Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Rapture- Hidden empty L Rapture- Hidden empty P

Mars: Teraformace – Expedice Ares (RECENZE) – Karetní osídlování rudé planety

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Červeně zářící tečka na noční obloze, k níž se upínaly zraky lidstva od dávnověku. I tak se dá vnímat planeta, kterou se budete snažit osídlit v deskovce Mars: Teraformace – Expedice Ares vycházející z populární stolní hry Mars: Teraformace v karetní variaci. Vesmírným dobyvatelům tedy nemůže nic zabránit následovat vozítko Curiosity a začít pracovat na obyvatelnosti rudé planety. Více v naší recenzi.

Mars: Teraformace – Expedice Ares; foto: obal

zdroj: vlastní

Mars: Teraformace – Expedice Ares ve zkratce

  Mars: Teraformace – Expedice Ares

 • Žánr: Strategie, engine building
 • Počet hráčů: 1–4
 • Autor: Jacob Fryxelius, Sydney Engelsteinová, Nick Little
 • Vydavatel: FryxGames, Stronghold Games
 • Distributor v ČR: Mindok
 • Herní doba: 45–60 minut
 • Doporučený věk: od 12 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,92/5
 • Hodnocení BGG: 7,8/10 (k 18. 2. 2022)

Obsah recenze Mars: Teraformace – Expedice Ares

 1. Marťanské ekonomické zájmy
 2. Jak se naladit na soupeřovu vlnu?
 3. Jak se hraje Mars: Teraformace – Expedice Ares (pravidla)
 4. Kubický Mars láká na kolonizační výpravu
 5. Recenze Mars: Teraformace – Expedice Ares: závěrečné hodnocení

Marťanské ekonomické zájmy


Kolonizování Marsu už nemusí být námětem sci-fi románů a filmů, ale možná se v blízké budoucnosti stane realitou. Od prvního došlápnutí lidské nohy do prachu rudé planety se zcela jistě rozjedou závody korporací o co největší zisky z nové studnice surovin, které pomalu, ale jistě docházejí na matičce Zemi. Vy sami se můžete do takového světa dostat prostým nadzvednutím víka krabice deskovky Mars: Teraformace – Expedice Ares, jež vás postaví do čela kolonizační společnosti, která se vedle práce na obyvatelnosti rudé planety snaží nahrabat co největší profit a vliv.

Mars: Teraformace – Expedice Ares; foto: komponenty

Mars: Teraformace – Expedice Ares (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice s deskovkou Mars: Teraformace – Expedice Ares obsahuje 1 herní plán, přes 200 různých karet projektů, přes 200 kostiček a žetonů, 4 desky hráčů a pravidla.

Podobně jako v původní deskovce Mars: Teraformace budete v jednotlivých kolech přijímat a plnit jednotlivé projekty vedoucí k produkci a těžbě surovin, abyste mohli přispět k obyvatelnosti nehostinného prostředí. Cílem partie není nic menšího, než zajistit v atmosféře 14 % kyslíku, ohřát vzduch na příjemných 8 °C a zajistit rozpuštění ledu do planetárního oceánu. Jakmile jsou tyto podmínky splněny, sečtou se vítězné body a určí se nejúspěšnější společnost. Během hodinky tak úspěšně osídlíte Mars, o čemž si NASA může nechat jen zdát.

Jak se naladit na soupeřovu vlnu?


Principiálně se v Mars: Teraformace – Expedice Ares projeví nejen vaše engine buildingová strategie spočívající v rozšiřování osobního portfolia staveb generujících prostředky pro další budování a přinášející další výhody (slevy, bonusová produkce), ale také v pozorování taktiky soupeřů. Na základě správně vyhodnocené situace totiž rozvrhnete svůj tah maximálně efektivně, protože každý hráč musí v první fázi tahu naplánovat, která z pětice postupů se bude aktivovat (rozvoj, budování, akce, produkce, výzkum). Může se totiž stát, že některý úkon se bude zbytečně opakovat, zatímco jiný v daném tahu neproběhne (taková trojnásobná produkce vám zahrne herní desku surovinami, ale nic nepostavíte).

Mars: Teraformace – Expedice Ares; foto: partie

Mars: Teraformace – Expedice Ares (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Herní plocha deskovky Mars Teraformace – Expedice Ares je přehledná, takže na první pohled poznáte, co chybí vám nebo soupeři, díky čemuž můžete naplánovat další tah.

Ačkoliv je Mars: Teraformace – Expedice Ares dost počítací deskovkou, v níž dostává hlavní prostor především projektování budoucího vývoje, promluví do vašich plánů také nepředvídatelný prvek. Ten tady není zastoupen žádným malicherným házením kostkou, ale čistě náhodným přibíráním karet z hromádky. Nejednou se mi stalo, že jsem do ruky dostal trojici projektů, z nichž jsem si měl vybrat jeden, ale žádný z nich jsem v blízké době nebyl schopný realizovat. Karty projektů sice můžete využít i jako platidlo (tři megakredity za kus), ale nepřízeň osudu při nabírání dalších staveb či akcí může na čas přistřihnout křídla vašemu rozletu.

Jinak v rámci hratelnosti Mars: Teraformace – Expedice Ares nevidím žádný větší problém. Na rozdíl od původní verze odpadlo rozhazování žetonů vegetace a vody po plánu, systém se zjednodušil jen na otočení devíti žetonů oceánů a zbytek akcí se pohybuje pouze v teoretické rovině. Přijdete tak sice o vizualizaci marťanské kolonizace, ale průběhu partie to prospěje a pro mnohé také zjednoduší (odpadá totiž nutnost provazovat jednotlivé lokace).

Mars: Teraformace – Expedice Ares; foto: plán

Mars: Teraformace – Expedice Ares (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Původní herní plán, na nějž se umisťovaly žetony vod a lesů, nahradila menší deska pouze s vodou, což zrychlilo průběh partie Mars Teraformace – Expedice Ares.

Jak se hraje Mars: Teraformace – Expedice Ares (pravidla)


Fanoušci původní deskovky Mars: Teraformace budou během pár chvil jako doma, protože základní mechaniky zůstaly zachovány, jen se některé osekaly, případně vynechaly. Veteránům by měl do rozjetí první partie stačit manuál nazvaný „Raketový start“ a nic by nemělo stát v cestě jejich pozemšťování rudé planety. Nováčci však nejsou v nijak závažné nevýhodě, protože k rozkoukání jim bude stačit několik prvních kol v partii, aby si zvykli na symboliku a průběh tahu, a už mohou přemýšlet, jak rozvíjet své kolonizační impérium.

Příprava partie Mars: Teraformace – Expedice Ares nezabere víc než několik minut, protože se pouze promíchnou karty projektů, připraví se plán a hromada kostiček (praktické pořadače uvnitř krabice výrazně ušetří čas), nachystají se dvouvrstvé desky hráče (opět pochvala za produkci komponent) a každý si dle svých preferencí vybere společnost podle počátečních karet. Jak již bylo naznačeno, poté začnou v každém kole hráči tajně vybírat jednu z pěti fází, kterou chtějí v daném kole aktivovat (nemohou zvolit dvě stejné po sobě, ale může se stát, že se tatáž fáze aktivuje v daném kole vícekrát).

Mars: Teraformace – Expedice Ares; foto: zdroje

Mars: Teraformace – Expedice Ares (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Vedle počítadel na herní desce budete pracovat s kostičkami jako se surovinami. Mars Teraformace – Expedice Ares tak nahrazuje hromady žetonů funkčním a jednoduchým systémem

V nabídce najdete fázi rozvoje (vyložení zeleného projektu), budování (vyložení modrého či červeného projektu), akcí (aktivování vlastností karet a standardních akcí k teraformaci Marsu), produkce (příjem komodit na základě stupnic desky hráče) a výzkumu (přibrání nových projektů). Po odhalení vybraných karet fází dojde k postupnému provedení jednotlivých fází, tzn. že každý u stolu může provést danou akci a aktivující hráč dostane její bonusovou, silnější variantu (např. při fázi rozvoje má aktivující hráč slevu tři megakredity na vyložení zelené karty). Takto se hráči střídají, dokud nedojde k naplnění tří podmínek konce hry (14 % kyslíku, 8 °C a kompletní oceán), načež se určí vítěz sečtením teraformačních bodů, bodů za lesy a bodů z karet. To je celé, opravdu.

Abyste si však nemysleli, že Mars: Teraformace – Expedice Ares patří mezi jednoduché hry, musíte si uvědomit, že jednotlivé projekty jsou navzájem provázané, neustále musíte řešit svůj příjem a podmínky, abyste mohli vybrané projekty realizovat, a navíc plánovat dopředu své další kroky. Strategicky se nijak nezahltíte, partie vám bude příjemně odsýpat, a nakonec oceníte téměř neomezené možnosti vývoje, protože promíchání karet projektů zajišťuje úžasně návykovou znovuhratelnost. V krabici navíc najdete ještě mód pro jednoho hráče a možnost kooperace pro dva kolonizátory.

Kubický Mars láká na kolonizační výpravu


Mars: Teraformace – Expedice Ares se podařil i z pohledu zpracování. Na rozdíl od původní hry, která se mi zdála graficky rozháraná, se podařilo karetní variaci pěkně sjednotit a působí ucelenějším dojmem. Stejně tak funguje velmi dobře zvolená symbolika pomáhající orientaci na herní ploše každého hráče. Velkou pochvalu si autoři Jacob Fryxelius, Sydney Engelsteinová a Nick Little zaslouží za dvouvrstvou desku hráče a plastové zásobníky, takže končí nahánění kostiček po plánu. Když už píšu o kostičkách, těch najdete v krabici přes dvě stě a slouží jako univerzální prostředek pro počítání surovin (bronzová, stříbrná a zlatá). Vzhledem k obsahu je přívětivá i cena hry, kterou na český trh lokalizovaně přineslo vydavatelství Mindok.

Mars: Teraformace – Expedice Ares; foto: desky

Mars: Teraformace – Expedice Ares (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Hráči původní deskovky zcela jistě ocení dvouvrstvé herní desky přímo uvnitř krabice Mars Teraformace – Expedice Ares. Nemusí je tak kupovat bokem a mohou si místo nich pořídit třeba neoprenové podložky pod karty.

Oranžová krabice se hrou Mars: Teraformace – Expedice Ares tedy úspěšně dokázala navázat na původní titul, jenž se podařilo mírně osekat, zrychlit a přispět tak ke svižnějšímu průběhu, což potěší i začátečníky v žánru. Zábavnost hry tkví v plánování tahů a budování vlastního systému projektů, který generuje prostředky pro další a složitější úkoly či pozemšťování rudé planety. Zároveň musíte sledovat i soupeře, protože jejich výběr fází může ovlivnit i vaši hru. Troufnu si tvrdit, že pokud vám v žilách koluje strategická krev, Mars: Teraformace – Expedice Ares se u vás zabydlí na delší čas a na stole se objeví velmi často.

Za poskytnutí recenzní kopie hry Mars: Teraformace – Expedice Ares děkujeme českému distributorovi hry společnosti Mindok.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Mars: Teraformace – Expedice Ares: závěrečné hodnocení


Mars: Teraformace – Expedice Ares; recenze

Mars: Teraformace – Expedice Ares

Deskové hry

Mars: Teraformace – Expedice Ares je engine buildingová strategie, v níž přispíváte k obyvatelnosti rudé planety. Zastupujete svou vlastní společnost, pro niž budujete projekty generující výhody do dalších kol, ale ovlivňují vás i tahy soupeřů. Pochválit lze i za grafiku a zpracování komponent.

Klady

 • Svižný průběh
 • Návykové mechanismy
 • Vysoká znovuhratelnost
 • Funkční engine building
 • Nutnost taktizovat i s tahy soupeřů
 • Podařená grafika
 • Zpracování komponent

Zápory

 • Občas smůla při výběru karet
 • Delší seznamování s významem a propojením různých symbolů pro začátečníky
 • Sotva začne vaše společnost šlapat, hra skončí
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
Nevyzpytatelní
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 16 let, pro 3 až 6 hráčů, délka hry minimálně 120 min

1 989,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24512
Plyšová hlídka
Společenská hra strategická a rodinná pro 2–4 hráče, vhodné od 7 let, alespoň na 60 min hraní

1 519,-
Můžete mít ve čtvrtek 7.7. od 12:30
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: HRAif14029
Divukraj
Společenská hra strategická a logická pro 1–4 hráče, vhodné od 13 let, alespoň na 40 min hraní

1 609,-
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAb1270
World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 1 až 5 hráčů, délka hry minimálně 50 min

1 509,-
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24509
Zóna: Tajemství Černobylu
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 18 let , pro 1 až 4 hráče, délka hry minimálně 120 min

1 539,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem 4 ks
Objednací kód: HRAbz15557
Marvel United
Desková hra - podle filmů a her hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 2 až 4 hráče, délka hry minimálně 40 min

1 089,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz29563
Na louce
Desková hra - klasická hra, pro kohokoliv, vhodné od 10 let, pro 1 až 4 hráče, délka hry minimálně 70 min

1 209,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem 3 ks
Objednací kód: HRAbz18444
Legendy západu
Společenská hra strategická pro 2–6 hráčů, vhodné od 14 let, alespoň na 120 min hraní

999,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAif14019
Ztracený ostrov Arnak
Společenská hra strategická pro 1–4 hráče, vhodné od 12 let, alespoň na 60 min hraní

1 209,-
Můžete mít dnes od 14:15
Skladem 2 ks
Objednací kód: HRAbc00041
0
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací