzle pasážích.

Obrazovka se nerozpoltí jako v chystané diablovce Darksiders Genesis, ale Obelix se zkrátka ztratí z dohledu a je ponechán svému osudu. Neustále tak na sebe musíte pokřikovat, kam půjdete, protože jinak si hru neužijete, spíše se protrápíte. Tahle obrovská piha na kráse dost znehodnocuje jinak pozitivní zážitek. Občasné technické nedokonalosti či nedotaženosti sice pozlobí, ale nejsou nijak zásadní, takže si jich všimnete jen zřídka. Titul Asterix & Obelix XXL3: The Crystal Menhir vycházející na PC, PS4, Xbox One a Switch 21. listopadu zkušenější pařany neurazí a mladší si jej vyloženě užijí, také díky věrné grafice, která si půjčuje to nejlepší z animovaných filmů.

Tato mini recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 70 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
73 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
55 %
Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir; mini recenze

Klady

 • Odpočinková mlátička
 • Návrat do dětství
 • Typický humor
 • Snadné ovládání (i pro děti)
 • Audiovizuální zpracování věrné předloze

Zápory

 • Nevyužitý potenciál lokální kooperace
 • Závěrečná pasáž v Římě
 • Pro někoho jednotvárné
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir – Dojmy z Gamescomu 2019

 1. Římani dostanou na budku kouzelným menhirem
 2. Příběh zatím zahalen rouškou tajemství
 3. HW nároky pro Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir PC

Římani dostanou na budku kouzelným menhirem

• Dojmy z GC: 6. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Nedávno jsem recenzoval na našich stránkách Asterix & Obelix XXL2: Mission: Las Vegum, remasterovanou klasiku z roku 2005, a i když mě bavil humor založený na klasických gazích a popkulturních odkazech, nakonec si kvůli řadě technických problémů a nedodělků odnesl mírně nadprůměrné skóre. Jenže tvůrci ze studia OSome Studios nehodili flintu do žita, zapomněli na vtípky ze současnosti a pustili se do tvorby úplně nového dílu Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir, v němž se Obelix dostane k magickému menhiru, čímž sympatickým Galům zajistí vedle kouzelného lektvaru další nadpřirozený artefakt, díky němuž proženou proradným Římanům faldy.

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir | Teaser | Xbox One

Úvodní ukázka toho příznivci dvou galských bojovníků o Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir mnoho nepoví, ale uvidí kouzelný kámen v akci.

Během půlhodiny před obrazovkou jsem zjistil, že se jedná o parádní zábavu. Autoři vytvořili klasickou mlátičku, která pobaví malé i velké hráče, v níž se můžete pohodlně protřískat skrz základní zástupy nepřátel, ale ve větším množství s generálem, lučištníky nebo jiným silákem za zády už vám dokáží pořádně zatopit. Klasické kreslené násilí tak tvůrci obohatili o krystalický kámen schopný odrazit dotírající Caesarovy poskoky do bezpečné vzdálenosti, zmrazit je, zapálit jim půdu pod nohama či vytvořit okolo obou hrdinů magický štít. Vlastnosti menhiru jde dokonce kombinovat do komb a lze tak zkoušet, co vše vám Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir povolí.

Příběh zatím zahalen rouškou tajemství

Během hraní jsem z francouzských vývojářů s úsměvem sledujících, jak proliskávám římské kohorty, nebyl schopen vymámit větší detaily o scénáři. Naznačili pouze, že jde o originální dobrodružství založené na honbě za tajemným artefaktem (že by menhir?), který nesmí dostat do ruky invazivní síly z Apeninského poloostrova. Nechci působit jako skeptik, ale u podobně laděných titulů se příběh staví až na druhou kolej a mnohem více záleží na prožitku ze samotné hry. V tomto ohledu je na tom Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir mnohem lépe než jeho předchůdce.

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir; screenshot: grafika

Tvůrci Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir vsadili na jistotu a graficky se přiblížili animaci z kreslených filmů v kombinaci s třetím rozměrem, což alespoň u mě zafungovalo na jedničku.

Nebudu tvrdit, že jsem se ani jednou nezasekl o neviditelnou texturu či jsem nedostal ránu od Římana nadmíru vzdáleného, ale vše probíhalo v tak svižném a zábavném duchu, že jsem prozatím schopen tyto nedostatky odpustit. Navíc si musíme uvědomit, že Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir byl teprve v beta fázi a řada problémů se může odstranit. Škoda, že jsem nemohl vyzkoušet také přítomný kooperativní mód, ale ten si snad užiju v plné verzi, která vyjde na PC, PS4, Xbox One a Switch 21. listopadu. Musím přiznat, že se na galský výprask ve skrytu duše velmi opatrně těším. Snad to nebude průšvih, ale kvalitní oddechovka pro hráče všeho věku.

• Zdroje: Vlastní (Gamescom 2019)

HW nároky pro Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 Windows 7/8/10
Procesor Intel Core i3-2125 (3,3 GHz) AMD FX 4100 (3.6GHz) Intel Core i7-3820 (3,6 GHz) AMD FX 8350 (4.0 GHz)
Grafická karta 2 GB (Geforce GTX 760/ Radeon R7 370) 4 GB (Geforce GTX 970/ Radeon R9 390)
DirectX - -
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 3 GB volného místa 3 GB volného místa
i Mohlo by vás zajímat

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir vychází 21. listopadu na PC, PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovat.

4,6 11×
Asterix and Obelix XXL 2 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, adventura, arkády a dětská, - U Teutatese! Nezkrotní galové jsou zpět s novou videohrou. Hlavními hrdiny dva slavní Galové, kteří musejí splnit řadu výzev ve speciálním parku, který se snaží vybudovat Julius Caesar.
Zlevněno -14 %
299,- 349,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX614
5,0
Asterix and Obelix XXL 2 - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční, adventura a arkády,
499,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: NSW526
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací