Nemesis (RECENZE): desková hra inspirovaná Vetřelcem

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Po úspěšných Lords of Hellas jsme se dočkali dalšího zdařilého počinu z produkce Awaken Realms. Nemesis, o jejíž českou lokalizaci se postaral Mindok, je hra téměř výhradně inspirovaná sci-fi trhákem z konce sedmdesátých let – Vetřelec (nechybí zde plamenomet, larvy v břiše, dokonce ani kocour Ripleyové). Pokud máte rádi vesmírnou tematiku a nezaleknete se propracovaných celovečerních her, Nemesis by určitě neměla uniknout vaší pozornosti.

Recenze

Nemesis: Desková hra; screenshot: cover


• Žánr: Fantasy, horor • Počet hráčů: 1–5 • Autoři: Adam Kwapiński • Vydavatel: Awaken Realms • Distributor v ČR: Mindok • Herní doba: 1,5–3 hodiny • Doporučený věk: od 14 let


Nemesis (RECENZE) – OBSAH

 1. Nemesis není žádná oddechovka
 2. Nemesis slibuje velkou míru znovuhratelnosti
 3. Epické souboje: Vylosujete si larvu, nebo královnu?
 4. Nemesis: Zvítězit není tak jednoduché...
 5. Zpracování Nemesis je vynikající
 6. Recenze deskové hry Nemesis: závěrečné hodnocení

Nemesis není žádná oddechovka

• Recenze: 26. 11. 2019 • Autor: Tomáš Novotný

Nemesis začíná probuzením z hibernace uprostřed vesmírné lodi, u nohou vám leží mrtvola kolegy, z útrob lodi se ozývají nelidské zvuky a nouzová světla blikají jako o závod – něco je hodně špatně. Aby toho nebylo málo, částečná amnézie, která je po nadsvětelném cestování běžná, vám brání si vybavit, jak je loď uspořádána. Ostatním členům posádky, kteří se probudili spolu s vámi, čiší z očí stejné zmatení. Zůstávat na místě nemá smysl, ani nevíte, v jakém je loď stavu a kam má namířeno. A kdo nebo co má na svědomí vašeho mrtvého kolegu a ty zpropadené zvuky. Nezbývá než se rozdělit a pokusit se najít odpovědi na tyto otázky.

Nemesis: Desková hra; recenze Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: desková hra (stolní hra)

Obří krabice Nemesis je až po víko napěchovaná stovkou detailně zpracovaných herních komponentů.

Nemesis je „semikooperativní“ stolní hra pro 1 až 5 hráčů (předem podotýkám, že tato recenze se nijak nevěnuje sólo módu), což v praxi znamená, že abyste vyhráli, musíte splnit svůj unikátní úkol a přežít. Sami to zvládnete jen těžko, takže musíte s ostatními (alespoň naoko) spolupracovat. K vítězství vede pro každého hráče trochu jiná cesta, a ne vždy se tyto cesty slučují. Vaším úkolem může být např. zabít jiného člena posádky nebo vyhodit celou loď do povětří, nehledě na to, zda se na lodi ještě někdo nachází.

Nemesis slibuje velkou míru znovuhratelnosti

Na začátku hry si vyberete jednu ze šesti postav: kapitán, pilotka, vědec, průzkumnice, voják nebo mechanik. Poté dostanete dva náhodné úkoly – jeden osobní a druhý služební – přičemž platí, že ty osobní jsou spíše kooperativní, zatímco úkoly služební vám mezi spoluhráči často velkou oblibu nepřinesou. Záleží na vás, jaký úkol si zvolíte. Postavy začínají uprostřed lodi v Hibernatoriu. Kromě Můstku na přídi lodi a Strojoven na její zádi nevíte nic o jednotlivých místnostech, které jsou ve hře znázorněny šestiúhelníkovými dílky náhodně rozmístěnými lícem dolů – bude na vás je prozkoumat. Nemesis těmito třemi herními prvky velmi dobře zajišťuje znovuhratelnost. Mám za sebou šest her a každá byla něčím výjimečná.

Nemesis: Desková hra; recenze Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: desková hra (stolní hra)

Figurky Nemesis pomáhají hráčům vžít se do role svých postav.

Samotná hra pak probíhá v kolech složených ze dvou fází, fáze hráčů a fáze událostí. Každá postava má deset hracích karet, některé jsou stejné pro všechny (např. karta Hledání pro získávání předmětů z jednotlivých místností), jiné vychází z povahy vaší postavy (např. voják má karty specializované pro boj). Na začátku každé fáze hráčů máte v ruce pět karet, které představují vaši „akceschopnost“. Mimo akce popsané přímo na hracích kartách můžete karty použít jako „platidlo“ za základní akce, jako je pohyb, útok/ústup či aktivace předmětu nebo speciálního efektu místnosti (např. v Operačním sále si můžete v případě potřeby odoperovat larvu vetřelce z břicha, což je lepší než čekat, až se larva sama rozhodne vykouknout a nadýchat se čerstvého vzduchu). Přestože tedy máte v každém svém tahu na výběr z velkého množství akcí, stačí vám k tomu jen pět karet v ruce, což přispívá přehlednosti hry.

Nemesis: Desková hra; recenze Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: desková hra (stolní hra)

Každá postava má kolem podstavce umístěn barevný kroužek, abyste svou postavu v lodi snadno našli. Barva kroužku odpovídá barvám na hracích kartách postavy. 

Ve fázi událostí vyhodnotíte náhodnou kartu událostí, která nemusí udělat vůbec nic, nebo vám může taky pěkně zavařit (první dvě z mých šesti her skončily předčasně, když se nám prostřednictvím jedné zákeřné karty událostí rozšířil požár v lodi, a loď vybuchla – je tedy záhodno loď podle potřeby opravovat a hasit, pokud vás tedy váš úkol nenabádá k opaku, i ničit a zapalovat je totiž možné). A pokud už jsou na lodi vetřelci, vyhodnotíte, jestli a kam se pohnou, případně na koho zaútočí. Ale jak že se dostanou vetřelci na loď?

Průběh hry: Vylosujete si larvu, nebo královnu?

Ve hře najdete menší, nevinně vypadající látkový pytlík. Uvnitř však jsou žetony s jednotlivými druhy vetřelců (larva, nymfoid, dospělec, strážce, královna). Pokaždé, když se přesunete z místnosti do místnosti, házíte si na hluk. Číslo, které vám padne, určí, ve které chodbě jste hluk způsobili. Pokud jej způsobíte v jakékoliv chodbě podruhé, dojde ke střetu. Hráč, který svým pohybem střet vyvolal, si sáhne do pytlíku a vybere si, který vetřelec se k němu v místnosti připojí.

Nemesis: Desková hra; recenze Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: desková hra (stolní hra)

Nemesis přidává do hry velmi zajímavý prvek.

Tento mechanismus přináší do hry zajímavý prvek náhody (např. v mých prvních dvou hrách jsem si neomylně jako svůj první střet vylosoval královnu, a pak jsem zbytek hry bojoval o přežití…, abych nakonec shořel zaživa, protože jsme všichni sledovali své cíle místo toho, abychom raději hasili loď).

Nemesis: Zvítězit není tak jednoduché...

Je možné, že už vám to z mého popisu došlo samo, ale Nemesis není žádný med. Nepočítejte s tím, že budete chodit po lodi, „lootovat“ místnosti a předhánět se v tom, kdo uloví více vetřelců. V mnoha případech bude ústup rozumnější, protože se vyplatí si šetřit munici, které ve hře není zrovna nazbyt, na chvíle, kdy bude boj nevyhnutelný (např. potřebujete využít efekt určité místnosti, ale brání vám v tom hladový nymfoid).

Nemesis: Desková hra; recenze Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: desková hra (stolní hra)

Rozdělte se a prozkoumejte místnosti ve vesmírné lodi Nemesis. Pozor na požár!

Můžete se sice pustit do souboje s vetřelci pěstmi, ale při každém útoku – ať už se trefíte, nebo ne – si přidáte do svého hracího balíčku kartu infekce, kterou nemůžete využít jako platidlo. Vaše akceschopnost se tak snižuje s každou infekcí, kterou si do herního balíčku přidáte. Ale vězte, že vyhrát rozhodně možné je. Poslední tři hry jsem byl mezi těmi, co splnili svůj úkol a přežili, i když to jednou bylo opravdu o ten nejmenší fousek, co hra dovoluje.

Nemesis: Desková hra; recenze Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: desková hra (stolní hra)

Cílem stolní hry Nemesis je splnit svůj úkol a přežít.

Zpracování Nemesis je vynikající

Awaken Realms se řídí jednoduchým heslem: „Čím větší figurka, tím lepší hra“. Nemesis je plnohodnotným výstupem této rovnice. Figurky jsou svými detaily dechberoucí a v případě královny opravdu obří. Hrací deska je robustní a temná, což je adekvátní situaci, i když temné vyznění může být místy na úkor přehlednosti.

V krabici dále najdete dvě patra po okraj naplněná nejrůznějšími herními komponenty (bylo by vyčerpávající je zde vypisovat), jejichž zpracování je také nadstandardní. Nemesis dále obsahuje mnoho typů karet s opravdu vymazleným designem. Přehledné barevné odlišení pak pomáhá, abyste se ve všech těch kartách neztratili. Jak tomu bylo už u Lords of Hellas, každá postava má také vlastní panel, na kterém máte mimo jiné přehled základních akcí a další informace o stavu vaší postavy.

Nemesis: Desková hra; recenze Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: desková hra (stolní hra)

Připravte se, že ke hraní Nemesis bude potřeba hodně velký stůl.

Za zmínku stojí také pravidla, která mají 28 stran a dva listy se všemi typy místností a hodí se je mít vždy po ruce. Pravidla jsou ilustrativní, jasná a v jejich úvodu naleznete krátký příběh, který navodí tu správně zoufalou atmosféru. Hra je navzdory mnoha komponentům a nejrůznějším herním mechanismům poměrně přehledná a logická. Ale určitě bude nějakou dobu trvat, než si ve všech postupech uděláte pořádek. První partii (možná i pár dalších) tak pravděpodobně strávíte s nosem zabořeným v pravidlech, což nepochybně vytrhává z atmosféry, na které je Nemesis postavená. Ideální by bylo přizvat někoho, kdo už má pravidla v malíku. Ačkoli mě samotného sólo mód vůbec neláká, můžete jej využít k seznámení s pravidly, aby pak hra s přáteli lépe odsýpala.

• Zdroje: Vlastní

Recenze deskové hry Nemesis: závěrečné hodnocení


Nemesis: Desková hra; recenze

Nemesis: Desková hra

Deskové hry

Nemesis je pro deskové fajnšmekry (za tři tisíce můžete mít klidně pět menších her). Komu ale nevadí si za hru připlatit, toho Nemesis odmění propracovaností a atmosférou, kterou jen tak jinde nenajdete. I když je každá hra Nemesis jiná, pojí je minimálně jeden společný jev – zoufalství na sebe nikdy nenechá dlouho čekat. Pokud máte rádi hry plné zvratů, emocí, zrady, boje o přežití a zároveň si potrpíte na detaily, koupě Nemesis rozhodně nebudete litovat.

Klady

 • Precizní zpracování
 • Znovuhratelnost
 • Pohlcující atmosféra
 • Logická soudržnost
 • Odkazy na Vetřelce

Zápory

 • Vyšší cena
 • Osvojení pravidel chvilku potrvá
 • Přenosnost (velká a těžká krabice)
 • Jedna partie je poměrně na dlouho
Martin Polívka

Tomáš Novotný

Tomáš Novotný studuje anglický jazyk na Filozofické fakultě. Stěží si dokáže představit lépe strávený čas než s přáteli nad dobrou deskovkou. Nepohrdne ani kolektivními sporty a vyžívá se v televizních seriálech, zvlášť když má čas koukat na jeden díl za druhým. 

i Mohlo by vás zajímat
5,0 11×
Nemesis
Společenská hra - strategická, podle filmů a her, pro 1 až 5 hráčů, délka hry 120 min, v českém jazyce, vhodné od 14 let
3 569,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: HRAif14027
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací