Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

PS summer vega

This War of Mine: Final Cut (RECENZE) – Válka je vůl

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Přežívání civilistů ve válečné zóně není zrovna nejčastějším tématem pro počítačové hry, ale už od roku 2014 můžete narazit na projekt, jehož základy jsou přímo utopeny v ozbrojeném konfliktu. Polské studio 11 bit přišlo v This War of Mine s neobvyklým survival konceptem, v němž se s hrstkou přeživších snažíte překonat civilní válku a zachovat si lidskost. Nyní se titul podívá i na next-gen v rámci Final Cut verze.

This War of Mine: Final Cut; screenshot: cover

zdroj: 11 bit Studios

This War of Mine: Final Cut ve zkratce

  This War of Mine

 • Žánr: Survival
 • Vývojář: 11 bit Studios
 • Vydavatel: 11 bit Studios
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 10. 5. 2022 na PC, PS5, Xbox Series X/S | dostupné na Xbox/PC Game Passu

This War of Mine: Final Cut (RECENZE PS5) – Obsah článku

Autenticita především


Válečné střety se často stávají ústředním motivem počítačových her, v nichž se chopíte zbraně coby jeden z branců a vydáte se vpřed střílet jeden projektil za druhým kvůli rozkazům z vyšších míst, případně jako hlavní stratég tyto rozkazy sami vydáváte. Málokdy se ale podíváte na civilní stránku válečné zóny složené ze zmaru, strachu a bezmoci. Tento odvážný krok učinilo v roce 2014 studio 11 bit s jejich titulem This War of Mine, který se po řadě rozšíření a úprav dostal ve verzi Final Cut také na next-gen konzole.

This War of Mine: Final Cut; gameplay: čekání

zdroj: vlastní

Čekání na konec války, tak by se dal označit každý vzácný moment odpočinku hrdinů z This War of Mine: Final Cut.

Snahou upozornit na ožehavá témata se vyznačují především nezávislé projekty, z českých luhů a hájů můžeme jmenovat třeba studio Charles Games a jejich sondu do československých dějin v rámci Attentat 42 a Svoboda 1945: Liberation. Ani v jednom případě se vám nemusí líbit, nač narazíte. Například v dnes recenzovaném This War of Mine budete až nepříjemně často testovat střelku vašeho morálního kompasu, přičemž mnohdy jeho hrot ukáže směrem k zásadním dilematům rozhodujících o životě a smrti nejen vašich svěřenců. 

Konstantní mráz v zádech


To je jeden z důvodů, proč jsem dlouho promýšlel, zda se do fiktivní metropole Pogoren v taktéž smyšleném státu Graznavia opět vydám. Svého času jsem totiž v rámci počítačové verze ve společnosti přeživších v krutém civilním konfliktu strávil desítky hodin, abych dokázal, že přežít v polorozbořeném domě uprostřed obléhaného města se dá i se zachováním lidskosti. Autoři z polského studia 11 bit si dali za cíl ukázat všechny možné hrůzy války a inspirovali se v bratrovražedné jugoslávské válce. Jak sami poznáte, byli více než úspěšní.

This War of Mine Final Cut - Scavenging Shelled School I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

zdroj: vlastní

Každá noční výprava v This War of Mine: Final Cut s sebou nese punc nebezpečí. Stále se budete mít na pozoru a očekávat překážky, s nimiž se musíte vyrovnat či před nimi utéct.

This War of Mine, včetně varianty Final Cut, totiž patří mezi hry, z nichž vám po většinu času nebude dobře po těle. Neustále se vám před očima promítají rozhodnutí, která jste učinili. Pomůžete sousedce a její dceři čelit násilníkům, i když víte, že vám v posteli leží nemocný bezmocný kamarád? Zabráníte znásilnění neznámé dívky vojákem, i když v ruce třímáte pouze páčidlo? Vykradete dům plný jídla, v němž žije pouze pár seniorů, kteří nejsou schopni bránit svůj majetek? Obětujete jídlo pro přítele na pokraji smrti, nebo se rozhodnete nakrmit ostatní i přes jasně fatální dopad vašeho rozhodnutí?

Veškeré Sofiiny volby si ponesete jako osobní kříž až do konce nejen vy, ale také postavy svěřených civilistů, o jejichž fyzickou a duševní kondici se po celou herní dobu staráte. Neexistuje zde druhá šance, jen beznaděj, zmar a víra v lepší budoucnost, kterou občas protknou chvíle štěstí mizející s prvními zimními mrazy a docházejícím palivem. Rovnou zapomeňte na metodu pokus/omyl, tlačítko „Load“ je zapovězeno a všechno je zde definitivní, stejně jako lačná smrtka číhající na svou příležitost. Pokud máte odvahu probrodit se tímto morálním bahnem, odměnou vám bude neskutečně pohlcující atmosférický zážitek a skvělá survival hra, která je v současnosti až smutně aktuální. 

Stluč postel, vyrob kotel a zbastli palírnu


Principiální koncept This War of Mine nesází na žádnou velkou originalitu, chcete zkrátka přežít, takže se oháníte, abyste měli dostatek vody a jídla (pokud možno z vlastních zdrojů), místo na spánek a zdroj tepla, protože zima se blíží. Jak toho docílíte, je pouze na vás – uskromníte se a následně si postavíte filtrační stroj na dešťovou vodu, klece na hlodavčí kamarády (taky maso, že jo) a zahrádku na zeleninu, nebo se vydáte rabovat domy stejně živořících sousedů? Záleží jen na vás a dopředu se přiznám, že druhou možnost nemám dostatečně vyzkoušenou, protože se mi hnusí už jen ta představa.

This War of Mine Final Cut Day Routine I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

zdroj: vlastní

Civilní hrdinové This War of Mine: Final Cut si s prvními ranními paprsky musí projít každodenní rutinou, než mohou jít spát a připravit se na noční výpravy a obranu svého azylu.

U This War of Mine bude totiž hodně záležet, jak se se svými hrdiny sžijete a jak vás pohltí atmosféra hry. Na mě recept studia 11 bit funguje stoprocentně a určitě mnohem lépe než u jejich posledního projektu Frostpunk. Každý pokrok si společně se svými svěřenci užívám a každý nezdar znamená poučení pro příště, abych se vyhnul chybám. Po několika pokusech už sami poznáte, které předměty vyrobit jako první a na které je čas. Také pochopíte, že se vyplatí sledovat duševní pochody postav a využívat jejich silné stránky (lepší kuchař uvaří z méně surovin apod.). Zkrátka se snažíte využít denního klidu co nejefektivněji, abyste večer mohli bránit svou „pevnost“ a vyjít do ulic. 

Náhodné události a svědomí


Ze zavedeného chodu dne vás vytrhnou výjimečné události v domě (žádost o pomoc, přijetí nového člena, nedostatek surovin, nemoc, smrt) či odposlechnuté z rádia, které je cenným zdrojem informací. S posledními paprsky slunce se také začnete chystat na výpravu do pogorenských ulic, abyste přinesli další předměty a materiály k zajištění přežití svých přátel. Postupem času se naučíte hledat bezpečné zdroje materiálů, surovin a lokace obchodníků, s nimiž směníte nepotřebné či cenné věci (výroba alkoholu a cigaret se opravdu vyplatí).

This War of Mine: Final Cut; gameplay: mapa This War of Mine: Final Cut; gameplay: fotka

zdroj: vlastní

Každá lokace v This War of Mine: Final Cut nabízí svůj vlastní příběh, který nabízí nejen výjevy zmaru, ale také řadu artefaktů a nápisů k nalezení.

Mapy si zachovávají svůj ráz (supermarket je zdrojem jídla, vojenské základny zbraní atd.), ale vždy se na nich odehrává jiný příběh, na nějž musíte reagovat. Jako příklad může posloužit výše uvedený obchodní dům – jednou mě přivítala skupinka rabujících přeživších a řekli mi, ať se přidám (bože, já vlastně rabuju, uvědomíte si), při novém načtení se polorozbořená budova stala základnou místní militantní skupiny střílející už od pohledu a napotřetí jsem narazil na četu vojáků, kteří se rozhodli znásilnit náhodnou kolemjdoucí (a já neměl v ruce ani páčidlo, zatímco oni samopaly, takže jsem zbaběle utekl a nejen moje postava z toho měla šrám na duši). 

Silný zážitek podporují speciální příběhy


S každou novou partií si tedy nemůžete být jisti téměř ničím, počítat můžete jen s bojem o holý život a řadou útrap, na něž narazíte. Ze začátku máte k dispozici jen několik předdefinovaných skupin, ale s vašimi úspěchy se otevírají další, které nabízí jiná řešení problémů. V rámci recenze jsem měl příležitost vyzkoušet kompletní edici This War of Mine: Final Cut obsahující také rozšíření Little Ones (přidává do živoření ještě dětský aspekt, který vás spolehlivě dostane do ještě většího kopru) a trojici DLC příběhů prostě nazvaných Stories.

This War of Mine: Final Cut; gameplay: děti This War of Mine: Final Cut; gameplay: stories

zdroj: vlastní

Rozšíření pro This War of Mine: Final Cut zpřístupní trojici unikátních příběhů či válku z perspektivy dětí, což může být pro slabší povahy dost silné kafe.

Každá epizoda představuje různé pohledy na válečný konflikt, přičemž vám v průběhu děje předkládá ještě těžší morální volby. První Father's Promise ukazuje Adama, který se snaží před hrůzami pogorenských ulic ušetřit svou dceru a zajistit její bezpečnost. V The Last Broadcast se navíc staráte o vysílání rádiové stanice a předáváte posluchačům informace, přičemž se často rozhodujete, jak a co sdělíte, abyste jim pomohli projít těžké časy. Poslední Fading Embers vás seznámí s Anjou, která se často rozhoduje mezi záchranou člověka a kulturní památky pro budoucí generace. U všech DLC mají příběhová rozhodnutí svou váhu a znamenají jiné zakončení podle vašich voleb. 

Proč sekáš do lůžka?!


Ať už se pustíte do This War of Mine v kompletní či základní verzi, čeká vás hutný atmosférický zážitek na druhou. Syrovost umocňuje vhodně zvolený audiovizuál s tklivými melodiemi a správně zaprášenými lokacemi, jejichž zobrazení doplnili vývojáři efekty připomínající črtání tužkou (lze v menu vypnout, ale nedoporučuju). Next-genový Final Cut navíc přichází s vylepšenou grafiku, pohlednějším nasvícením, novými scénáři a postavami, takže má co nabídnout i pogorenským veteránům.

This War of Mine: Final Cut; gameplay: pavle

zdroj: vlastní

Z pocitů ústředních postav This War of Mine: Final Cut nejednou přeběhne mráz po zádech.

Jedinou větší překážkou dělící konzolový This War of Mine od dokonalosti je ovládání, na nějž si musíte přivyknout. Často přeběhnete kolem tlačítka k aktivaci práce, speciálně v kuchyni jde o malé designérské peklíčko (tři sloty lednice, dva pro vařič a to se často vedle vyskytuje židle s akcí sednutí). V prvních pokusech přežívání se mi často stalo, že jsem místo ulehnutí na postel své lůžko rozsekal sekerou (a pak taky málem gamepad…) a podobné kratochvíle mě čekaly i při plížení ve vojáky obsazených domech, kdy v krátké chvíli potřebujete utéct či schovat svou postavu. Chyba znamená zbytečnou smrt a v mém případě restart celého snažení.

Povinný výlet do Pogorenu


Na závěr každé recenze patří zhodnocení titulu, ale to je pro mě u This War of Mine hodně těžké. Jedná se o velmi kvalitní hru, v podstatě o milník v žánru, který dokázal survival mechaniky spojit s brutální atmosférou a silnými příběhy, na nichž se sami podílíte. Navíc se nebojí ukázat odvrácenou stranu války a upozornit na mnohé problémy, o nichž se politicky korektně mlčí. Jenže zároveň musím přidat, že se nebudete cítit dobře po těle a „zábavnost“ se zde dost bije s efektem sklíčenosti, jejíž míra bude u každého z vás jiná. Projekt This War of Mine určitě doporučuju, protože by si jej měl zkusit každý, podobně jako by měl navštívit památníky obětí válečných sporů, aby si pořádně uvědomil, že válka je opravdové zlo.

• Zdroje: Vlastní


This War of Mine: Final Cut (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytla PR agentura Evolve PR.

        Hodnocení9/10 SKVĚLÉ
Verdikt:

This War of Mine: Final Cut zprostředkuje každému odvážlivci pocity civilistů přežívajících ve válečném konfliktu. Dočkáte se hutné atmosféry, nelehkých voleb a záměrně nepříjemných pocitů, jež doplňují funkční survival mechaniky. Škoda problematického ovládání, které vás dokáže potrápit.

This War of Mine: Final Cut; recenze

Klady

 • Pohlcující atmosféra
 • Nelehké volby
 • Příběh vypráví sám hráč pomocí skutků
 • Funkční survival mechaniky
 • Vylepšený audiovizuál
 • Aktuálnost tématu

Zápory

 • Ovládání na gamepadu chce cvik
 • Pro někoho až moc depresivní
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro This War of Mine: Final Cut PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 Windows 7/8/10
Procesor 2.4 GHz Dual Core 2.5+ GHz Quad Core
Grafická karta NVIDIA GTX 260 | Radeon HD 5770, 1024 MB NVIDIA GTX 660 | Radeon HD 7950
Operační paměť 2 GB 4 GB
Pevný disk

• Zdroj: Steam (12. 5. 2022)

S jakým herním PC na This War of Mine: Final Cut?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza GameBox Core RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza GameBox Core RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 3 měsíce - 333 Kč/měsíc

999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu2
Xbox Game Pass Ultimate - 1 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 1 měsíc

339,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu1
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc

749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp3
Xbox Game Pass - 6 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců - 249,83 Kč/měsíc

1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp2
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné (pro PC s Windows 10)
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), licence ke stažení, klíč pro Microsoft Store, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc

749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gpc1
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Cestovní poukaz v hodnotě 100 EUR
+ ZDARMA Karetní hra Scratch Wars - Starter Lite

6 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Cestovní poukaz v hodnotě 100 EUR

7 490,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
0
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací