Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Rapture- Hidden empty L Rapture- Hidden empty P

Konec věků (RECENZE) – Poslední vzepětí lidstva proti temnotě

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Nekonečný souboj lidstva s příšerami temnot tvoří často základ fantasy her a ani deskovka Konec věků není výjimkou. Přesto se titulu od Kevina Rileyho podařilo přinést závan čerstvého větru do zavedeného systému deckbuildingu – hráči totiž nemíchají svůj balíček karet a mohou taktizovat na několik kol dopředu. Jak vše funguje, se dozvíte v naší recenzi.

Konec věků; foto: obal

zdroj: vlastní

Konec věků ve zkratce

  Konec věků

 • Žánr: Deckbuilding
 • Počet hráčů: 1–4
 • Autor: Kevin Riley
 • Vydavatel: Action Phase Games, Indie Boards & Cards
 • Distributor v ČR: REXhry
 • Herní doba: 60 minut
 • Doporučený věk: od 14 let (ale klidně od 12)
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,78/5
 • Hodnocení BGG: 8,0 (k 26. 6. 2022)

Obsah recenze Konec věků

 1. Trhlinami proti příšerám
 2. Možností, až se hlava zatočí
 3. Deckbuilding téměř bez míchání
 4. Jak se hraje Konec věků (pravidla)
 5. Konec věků jako nová závislost
 6. Recenze Konec věků: závěrečné hodnocení

Trhlinami proti příšerám


Svět deskovky Konec věků není příjemným místem pro život. Lidstvo se ukrývá ve své poslední výspě jednoduše nazvané Útočiště, kde se po generace připravují udatní válečníci a kouzelníci na poslední střet s temnými silami. Budoucnost je nakloněna spíše příšerám, tzv. Bezejmenným, kteří se pohybují pomocí trhlin. Jenže díky dlouhodobému studování se trhlinovým mágům podařilo odhalit jejich princip a nyní se jej rozhodli využít proti jejich pánům. Dochází k poslednímu střetu a právě vy povedete hrdiny do vřavy proti nepopsatelnému zlu. Připraveni?

Konec věků; foto: komponenty

Konec věků (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice deskovky Konec věků obsahuje 11 pořádacích karet, 40 žetonů životů, 21 žetonů energie, 10 žetonů hrozby, 15 žetonů zuřivosti/kusadel, 2 počítadla životů, 4 žetony s čísly hráčů, 203 karet hráčů, 27 karet přípravy, 4 pomocné karty, 9 karet pořadí, 75 karet Bezejmenných, 16 trhlin, 8 desek mágů, 4 desky Pánů Bezejmenných, 1 manuál pro první hru a 1 pravidla.

Atmosféra titulu Konec věků vás okamžitě pohltí svou staromilskou fantastikou. Může za to nejen stylová grafika jako z devadesátých let (o čemž vypovídá hned první pohled na diabloidní stvoření na krabici), ale také atmosférické texty na kartách, deskách hrdinů a Bezejmenných, díky kterým si poskládáte kontury místních dějin. S povedeným českým překladem od vydavatele REXhry tedy není problém propadnout místním reáliím a pohroužit se do hlubin ukrývající všemožné příšerstvo. 

Možností, až se hlava zatočí


Konec věků se řadí mezi kooperativní karetní hry, v nichž si tvoříte svůj vlastní balíček, s jehož pomocí se snažíte porazit bosse a jeho nohsledy ovládaných jejich balíčkem. V podstatě se každá partie počítá jako závěrečný souboj s ústředním potvorákem, který proti vám má převahu jak početní, tak silovou. Musíte tedy promýšlet své tahy, kooperovat s ostatními a najít jeho slabinu, na niž se pak soustředíte. Z počátku budete možná tápat, ale s každou další hrou se stanete zkušenějšími trhlinovými mágy, takže se vyvarujete fatálních chyb a začnete tvořit smrtící komba, která zaženou Bezejmenné zpátky do temnot.

Konec věků; foto: Trhlinoví mágové Konec věků; foto: Bezejmenní

Konec věků (Stolní hra)

zdroj: vlastní

V rámci partií deskovky Konec věků narazíte na nespočet kombinací díky osmičce odlišných hrdinů, čtveřici záporáků a dalších možností, jak namíchat karty a obtížnost.

Nemusíte se ovšem bát toho, že se vám Konec věků rychle ohraje. Uvnitř krabice totiž najdete kvarteto hodně odlišných bossů nabízejících dva stupně obtížnosti (plus další varianty obtížnosti v základu hry). Navíc se balíček nepřítele připravuje vždy s jistou mírou náhody, takže nemáte přesnou představu, jakému zlu budete čelit. Stejně tak se o variabilitu stará proměnlivá nabídka karet, které můžete nakoupit do svého balíčku. Znovuhratelnost je tak u dnes recenzovaného titulu opravdu vysoká, tím spíš, že existují rozšíření s dalšími příšerami (snad také dorazí v české verzi). 

Deckbuilding téměř bez míchání


Ač výše jmenované funguje nad míru dobře, největším tahounem deskovky Konec věků je z mého pohledu tvorba balíčku. Mám deckbuildingové hry rád (REXhry mi dělají radost pravidelným přísunem nových titulů), takže uvítám jakoukoliv inovaci přinášející nevšední zážitek. A právě to jsem v Konci věků dostal. Zde totiž na rozdíl od ostatních projektů v žánru nemícháte svůj balíček po jeho dobrání. Místo toho si karty skládáte na odhazovací hromádku tak, abyste je v dalších tazích dostali pokud možno v co nejsilnější kombinaci.

Konec věků; foto: nabídka Konec věků; foto: na ruce

Konec věků (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Nákup karet a správné srovnání do odhazovacího balíčku jasně určí, co vás čeká v dalších kolech partií deskovky Konec věků.

Jenže musíte počítat s mnoha zvraty a možnostmi, které mohou nastat, takže se nelze zaměřit jen jedním směrem. Díky tomu se „obyčejná“ karetka dostává na mnohem vyšší strategický level, z nějž se mnohým mohou slušně zavařit mozkové závity. Své kouzlo titul Konec věků naplno odhalí na vyšších obtížnostech, kdy několik neopatrných rozhodnutí může poslat snažení bandy trhlinových mágů k šípku během několika kol. Díky balíčku karet s pořadím (jediné pravidelné míchání ve hře) totiž nevíte, kdo z hráčů bude na řadě jako další. Jistota se projeví až při jeho dobírání, ale s nově promíchnutým balíčkem znovu tápete v nádherně trýznivé nejistotě. 

Jak se hraje Konec věků (pravidla)


Možná očekáváte, že výše zmíněné principy učiní z deskovky Konec věků pravidlově náročnou hru. Opak je pravdou, protože mechaniky této karetky pochytíte během několika tahů. Navíc se uvnitř krabice nachází trojice předpřipravených balíčků, s nimiž si projdete první partii bez větších problémů. O názornost jednotlivých postupů se stará podařený manuál s množstvím příkladů a grafických podkladů, které pomohou s pochopením podstatných mechanik a přípravou hry.

Konec věků; foto: rozložení

Konec věků (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Rozložení komponentů hráče okolo desky hráče je v titulu Konec věků elegantně vyřešeno.

Díky pořadačům v krabici si seanci nachystáte do pěti minut a můžete se začít pasovat s Bezejmenným. Na začátku si vyberete svého trhlinového mága, připravíte si podle zadání karty do balíčku a na ruku, připravíte magické trhliny a seznámíte se s jeho speciální dovedností. Dále připravíte nabídku karet k nákupu do vlastního balíčku a připravíte dle pokynů balíček bosse, případně další žetony a desky. Poté se již můžete pustit do klání, v němž střídání zajišťuje balíček pořadí tahu.

Hrdinové ve svém tahu nejdříve sešlou připravená kouzla z neotevřených trhlin a poté hrají karty drahokamů (příjem), artefaktů (okamžitý účinek) a kouzel (které si připravuje na další tah k trhlinám). V průběhu tahu se využívají speciální dovednosti postav, nakupují karty z nabídky, útočí na nepřítele nebo se odstraňují hrozby. Nakonec si hráči doberou karty do pěti ze svého balíčku.

Konec věků; foto: partie

Konec věků (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Přehlednost v každé chvíli partie Konce věků pomáhá trhlinovým mágům připravovat účinné útoky proti Bezejmennému.

Bezejmenný prochází dvěma fázemi – nejdříve se vyhodnotí všechny vyložené karty v řadě od nejstarší, popřípadě se vyhodnotí efekt běsnění (což znamená dost velké nepříjemnosti). Poté se přidá jedna nová karta (hrozba, přisluhovač, útok) a podle druhu se buď jen přiloží do řady, nebo aktivuje (slovo „ihned“, případně útočná karta). V tomto kolotoči se jednotliví účastníci střetu střídají, dokud není zničeno Útočiště, nepřijdou všichni hráči o své životy (oboje znamená prohru), Bezejmenný dobere všechny své karty nebo jeho životy neklesnou na nulu (v obou případech vítězí hráči). Výsledek partie je zpravidla jasný do hodiny čistého herního času.

Konec věků; foto: pořadač

Konec věků (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Seřazení karet v krabici Konce věků naznačuje, že je stále dost místa pro další komponenty z případných rozšíření. Snad se jich v brzké době dočkáme.

Konec věků jako nová závislost


Vedle povedených principů a návykové hratelnosti se Konec věků pyšní také kvalitním provedením komponent. Grafiku a překlad jsem chválil už na začátku, ale příznivé hodnocení si zaslouží také karty samotné, herní desky a žetony. Na stole vše vypadá přehledně, nemáte problém se zorientovat v každé situaci a navíc vše odpovídá atmosféře deckbuildingové fantasy hry. Z mého pohledu se Konec věků povedl a jsem velmi rád, že jej vydavatelství REXhry i přes všechny nesnáze přineslo na český trh. Pro fanoušky karetních her se jedná v podstatě o povinnost už jen kvůli nové mechanice nemíchání balíčku, ale spolehlivě zafunguje i u nováčků v žánru, kteří hledají solidní výzvu.

Za poskytnutí recenzní kopie Konec věků děkujeme českému distributorovi hry společnosti REXhry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Konec věků: závěrečné hodnocení


Konec věků; recenze

Konec věků

Deskové hry

Do rodiny deckbuildingových kooperativních titul přichází projekt Konec věků, který přináší strategickou „nemíchací“ mechaniku přípravy balíčku. Relativně jednoduché principy, napínavý průběh a možnost upravit si obtížnost na míru nadchnou jak zkušené hráče, tak odvážné nováčky v žánru.

Klady

 • Vysoká znovuhratelnost
 • Velká míra přizpůsobení obtížnosti
 • „Nemíchací“ mechanika deckbuildingu
 • Nutnost spolupráce
 • Atmosférická grafika
 • Povedený překlad

Zápory

 • Pro někoho až moc strategické (skládání karet do balíčku)
 • Bezejmenní umí pořádně zatopit, když se jim sejdou tahy po sobě
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
Konec věků
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 1 až 4 hráče, délka hry minimálně 60 min

Zlevněno -19 %
1 299,- 1 599,-
Můžete mít dnes do 8:20
Skladem 3 ks
Objednací kód: HRAkc00317
Ankh: Bohové Egypta
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 2 až 5 hráčů, délka hry minimálně 90 min

Zlevněno -12 %
2 217,- 2 519,-
Můžete mít dnes do 16:00
Skladem 1 ks
Objednací kód: HRAbz29579
Nevyzpytatelní
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 16 let, pro 3 až 6 hráčů, délka hry minimálně 120 min

1 989,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem 4 ks
Objednací kód: HRAbz24512
Divukraj
Společenská hra strategická a logická pro 1–4 hráče, vhodné od 13 let, alespoň na 40 min hraní

1 569,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAb1270
Plyšová hlídka
Společenská hra strategická a rodinná pro 2–4 hráče, vhodné od 7 let, alespoň na 60 min hraní

1 449,-
Můžete mít dnes do 8:20
Skladem 5 ks
Objednací kód: HRAif14029
Duna: Impérium
Karetní hra - základní hra s motivem Dune, pro 1 až 4 hráče, doba hraní min. 120min, vhodné pro děti od 14 let

1 559,-
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem 2 ks
Objednací kód: HRAbz22846
Na křídlech
Společenská hra vědomostní, rodinná a vzdělávací pro 1–5 hráčů, vhodné od 10 let, alespoň na 60 min hraní

1 269,-
Můžete mít zítra do 8:00
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: HRAif14026
VĚC - desková hra
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 13 let, pro 1 až 8 hráčů, délka hry minimálně 90 min

1 229,-
Můžete mít dnes do 8:20
Skladem 5 ks
Objednací kód: HRAbz33019
Scythe - Vzestup Fenrise
Společenská hra strategická pro 1–7 hráčů, vhodné od 14 let, alespoň na 120 min hraní

1 090,-
Můžete mít dnes do 16:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAif15165
Marvel United
Desková hra - podle filmů a her hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 2 až 4 hráče, délka hry minimálně 40 min

1 179,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem 3 ks
Objednací kód: HRAbz29563
Světlonoš
Desková hra - rodinná hra, pro kohokoliv, vhodné od 10 let, pro 1 až 4 hráče, délka hry minimálně 45 min

989,-
Můžete mít dnes do 8:20
Skladem 5 ks
Objednací kód: HRAbz22711
0
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací