Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Rapture- Hidden empty L Rapture- Hidden empty P

Vampire The Masquerade: Vendeta (RECENZE) – Kdo ovládne krev Chicaga?

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Američtí upíři ovládají tamní společnost, alespoň v univerzu známém pod označením Vampire: The Masquerade. V našich končinách je známé především díky počítačovému RPG, které aktuálně čeká na své pokračování. Fanoušci krvesajských intrik fungujících uvnitř lidské společnosti by se ovšem měli mít na pozoru, protože se mohou pustit do ovládnutí Chicaga v deskovce Vendeta.

Vampire The Masquerade: Vendeta; foto: obal

zdroj: vlastní

Vampire The Masquerade: Vendeta ve zkratce

  Vampire The Masquerade: Vendeta

 • Žánr: Area control, Intriky, Pro více hráčů
 • Počet hráčů: 3–6
 • Autor: Charlie Cleveland, Bruno Faidutti
 • Vydavatel: Horrible Guild
 • Distributor v ČR: Albi
 • Herní doba: 30 minut
 • Doporučený věk: od 14 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,62/5
 • Hodnocení BGG: 7,3

Obsah recenze Vampire The Masquerade: Vendeta

 1. Jeden klan všem vládne
 2. Děs, běs a krev
 3. Jak se hraje Vampire The Masquerade: Vendeta (Pravidla)
 4. Chci si jenom cucnout
 5. Recenze Vampire The Masquerade: Vendeta: závěrečné hodnocení

Jeden klan všem vládne


Upíři jsou realitou, smiřte se s tím. Ovládají naši společnost, pijí naši krev, loví po nocích nebožáky a to vše bez jakýchkoliv problémů, protože dodržují vlastní systém pravidel označovaný jako Kamarila. Díky němu nemá lidstvo o vampýrské existenci vůbec ponětí a krvesajové tak mohou spokojeně existovat i ve 21. století. Přesně na téhle premise funguje svět Vampire: The Masquerade, který je známý především díky počítačové hře z roku 2004 s podnázvem Bloodlines, který aktuálně čeká na svůj druhý díl.

Vampire The Masquerade: Vendeta; foto: komponenty

Vampire The Masquerade: Vendeta (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice s Vampire The Masquerade: Vendeta obsahuje 7 desek klanů, 63 klanových karet, 8 karet relikvií, 7 karet lokací, 30 karet spojenců, 35 karet obětí, 4 desky lokací, 28 destiček pozice, více jak 100 žetonů a 1 pravidla hry v českém jazyce.

Stolní hra Vampire The Masquerade: Vendeta staví na výše zmíněné populární premise a přináší vám asymetrický boj o moc nad městem Chicago. Vžijete se do jednoho ze sedmi hlavních rodů disponujících specifickými vlastnostmi odvozenými od jejich rodové linie a pokusíte se stát hlavou jednoho z největších měst východního pobřeží. Těšit se můžete na anarchistické Brujah, zdivočelé a animální Gangrely, šílené Malkaviany, znetvořené Nosferatu, umělecky založené Toreadory, mocí zaujaté Ventrue a moje favority, magií posedlé Tremere. Každá frakce disponuje vlastním balíčkem s unikátními vlastnostmi, jež dokáží udělat na herním plánu pořádnou paseku. 

Děs, běs a krev


Jak jsem už naznačil výše, tak Vampire The Masquerade: Vendeta patří mezi vysoce konfliktní area control deskovky, v nichž hraje hlavní roli vaše schopnost plánovat, intrikovat a přetvářet se. Během tří kol se totiž snažíte ovládnout co největší území, k čemuž využijete své dovednosti, ale také spojence z řad lidí i upírů. Během svých mocenských pletich ovšem musíte uchlácholit svůj hlad a držet na uzdě běsnění, které dokáže pročistit řady vašich spojenců. Můžete se tak dopustit největšího zločinu mezi upíry – diablerie, což znamená vysát krev upíra.

Vampire The Masquerade: Vendeta; foto: postavy

Vampire The Masquerade: Vendeta (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Klany jsou v deskovce Vampire The Masquerade: Vendeta zastoupeny specifickými hrdiny s vlastním dějovým pozadím.

Ať už jste fanouškem PC hry, či vám pouze sedí upírské téma, budete z Vampire The Masquerade: Vendeta nadšeni, protože báječně zpracovává téma po krvi lačnících bytostí. Veškeré prováděné akce skvěle sedí v rámci upířího univerza a dýchnou na vás poctivě nemrtvou atmosféru. Do víru dění vás dostane také vhodně zvolená grafika na pomezí noiru a moderny, případně povedený překlad do češtiny, o nějž se postaral distributor titulu Albi. Navíc do sebe velmi snadno natáhnete základní principy hry, takže se nemusí bát nováčci ani občasní hráči. Pořádná skvadra deskovkářských nadšenců totiž bude potřeba, protože s větším počtem vládců klanů roste chaos na herním plánu a exponenciálně tak roste i zábavnost. 

Jak se hraje Vampire The Masquerade: Vendeta (Pravidla)


Z hlediska mechanik a pravidel můžu titul Vampire The Masquerade: Vendeta zařadit mezi příznivé deskovky, u nichž zkušení pařani budou tvořit složité strategické konstrukty, ale ani začínající hráči nebudou úplně na chvostu. Během první partie všichni u stolu pochopí základní principy a pak už záleží jen na nich, jak moc budou schopni využít specifické vlastnosti svého klanu. Začátky v chicagském upírském undergroundu budou spíše o objevování možností a musím přiznat, že zkoušení různých postupů i v rámci jednoho klanu je vysoce návykové. Když si uvědomíte, že v krabici najdete celou sedmičku odlišných frakcí, tak máte o zábavu postaráno.

Vampire The Masquerade: Vendeta; foto: setup

Vampire The Masquerade: Vendeta (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava partie Vampire The Masquerade: Vendeta není nic složitého. Pouze se rozdělí týmy a promíchají karty spojenců a obětí.

Dokážu si představit, že vampýrští veteráni s několika desítkami partií ve Vampire The Masquerade: Vendeta budou vnímat tuhle deskovku jinak, protože „uvidí“ svým soupeřům do karet a budou tam moci počítat se všemi alternativami. Partie se tak pravděpodobně stane ultimátní strategickou bitvou, zatímco v rámci recenzování jsem neustále narážel na nové zrady od svých protivníků, což potrápilo mou šedou kůru mozkovou vrcholně uspokojivou mírou. Nemusíte se bát, že byste pro pocit úspěchu museli znát všechny klany, jejich karty se totiž točí během partie stále dokola, ovšem s příjemným prvkem nepředvídatelnosti.

Samotná hra vám nezabere více než 45 minut (v závislosti na počtu lidí u stolu, maximálně ovšem v pěti pro základní variantu), přičemž uběhne velmi svižně během pouhých tří kol. Ze startu rozložíte lokace podle počtu hráčů, následně si náhodně vylosujete jednu z frakcí a obdržíte příslušné komponenty. Zamícháte karty spojenců a obětí, přiložíte žetony klanů k lokacím a můžete začít. Příprava tak probíhá v řádu několika minut a můžete se pustit do mocenské přetahované o Chicago.

Každé ze tří kol probíhá stejně, tedy v rámci pěti fází. Nejdříve se nakrmíte a sesbíráte krev ze své aliance, poté do každé lokace přidáte nové spojence se speciálními efekty, o které se budete v rámci kola přetahovat, a přiberete si jednu klanovou kartu do ruky (vybíráte ze dvou horních ze svého balíčku). Poté si připravíte vlastní strategii a začnete přikládat karty (aktivní či pasivní) k lokacím – buď lícem nahoru, nebo tajně lícem dolů (za poplatek v podobě krve). Díky různým vlastnostem můžete demonstrovat svou sílu, vyhrožovat, pletichařit, zkrátka vytvářet tlak na své protihráče.

Vampire The Masquerade: Vendeta; foto: hráčská deska

Vampire The Masquerade: Vendeta (Stolní hra)

zdroj: vlastní

S rozšiřujícím se počtem karet na ruce dokáže hráč v průběhu partie Vampire The Masquerade: Vendeta rozjet pořádně zamotaný kolotoč intrik, blufu a zrady.

V každém kole dostáváte vždy kartu navíc, takže máte širší portfolio akcí, ale ostatní už znají vaše vyložené karty z předchozího kola. Mohou tak odtušit, co z vaší strany přijde, ale nově přibraná karta může úplně změnit vaši taktiku a vy tak zaskočíte i nejvypočítavějšího protivníka. Variabilita titulu Vampire The Masquerade: Vendeta tak téměř nezná mezí a napětí především v posledním kole se dá doslova krájet.

Vampire The Masquerade: Vendeta; foto: variace

Vampire The Masquerade: Vendeta (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Partie Vampire The Masquerade: Vendeta si můžete okořenit zařazením artefaktů či vlastnostmi jednotlivých lokací. Pravidla také nabízejí týmovou variantu.

Poslední fáze patří vyhodnocování konfliktu v každé lokaci na základě vyložených karet a žetonů krve. V případě, že se necítíte úplně ve formě, můžete své karty stáhnout, ale mnohdy se vyplatí jít i do ztraceného boje, protože i po porážce můžete uškodit (třeba donutit soupeře běsnit a zabít některého jeho spojence). Následně odhalíte jednotlivé karty a na základě jejich vlastností je vyhodnotíte (pozor na tři efekty – před bojem, během konfliktu a po jeho konci). Dle příslušné tabulky následně obdržíte žetony vlivu (vítězné body) a další odměny, postupně u každé lokace.

Po třetím kole sečtete svůj získaný vliv, včetně aktivních a vysátých spojenců, a určíte vítěze. Zpravidla jsou partie napínavé až do samotného konce a nikdy jsme neměli jasno o novém princi Chicaga před posledním kolem. Jestli máte rádi taktické přetahované s nečekanými zvraty, budete v Vampire The Masquerade: Vendeta jako doma.

Vampire The Masquerade: Vendeta; foto: partie

Vampire The Masquerade: Vendeta (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Výtvarné pojetí Vampire The Masquerade: Vendeta skvěle souzní s tématem noci a upírských bojů. Neonová záře Chicaga a brutální výjevy spolu dotváří podmanivou atmosféru.

Chci si jenom cucnout


Boj o Chicago si užijí každým coulem stratégové, kterým je vlastní vysoká míra improvizace a dokáží skloubit překvapující tahy společně s efektivním rozmisťováním svých klanových karet. Mnohdy musíte obětovat kýženého spojence, abyste ostatní dostali do úzkých. Bez krvavých orgií se tažení za primátem zkrátka neobejde. Kvůli tomu bychom nedoporučovali hraní s mladšími ročníky, ale dospěláci holdující deskovkám pro více lidí si Vampire The Masquerade: Vendeta užijí. Pochválit musím nejen hratelnost, ale také skvěle sednoucí grafické zpracování, vychytané komponenty a atmosférický překlad. Pokud ovšem nemáte nervy na pletichaření a vrážení kudly do zad všem u stolu je vám cizí, upírskému boji o chicagský trůn se raději vyhněte.

Za poskytnutí recenzní kopie Vampire The Masquerade: Vendeta děkujeme českému distributorovi hry společnosti Albi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Vampire The Masquerade: Vendeta: závěrečné hodnocení


Vampire The Masquerade: Vendeta; recenze

Vampire The Masquerade: Vendeta

Deskové hry

Vampire The Masquerade: Vendeta je strategická karetní area control deskovka, v níž se na základě unikátních vlastností klanu snažíte přechytračit ostatní. Fanoušci hlubokých taktických rozvah a pletich si tento atmosférický titul nemohou nechat ujít.

Klady

 • Provázanost s tématem a hutná atmosféra
 • Sedm zcela odlišných frakcí
 • Nepřeberný počet kombinací, jak hrát
 • Hluboký strategický, ale nijak složitý zážitek
 • Svižný průběh
 • Přátelská pravidla
 • Prohloubení zážitku díky přídavným komponentům
 • Skvělé grafické pojetí

Zápory

 • Někomu se může uvařit mozek
 • Zdrcující pocit při rozkladu vašich plánů
 • Pro citlivé povahy až moc násilné
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
Ankh: Bohové Egypta
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 2 až 5 hráčů, délka hry minimálně 90 min

2 519,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem 3 ks
Objednací kód: HRAbz29579
Nevyzpytatelní
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 16 let, pro 3 až 6 hráčů, délka hry minimálně 120 min

1 989,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24512
Fallout
Desková hra - strategická a podle filmů a her hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 1 až 4 hráče, délka hry minimálně 180 min

1 509,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem 4 ks
Objednací kód: HRAif10142
Divukraj
Společenská hra strategická a logická pro 1–4 hráče, vhodné od 13 let, alespoň na 40 min hraní

1 609,-
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAb1270
World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Desková hra - strategická hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 1 až 5 hráčů, délka hry minimálně 50 min

1 509,-
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz24509
Plyšová hlídka
Společenská hra strategická a rodinná pro 2–4 hráče, vhodné od 7 let, alespoň na 60 min hraní

1 519,-
Můžete mít ve čtvrtek 7.7. od 12:30
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: HRAif14029
Marvel United
Desková hra - podle filmů a her hra, pro kohokoliv, vhodné od 14 let, pro 2 až 4 hráče, délka hry minimálně 40 min

1 089,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz29563
Ztracený ostrov Arnak
Společenská hra strategická pro 1–4 hráče, vhodné od 12 let, alespoň na 60 min hraní

1 209,-
Můžete mít dnes od 14:15
Skladem 2 ks
Objednací kód: HRAbc00041
Na louce
Desková hra - klasická hra, pro kohokoliv, vhodné od 10 let, pro 1 až 4 hráče, délka hry minimálně 70 min

1 209,-
Můžete mít dnes od 13:15
Skladem 3 ks
Objednací kód: HRAbz18444
Scythe - Vzestup Fenrise
Společenská hra strategická pro 1–7 hráčů, vhodné od 14 let, alespoň na 120 min hraní

1 129,-
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAif15165
Harry Potter: Rok v Bradavicích
Desková hra - podle filmů a her hra, pro kohokoliv, vhodné od 7 let, pro 1 až 8 hráčů, délka hry minimálně 20 min

979,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HRAbz29566
0
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací