Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky v Děčíně, Kladně a Frýdku-Místku. Stále však můžete nakupovat bezpečně a pohodlně online.
vega NHL 21 - Hidden empty P

NBA 2K21 (RECENZE) – Přešlapování na místě

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Podzim je tady a s ním i obvyklá nálož sportovních her. V nich si tradičně drží náskok studia pod hlavičkou EA, ale zdatně mu šlape na paty vydavatelství 2K, které minulý měsíc přineslo golfovou simulaci PGA Tour 2K21 a nyní se hlásí s dalším ročníkem basketbalu NBA 2K21. Jestli se tvůrcům z Visual Concepts podařilo rozloučit s aktuální generací konzolí s grácií a zda přinesli převratné změny, se dozvíte v naší recenzi.

NBA 2K21; wallpaper: cover
Alza Magazín

NBA 2K21 (hra) | NBA 2K (IP)

Sportovní hra NBA 2K21 je součást herní série NBA 2K. Titul vyvíjí studio Visual Concepts a vydává společnost 2K Sports. Hra vychází 4. 9. 2020 na PC, PS4Xbox One, Stadia a Switch a koncem roku 2020 na PS5 a Xbox Series X. Titul vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: Recenze NBA 2K21 | Recenze – NBA 2K20

NBA 2K21 (RECENZE PS4 Pro) – Obsah článku

 1. Vstřícný krok k nováčkům je na nový díl málo
 2. Dlouhý stín mikrotransakcí
 3. Koncert pro vlastní tým
 4. Sportovní hra roku s podezřele nízkým hodnocením?
 5. Recenze NBA 2K21: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro NBA 2K21 PC

Vstřícný krok k nováčkům je na nový díl málo

Letošní rok se v mnohém liší od těch předešlých a nemůže za to pouze koronavirová krize a příchod nové generace konzolí. Menší revoluce se totiž odehrává také ve světě sportovních her, protože se překoná velké tabu – musí se vydávat každý rok nová hra za plnohodnotnou cenu? Prolomení ledů totiž naznačil eFootball PES Season Update 2021, který se prodává za polovinu. Společnost 2K nic podobného neplánuje a vydala pokračování své série NBA 2K21 za plnou cenu, i když obsahem se velmi blíží zmiňovanému titulu od Konami. Basketbal od 2K staví na velmi kvalitním základu, takže se letos můžete těšit jen na aktualizované sestavy, několik úprav v hratelnosti a změn v populárních módech MyCAREER a My TEAM.

NBA 2K21; gameplay: zavěšení
Pohledné akce jsou v NBA 2K21 na denním pořádku.

Vyšší cenu může vydavatel zdůvodnit vylepšeními pro konzole nové generace (za které si ovšem připlatíte o několik stovek více), což jako argument posoudíme nejdříve v listopadu, kdy vyjde Xbox Series X a S. Dnes se tedy budeme věnovat aktuální verzi NBA 2K21 a pokusíme se vám odpovědět na otázku, zda investovat své peníze do nejnovějšího ročníku basketbalové simulace. Ta pro harcovníky série nepřináší žádné podstatné a velké změny. Mírně se poupravila umělá inteligence, která se naučila lépe nabízet pro přihrávku, případně stavět bloky do cesty obráncům, abyste mohli pohodlně zakončit. Jenže některé přešlapy zůstaly.

Nechápu, proč se stále musím rozčilovat nad tím, že soupeř bezdůvodně couvne na svou půlku. Sice mám zadarmo míč, ale absolutně se tím pokazí pečlivě budovaná atmosféra zápasu. Stejnou připomínku bych mohl vznést k bezdůvodnému vbíhání do autu. To mi rozum nebere, proč vrcholoví hráči při breaku zpomalí, aby je mohli soupeři dohnat. Přece když mám otevřenou cestu, tak pádím, abych efektně zavěsil a protihráčům dal jasně najevo, kdo je na palubovce pánem, ne? Nechci, aby výše zmíněné připomínky působily dojem, že NBA 2K21 je špatná hra. Opak je pravdou, podle mě je tato série v posledních letech nejpovedenější sportovní simulací na trhu, ale začala se točit v kruhu a přešlapovat na místě.

NBA 2K21 1st Quarter of MyTEAM Match I Alza Magazin (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Atmosféra zápasů v NBA 2K21 by se dala krájet. Pocit, že se díváte na zápas v televizi, se dostaví docela často.

Letos vykročilo NBA 2K21 vstřícným směrem k nováčkům v sérii a přineslo mírně poupravené mechaniky střelby. Stále je důležité načasování, ale přišlo mi mnohem jednodušší vstřelit dokonalý koš než v minulých letech. Hráči jsou samozřejmě úspěšnější ze svých oblíbených pozic, ale dokáží předvést minelu i ve vyložených šancích. Také se mnohem významněji projevuje, jestli mají na svou střelu dostatek prostoru a času. Pod nátlakem soupeřova obránce se i největší hvězdy trefí ze střední vzdálenosti pouze výjimečně. Proto je důležité vyšachovat protihráče a nalézt parťáka v týmu osamoceného, aby v pohodě zamířil a připsal na vaše konto další 2-3 body.

Dlouhý stín mikrotransakcí

Jak jsem psal již výše, NBA 2K21 téměř dokonale přenáší všechny emoce z naleštěných palubovek pod bezednými koši severoamerických hal k vám domů. Úzká spolupráce 2K s vedením NBA, oficiální podpora a spojení s televizními stanicemi se zkrátka vyplácí a jestli máte rádi napínavé zápasy nejlepší ligy světa, budete zde jako doma. Ani po téměř třech desítkách hodin hraní se mi nezajedl komentář (i když přestávkové studio jsem začal přeskakovat téměř okamžitě, stejně jako v minulých letech), opakovačky jsem si také užíval a oddechové časy využíval pro změny taktiky a střídání, takže podivné animace roztleskávaček mi nijak náladu nekazily (hry od 2K mají evidentně značné problémy s ženskými vlasy, viz WWE 2K20).

NBA 2K21; gameplay: MyTEAM NBA 2K21; gameplay: kartičky NBA 2K21; gameplay: 3 na 3
Složení správného týmu není v NBA 2K21 otázkou dovedností, ale štěstí, protože musíte pracovat s tím, co náhodně vylovíte z balíčku hráčů.

Méně trpělivé povahy se možná budou vztekat kvůli tomu, že okamžitě nemohou přeskočit předěly mezi segmenty zápasu a že musí počkat, než se vše opět načte, ale to je pouhý detail. Jako mnohem větší problém vidím načítací časy při vstupu do jednotlivých obchodů v rámci Sousedství (Neighborhood), kde se budete pohybovat v rámci módu MyCAREER. Sousedství prošlo největší proměnou a jeho umístění na pláži byla dobrá volba, i když vše kazí časté padání hry do operačního systému. Po uličkách mezi obchody budete letos pobíhat se svým avatarem účinkujícím v příběhu „Dlouhý stín“ (The Long Shadow), kde se jako hvězda budoucnosti snažíte vymanit ze stínu svého otce.

Osobně mi přišlo vyprávění povedenější než v loňském roce a problémy mladíka na vysoké škole jsem docela chápal. Postupně jsem se staral o zlepšování jeho dovedností v různých ohledech, přiřazoval mu speciální schopnosti odlišující jej na hřišti a prokousal se až do draftu NBA. Teprve zde, po přibližně šesti hodinách, se otevře krása módu v plné šíři. Bavilo mě být součástí týmu (chtěl jsem si zahrát se Satoranským, takže Go, Chicago Bulls!) a užíval si každé vteřiny, kdy mi dal trenér šanci. Účinkování v MyCAREER patří k mým oblíbeným kratochvílím v sérii NBA 2K, ale moje obavy z mamonu vydavatele se naplnily.

NBA 2K21 MyCAREER First Half CHI vs MEM I Alza Magazin (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

V módu MyCAREER musíte chytit šanci za pačesy a ukázat trenérovi, co ve vás je. Jinak prosedíte většinu zápasů NBA 2K21 na střídačce.

Pozitivní zkušenost totiž kalí nejen důraz na QTE mechaniky při tréninku v tělocvičně, ale především tlak na docela agresivní mikrotransakce. Ty jsou sice o něco přívětivější než loňský rok, ale abyste si pořádně vybavili svou postavu a zvyšovali její statistiky, musíte u NBA 2K21 trávit moře času nebo sáhnout do peněženky, což u hry za 1800-2600 zkrátka nechcete vidět. Je škoda, že takhle dobrá hra vás nenechá v klidu zahrát populární režim bez kreditní karty v ruce. Na druhou stranu, pokud si koupíte NBA 2K21 pro dlouhodobý zážitek, tak vám jej tvůrci dopřejí plnými hrstmi.

Koncert pro vlastní tým

Velká část z vás se místo působení za jednoho neznámého hráče vrhne raději do týmových výzev, jež nabízejí módy MyLEAGUE, MyGM (General Manager) a MyTEAM. Práce správce celého týmu jakožto generálního manažera v podstatě od loňska neprošla žádnou zásadní změnou a dostanete přesně tu samou dávku mixu manažerské práce, trenérství a účinkování přímo na palubovce. Já se proto raději vydal do vod MyTEAMu, tedy fantasy světa, kde si z hráčů NBA vytvoříte své vlastní vysněné družstvo, včetně návrhu znaku, dresů a haly. Podobně jako tituly od EA (FIFA, NHL) i zde narazíte na bariéry nakupování balíčků s náhodnými hráči a největší hvězdy se objeví jen občas.

NBA 2K21; gameplay: herci NBA 2K21; gameplay: WNBA NBA 2K21; gameplay: studio
Zpracování známých hráčů a herců je v NBA 2K21 ve výborné kondici, horší situace nastane při studování detailů roztleskávaček nebo chlapíků ve studiu. Uvidíme, jak si s grafikou poradí PS5 a Xbox Series X a S.

Letos mi ovšem přijde, že pravděpodobnost je k hráčům poněkud přívětivější, protože mi v balíčcích do začátku padl Anthony Davis z LA Lakers a Paul George z konkurenčního týmu Clippers, na nichž se dal vystavět kvalitní tým. Když jsem si postupem času našel cestu ke Kahwi Leonardovi a vytvořil s Georgem dynamické sehrané duo (novinka pro letošní rok), mohl jsem se naplno pustit do všech výzev módu MyTEAM, které se pravidelně obměňují. Dlouhodobost tohoto režimu jistě bude tvořit základ pro fanoušky NBA 2K21, ale nadšení opět čeří mikrotransakce, jež jsou ještě podpořeny zmatkem v podobě dvou měn na nákup balíčků.

Sportovní hra roku s podezřele nízkým hodnocením?

Opět se můžu vracet k rozporu, který s sebou NBA 2K pravidelně přináší. Můžu zopakovat, že letošní ročník basketbalové simulace bude patřit k těm nejlepším sportovním titulům z pohledu hratelnosti i audiovizuálního zpracování. Tedy když vezmeme v potaz dění na hřišti, protože mimo něj jsou postavy trošku odbyté a o ženských vlasech už jsem se zmínil, ale jsou tak děsivé, že se k nim musím opět vrátit (všimnete si jich především při hraní za týmy ženské ligy WNBA, která opět dostala relativně široký prostor). Jenže veškeré superlativy zadupávají do země do očí bijící mikrotransakce a minimum změn oproti minulému dílu.

NBA 2K21; gameplay: zápas NBA 2K21; gameplay: bojovnost NBA 2K21; gameplay: blok
Hráči a hráčky budou pod vaším vedením cedit v zápasech NBA 2K21 krev. Občas vás ale potrápí jejich umělá inteligence.

Prokletí podařené sportovní série tak pokračuje. Veteráni by klidně mohli zůstat u loňského dílu (jenže většina jejich spoluhráčů se přestěhuje do NBA 2K21), protože úpravy hratelnosti jdou na ruku především nováčkům v sérii. Upravená AI a aktualizované sestavy jsou za plnou cenu hodně málo. Proto musím možná nejpovedenější sportovní hře letošního roku s velmi dobrým jádrem udělit nízkou známku kvůli výše zmíněným vnějším okolnostem. Pokud do série NBA 2K vstupujete poprvé, či po delším čase, klidně si přičtěte až 20 %, ale jestli jste hráli loňský díl, pak budete „změnami“ zklamáni.

Uvidíme, zda titul vycházející 4. září na PC, PS4, Xbox One, Switch a Google Stadia přinese velké změny na PS5 a Xbox Series X a S, které by měly přinést zkrácení načítacích časů a skvělou grafiku. Prozatím musím konstatovat, že NBA 2K21 je nejlepším basketbalem na současném trhu a skvělou sportovní hrou, kterou zakopává minimum inovací a důraz na další vrážení peněz do již koupeného titulu, což je obrovská škoda.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl místní distributor hry Cenega.

• Zdroje: Vlastní

Recenze NBA 2K21: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 65 % Alza Magazín
Verdikt:

NBA 2K21 je v jádru skvělou sportovní hrou, která se však bohužel poslední roky nijak výrazně nemění, takže neopodstatňuje její vydávání za plnou cenu. Vedle minima změn ubíjí hru také agresivní mikrotransakční politika společnosti 2K. Veteráni tak mohou letos ušetřit, nicméně pokud jste nováčky, užijete si vymazlený basketbal s báječnou atmosférou.

NBA 2K21; recenze

Klady

 • Komplexní basketbalový zážitek
 • Zpracování hráčů NBA a WNBA
 • Propracovanější mechanika střelby
 • Mírně vylepšená AI
 • Vzestup Juniora v příběhovém módu
 • Množství výzev v režimu MyTEAM
 • Audiovizuální zpracování zápasu

Zápory

 • Stálá přítomnost mikrotransakcí
 • Minimum podstatných změn
 • Občas haprující AI
 • Někdy hodně nestabilní multiplayer
 • Cenová politika pro verze pro novou generaci konzolí
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Co si pamatuji, tak svou osobu schovávám za jméno Jakub Němec. Vždy mě to táhlo k prožívání příběhů spolu s hrdiny, takže se mou vášní už od dětství staly knihy a videohry. V interaktivních světech vyhledávám především plošinovky a RPG v jakékoliv formě, ale poslední dobou mě lákají také nezávislé tituly s inovativními nápady.

HW nároky pro NBA 2K21 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i3-530 2.9GHz / AMD FX-4100 Intel Core i5-4430 3.0GHz / AMD FX-8370
Grafická karta NVIDIA GeForce GTS 450 / Radeon HD 7770 1GB GDDR5 NVIDIA GeForce GTX 770 / Radeon R9 270
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 110 GB 110 GB

• Zdroj: game-debate.com (14. 9. 2020)

S jakým herním PC na NBA 2K21?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základní sestava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat
NBA 2K21 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 2:20
Objednací kód: MSX882
NBA 2K21 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO776
NBA 2K21 - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: sportovní

1 599,- bez DPH 1 321,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: NSW694
NBA 2K21 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: sportovní

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1565
NBA 2K21: Mamba Forever Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: sportovní

2 599,- bez DPH 2 148,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1566
NBA 2K21: 75,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1571
NBA 2K21: 450,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní

2 599,- bez DPH 2 148,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1570
NBA 2K21: 35,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní

249,- bez DPH 206,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1569
NBA 2K21: 200,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní

1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1568
NBA 2K21: 15,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní

149,- bez DPH 123,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1567
NBA 2K20 - Xbox One - Hra na konzoli
-30%
NBA 2K20 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

-30% 999,-
699,- bez DPH 578,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 2:20
Objednací kód: MXO628
NBA 2K20 - PS4 - Hra na konzoli
-20%
NBA 2K20 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus

-20% 999,-
799,- bez DPH 660,-
Koupit
Ona Dnes 15 %
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX668
PGA Tour 2K21 - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: sportovní - hra nabídne všech 15 hřišť PGA Tour přesně naskenovaných pomocí nejmodernější technologie a 12 reálných hráčů

1 699,- bez DPH 1 404,-
Koupit
Ona Dnes 15 %
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: NSW671
PGA Tour 2K21 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - hra nabídne všech 15 hřišť PGA Tour přesně naskenovaných pomocí nejmodernější technologie a 12 reálných hráčů

1 699,- bez DPH 1 404,-
Koupit
Ona Dnes 15 %
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MXO746
PGA Tour 2K21 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - hra nabídne všech 15 hřišť PGA Tour přesně naskenovaných pomocí nejmodernější technologie a 12 reálných hráčů

1 699,- bez DPH 1 404,-
Koupit
Ona Dnes 15 %
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX845
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi