vega vega

Sherlock Holmes: Chapter One (RECENZE) – Trpké mládí slavného detektiva

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Sherlock Holmes patří k detektivním stálicím napříč generacemi, ale kánon vytvořený Arthurem Conanem Doylem není nekonečný, takže se fanoušci svérázného Angličana musí spolehnout na fantazii dalších spisovatelů, scenáristů a tvůrců počítačových her. V interaktivní zábavě se o jeho dobrodružství poslední roky starají vývojáři z ukrajinského studia Frogwares, kteří v dnes recenzovaném titulu s podnázvem Chapter One představují kapitolu ze Sherlockova mládí.

Sherlock Holmes: Chapter One; wallpaper: cover

zdroj: Frogwares Games

Sherlock Holmes: Chapter One (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Pod středomořským sluncem
 2. Mládí Sherlockovi neubírá na intelektu
 3. Písek v promazaném soukolí
 4. Historie na dlani
 5. Bez nadhledu to nepůjde
 6. Kořeny Sherlockova mýtu se podařilo najít
 7. Recenze Sherlock Holmes: Chapter One: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro Sherlock Holmes: Chapter One PC

Pod středomořským sluncem


Když autoři titulu Sherlock Holmes: Chapter One oznámili, že se v nejnovějším dílu jejich detektivní adventury vydáme do nezmapovaného mládí anglického vyšetřovatelského génia, fanoušky Doylovy tvorby možná braly mrákoty. Ale pro našince, v jejichž srdcích se najde místo i pro Járu Cimrmana, nejsou postupně doplňované kapitoly do životopisu slavných velikánů žádnou novinkou, takže jsme se mohli na nejnovější eskapády plné nevysvětlitelných vražd těšit. Tentokráte se ovšem obejdete bez mnoha tradičních kulis, na něž jsme u Sherlockových případů zvyklí – chybět vám asi bude především těžká anglická mlha, kterou rozpustí ostrý svit rozpáleného slunce, a také detektivova pravá ruka John H. Watson, s nímž se ještě v mládí neznal.

Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: dům

zdroj: vlastní

Dům opředený tajemstvím začne otevírat své dveře postupně. Za každý splněný případ se v Sherlock Holmes: Chapter One posunete o kousek blíž k závěrečným titulkům.

Vývojáři z Frogwares se totiž rozhodli svůj nejnovější příběh umístit na fiktivní středomořský ostrov Cordona, který si jako azyl po skonu svého manžela vybrala Sherlockova matka Violet. Ani tady ovšem nenalezla klid a za podivných okolností se také uchýlila do náruče smrti. Asi nikoho nepřekvapí, že našemu mladému (21 let) hrdinovi nedá nerozluštěná záhada spát, a proto se po letech vrací zpět na místo činu. V rámci příběhu tak budete postupně rozplétat zašmodrchané klubko Sherlockových mlhavých vzpomínek a na základě indicií si skládat mozaiku zapomenutých událostí. A aby toho nebylo málo, jako rádce mu bude pomáhat jeho imaginární přítel z dětství Jon.

Je to divné? Jistě, ale vše v projektu Sherlock Holmes: Chapter One do sebe překvapivě dobře zapadá a postava Jona se pro mě stala jedním z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. Jeho vtipně ironický charakter totiž skvěle doplňuje podivínskou náturu Sherlocka (familiárně oslovovaného Sherry). Jonovy postřehy téměř vždy udeří hřebíček na hlavičku a mnohdy vás během slovních přestřelek nasměruje ze slepé uličky právě řešeného případu. Kvalitní příběhový zážitek se čtyřmi různými zakončeními navíc podtrhuje podařený český překlad, ačkoliv občas kvůli čtivosti bojuje s nepřesnostmi.

Sherlock Holmes Chapter One Scene Reconstruction I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary

zdroj: vlastní

Pořádně si přečíst podklady, sesbírat a analyzovat důkazy, zkontrolovat deník a následně vydedukovat průběh zločinu – to je postup mladého vyšetřovatele v Sherlock Holmes: Chapter One.

Mládí Sherlockovi neubírá na intelektu


Díky lokalizaci se tak můžete mnohem lépe ponořit do všech případů, na něž nevšední protagonisté narazí. Vyšetřování se dá rozdělit do několika kategorií – ústřední příběhové úkoly, jež jsou zamotanější než ostatní a u nichž vás zaujme jejich nelineární vývoj (zůstává analýza důkazů v paměťovém paláci, na jejímž základě určíte vraha a se špatným úsudkem lze obvinit i nevinnou osobu); dále víc než desítka vedlejších zakázek (od staršího bratra Mycrofta Holmese, nedořešené policejní případy apod.) a krátké epizody lokálního charakteru, díky nimž si vzpomene na fragmenty z hrdinova dětství či odhalíte některou ze záhad ostrova Cordona.

Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: analýza Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: převlek

zdroj: vlastní

Detektivní práce spoléhá na nejeden vědecký objev, ale v Sherlock Holmes: Chapter One se nezapomíná ani na humor, např. pramenící z převleků.

V podstatě záleží jen na vás, jakému úkolu se chcete aktuálně věnovat, přičemž v kteroukoliv chvíli můžete vyšetřování přerušit a věnovat se jinému zadání. Autoři vás tak nesvazují lineárním vyprávěním, ale o to více přitáhnou opratě v průběhu získávání důkazů. V Sherlockově duševním arsenálu najdete všechny vychytávky, na které jste zvyklí ze starších dílů studia Frogwares, tedy průzkum prostředí, analýzu důkazů, rekonstrukce míst činu s důrazem na časovou souslednost, vytváření hypotéz a rozhovory s NPC postavami, jejichž součástí je také konfrontace s nalezenými artefakty. Příjemným zpestřením Chapter One jsou návštěvy archivu, novin a policejních složek, v nichž na základě indicií musíte najít texty důležité pro řešený případ.

Písek v promazaném soukolí


Bohužel se však nemůžete spolehnout pouze na svůj intelekt, protože bez označení předmětu/rozhovoru/myšlenky v inventáři neobjevíte ani sebevětší stopu, která na vás řve z chodníku. Kvůli tomu občas dojde k zákysům, kdy nebudete tušit, proč některé postupy nefungují. Moje rada zní jednoduše: „Otevřete inventář a podívejte se na ikonky u jednotlivých stop.“ Nakonec tak rozlousknete každý případ (i když třeba se špatným výsledkem), přestože vám po něm občas zůstane nepříjemná pachuť na patře. Dvakrát jsem také narazil na řešení, které odporovalo mému logickému smýšlení, ale to už je spíše věc názoru než chyba designu.

Sherlock Holmes Chapter One Grand Saray Fight I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary

zdroj: vlastní

Soubojová složka v titulu Sherlock Holmes: Chapter One ničím nenadchne. Svou monotónností spíše uspí. Pokud vám ovšem padne do noty, můžete se pustit do řady výzev a vydělat si tak peníze na všemožné převleky.

To se ovšem netýká soubojů, k nimž směřuje moje druhá velká výtka. Chápu snahu tvůrců přinést do titulu Sherlock Holmes: Chapter One také akčnější pasáže, ale zdejší pojetí se do mého vkusu vůbec netrefilo. V arénovitých soubojích pobíháte a skáčete jako blázen pořád dokola, odstřelujete brnění nepřátel, abyste je nakonec pomocí nástrah v okolí omráčili a dorazili v quicktime eventu. Tedy pokud chcete dostat slušné hodnocení a nějaký peníz pro obchodníky navíc, protože jinak nic nebrání prostému a nehumánnímu zastřelení všech zločinců před mířidly. Naštěstí můžete pro postup příběhem hrátky s pistolí zcela vynechat, což naznačuje, že možná ani tvůrci s výslednou podobou moc spokojeni nebyli.

Historie na dlani


Zato ostrov Cordona, to je jiná. Autoři si na základě dějin regionu (ostrov byste hledali někde v Jónském moři) a studia místních poměrů vymodelovali ostrov na míru. Jeho kořeny můžeme nalézt v benátské a později osmanské nadvládě, přičemž v období hry Sherlock Holmes: Chapter One se nachází v britském protektorátu. Se svým detektivem se tak budete toulat v několika rozmanitých prostředích (turecké Staré město, moderní vilová zástavba, městské uličky, chudinské slumy či pozůstatky těžby stříbra, jež nahrazuje tovární industrializace). Ulice ožívají díky místnímu obyvatelstvu, které ctí zvyky a chová se ve svém prostředí přirozeně.

Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: převlek Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: dekadence

zdroj: vlastní

Během vyšetřování se v Sherlock Holmes: Chapter One dostanete na spoustu zajímavých míst, které ostrov Cordona nabízí. Otevřený prostor je však zdánlivý, protože se podíváte pouze tam, kam vás vývojáři pustí.

Díky tomu se dočkáte zajímavého multikulturního mixu odrážejícího reálie tehdejší doby. Mezi relaxujícími britskými kolonisty pobíhají děti z chudinských čtvrtí, obchodníci se přeřvávají na tržištích a ostatní obyvatelstvo si jde po své práci, aby mohlo odevzdat část své výplaty některému z místních gangů. Se všemi lze promluvit (mnohdy je to ke splnění případu nutné), ale ne každý na vás bude mít náladu. Jako přesvědčivá metoda se jeví správná volba oblečení a troška hereckého talentu při napodobování přízvuku. Všichni víme, že detektiv z Baker Street 221B je mistrem převleků, ne?

Bez nadhledu to nepůjde


Je jisté, že Sherlock Holmes: Chapter One potěší všechny fanoušky na logiku spoléhajícího vyšetřovatele, ale i ti musí mít s epochálním výletem do jeho mladých let trpělivost. Mimo občasných designérských chyb a nemastného soubojového systému se totiž musí připravit na rozporuplnou technickou stránku. Z hlediska ozvučení si nemám nač stěžovat (dabing je povedený, soundtrack se řadí do mého playlistu), horší je ale grafická stránka.

Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: vzhůru nohama Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: bug

zdroj: vlastní

Některé „chyby“ zařadili tvůrci do hry Sherlock Holmes: Chapter One schválně, především Jon umí překvapit. Během hraní ovšem narazíte i na několik nepříjemných bugů, které snad autoři co nejrychleji odstraní.

Statické záběry vypadají pěkně, na problémy nenarazíte ani při pomalejším pohybu, jakmile se však rozběhnete, může se snímkování především v rozlehlejších oblastech propadnout až k nepříjemnému trhání, z něhož doopravdy bolí oči (a to mluvíme o next-gen konzoli PS5, asi chápu, proč vydání na PS4 a Xbox One vázne). Stejně tak se prolínají objekty NPC postav, které občas jednají dost nelogicky (třeba vám zatarasí dveře a neuhnou). Autoři o chybách vědí a v posledních dnech před vydáním pracují na jejich odstranění, což se jim snad v plné míře podaří. V opačném případě se musíme připravit na nepříjemnosti, jež nedoladěný technický stav přináší.

Sherlock Holmes: Chapter One; gameplay: hřbitov

zdroj: vlastní

Cordonský hřbitov znamená pro mladého hrdinu titulu Sherlock Holmes: Chapter One krátkou, ale důležitou zastávku v jeho dobrodružství.

Kořeny Sherlockova mýtu se podařilo najít


Pokud patříte k příznivcům adventurních dobrodružství od studia Frogwares, budete s titulem Sherlock Holmes: Chapter One spokojeni. Vyprávění příjemně odsýpá, na každém kroku najdete střípky vysvětlující charakterový vývoj slavného detektiva, spoustu easter eggů odkazujících na dnešní dobu, a nakonec také katarzní vyvrcholení vyšetřování smrti Violet Holmesové, vše navíc v české lokalizaci. Zapracování imaginárního přítele Jona a prosluněného ostrova Cordona znamená příjemnou změnu od zavedených reálií série. Bohužel se zatím nezdařilo dotáhnout do konce grafickou část (po jejím opravení si klidně připočtěte bodík v hodnocení) a na akční složku většina z vás raději zapomene.

• Zdroje: Vlastní


Sherlock Holmes: Chapter One (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Adventuru Sherlock Holmes: Chapter One vyvíjí a vydává studio Frogwares Games. Titul vychází 16. 11. 2021 na PC, PS5 a Xbox Series X/S (na PS4 a Xbox One později).

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytla PR agentura PressEngine.

        Hodnocení7/10 DOBRÁ
Verdikt:

Sherlock Holmes: Chapter One potěší fanoušky svérázného detektiva a adventur studia Frogwares, na něž velmi dobře navazuje. Česky lokalizovaný příběh o krušném mládí anglického vyšetřovatele nabízí nové postavy a prostředí ostrova Cordona, ale trápí jej nepovedená akční složka a technické problémy.

Sherlock Holmes: Chapter One; recenze

Klady

 • Neotřelý pohled na Sherlockovo mládí
 • Imaginární přítel Jon
 • Prostředí ostrova Cordona
 • Pocit z řešení zločinů
 • Zdařilá česká lokalizace

Zápory

 • Akční složka
 • Technické problémy (grafika)
 • Občas podivné chování NPC
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro Sherlock Holmes: Chapter One PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-6600 | AMD Ryzen 5 2600 Intel Core i5-8400 | AMD Ryzen 5 3600
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 960, 4 GB | AMD Radeon R9 380, 4 GB Nvidia GeForce GTX 1070, 8 GB | AMD Radeon RX 5600 XT
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 12 GB 12 GB
Pevný disk 28 GB 28 GB

• Zdroj: Epic Games (15. 11. 2021)

S jakým herním PC na Sherlock Holmes: Chapter One?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
PlayStation 5
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky.

Předp. cena
13 490,-
Předobjednat
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel neznáme konkrétní termín naskladnění zboží z důvodu celosvětové nedostupnosti. Veškeré zakázky jsou odbavovány postupně podle termínu vytvoření. Předpokládané dodání produktu očekáváme v průběhu roku 2022.

Předp. cena
10 790,-
Předobjednat
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005DE
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

7 690,-
Koupit
Můžete mít ihned na 33 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

-5% 8 690,-
8 290,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 33 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
13 490,-
Předobjednat
Očekáváme leden 2022
Objednací kód: MXO001a1
Xbox Series X + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
14 099,-
Předobjednat
Akční cena
Očekáváme únor 2022
Objednací kód: MXO001ab2
Alza GameBox Core RTX3060 Ti+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

37 990,-
Koupit
Můžete mít ihned na 26 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m4
Alza GameBox Core GTX1660 Super
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

29 990,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s4c
Alza GameBox Ryzen RTX3060+
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

39 990,-
Koupit
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s9b
Alza GameBox Core RTX3070
Herní PC Intel Core i7 10700F Comet Lake 4.8 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB 7200 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Intel Gear Up Bundle - Crysis Trilogy - nutno uplatnit do 30.4.2022
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-4% 47 990,-
45 990,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4c9g5
0
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací