• Autor: Jakub Němec
Prkýnka na kolečkách se těší ve světě počítačových her stále slušnému zájmu, o čemž nesvědčí pouze remake Tony Hawk‘s Pro Skater 1+2 či chystané vydání titulu Skate 4, ale také dnes recenzovaná 2D platformovka OlliOlli World. Na rozdíl od prvních dvou jmenovaných se nebere tak vážně, ale to nijak nesnižuje její návykovou hratelnost, jak se dozvíte na dalších řádcích.
zdroj: Roll7
Dnešní recenze představí sportovní titul, který může na mnoho hráčů působit poněkud divně, protože jej podstoupíte ve 2D a snaží se do zážitku zapracovat děj. Na příběh ve skateboardových hrách totiž nenarazíte moc často, naposledy se o něco podobného snažil Shaun White Skateboarding, v němž jste zachraňovali svět před fádní bezbarvostí svou jízdou na prkně s kolečky. OlliOlli World jde ještě dál, protože se nesnažíte o nic menšího než se přiblížit skateboardovému božstvu a dosáhnout tzv. Gnarvany.
zdroj: vlastní
Skejtová čarodějka hledá v OlliOlli World nového jezdce hodného Gnarvany a myslí si, že jste to právě vy. Nezklamete ji?
Už to může vypadat šíleně, ale v místním světě Radlandii se toho děje mnohem více. Vedle projíždění jednotlivých levelů s co nejlepším skóre poklábosíte s roztodivnými tvory, pustíte se do plnění ztřeštěných výzev kamaráda Mikea a objevíte vedlejší questy, jejichž absolvování se může proměnit v náročnou fušku (chytání medvěda na rozdivočené řece jsem stále nepokořil). U titulu OlliOlli World si tedy nemůžu stýskat nad nedostatkem obsahu. O jeho originalitu se stará spíše prostředí a šílené univerzum než samotné úkoly, ale toho si v příjemném tempu ani nevšimnete.
Kouzlo OlliOlli World se skrývá v jízdě samotné. Postupem času se naučíte všechny základní prvky skateboardové školy – vedle skoků a triků také grindování, jízdu po stěně či na dvou kolečkách. Kombinováním a provazováním jednotlivých složek budete násobit své skóre (podobně jako u zmíněného Tony Hawka), jež je důležité k porážení místních jezdců toužících také po přízni skejtařských božstev či dalších vyzyvatelů. Nemusíte se bát složitých mechanismů, mimo ty nejnáročnější triky si totiž vystačíte s páčkou gamepadu a třemi tlačítky (na klávesnici hraní silně nedoporučuju), záleží však na přesném načasování.
Nemůže se vám sice stát, že přetočíte skok, váš jezdec téměř vždy dopadne s jistotou, ale špatný odraz, timing na railu nebo zdi znamená návrat k jednomu z checkpointů, které jsou po úrovni rozesety v podobě zvláštní šamanky kouřící bublinovou dýmku (?!). Nejednou jsem si v rámci hraní vzpomněl na motorkářskou sérii Trials, v níž se také zkoušíte dostat na konec levelu na co nejmenší počet pokusů. Na rozdíl od kaskadérské arkády tady není většinou problém v dokončení, ale v nízkém skóre či náročných výzvách, což je pro obsedantní pařany peklo (jediný nesplněný úkol na mapě prostě bolí, no ne?).
Jakmile však dostanete ovládání do ruky, začnete si možnosti OlliOlli World užívat bez ohledu na questy, protože jízda je čirá zábava. Tratě se občas větví do několika cest a vedle experimentování s kombinováním triků si tak budete připadat jako při plnění plošinovkových puzzlů, protože budete přemýšlet, kde a jakým skokem překonat překážku a podobně. Díky tomu vám titul britského studia Roll7 vydrží opravdu dlouho a budete se k němu vracet jako k odpočinkové kratochvíli, na níž si vyhradíte alespoň pár minut denně (ač jsem recenzoval na PC, Switch se touto koncepcí může jevit jako ideální platforma).
zdroj: vlastní
Ve světě OlliOlli World nikdy nebudete vypadat zvláštně, protože místní obyvatelstvo podivnosti nijak neřeší.
Na stejné vlně jako příběh, univerzum i jednotlivé questy se nese tvorba vlastní postavy a její šperkování. Autoři kladou důraz na totální svobodu vyjádření hráčovy osobnosti, ale přistupují k tomu nevtíravě přirozenou formou. Za splněné úkoly a výzvy se vám dále otvírají další prvky garderoby, takže se opravdu můžete vyřádit (na rozdíl od mého konzervativního stylu). Nemusíte se bát žádných mikrotransakcí, protože odměny jsou zásadně kosmetického charakteru a nemají na samotnou hratelnost vliv.
Grafické pojetí projektu OlliOlli World se však nemusí trefit do vkusu každému. Jeho roztodivný svět však se zvoleným vizuálem velmi dobře ladí, takže jde spíše o zvyk. Já fanouškem takto zvolené škály barev a animace nebudu, ale to je spíše můj problém. Více mi ovšem vadí občasné problikávání postav během příběhových sekvencí, z čehož nepříjemně zabolí oči. Plynulost jízdy však nenarušuje nic kromě vaší šikovnosti. Tady je na místě postěžovat si na některé náročné úrovně, které úplně neodpovídají pohodovému průběhu většiny hry a můžou vás posunout až k pěkné frustraci. Časem vždy najdete úspěšný recept vedoucí k překonání levelu, ale bohužel se tím můžete protrápit.
zdroj: vlastní
Každý z bohů OlliOlli World je patronem jedné z pěti oblastí plné výzev a propracovaných úrovní.
Od dnes recenzovaného titulu jsem po prvních ukázkách čekal pohodovou oddechovku na pár hodin, ale OlliOlli World mě vyvedl z omylu již po několika desítkách minut v Radlandii. Uvolněnou atmosféru totiž doplňuje komplexní jízdní model s mnoha triky k naučení, úrovně lákající k experimentům a desítky výzev k překonání. Z mého hlediska ruší zážitek občas zbytečně náročné úrovně a grafika je na mě vzhledem k tématu hry už příliš pastelová. Tyto dvě výtky jsou však malicherné a spíše osobního rázu, takže hledání Gnarvany můžeme všem skejťákům vřele doporučit.
• Zdroje: Vlastní
Závěrečné hodnocení
Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Klíč poskytla PR agentura KoolThings.
OlliOlli World je velmi zdařilá 2D platformovka se skateboardovou tématikou. Správně praštěný svět nabízí dost prostoru k fantazii, stejně jako jízdní model, který motivuje ke kombinování stále náročnějších triků a prozkoumávání úrovní. Každému nesedne grafika a občas pozlobí zařazení těžších úrovní.
Klady
Zápory
Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 10 64-bit | Windows 10 64-bit |
Procesor | 2.5 GHz dual core processor | 2.4 GHz i5 |
Grafická karta | Intel HD 530 | GeForce GT 430 or Radeon HD 5570 | GeForce GTX 550 Ti | Radeon HD 4850 |
Operační paměť | 4 GB | 4 GB |
Pevný disk | 6 GB | 6 GB |
• Zdroj: game-debate.com (14. 2. 2022)