Ačkoliv Garmin nabízí nejširší nabídku chytrých hodinek, AMOLED displej jsme tu donedávna hledali jen marně. To však změnil příchod všestranného modelu Garmin Venu, který je půvabným spojením světa elegance a sportu.
Pokud jsou něčím chytré hodinky Garmin na první pohled typické, rozhodně je to transflektivní displej. Ten najdeme u drtivé většiny zařízení tohoto výrobce, zatímco u konkurence zůstává spíše raritou. Transflektivní displej má řadu (ne)výhod, a nelze tak přímo říct, že by byl oproti jiným panelům lepší, nebo horší. Jaké jsou tedy rozdíly?
Transflektivní displej je v první řadě spuštěn neustále a okolní světlo využívá pro lepší čitelnost. Díky tomu informace přečteme i na přímém slunci, a perfektní využití tak najdeme u venkovních sportů. Čitelnost na světle nicméně ovlivňuje také úhel pohledu, a občas tak hodinky budeme různě naklánět, abychom našli ideální odraz světla. V horších světelných podmínkách zase využijeme podsvícení, které však bývá namodralé a nevypadá úplně nejlépe.
AMOLED displej má naproti tomu výrazně vyšší rozlišení, lepší kontrast, hezčí barvy, věrnou černou a příliš nezáleží ani na úhlu pohledu. Výsledný obraz tak vypadá jednoduše famózně, byť se s přibývajícím okolním světlem zase zhoršuje čitelnost. Naopak minusem je vyšší spotřeba, kvůli níž jsou hodinky standardně zhasnuté a rozsvěcují se teprve při používání. Právě AMOLED panelem jsou opatřeny také Garmin Venu, jejichž přední stranu kryje osvědčené ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Pro ještě lepší ochranu pak lze dokoupit i ochrannou fólii.
Díky funkci Always-on lze na Garmin Venu nepřetržitě zobrazovat čas a datum, zatímco stylové pozadí prozatímně zmizí. V mnoha situacích tak hodinky nemusíme plně probouzet, což nám ušetří zbytečné pohyby i čas. Například při psaní na klávesnici člověk zbytečně nekroutí zápěstím, ale jednoduše oči spustí na hodinky a je ihned v obraze. Škoda jen, že zobrazená data nejsou volitelná a k dispozici není ani více vzhledů Always-on. Vůbec největším problémem této funkce je však výrazné snížení výdrže baterie z původních 5 dní na 2 dny.
Z hlediska funkcí mají chytré hodinky Garmin Venu shodnou výbavu jako oblíbená řada Garmin Vívoactive 4 a 4S. Najdeme zde však i několik zajímavých rozdílů. Vedle zmíněného AMOLED displeje jde zejména o elegantní vroubkovanou lunetu z nerez oceli. Ta hodinkám dodává eleganci a ozdobit se jimi můžeme klidně i na společenské události. Dalším rozdílem je výdrž baterie, která u VA4(S) dosahuje 7–8 dnů, zatímco u Garmin Venu dnů pěti. I to je však velmi slušná hodnota, zejména pokud vezmeme v potaz, že hodinky dobijeme za pouhé bleskurychlé dvě hodiny.
Garmin Venu | Garmin Vívoactive 4 | Garmin Vívoactive 4S | |
---|---|---|---|
Typ displeje | AMOLED | barevný chroma TFT, transflektivní, MIP | barevný chroma TFT, transflektivní, MIP |
Úhlopříčka displeje | 1,2" | 1,3" | 1,1" |
Rozlišení displeje | 390 × 390 pixelů | 260 × 260 pixelů | 218 × 218 pixelů |
Rozměry zařízení, Š × V × H | 43 × 43 × 12 mm | 45 × 45 ×13 mm | 40 × 40 × 13 mm |
Šířka řemínku | 20 mm | 22 mm | 18 mm |
Výdrž baterie | 5 dní nebo 20 hodin s GPS | 8 dní nebo 18 hodin s GPS | 7 dní nebo 15 hodin s GPS |
Odlišná je také velikost. Nejnovější generaci hodinek Vívoactive 4(S) nelze pořídit v univerzálním rozměru, ale vybrat si musíme mezi menším a větším modelem. Zákazníci, kteří by upřednostnili střední velikost, tak mohou sáhnout právě po Garmin Venu, které stejně jako Vívoactive 3 nabízí 1,2" displej a rozměry 43 × 43 mm. Ocenit je třeba také 12mm šířku těla, díky čemuž hodinky dobře přiléhají k zápěstí. Přesně „uprostřed“ je také rozměr řemínku, který je stanoven na 20 mm. Společnost Garmin má obecně nadprůměrně pohodlné silikonové řemínky a ani Garmin Venu nejsou výjimkou. Stejně tak jsme se dočkali možnosti řemínek kdykoliv vyměnit – zvědavci si mohou prohlédnout nabídku náhradních pásků zde. Přehledné srovnání Garmin Vívoactive 4(S) a Garmin Venu nabízí také tabulka výše.
Nenechte se ale zmást vkusným designem – Garmin Venu jsou stále především sportovně založeným modelem. Samozřejmostí je tak záznam ušlých kroků, spálených kalorií nebo upozornění na dlouhou neaktivitu. K dispozici jsou však také bonusové záležitosti, jako je neustálé měření srdečního tepu, VO2 max, míra okysličení krve (PulseOx), pitný režim nebo monitoring menstruačního cyklu žen.
Mnohé hodinky Garminu jsou zaměřeny čistě na některý sport. Garmin Venu naproti tomu sice nenabízí ty nejpokročilejší funkce pro jednotlivé sporty, zato však podporují celou řadu sportů, a jsou tedy univerzálním společníkem při jakémkoliv zdravém pohybu. Vybírat lze z režimů běh, běžecký pás, krytá dráha, kolo, kolo uvnitř, chůze, chůze uvnitř, vystoupaná patra, golf, lyže, snowboard, běžky, SUP, síla, kardio, jóga, pilates, dechová cvičení, eliptický trenažér, stepper, veslování, veslovací trenažér a plavání v bazénu.
Nikoho asi nezaskočí vodotěsnost 5 ATM umožňující plavání, sprchování či umývání rukou. Vyhýbat bychom se tak měli pouze potápění. Vítanou volbou je i možnost určit si, co na hodinkách uvidíme při samotném sportu. Zajímá vás tep, rychlost, tempo, uplynulý čas nebo cokoliv jiného? S Garmin Venu je výběr na vás. Máte-li rádi přehled, můžete si nastavit také alarmy na různé údaje, jako je třeba srdeční tep, zdolaná vzdálenost nebo určitá rychlost.
Chytré hodinky Garmin Venu nepohrdnou ani snímáním fyziologických dat. V první řadě jde o srdeční tep, jehož výši je vhodné sledovat zejména u sportovních aktivit. Hodinky nabízí i poměrně vzácnou funkci – nepřetržité měření stresu. Jedná se o míru zátěže organismu, kterou ovlivňuje fyzická a psychická zátěž, celková odolnost, ale třeba i nemoc. Podchycen je také spánek, který Garmin Venu monitorují nečekaně přesně co do délky i kvality. Ze zátěže, spánku a dalších parametrů se vypočítá křivka Body Battery, což je exkluzivní funkce pro některé hodinky značky Garmin. Ta zobrazuje zbývající energii uživatele, takže bez ohledu na momentální pocit vždy víme, za jak dlouho pocítíme silnou únavu. Dle našeho testování tato hodnota většinou skutečně odpovídá reálnému dojmu.
Hodinky Garmin Venu jsou krásné, rozumí sportu i zdraví. Pozadu ovšem nezůstávají ani v nabídce chytrých funkcí. Ba naopak, kromě běžných záležitostí, jako je datum, stopky, odpočet, budík či předpověď počasí, tu najdeme také funkci vyhledávání telefonu nebo hodinek. Pustíte si při sportu rádi muziku? Pak jistě oceníte ukládání hudby do zařízení a možnost poslouchat ji v bezdrátových sluchátkách bez závislosti na mobilu. Vedle toho lze z hodinek ovládat hudební přehrávač v telefonu, včetně nastavení hlasitosti a přeskakování skladeb.
Garmin Venu nepostrádají ani v Česku hojně využívanou službu Garmin Pay, s níž zaplatíme bez peněženky i mobilu (ten nemusí být ani v dosahu). Byť se Garmin Pay těší velké podpoře bank v ČR, ta bohužel stále není úplná. Garmin Venu dále nepohrdnou ani notifikacemi a jsme-li v dosahu chytrého telefonu, máme přehled o příchozím volání, SMS či oznámení vybraných aplikací. Velkou výhodou je také podpora české diakritiky, která u jiných výrobců není samozřejmá. Co naopak chybí, je možnost z hodinek telefonovat po připojení ke smartphonu.
Při aktivní GPS je k dispozici také automatická detekce nehody s možností odeslat nouzovou zprávu na libovolná telefonní čísla nebo e-maily. Vhod přijde také výškoměr, barometr, tříosý kompas a v rámci připojení zase ANT+, Bluetooth či WiFi, která vůbec není samozřejmostí. Kompatibilitu nalezneme jak u systému Androidu, tak iOS.
Celkově vzato se Garmin Venu řadí mezi nejpovedenější chytré hodinky na trhu, zejména v oblasti všestranného sportovního využití. K dispozici jsou čtyři barevné varianty Slate Black, Silver Blue, RoseGold Sand a Gold Black, byť poslední variantu nabízí jen někteří prodejci. Garmin Venu jsou zhruba o 1–2 tisíce dražší než Vívoactive 4(S), avšak elegancí a nádherným AMOLED displejem se bezpochyby stanou jasnou volbou nejednoho zákazníka.
Garmin Venu
Chytré hodinkyChytré hodinky Garmin Venu spojují nadčasový design, AMOLED displej a všestranné funkce pro každou příležitost. Jde o perfektní volbu pro ty, kteří hledají spojení stylu a sportovního vyžití.
Klady
Zápory
Daniel Hlas
Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.
Chytré hodinky z dílny Garmin jsou známé svým typickým zaměřením na sport. O to více pozornosti si vysloužil nový model Garmin Venu, který na prvním místě překvapivě zmiňuje svůj jedinečný design. Jak ale ukáží následující řádky, vzhledem to nekončí.
V jednoduchosti je síla. A právě návrháři využili nových chytrých hodinek Garmin Venu, které už na první pohled zaujmou minimalistickým zpracováním i šmrncovní elegancí. Tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli a zákazník si může vybrat hned ze čtyř zvláště povedených variant: Slate Black, Silver Blue, RoseGold Sand a Gold Black.
Rozměry 43,2 × 43,2 mm vynikají svou univerzálností a budou sedět většině zápěstí. Oproti tomu tloušťkou 12,4 mm se Garmin Venu neřadí mezi úplně nejmenší, avšak stále jde o vcelku sympatickou hodnotu, na niž si uživatel snadno zvykne. O pohodlné připoutání se pak stará silikonový pásek se šířkou 20 mm, který lze navíc snadno vyměnit. Chcete-li si však ponechat původní řemínek, měl by obvod vašeho zápěstí odpovídat rozmezí 125 až 190 mm.
Mimořádný vzhled chytrých hodinek Garmin Venu skvěle doplňuje 1,2palcový AMOLED displej. Ten ze své podstaty nabízí výbornou čitelnost, pěkné barvy a věrnou černou, zatímco vysoké rozlišení 390 × 390 px řadí tento displej mezi ty nejlepší na poli nositelné elektroniky. Takto výjimečná obrazovka si samozřejmě zaslouží i patřičnou ochranu. O tu se stará osvědčené ochranné sklo Corning® Gorilla® Glass 3. generace, které je při běžném používání prakticky nezničitelné. Pokud bychom mermomocí chtěli něco vytknout, pak bychom přivítali tenčí lem kolem displeje, avšak ten je v současnosti běžný snad u všech chytrých hodinek. Naopak vhod přijde možnost zvolit si vlastní design ciferníku, ať už z dostupné nabídky, nebo z Connect IQ™ Store.
AMOLED displej sice patří mezi nejdražší typy zobrazovacích panelů, vedle již zmíněných výhod však také šetří baterii. I díky tomu jsme se dočkali nadprůměrné výdrže baterie, která zvládne až 5 dní běžného užívání. V GPS módu se Garmin Venu vypnou už po 6 hodinách, ale to je u takto energeticky náročné technologie vcelku normální. Konkrétní kapacitu baterie výrobce bohužel neprozradil, avšak vzhledem k odhalené době výdrže to není až tak podstatné.
Jednou z hlavních novinek Apple Watch Series 5 je Always-on displej, tedy možnost neustálého zobrazení základních informací, zejména času. U konkurenčních modelů je však tato funkce mnohem častější, a to i u levnějších modelů. Není tedy velkým překvapením, že touto funkcí disponují také chytré hodinky Garmin Venu.
Sportovní zaměření společnosti Garmin se promítlo také do elegantně laděného modelu Venu, a zákazníci se tak mohou těšit na příval široké nabídky funkcí věnovaných pohybu. Nejde přitom pouze o základní režimy, jako je počítání kroků, spálených kalorií, ušlé vzdálenosti nebo upozornění na příliš dlouhou neaktivitu. Garmin Venu totiž nabízí i značně pokročilé záležitosti, jako je třeba automatické nastavení denního cíle kroků přímo na tělo. Ačkoliv zkušeného trenéra nic nenahradí, pomocí přehledných animací vás hodinky dokáží krok za krokem navigovat při józe, pilates, kardiu či silovém cvičení. Pro běžce je pak připraven osobní kouč, který je připraví třeba i na maraton.
A jaké sportovní režimy Garmin Venu vlastně nabízí? Ze sportů prováděných uvnitř je to silový trénink, kardio, eliptický trenažér, výstupy na lavičku/schody, veslovací trenažér, rotoped, jóga, pilates a dechová cvičení. Chcete za sportem vyrazit ven? Pak si můžete vybrat z monitorování chůze, běhu, lyžování, XC lyžování, snowboardingu, paddleboardingu, veslování a cyklistiky. Zvláště propracované funkce obdrží fanoušci golfu a díky vodotěsnosti 5 ATM lze měřit i různé styly plavání. Sportovce potěší i další vychytávky, jako je třeba automatické zastavení měření u některých aktivit nebo pokročilá detekce trasy díky technologiím GPS, GLONASS a GALILEO. Suma sumárum mají Garmin Venu široké sportovní využití.
Lidské tělo je mimořádný stroj. Běžně o něm bohužel nemáme dostatek informací, které bychom přitom mohli využít pro efektivnější sportování, účinnější odpočinek i celkově lepší plánování. Právě proto vám Garmin Venu prozradí nejeden zajímavý údaj, například VO2 Max jakožto (zjednodušeně řečeno) ukazatel aktuální fyzičky.
Garmin Venu dále zvládá nepřetržité monitorování tepu a navíc upozorní i na podezřelé zvýšení tepu v momentě, kdy zrovna nesportujeme. Mnoho informací se dozvíme také o vlastním spánku, kdy je vedle jednotlivých fází (lehká, hluboká, REM) hlídán také dech a okysličení krve. Nechybí ani celodenní sledování stresu a při sportu zase využijeme funkci Pulse OX, která měří množství kyslíku v krvi ve dne i v noci. Move IQ pro změnu rozpozná různé pohybové aktivity a naši denní aktivitu zobrazí v grafu, kde vidíme ikonky konkrétních pohybů/sportů.
Výčet ale nekončí a zmínit musíme i mou oblíbenou funkci Body Battery™ Energy Monitoring určenou pro měření míry zátěže a odpočinku napříč dny. Dále Garmin Venu sleduje respiraci (dýchání), a to nejenom při spánku, ale třeba i při dechovém cvičení nebo józe. Zanedbávat se nevyplatí ani pitný režim, a tak při ručním zadávání vypitých tekutin získáme přehled o celodenní hydrataci. Něžnější pohlaví pak zaujme možnost sledovat menstruační cyklus, který ženu přirozeně ovlivňuje.
Chytré hodinky Garmin Venu ale nepřestávají sloužit ani při ohrožení našich životních funkcí. Například při pádu detekují nehodu a jsou schopné přivolat potřebnou pomoc, což, buďme upřímní, může člověku zachránit život.
U designu, sportu a fyziologických funkcí to ale nekončí. Hodinky Garmin Venu totiž chtějí být chytrými v plném smyslu slova, a uživatele tak nepřekvapí všední funkce jako zobrazení času, datum, alarm, stopky nebo minutka. Dočkáme se ale i zajímavějších funkcí, jako jsou třeba notifikace, kompas, počasí nebo nalezení hodinek či telefonu. Ačkoliv lze hodinky užívat s operačními systémy iOS i Android, pouze na Androidu je možné odmítnout hovor posláním zprávy.
Další pokročilou funkcí je přehrávání hudby přímo z hodinek. Stačí připojit bezdrátová sluchátka, nahrát až 500 písní a mobil můžeme klidně nechat doma. Stejně tak jde z hodinek ovládat hudbu na mobilu. Lákavou technologií je také Garmin Pay, tedy bezkontaktní placení, které funguje i v České republice. Zájemci si ostatně můžou stáhnout různé aplikace, které možnosti Garmin Venu ještě rozšíří.
Chytré hodinky Garmin Venu se na českých pultech objeví už v průběhu října 2019. Počáteční cenovka je stanovena na 8 990 nebo 9 990 Kč dle zvolené verze. To je u chytrých hodinek možná lehce vyšší cena, avšak plně odpovídá nabízenému vzhledu, funkcím a kvalitě. Aktuálně jsou v předprodeji tři barevné verze ze čtyř existujících. Jak to dopadne s poslední variantou, se teprve uvidí.
Kombinace nádherného designu a špičkového AMOLED displeje ozdobí vaše zápěstí jako máloco jiného. Díky mnoha chytrým funkcím, vodotěsnosti, přehrávání hudby či Garmin Pay však tyhle hodinky nelze považovat za pouhopouhý šperk. Mnohostranné využití při sportu i mimo něj činí z Garmin Venu univerzální hodinky, které přijdou vhod naprosto každému. I vám.