Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

PS summer vega

F1 22 (RECENZE) – Evoluční zastávka v boxech

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Okruhy celého světa jsou již připraveny na seriál Formule 1, který s novou sezónou přináší také další díl zavedené série od britského studia Codemasters. Po roce tedy můžeme usednout za virtuální volant a porovnat své řidičské dovednosti s nejlepšími závodníky současnosti. Jak se titul F1 22 hraje, co přinesl nového a v čem se moc neposunul, se dozvíte v naší recenzi.

zdroj: vlastní

F1 22 ve zkratce

  F1 22

 • Žánr: Závodní
 • Vývojář: Codemasters
 • Vydavatel: EA Sports
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 1. 7. 2022 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One

F1 22 (RECENZE PS5) – Obsah článku

Supersporty a hvězdný život závodníka


Před dvěma lety přišli vývojáři ze studia Codemasters s přepracovaným pojetím závodů Formule 1, za což byli po zásluze chváleni. Od té doby se ovšem posunují pouze malými krůčky vpřed, upravují funkční herní model a zkouší se zavděčit novými módy. Loni vyrukovali v F1 2021 s příběhovou kampaní Breaking Point, která působila jako nenáročné sportovní drama. Podle mnohých hráčů a novinářů byla ovšem dějová nadstavba zbytečná, a tak se jí v letošním F1 22 nedočkáme.

F1 22; gameplay: rozjezd

zdroj: vlastní

Na startu každého závodu v F1 22 je vždy těsno.

Místo toho se autoři rozhodli, že se zaměří na život hvězdných závodníků mimo asfaltové silnice celosvětových okruhů. Teda alespoň to slibovali. Všeho všudy se totiž v módu F1 Life vaše ambice smrsknou na otevření všech superkár, které si můžete vystavit ve svém budoáru. Ten si můžete taktéž přizpůsobit a čekat, až vás navštíví ostatní hráči. Přidejme k tomu výstavku se získanými poháry, možnost nakoupit několik kusů licencovaného oblečení a je to suma sumárum všechno. Takže se nic převratného nekoná.

Nejvýrazněji do hratelnosti promluví desítka luxusních vozidel, s nimiž se můžete vydat plnit úkoly na závodní okruhy, případně zkusit zajet tratě na co nejlepší čas. Soupeřit s ostatními ovšem nemůžete. A vlastně ani o moc nepřicházíte, protože jejich jízdní model je vedle formulových monopostů až nepříjemně neohrabaný. V rámci výzev Pirelli Hot Laps zkoušíte překonat průměrnou rychlost na úseku tratě, plnit časové výzvy, zkoušíte předjet umělou inteligenci nebo driftujete, což pro mě byl mírně řečeno očistec. Všeho si užijete víc než dost v rámci sezónního módu, kdy si vyberete jednu z nabízených možností a snažíte se vydělat nějaký dolar do týmové kasičky. Ovšem už po odmávnutí cílového praporku zapomenete, že jste event jeli a vrhnete se zpět do formulí.

F1 22 PS5 gameplay: Development Boost (NO COMMENTARY) I Alza Magazín

zdroj: vlastní

Plnění úkolů od konstruktérů vám v sezóně F1 22 pomůže zrychlit vývoj součástek a navíc se naučíte projíždět efektivně zatáčky.

Sezóna stále funguje na jedničku


V případě „ef jedniček a dvojek“ si ovšem nelze na nic ztěžovat. Codemasters vychytali jízdní model do poslední mušky, takže usednout za volant těchto nezkrotných strojů stále vyloudí úsměv na tváři každého fanouška vysoké rychlosti. Díky bohatým možnostem úprav si každý závodník přizpůsobí hratelnost na míru a může se vydat na trať. Méně opatrní jezdci si mohou snížit míru poškození, případně kolizní model úplně vypnout, také lze poladit umělá inteligence soupeřů a zapnout možnost flashbacku umožňující o několik vteřin vrátit čas. V tomto ohledu nemá F1 22 konkurenci, protože několika jednoduchými úpravami lze kroužit po trati v arkádovém stylu a chvíli na to se pohroužit do hardcore simulace, kde je každá chyba kritická.

Podobně lze přistupovat ke správě týmu v rámci sezóny. Buď budete důvěřovat svým mechanikům, nebo se přímo pustíte do rozhodování o každé součástce při závodu i v období volna. Vývojový strom technologií zůstal podobný jako v loňském roce, což platí i pro fungování týmového zázemí. Stejně tak se zachovala možnost Quick Practice pro zisk konstruktérských zkušeností s menší časovou náročností. Přibyla ovšem možnost vybrat si startovní pozici stáje od úplných nováčků po etablovaný tým, který už disponuje spoustou výhod, což vám ušetří moře času. Zkrátka mód My Team je stále základním lákadlem singleplayeru, u něhož navíc stále existuje možnost hrát ve dvou lidech.

F1 22; gameplay: Monaco F1 22; gameplay: kolo

zdroj: vlastní

V kariéře projedete všechny tratě aktuální pro sezónu F1 22.

Když létají plechy vzduchem


Ani umělá inteligence není v titulu F1 22 vůbec špatným soupeřem, ale lidským protivníkům se nevyrovná (i když Hamilton vás sestřelí klidně i během tréninku). Jak v tom dobrém, tak v tom špatném ohledu. Stroje s živým hráčem za volantem totiž dokáží překvapit netradičními manévry a musíte se mít na pozoru. V době recenzování ještě nebyl zpřístupněn plnohodnotný multiplayer, ale vyzkoušel jsem funkční splitscreen u jedné obrazovky a v rámci týdenní výzvy jsem absolvoval také několik závodů. Díky agresivní jízdě oponentů jsem ovšem ani jeden online podnik nedokončil, protože mě vždy některý z živých soupeřů narantloval tak, že jsem musel odstoupit. Vzhledem k tomu, že jsem na start čekal přes půl hodiny a nejel ani dvě minuty, se nikdo nemůže divit mému vzteklému rozpoložení.

Naštěstí Codies do své hry zařadili mechaniku Super Licence fungující jako vysvědčení vaší jízdy a díky níž bude algoritmus přiřazovat řidiče stejného rozpoložení k sobě. V každém případě se můžeme těšit na pravidelné turnaje a další výzvy. Na multiplayer jsou ovšem opět navázány mikrotransakce, včetně systému Podium Pass, v němž si otevíráte kosmetické předměty. Některé sice dostanete pouze za naježděné kilometry a splněné úkoly, ale jiné po vás budou chtít investici v rámci VIP sekce. Monetizace v zásadě neovlivňuje hratelnost, ale F1 22 nesluší a zbytečně po ní zůstane pachuť exkluzivity za další peníze.

F1 22 PS5 gameplay: Miami Circuit (NO COMMENTARY) I Alza Magazín

zdroj: vlastní

Nová trať v Miami nabízí klasickou porci adrenalinu namíchanou z obrovské rychlosti a záludných zatáček. Díky F1 22 máte šanci prozkoumat okruh metr po metru.

Audiovizuální orgie


Svůj vysoký standard vývojáři drží v rovině audiovizuálního zpracování. Monoposty, tratě i jezdci jsou věrní originálu a na každém momentu závodění vidíte důraz na maximální detailnost. V recenzentské verzi se ještě objevily občasné bugy v podobě prolínání textur či pádů hry, ale ty vývojáři slibují odstranit patchem v den vydání. Snad se všechny nedokonalosti podaří úspěšně vychytat.

Pochvalu si zcela jistě zaslouží ozvučení F1 22. Efekty monopostů vás absolutně vtáhnou do děje, pouhým uchem slyšíte, když začne haprovat některá součástka vašeho stroje a okamžitě víte, že návštěva boxů je nevyhnutelná. Dění na obrazovce přibližuje k atmosféře televizního přenosu také bouřlivý rachot formulí, zvuky kolizí a profesionální komentář. K totálnímu ponoření do víru závodu napomáhá také ovladač DualSense na konzoli PS5, který skvěle reaguje na veškeré vnější podněty z tratě. Velmi dobře cítíte každý kamínek kačírku, brzdné podélné pruhy nebo přetížení při prudkém brzdění. Přímo pod vašimi prsty jednotlivé páčky pracují a plastově se kroutí, aby vám poskytly co nejautentičtější zážitek.

F1 22; gameplay: Ferari Francie F1 22; gameplay: Rakousko

zdroj: vlastní

Na supersporty z režimu F1 Life se v F1 22 lépe dívá, než abyste sedli za jejich volant.

Dvakrát do stejné vody nevkročíš?


Bohužel F1 22 není dokonalá hra a najdou se i závažnější chyby. Významná je v podstatě jen jedna, ale o to se zdá zásadnější. Pokud jste hráli loňský ročník, tak jako laik mnoho změn nezaznamenáte, dostanete jen úpravy týmů, novinku v podobě Sprintů před samotným závodem a seznámíte se s novou tratí v Miami, která nabízí velmi rychlé pasáže v kontrastu s technickými zatáčkami a šikanami.

Jestli jste ovšem skalní fanoušek, užijete si posun v jízdním modelu na základě úprav reálných strojů. V podstatě se tak naplno projevuje sezónní vydávání hry a vysoce funkční model hratelnosti, který nelze výrazně posunout. Bylo by férovější vydat placený update pro vlastníky původní hry, ale vydavatel EA Sports smýšlí stejně jako u ostatních svých sportovních her.

F1 22; gameplay: Singapur

zdroj: vlastní

Úžasná míra detailů vás v F1 22 spolehlivě dostane do závodu.

Ve zkratce vám tedy mohu F1 22 doporučit, protože se jedná o velmi kvalitní závodní titul s propracovaným jízdním modelem a množstvím zábavných módů, jimž vládne sezónní My Team. Pokud jste ovšem hráli některý z posledních dvou dílů, mnoho výrazných změn nezaznamenáte. Nové zařazení supersportů je spíše na okrasu a velmi rychle na ně zapomenete, takže stejně zůstanete věrni formulovým monopostům. Nižší finální známka tedy odráží skutečnost, že loni byl titul velmi podobný a plná cena je pro harcovníky v sérii příliš vysoká. Pokud ovšem chcete do seriálu F1 naskočit jako nováček, klidně si jeden až dva bodíky přičtěte.

• Zdroje: Vlastní


F1 22 (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii poskytlo studio Codemasters.

        Hodnocení7/10 DOBRÉ
Verdikt:

F1 22 nabízí kvalitní závodní zážitek, jak jsme od série studia Codemasters zvyklí. Bohužel chybí výrazné inovace a F1 Life nevyužilo svůj potenciál. Pro nováčky v sérii se jedná o skvělý titul, veteráni by měli nákup promyslet. nalákat by je mohly změny v jízdním modelu a trať v Miami.

F1 22; recenze

Klady

 • Do detailu využitá licence F1 a F2
 • Skvělý jízdní model formulí
 • Kariérní mód
 • Splitscreen
 • Velká míra přizpůsobení
 • Audiovizuální zpracování

Zápory

 • Není moc změn oproti loňskému dílu
 • Nevyužitý potenciál F1 Life
 • Mikrotransakce (ač jen kosmetické)
 • Těžkopádnost supersportů
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro F1 22 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2130 or AMD FX 4300 Intel Core i5 9600K or AMD Ryzen 5 2600X
Grafická karta (ray-tracing off) NVIDIA GTX 1050 Ti | AMD RX 470 NVIDIA GTX 1660 Ti | AMD RX 590
Grafická karta (ray-tracing on) GeForce RTX 2060 | Radeon RX 6700 XT GeForce RTX 3070 | Radeon RX 6800
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 80 GB 80 GB

• Zdroj: Steam (29. 6. 2022)

S jakým herním PC na F1 22?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza GameBox Core RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza GameBox Core RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
F1 22 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: simulátor a závodní - Vstupte do nové éry Formule 1 v EA SPORTS F1 22, oficiální videohře 2022 FIA Formula One World Championship. Připravte se na novou sezónu, protože přepracovaná auta a přepracovaná pravidla nově definují závodní den. Vyzkoušejte své dovednosti na novém Miami International Autodrome a vychutnejte si kouzlo Formule 1 v F1 Life.

1 839,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0230
F1 22 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: simulátor a závodní, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - Vstupte do nové éry Formule 1 v EA SPORTS F1 22, oficiální videohře 2022 FIA Formula One World Championship. Připravte se na novou sezónu, protože přepracovaná auta a přepracovaná pravidla nově definují závodní den. Vyzkoušejte své dovednosti na novém Miami International Autodrome a vychutnejte si kouzlo Formule 1 v F1 Life.

1 709,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX1304
F1 22 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, krabicová verze, žánr: simulátor a závodní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - Vstupte do nové éry Formule 1 v EA SPORTS F1 22, oficiální videohře 2022 FIA Formula One World Championship. Připravte se na novou sezónu, protože přepracovaná auta a přepracovaná pravidla nově definují závodní den. Vyzkoušejte své dovednosti na novém Miami International Autodrome a vychutnejte si kouzlo Formule 1 v F1 Life.

1 659,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO877
F1 22 - Xbox Series X
Hra na konzoli - Xbox Series X, krabicová verze, žánr: simulátor a závodní - Vstupte do nové éry Formule 1 v EA SPORTS F1 22, oficiální videohře 2022 FIA Formula One World Championship. Připravte se na novou sezónu, protože přepracovaná auta a přepracovaná pravidla nově definují závodní den. Vyzkoušejte své dovednosti na novém Miami International Autodrome a vychutnejte si kouzlo Formule 1 v F1 Life.

1 909,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XBSE0200
F1 22 Standard Edition - Xbox Series X|S Digital
Hra na konzoli - Xbox Series X, Xbox Series S, krabicová verze s klíčem ke stažení, klíč pro Xbox Live, žánr: simulátor a závodní - Vstupte do nové éry Formule 1 v EA SPORTS F1 22, oficiální videohře 2022 FIA Formula One World Championship. Připravte se na novou sezónu, protože přepracovaná auta a přepracovaná pravidla nově definují závodní den. Vyzkoušejte své dovednosti na novém Miami International Autodrome a vychutnejte si kouzlo Formule 1 v F1 Life.

Novinka
2 099,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1962
F1 22 Standard Edition - Xbox One Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, krabicová verze s klíčem ke stažení, klíč pro Xbox Live, žánr: simulátor a závodní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - Vstupte do nové éry Formule 1 v EA SPORTS F1 22, oficiální videohře 2022 FIA Formula One World Championship. Připravte se na novou sezónu, protože přepracovaná auta a přepracovaná pravidla nově definují závodní den. Vyzkoušejte své dovednosti na novém Miami International Autodrome a vychutnejte si kouzlo Formule 1 v F1 Life.

Novinka
1 899,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1961
F1 22
Hra na PC - krabicová verze, klíč pro Origin, žánr: simulátor a závodní - Vstupte do nové éry Formule 1 v EA SPORTS F1 22, oficiální videohře 2022 FIA Formula One World Championship. Připravte se na novou sezónu, protože přepracovaná auta a přepracovaná pravidla nově definují závodní den. Vyzkoušejte své dovednosti na novém Miami International Autodrome a vychutnejte si kouzlo Formule 1 v F1 Life.

1 409,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG1359
PlayStation 5 + 2 hry (bude upřesněno později)
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, hra v balení (fyzický nosič) - 2 hry (bude upřesněno později) - Z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré přijaté předobjednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně podle data vytvoření předobjednávky a dle dostupnosti příslušné regionální verze s omezením 1ks na zákazníka. Od 23.6.2022 nepřijímáme další předobjednávky na samostatné konzole. Aktuální informace získáte pomocí „Hlídat dostupnost“.

Novinka
15 890,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005b
PlayStation 5
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - Z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré přijaté předobjednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně podle data vytvoření předobjednávky a dle dostupnosti příslušné regionální verze s omezením 1ks na zákazníka. Výhodné sety od Sony (konzole a hra) budou přednostně nabídnuty zákazníkům s předobjednávkou samostatné konzole vytvořenou do data uzavření předobjednávek na samostatné konzole, tj. 22.6.2022 (postupně), následně budou nabídnuty zákazníkům z předobjednávkové fronty na výhodné sety. 

Cena nebyla stanovena
Těšíme se
Objednací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - Z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré přijaté předobjednávky PlayStation 5 Digital Edition jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle data vytvoření předobjednávky a dle dostupnosti příslušné regionální verze s omezením 1ks na zákazníka. Od 23.6.2022 nepřijímáme další předobjednávky na samostatné konzole. Aktuální informace získáte pomocí „Hlídat dostupnost“. 

Cena nebyla stanovena
Těšíme se
Objednací kód: MSX005DE
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

13 490,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001a
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Cestovní poukaz v hodnotě 100 EUR
+ ZDARMA Karetní hra Scratch Wars - Starter Lite

6 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series X + Xbox Stereo Headset
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

13 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001ab9
0
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací