Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Pro výdej již objednaného zboží jsou naše pobočky otevřeny. Přečtěte si aktuální doporučení k nákupu.
Vážení zákazníci, prosíme vás o porozumění v této mimořádné situaci. Ze všech sil pracujeme na včasném doručení objednávek. Děkujeme za pochopení.
vega vega

Half-Life: Alyx – Tipy do začátků

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Half-Life: Alyx boří všechny hranice, jež jsme dosud měli možnost ve virtuálním prostoru zažít, o čemž referují nejen novináři, ale také hráči po celém světě, kteří již měli příležitost nakouknout do ulic City 17. V dnešním článku se ovšem povětšinou nebudeme bavit o úžasném audiovizuálním zpracování a vymazlené fyzice (to si necháme na blížící se recenzi), ale zaměříme se na tipy, které by vám měly pomoci při prvních krůčcích v kůži Alyx Vance.

Half-Life Alyx; screenshot: Alyx Vance, Combine soldiers

Half-Life: Alyx (TIPY) – Obsah článku

  1. Half-Life: Alyx chce prostor, hodně prostoru
  2. Věnujte čas správnému nastavení
  3. V Half-Life: Alyx se nebojte experimentovat
  4. Věnujte pozornost okolí
  5. Šetřete náboji – hledejte zranitelná místa
  6. Prvním nákupem by měl být zaměřovač
  7. Používejte teleportaci, pokud vám z ní není špatně

Half-Life: Alyx chce prostor, hodně prostoru

Mezi vývojářské studio Valve a pojem „herní revoluce“ si mnozí z nás dávají rovnítko, což později narození asi moc nechápou. Ale hráči, kteří si užívali 3D revoluci devadesátých let, tuší, o čem mluvím. Původní Half-Life nabídl v rámci žánru stříleček nevšedně kvalitní příběh, zatímco dvojka na svou dobu neuvěřitelně propracovanou fyziku. Nyní se o slovo hlásí titul Alyx s VR zážitkem, kvůli němuž se mnozí rozhoupali investovat do brýlí, a tak se musí připravit na úskalí spojená s pohybem ve „skutečně“ trojrozměrném prostředí. Proto cítím potřebu se u prvního tipu zmínit o nutnosti mít kolem sebe dostatečný prostor.

 Half-Life Alyx; screenshot: visící vojáci
Pro pohyb budete potřebovat dostatek prostoru, protože v Half-Life: Alyx bude kolem sebe neustále máchat rukama a mít tendenci pochodovat po pokoji.

Ať už máte jakýkoliv typ podporovaného hardwaru (Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift/Quest, Windows Mixed Reality), budete připojeni drátem k počítači (včetně Questu), a proto se zařiďte tak, aby byl co možná nejdelší. V mém případě hraju Half-Life: Alyx na Oculu Quest propojeném s počítačem díky beta verzi služby Oculus Link a musím uznat, že dvoumetrový kabel je dost limitující, ale dá se na to zvyknout. Zároveň je důležitým faktorem místo okolo vás, s počítačem za zády se vám totiž bude hrát dost těžko (mně se během půl hodiny podařilo v rámci souboje shodit obraz ze zdi, převrátit obrazovku a narazit do dveří, achievement za to ovšem nebyl).

Posledním tipem pro hráče nově vstupující do zóny virtuální reality je nutnost upozornit své okolí (tzn. hlavně rodinné příslušníky), že se pouštíte do ne úplně standardního zážitku. Mimo to, že je můžete v rámci mávání prostorem přetáhnout ovladačem, není nejlepší pocit, když vám žena sáhne na rameno ve chvíli, kdy se snažíte objevit slintajícího headcraba za hromadou sutě. Díky tomu, že Valve skvěle dávkuje thrillerové chvilky, si takový nevinný kontakt s realitou mimo hru pomalu žádá o výměnu spodního prádla. V Half-Life: Alyx je atmosféra napínavá jako kšandy, takže ve chvíli, kdy jste kvůli aktuální koronavirové karanténě doma pohromadě, se raději zamkněte v pokoji. 

Věnujte čas správnému nastavení

Ve Valve si dali obrovskou práci s tím, aby si každý hráč našel svou komfortní zónu, a proto uživatelé dostali možnost upravit si zážitek podle svých preferencí. Pokud máte problém s tradičně VR skokovitým pohybem, pravděpodobně oceníte možnost pohybovat se volně pomocí páčky na pravém ovladači. Problém se mohl objevit při otáčení, protože po vydání nabízel Half-Life: Alyx pouze „trhané“ otáčení o určitý úhel (15–90 stupňů), po stížnosti komunity se ovšem přidalo také volné rozhlížení pomocí páčky. Pokud nejste na zážitek ve virtuální realitě zvyklí, možná se vám zatočí hlava či zažijete jiné dopady kinetózy, takže jestli si nejste jistí, první chvíle v Half-Life: Alyx vřele doporučuju na židli.

Half-Life: Alyx Blink Move Quick Angle Rotation

Skokovitý pohyb „Blink“ a otáčení „Snap Turn“ v Half-Life: Alyx je nastaven jako základní možnost, které může v gameplayích působit poněkud trhaně.

Half-Life: Alyx Shift Move Quick Angle Rotation

Pohyb „Shift“ teleportuje podobně jako „Blink“ s tím rozdílem, že pohyb na místo zaznamenáváte jako přitažení hákem.

Half-Life: Alyx Continuous Move Continuous Angle

Soustavný pohyb „Continuous“ může u někoho způsobovat kinetózu, na druhou stranu si lze vychutnat každý krok hrdinky Alyx. Nově přidaná možnost „Continuous Turn“ nabízí možnost otáčet kolem osy hrdinky bez trhání, ale u někoho to může způsobit nepříjemné škubání u žaludku.

V Half-Life: Alyx se nebojte experimentovat

Když už si kolem sebe vymezíte dost prostoru, lidé v okolí budou upozorněni na váš pobyt v City 17 a Half-Life: Alyx nachystáte dle svých preferencí, můžete se konečně nechat pohltit světem, který pro vás Valve vytvořilo. Rozhodně nikam nespěchejte, dejte si na čas a pořádně si osahejte nabízené možnosti. V samotné hře během stresujících přestřelek či úprku před monstry vám zažité mechanismy zachrání holou kůži. Doporučil bych vzít si ve hře do rukou nějaký předmět a normálně si s ním pohazovat, dostanete tak správný cit do rukou.

Half-Life: Alyx Looting Drawers

Prozkoumávání šuplíků může vypadat jako velká nuda, ale občas narazíte na zlatou žílu.

Ve chvíli, kdy nasadíte gravitační rukavice, věnujte pár minut přitahování a házení věcí do dálky. Možná vám to bude připadat jako prkotina, ale ve chvíli, kdy vám poletí v ústrety odjištěný granát, bude vděčni za každou chvilku tréninku. V soubojích s vojáky buďte zdravě drzí a nezdráhejte se jim ukrást náboje na dálku, protože v Half-Life: Alyx se nehraje na slušnost, ale na přežití. S heslem „Za zkoušku nic nedáš“ prostě zkoušejte veškeré limity hry, abyste následně pravidla fyziky a pohybu využili ve svůj prospěch. Pak se můžete pokoušet o takové majstrštyky jako chytit skákajícího headcraba do barelu a podobně.

Věnujte pozornost okolí

Při průchodu jednotlivými úrovněmi se pořádně rozhlížejte, protože můžete najít řadu vodítek k řešení hádanek (základem je tahat za červená madla), nacházet schované náboje (rozbíjení dřevěných beden bude vaším denním chlebem) či materiál na vylepšování zbraní. Vyplatí se také vyhlížet potenciální kryty, když vás přepadnou vojáci nebo mimozemská stvoření prahnoucí po osedlání vaší hlavy. Při řešení rébusů mnohdy stačí vzít do ruky multifunkční nástroj a sledovat dráty ve zdi, abyste pochopili, co je třeba udělat.

Half-Life: Alex What the Crate?

Rozbíjení krabic je nejen skvělá zábava, ale také za to budete odměněni náboji či injekcí.

Šetřete náboji – hledejte zranitelná místa

Half-Life: Alyx není typická akční hra, v níž se povalují hromady nábojů na každém rohu, a proto s nimi neplýtvejte. Sice vám bude připadat, že zásobníky do pistole se válejí všude kolem, ale tato zbraň je tak slabá, že budete jen sledovat, jak se tenčí zásoba projektilů ve vašem baťohu. Proto se při střetech zaměřte na slabá místa nepřátel a využívejte proti nim ty nejlepší zbraně. Broukům se vyplatí odstřelovat končetiny a dorazit je odpálením zářivého zadečku, zombíkům s headcraby miřte na hlavu (pokud zneškodníte pouze zombíka, headcrab se odpoutá a půjde po vás) a jednotlivé třídy vojáků Combine mají také své slabiny (třeba výbušný barel na zádech).

Half-Life: Alyx Shooting Headcrabs with Shotgun

Headcraba musíte přesně trefit nejméně třikrát, ale když budete mít pevné nervy, tak jedna rána do jeho otevřené mordy ušetří spoustu nábojů.

Prvním nákupem by měl být zaměřovač

Výše uvedené tipy ovšem vyžadují precizní míření, a proto své nasbírané resiny (místní měna) při první příležitosti investujte do pořízení zaměřovače pro pistoli, brokovnici i samopal. Díky tomu máte větší šanci zasáhnout nepřítele přesně tam, kde potřebujete. Pistole vám pak dokonce dokáže zvýraznit živé headcraby, čímž se pro vás stanou snadnějším cílem. Některé příšery ani nemusíte zabíjet, jen je stačí zaměstnat, jako třeba na stropě přilepené chapadlovce. Jejich sestřelení vás sice může odměnit náboji, ale snazší je hodit jim cihlu a proběhnout okolo, zatímco si ji přitahují.

Half-Life: Alyx Riddle Solving & Upgrading Shotgun

Brokovnice vybavená zaměřovačem si zaslouží také automatické doplňování nábojů, které se osvědčí ve vypjatých momentech proti mimozemšťanům i vojákům Combine.

Používejte teleportaci, pokud vám z ní není špatně

Poslední tip se zaměřuje spíše na VR profíky – využívejte možnost teleportačního pohybu Alyx při soubojích s nepřáteli. Oni se totiž pohybují svou konstantní rychlostí, takže jim během okamžiku můžete odskočit o několik metrů a soustředit se na dobíjení, míření a likvidaci. Ovšem v případě, že se o vás bude pokoušet kinetóza tak toho raději nechejte, protože když to s vámi švihne nevolností, ohrožujete nejen svou existenci ve hře, ale především své zdraví (vlastně moc netušíte, kam byste padali). Doufám, že vám moje tipy do začátků pomůžou pro hladký start. Pokud váháte nad koupí a chcete si raději nejdříve přečíst recenzi, během pár dní ji najdete na našich stránkách.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat
Alza Gaming

Jsme Alza Gaming

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, filmu a esportu, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Sledujte nás na instagramu a facebooku, kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

HTC Vive Cosmos Elite - Brýle pro virtuální realitu
Nové
HTC Vive Cosmos Elite
Brýle pro virtuální realitu - dva LCD panely, obnovovací frekvence 90 Hz, zorné pole 110°, gyroskop, akcelerometr

25 590,- bez DPH 21 149,-
Koupit
Na objednávku do 4 pracovních dnů
Objednací kód: CES9a003ja2a
HTC Vive Pro Full kit
Brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, AMOLED 3.5", rozlišení 2880x1600, frekvence 90Hz, USB-C, Bluetooth, SteamVR, balení obsahuje: Vive Pro, Deluxe Headset, 2x ovladače, 2x základové stanice (verze 2.1), 2x MicroUSB nabíječky, 3x napájecí adaptér, DisplayPort

36 190,- bez DPH 29 909,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: CES9a003jb
HTC Vive Cosmos - Brýle pro virtuální realitu
HTC Vive Cosmos
Brýle pro virtuální realitu balení obsahuje (1x Vive Cosmos, 2x ovladače, 2x baterie, 1x linkbox, 1x USB kabel, 1x AC adaptér)

-4% 21 590,-
20 690,- bez DPH 17 099,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: CES9a003ja2
Oculus Rift S - Brýle pro virtuální realitu
Oculus Rift S
Brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, rozlišení 2560x1440, frekvence 80Hz, reproduktory 2.0; připojení 1x DisplayPort, 1x USB

14 990,- bez DPH 12 388,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 30.04.2020
Objednací kód: OC002b2s
HTC Vive Pro - Brýle pro virtuální realitu
HTC Vive Pro
Brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, AMOLED 3.5", rozlišení 2880x1600, frekvence 90Hz, USB-C, Bluetooth, SteamVR, balení obsahuje pouze VR brýle a sluchátka Deluxe Headset

22 290,- bez DPH 18 421,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 31.03.2020
Objednací kód: CES9a003ja
HTC Vive Pro Eye - Brýle pro virtuální realitu
-16%
HTC Vive Pro Eye
Brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, AMOLED 3.5", rozlišení 2880x1600, frekvence 90Hz, USB-C, DP 1.2, Bluetooth, SteamVR, balení obsahuje: Vive Pro Eye, Deluxe Headset, 2x ovladače, 2x základové stanice (verze 2.1), 2x MicroUSB nabíječky, 3x napájecí adaptér, DisplayPort

-16% 42 990,-
35 990,- bez DPH 29 744,-
Koupit
Akční cena
Na objednávku do 14 dnů
Objednací kód: CES9a003ja3
Oculus Quest 128GB - Brýle pro virtuální realitu
Oculus Quest 128GB
Brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, rozlišení 2880x1600, frekvence 72Hz, reproduktory 2.0, mikrofon, 128Gb

16 990,- bez DPH 14 041,-
Koupit
Očekáváme duben 2020
Objednací kód: OC002b2da2
Valve Index
Brýle pro virtuální realitu

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: VAL01
VRgineers XTAL
Brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, OLED s rozlišením 5K (5120x1440), vestavěný mikrofon, prostorový 3D zvuk, software pro rozpoznávání hlasu (brýle je možné ovládat hlasovými příkazy)

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: CES9XTAL
Asus Windows Mixed Reality
Brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, rozlišení 1440x1440 (3K), frekvence 90Hz, HDMI 2.0, USB 3.1 Gen 1, SteamVR

Předp. cena
12 999,- bez DPH 10 743,-
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: ASUSVR
Alza GameBox RTX2070 SUPER
Herní PC Intel Core i7 9700F Coffee Lake 4.7 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1920 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Intel Gaming Software Advantage Program

42 990,- bez DPH 35 529,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 9:00
Objednací kód: sklRB4c9g2w
Lenovo Legion Y740-15IRHg Black kovový
Herní notebook - Intel Core i7 9750H Coffee Lake, 15.6" IPS antireflexní 1920 × 1080 144Hz, RAM 16GB DDR4, NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q 8GB, SSD 1000GB, podsvícená klávesnice, webkamera, USB-C, WiFi 802.11ac, 3článková baterie 57 Wh, Windows 10 Home

+ ZDARMA Hra pro PC Lenovo Red Dead Redemption 2 - nutná registrace na www.lenovo.cz/rdr2 nebo www.lenovo.sk/rdr2
+ ZDARMA Elektronická licence Bezstarostný servis Lenovo

-4% 44 989,-
42 989,- bez DPH 35 528,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NT379t61
Alza IEM BattleBox RTX2080S+ Cougar
Herní PC Intel Core i9 9900KF Coffee Lake 5 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER 8GB, RAM 32GB DDR4 + Intel Optane 32 GB, SSD 2000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

66 990,- bez DPH 55 364,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 9:00
Objednací kód: sklSCL2080S2
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi