Uncharted - Hidden empty L vega

League of Legends Mistrovství světa 2020 (SPECIÁL): Mistrem světa se stal tým DAMWON Gaming

Zobrazit katalog

• Autor: Lukáš Chlebovský

Mistrovství světa 2020 v League of Legends přineslo mnoho napínavých utkání a překvapivých zvratů. Ze všech 22 týmů účastnících se šampionátu však zůstal pouze jediný – korejský DAMWON Gaming. Výhrou 3:1 nad čínským týmem Suning tak po dvou letech navrátil titul do Jižní Koreje a zároveň přerušil nadvládu čínských týmů.

League of Legends MS 2020; screenshot: DAMWON Gaming vítězství
Alza Magazín

League of Legends (hra) | League of Legends (IP)

MOBU League of Legends vyvíjí a vydává studio Riot Games. Hra vychází 27. 10. 2009 na PC s českou lokalizací a obsahuje multiplayer. | Homepage

Obsah článku

  1. Mistrovství světa v League of Legends ovládl tým DAMWON Gaming
  2. O titul mistrů světa svede boj Suning a DAMWON Gaming
  3. Play-in fáze mistrovství světa přinesla nečekané zvraty
  4. Dějištěm letošního šampionátu je Čína
  5. České zastoupení na mistrovství světa
  6. Skupina A
  7. Skupina B
  8. Skupina C
  9. Skupina D
  10. Mistrovství světa začíná již 25. září

Mistrovství světa v League of Legends ovládl tým DAMWON Gaming

• Update: 3. listopadu 2020 • Autor: Lukáš Chlebovský

Nově otevřený fotbalový stadion Pudong v Šanghaji byl v sobotu 31. října dějištěm finálního střetnutí Mistrovství světa 2020 v League of Legends. Domácí tým Suning na bedrech nesl velké břemeno – poté, co v play-off porazil další z čínských týmů, JD Gaming a Top Esports, musel nyní překonat nejlepší korejský tým DAMWON Gaming, aby tak pokračovala dominance celků z „Říše středu“. To se však nepodařilo.

League of Legends; foto: sestava DAMWON Gaming
Korejští šampioni, DAMWON Gaming. Zleva: Jang „Ghost“ Yong-jun, Kim „Canyon“ Geon-bu, Jang „Nuguri“ Ha-gwon, Heo „ShowMaker“ Su a Cho „BeryL“ Geon-hee.

Po dvou letech, co trofej Summoner's Cup strávila v Číně, se navrátí do Jižní Koreje. DAMWON Gaming se tak připojí k dalším korejským nositelům titulu nejlepšího týmu na světě – SK Telecom T1 (šampioni 2013, 2015 a 2016), Samsung White (šampioni 2014) a Samsung Galaxy (šampioni 2017). Čínské týmy se ve finále střetly s korejskými celkem třikrát, v žádném z nich ovšem neuspěly.

Týmu Suning se přeci jen něco podařilo. Ve druhé hře série, kterou Suning vyhrál, získal Chen „Bin“ Ze-Bin pentakill, tedy eliminoval všechny hráče nepřátelského týmu v rychlém sledu. Právě tento vítězný zápas zlomil kletbu stříbrných míst. Poslední tři roky totiž vítězný tým porážel své oponenty 3-0. 

League of Legends MS 2020; foto: Suning Swordart
Obzvlášť těžce nesl prohru Hu „SwordArt“ Shuo-Chieh (vpravo), taiwanský support Suningu. Kompetitivnímu hraní se věnuje osm let, pět let strávil v taiwanském týmu Flash Wolves. Letos to bylo poprvé, co se takto přiblížil vítězství, a vzhledem k silně konkurenčnímu prostředí v Číně je rovněž možné, že to bylo naposled.

Letošní mistrovství světa se muselo převážně obejít bez diváků. Výjimku tvořilo právě finále, které se odehrálo před zraky 6000 návštěvníků. Čína, která byla dějištěm mistrovství pro tento rok, se stane pořadatelem rovněž i příště.

• Zdroje: lolesports.com, flickr.com, vlastníO titul mistrů světa svede boj Suning a DAMWON Gaming

• Update: 27. října 2020 • Autor: Lukáš Chlebovský

Ze 16 týmů účastnících se skupinové fáze postoupilo osm týmů ze tří regionů – z Číny TOP Esports, JD Gaming a Suning, z Koreje DAMWON Gaming, DRX a Gen.G a Evropu zde reprezentovaly týmy G2 Esports a Fnatic.

Skupinová fáze se stala osudnou pro všechny tři severoamerické týmy z ligy LCS. Ovšem zatímco celky FlyQuest a Team Liquid předvedly dobré výkony v podobě tří výher a tří proher, nejlepší severoamerický tým, TSM, odletěl domů bez jediné výhry. Neslavně se tak s kompetitivním hraním rozloučil kapitán TSM, Dán Søren „Bjergsen“ Bjerg.

TSM Bjergsen Announcement

Ikona severoamerické LCS ligy, Bjergsen, se v emotivním videu loučí s profesionálním hraním. Z pódií ovšem neodchází – na jaře se vrátí jako hlavní kouč TSM.

Po dvou letech ve finálovém střetnutí nenalezneme evropské zastoupení. Fnatic v osmifinále narazili na favorita šampionátu, TOP Esports, a třebaže začátek série vypadal pro Evropany nadějně, TOP Esports předvedli něco, co se na mistrovství světa ještě nikomu nepovedlo – takzvaný reverse sweep, tedy překlopení stavu série z 0-2 na 3-2.

League of Legends MS 2020; foto: Fnatic
Zklamaný kapitán Martin „Rekkles“ Larsson. Fnatic měli vítězství nadosah, TOP Esports se ale podařilo sérii zvrátit v jejich prospěch.

V historii evropské soutěže LEC nejúspěšnější tým, G2 Esports, přesvědčivým výsledkem 3-0 poslal domů korejskou trojku Gen.G. Následné střetnutí s DAMWON Gaming mělo i osobní rovinu. O rok dříve totiž G2 ukončili naděje DAMWON Gaming na vítězství a Heo „ShowMaker“ Su se za to chtěl pomstít. Historie se odehrála naopak a letos to byli právě Korejci, kteří slavili vítězství 3-1.

League of Legends MS 2020; foto: G2 Esports
Ve čtvrtfinále se stage proměnila v zatopený chrám. Oslavující hráči G2 Esports se proto rozhodli naoko hodit hvězdného mid-lanera, Rasmuse „Caps“ Borregaarda Winthera, do vody.

Největší překvapení letošního play-off patří týmu Suning. Třebaže ze skupiny postoupili z prvního místa, neočekávalo se od nejslabšího z čínských týmů mnoho. Od konce letní části čínské LPL soutěže se však mohli na své regionální soupeře dobře připravit, a proto nejdříve ve čtvrtfinále vyřadili JD Gaming a v semifinálovém střetnutí i favorita šampionátu, TOP Esports.

Ve finále, ve kterém se po dvou letech ukáží korejští zástupci, půjde o mnoho. Krom finanční výhry přesahující 1,5 milionu dolarů (téměř 35 milionů korun), je v sázce i čest dvou nejsilnějších světových regionů. Připojí se čínští Suning k Invictus Gaming a FunPlus Phoenix v pokračování řady čínských mistrů světa, anebo korejští DAMWON Gaming kletbu zlomí a navrátí po letech titul tam, kde strávil polovinu jeho existence? Konečné klání budeme moci sledovat on-line 31. října od 11:00.

• Zdroje: lolesports.com, flickr.com, vlastníPlay-in fáze mistrovství světa přinesla nečekané zvraty

• Update: 6. října 2020 • Autor: Lukáš Chlebovský

Po pěti dnech plných napínavých soubojů konečně známe čtyři týmy, které doplní skupiny v hlavní události Mistrovství světa 2020 v League of Legends. Zklamáním si prošel evropský celek MAD Lions, neskrývanou euforii však zažívá tým PSG Talon, který se musel obejít bez tří klíčových hráčů.

League of Legends; foto: MS 2020 stage
Mistrovství světa se letos bude muset z většiny obejít bez fanoušků. Pořadatelé však místo toho nabídli dechberoucí stage, řádně vylepšenou pomocí CGI.

V hlavní části šampionátu se budeme muset obejít bez evropského týmu MAD Lions, v jehož řadách působí i Marek „Humanoid“ Brázda a Matyáš „Carzzy“ Orság. Ačkoliv oba během sezóny podávali fenomenální výkony, na mezinárodním jevišti jen obtížně nalézali odpovědi na různé strategie typické pro mimoevropské regiony. Ve skupině se umístili společně s brazilskou sestavou INTZ na poslední příčce, a pouze rozstřel posunul MAD Lions blíže k šanci účastnit se skupinových bojů hlavní události. Záhy ovšem podlehli týmu turecké ligy, Papara SuperMassive.

League of Legends; foto: MS 2020 MAD Lions
Zklamaní MAD Lions odchází z pódia po prohře 2-3 s týmem turecké TCL ligy Papara SuperMassive.

Na prvním místě skupiny A se umístil severoamerický Team Liquid, který byl následně přiřazen do skupiny A vedle G2 Esports, Suning a Machi Esports. Oceánský tým Legacy Esports se ve skupině A po rozstřelu s Team Liquid umístil na druhém místě. Týmy na druhém místě musely o postup bojovat s vítězem souboje mezi třetím a čtvrtým místem souběžné skupiny. Pro Legacy Esports to znamenalo střet s týmem LGD Gaming, kteří sice zprvu nepodávali příliš dobrý výkon, později se však probrali a vítězstvím 3-0 si zajistili své místo ve skupině C hlavní události. Jejich dalšími soupeři tedy budou TSM, Fnatic a Gen.G.

Největším překvapením Play-in fáze byl taiwanský tým PSG Talon. Francouzský fotbalový klub Paris Saint-Germain měl dříve svůj vlastní tým v evropské lize, letos však navázal spolupráci právě s organizací Talon Esports, čímž vznikl tým, kterému nikdo na mistrovství světa nedával přílišné šance. Kvůli problémům s vízy musel tým nasadit tři zástupné hráče, kteří si nicméně s konkurencí hravě poradili. První místo je ovšem poslalo rovnou do skupiny smrti – ve skupině B se střetnou s DAMWON Gaming, JD Gaming a Rogue.

League of Legends; foto: PSG Talon
Tým, kterému nikdo nevěřil. PSG Talon se radují z vítězství nad Unicorns of Love a postupu do hlavní události mistrovství světa.

Tým složený převážně z ruských hráčů, Unicorns of Love, měl rovněž nakročeno k vítězství ve skupině. Nejdříve sice PSG Talon porazili, ovšem v následném rozstřelu se taiwanský tým poučil ze svých chyb a Unicorns of Love pokořil. Papara SuperMassive však pro tým kontinentální ligy nebyl žádnou výzvou. Unicorns of Love si po výhře 3-0 zajistili své místo ve skupině D, kde se střetnou s Top Esports, DRX a FlyQuest.

Skupina A Skupina B Skupina C Skupina D
G2 Esports (LEC) DAMWON Gaming (LCK) TSM (LCS) Top Esports (LPL)
Suning (LPL) JD Gaming (LPL) Fnatic (LEC) DRX (LCK)
Machi Esports (PCS) Rogue (LEC) Gen.G (LCK) FlyQuest (LCS)
Team Liquid (LCS) PSG Talon (PCS) LGD Gaming (LPL) Unicorns of Love (CIS)

• Vysvětlivky k regionům: LEC (Evropa), LCS (Severní Amerika), LPL (Čína), LCK (Korea), PCS (Taiwan, Hongkong a Macao), CIS (kontinentální liga)

Třebaže se tyto čtyři týmy mohou ze svých úspěchů radovat, nyní je čeká to nejtěžší. V sobotu 3. října startuje hlavní událost, jejíž skupinová část potrvá do 11. října. Z každé skupiny následně postoupí dva nejlepší týmy do osmifinále. Kterému týmu budete držet palce?

• Zdroje: lolesports.com, vlastníDějištěm letošního šampionátu je Čína

• Update: 21. září 2020 • Autor: Lukáš Chlebovský

Původně se mělo 24 nejlepších týmů světa setkat v několika čínských městech, ovšem kvůli omezením spojeným s nemocí covid-19 se pořadatelé rozhodli pro formát, který nejvíce dbá na bezpečí všech účastníků a organizátorů. Koronavirus je rovněž důvodem toho, že se nebudou moci zúčastnit dva vietnamské týmy. Jejich nucené vynechání se ale vývojáři rozhodli kompenzovat vyplacením části prize poolu.

A protože si Riot Games dobře uvědomují, že mediálně velmi sledovaná událost může přinést mnoho nových hráčů, rozhodli se vydat krátkou animaci, ve které vysvětlují základy sledování a hraní League of Legends.

Takže chceš sledovat MS? | MS 2020 – League of Legends

Ve tříminutové animaci se novým divákům League of Legends esportů vysvětluje, na co se během zápasu nejvíce soustředit.

České zastoupení na mistrovství světa

To, že Čech bude na mistrovství světa, není žádnou novinkou. Už v roce 2016 se to podařilo Aleši „Freeze“ Kněžínkovi s týmem H2k-Gaming a minulý rok Marku „Humanoid“ Brázdovi s týmem Splyce. Letos se však počet tuzemských účastníků nejprestižnějšího turnaje oproti loňskému roku zdvojnásobí. Splyce se koncem minulého roku přejmenovali na MAD Lions a do svých řad nabrali Matyáše „Carzzy“ Orsága.

Zatímco dvacetiletý Humanoid má už jeden šampionát za sebou, pro osmnáctiletého Carzzyho, který dříve působil v českém celku Srdce nehasnou a mezinárodním týmu Berlin International Gaming, se bude jednat o zcela novou zkušenost.

League of Legends MS 2020; foto: sestava týmu MAD Lions
Sestava MAD Lions. Zleva: Andrei „Orome“ Popa, Matyáš „Carzzy“ Orság, Marek „Humanoid“ Brázda, Zhiqian „Shad0w“ Zhao a Norman „Kaiser“ Kaiser.

Přestože se v základní části jarního splitu evropské ligy LEC umístili čtvrtí a v letním splitu dokonce druzí, po nepříliš vydařeném play-off se na světový šampionát MAD Lions kvalifikovali ze čtvrtého místa. Aby se tedy zúčastnili hlavní události, budou se muset probít Play-In fází.

Play-In fáze – 1. skupina Play-In fáze – 2. skupina
MAD Lions (EU) V3 Esports (JP)
Team Liquid (US) PSG Talon (HK)
Papara SuperMassive (TR) Rainbow7 (MX)
Legacy Esports (AU) Unicorns of Love (RU)
INTZ (BR) LGD Gaming (CN)

V Play-In fázi se nachází 10 týmů rozdělených do dvou skupin po pěti. Každý tým sehraje se všemi týmy ze své skupiny jeden zápas, na základě kterých se určí jejich pozice ve skupině. První tým ve skupině automaticky postupuje do hlavní události, naopak poslední tým vypadává. Třetí a čtvrtý tým se spolu utkají o možnost bojovat s druhým týmem z druhé skupiny a vítěz tohoto klání rovněž postoupí do hlavní události. Tyto čtyři postoupivší týmy pak doplní čtyři skupiny po třech týmech.

Převzetí kontroly (Jeremy McKinnon (A Day To Remember), MAX, Henry) | MS 2020 – League of Legends

K mistrovství světa v League of Legends neodmyslitelně patří turnajová písnička. O skladbu „Take Over“ se postarali interpreti Jeremy McKinnon z kapely A Day To Remember, MAX a Henry.

Skupina A

Do skupiny A byla vylosována evropská jednička, G2 Esports, třetí nejlepší čínský tým Suning a z jihovýchodní ligy taiwanští Machi Esports. Vzhledem k tomu, že ve skupině nebudou moci být dva týmy ze stejného regionu, není možné, aby se do této skupiny případně kvalifikovaly týmy MAD Lions, LGD Gaming nebo PSG Talon.

League of Legends MS 2019; foto: sestava týmu G Esport
Minulý rok se G2 Esports dostali až do finále, kde byli poraženi FunPlus Phoenix. Letos se pokusí své jméno očistit.

Skupina B

Skupina B je mnohými nazývána skupinou smrti. A právem. Své místo zde má DAMWON Gaming, nejlepší z korejských týmů, druhý nejlepší čínský tým JD Gaming a vítěz základní části letního splitu evropské ligy LEC, Rogue. Zatímco Rogue budou mít co dělat, aby udrželi tempo se zbývajícími týmy, MAD Lions a LGD Gaming si budou moci oddychnout. Ani zde by se při případném postupu nemohli dostat.

Skupina C

Evropská dvojka, tým Fnatic, se pokusí obhájit titul mistrů světa po deseti letech. Byli to právě Fnatic, kteří zvítězili na vůbec prvním šampionátu v League of Legends v roce 2011. Cestu jim však už ve skupině zkomplikuje nejlepší severoamerický tým, TSM, a korejský tým Gen.G, který se kvalifikoval ze třetího místa.

Třebaže se Gen.G kvalifikovali z posledního možného místa, nechali za sebou hrůzný pohled, když porazili trojnásobné šampiony T1 (kdysi SKT T1) v čele s Fakerem, který je mnohými považován za nejlepšího hráče League of Legends vůbec. Vzhledem k absenci čínského týmu je tato skupina rovněž jediná, do které se může LGD Gaming umístit.

League of Legends MS 2016; foto: vítězové SKT T1
Fakerův SKT T1 se z vítězství na mistrovství světa radoval naposledy v roce 2016. Další šance se jim dostane třeba za rok.

Skupina D

Poslední skupina mistrovství světa 2020 se skládá z nejlepšího čínského týmu, Top Esports, druhého nejlepšího severoamerického týmu FlyQuest a korejské dvojky DRX. V případě, že se MAD Lions podaří probojovat se skrz Play-In fázi, čeká tato skupina právě na ně. To by ovšem pro Humanoida a Carzzyho nebyla příliš dobrá zpráva, protože Top Esports a DRX jsou považovány za nejlepší týmy současnosti.

Skupina A Skupina B Skupina C Skupina D
G2 Esports (EU) DAMWON Gaming (KR) TSM (US) Top Esports (CN)
Suning (CN) JD Gaming (CN) Fnatic (EU) DRX (KR)
Machi Esports (TW) Rogue (EU) Gen.G (KR) FlyQuest (US)
? ? ? ?

Mistrovství světa začíná již 25. září

Třebaže loňští a předloňští vítězové, FunPlus Phoenix a Invictus Gaming, nebudou moci svůj titul doma obhájit, čínské zastoupení v šampionátu rozhodně nenechává žádný celek v klidu. Vrcholná událost sezóny 2020 startující 25. září nabídne měsíc napínavých zápasů, které vyústí ve velké finále 31. října v šanghajském Pudong Football Stadium. S jakými týmy si myslíte, že se tam potkáme?

League of Legends MS 2017; screenshot: Elder Dragon
Na mistrovství světa roku 2017 se ukázal i známý Elder Dragon… alespoň tedy jeho hologram. Čím nás pořadatelé překvapí letos?

• Zdroje: leagueoflegends.com, lolesports.com, flickr.com, Facebook (MAD Lions LOL Español)

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

0
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací