Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8G (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Je to už více jak tři roky, kdy společnost AMD představila své mainstreamové grafické karty Polaris s označením Radeon RX 4XX, které tu jsou s námi prakticky až do dnešního dne, protože následný refresh v podání Radon RX 5XX znamenal spíše jen drobné kosmetické úpravy, nežli nějaké podstatné změny v architektuře. Dlouhé čekání příznivců společnosti AMD na novou generaci cenově dostupnějších grafických karet je však dnes u konce, protože právě dnes jdou do prodeje grafické karty s označením Radeon RX 5500 XT. Jednou z těchto nových grafických karet je také Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8G, kterou jsme pro vás na Alza.cz samozřejmě také hnedle otestovali.

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G recenze a testy

Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8G (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G

Grafická karta Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu Navi 14 (XT) společnosti AMD se dvěma deaktivovanými jednotkami CU (Compute Unit), na který jsou pomocí 128bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 GB. Svým výkonem pak Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G spadá do segmentu grafických karet středního výkonu (mainstream), kde zaujímá nižší až střední příčky výkonnostního žebříčku.

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G popis

Frekvence grafické karty

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G GPUZ; Q-mode

Základní frekvence grafického čipu je 1 685 MHz, herní frekvence 1 737 MHz, boost frekvence 1 845 MHz a TDP grafického čipu 130 W. Frekvence grafických pamětí pak je 1 750 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 14 000 MHz. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 78 MHz (Base clock). Grafické paměti jsou taktovány v referenčních hodnotách Radeon RX 5500 XT. Za povšimnutí pak stojí využití jen 8 propojovacích linek (x8) u rozhraní PCI Express, což by však u takto výkonné grafické karty nemělo být nějak na překážku.

Systém chlazení GPU

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G

Grafická karta Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G měří na délku 281mm a na základní desce vašeho počítače zabere jen 2 rozšiřující sloty. O chlazení se stará trojice pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla propojeny dvojicí měděných kompozitních tepelných trubic (heatpipes) s přímým kontaktem na grafický čip. Moduly grafických pamětí jsou chlazeny pomocí přilehlého chladicího plátu. Odpadní teplo z napájecí kaskády grafické karty je pak odváděno přímo do žebrování zadního pasivu.


Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení tvoří tři 80mm (78mm) ventilátory WINDFORCE 3X s 3D aerodynamicky tvarovanými lopatkami, které jsou pro delší životnost a nižší hlučnost uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Grafická karta Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G disponuje funkcí 3D Active Fan, která v případě nízkých teplot grafického čipu všechny ventilátory úplně zastaví, a zamezí tak její zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Velmi pěkné je pak podsvícené logo GIGABYTE na hřbetu grafické karty, jehož barvy a efekty si můžete nastavit v nástroji Aorus Graphics Engine (RGB Fusion). Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G na skóre 99,3 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G; horní strana

O napájení grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G se stará 7fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí dvou 8-pin konektorů. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 175 W (max 200 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 450 W.

Aorus Graphics Engine

Součástí balení grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G je také firemní nástroj společnosti Gigabyte s názvem Aorus Graphics Engine.

Nástroj Aorus Graphics Engine slouží ke snadnému přetaktování, s jehož pomocí můžete ze své grafické karty dostat maximum možného výkonu. V nástroji Aorus Graphics Engine absentují panely jednoduchého nastavení (One-click OC), a máte tak k dispozici pouze panel s pokročilým nastavením.


Aorus Graphics Engine

Pomocí tohoto panelu máte však bohužel přístup jen k těm nejzákladnějším položkám nastavení grafické karty, jako jsou frekvence grafických pamětí, limit spotřeby či nastavení ventilátorů. Budete-li si chtít u této grafické karty nastavit třeba jinou frekvenci grafického čipu, budete muset využít přímo ovladače RSAE (Radeon Software Adrenalin Edition), případně jiné nástroje, jako je například MSI Afterburner.


Aorus Graphics Engine; nastavení otáček ventilátorůAorus Graphics Engine; monitoring

Nástroj Aorus Graphics Engine nabízí také panel pro nastavení uživatelské křivky otáček ventilátorů v závislosti na teplotě grafického čipu a nechybí zde ani panel pro monitoring, díky němuž můžete mít na očích všechny okamžité i historické údaje důležitých hodnot při provozu grafické karty, jako je například teplota grafické karty, otáčky ventilátorů, napětí, spotřeba atd.


Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G RGB Fusion

Pomocí Aorus Graphics Engine můžete také nastavovat RGB Fusion, tedy chování RGB LED světel na grafické kartě. Těm můžete přiřadit různé barvy (z palety až 16,7 milionů barev) nebo také různé světelné efekty jako blikání, pulsování, přechody atd.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu.

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd), můžeme rychle vše přetestovat a nové výsledky se tak okamžitě promítnout také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Narozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů jako jsou krom teploty a hlučnosti, také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G Hodnota Poznámka k měření
Pracovní teplota 69 °C měřeno na konci testu
Teplota Junction (Hotspot) 85 °C měřeno na konci testu
Teplota VRAM 72 °C měřeno na konci testu
Reálná pracovní frekvence 1 821 MHz měřeno jako průměr v testu
Napětí grafického čipu 1,124 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 99,0 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba systému 208,4 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 700 ot/min měřeno na konci testu
Hlučnost 36,5 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Teploty grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G se na konci zátěžového testu držely na 69 °C při otáčkách ventilátorů kolem 1 700 ot/min, které při této rychlosti generovaly hlučnost 36,4 dBA. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 821 MHz. Za povšimnutí také stojí docela vysoká fluktuace otáček ventilátorů chladiče, což je docela škoda, protože při vyrovnanějším průběhu otáček by tato grafická karta dosahovala hlučnosti ještě mnohem nižší.

Porovnání provozních vlastností Radeon RX 5500 XT

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G se všemi ostatními grafickými kartami Radeon RX 5500 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet Radeon RX 5500 XT

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream), nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavením grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G je dán zejména výkonem samotného grafického čipu NAVI 14 XT, který se od jiných grafických karet Radeon RX 5500 XT může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami Radeon RX 5500 XT různých výrobců a značek nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru kolem 1 821 MHz a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním Radeonům RX 5500 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

Přetaktování grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G jsem prováděl pomocí nástroje MSI Afterburner tak, abych v žádném případě neohrozil kartu, a nepřišel tak o její záruku. Na maximum (+20 %) jsem zvýšil pouze hranici spotřeby (Power Limit), napětí grafického čipu jsem nechal na výchozích hodnotách 1,125 V (víc ani oficiálně nastavit nelze). Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafického čipu a následně pak testoval stabilitu v počítačových hrách. Jako maximální stabilní frekvence se pro grafický čip nakonec ukázala hodnota 2 040 MHz. 

Přetaktování grafických pamětí

U grafických pamětí postupuji obdobně, jen jejich frekvenci z maximálních 1860 MHz postupně snižuji o 5 MHz (80 MHz efektivně) a opět vždy testuji jejich stabilitu v počítačových hrách. V případě grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G to však nebylo nutné, protože ta pracovala stabilně i na maximální frekvenci 1 860 MHz  (14 880 MHz efektivně).


Přetaktování Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G; Afterburner

S nastavenou frekvencí jádra navýšenou na 2 040 MHz a pamětí na efektivních 14 880 MHz jsem pak otestoval některé hry z testovací metodiky s následujícími výsledky:

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G; výsledky přetaktování

i

Pomocí manuálního přetaktování se mi z grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G podařilo získat v průměru ještě zhruba o něco více jak 5 % dalšího výkonu, což samozřejmě není nic moc. Dobrou zprávou však je, že toto navýšení výkonu nedoprovázelo žádné markantní zvýšení spotřeby. Na spotřebě celé sestavy se totiž toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 jen nějakými 7 W navíc. Já osobně bych do takovéhoto přetaktování klidně šel natrvalo, snad jen pro bezpečnost a lepší pocit bych frekvenci grafického čipu nastavil "jen" na 2 020 MHz. 

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8G

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Grafická karta Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G, potažmo všechny Radeony RX 5500 XT, nabízejí všem méně až středně náročným hráčům počítačových her zajímavý herní výkon, který je však v průměru o něco nižší, nežli u konkurenčních grafických karet GeForce GTX 1660. Svým výkonem jsou pak určeny převážně na hraní v základním rozlišení 1920x1080p (FullHD), v případě dobře optimalizovaných her pak zvládnou rozlišení i vyšší. Radeony RX 5500 XT jsou nabízeny ve dvou konfiguracích, a to jednak 8 GB grafické paměti nebo jen se 4 GB grafické paměti. Vyšší kapacita grafické paměti je samozřejmě volbou lepší, zvláště pak co se týká možné budoucí kompatibility v moderních hrách (DirectX 12 a Vulkan).

Podobně jako konkurenční grafické karty GeForce GTX 1660, ani Radeony RX 5500 XT ve hrách nenabízí podporu akcelerace real-time ray tracingu, což však v případě mainstreamového hraní není žádný velký nedostatek. Kdo by na podpoře ray tracingu přeci jen trval, bude si muset připlatit a pořídit si nějakou grafickou kartu GeForce řady RTX.

Samotná grafická karta Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G nabízí dobře technicky zpracovaný systém chlazení s trojicí ventilátorů WINDFORCE 3X, který grafický čip NAVI 14 v pohodě uchladí a ani se při tom moc nezapotí. Provozní vlastnosti této grafické karty jsou více jak dobré a její výbava jakbysmet. Výrobce u grafické karty totiž nezapomněl ani na podporu funkce 3D Active Fan (semi-pasivní chlazení) a na kartě nechybí ani decentní, ale hlavně uživatelsky nastavitelné RGB LED osvětlení (RGB Fusion). Zapomenout pak nesmíme ani na 8 GB grafické paměti, které vám v některých hrách zajistí nejen vyšší výkon, ale do budoucna i lepší kompatibilitu.

V některých modernějších hrách s podporou DirectX 12 a Vulkan, jako je například Call of Duty: Modern Warfare, zdá se být pro grafické karty málo dokonce i 6GB grafické paměti. To ostatně dokládá také toto video z testování.

Nebudeme-li brát v potaz pořizovací cenu, která obecně u grafických karet Radeon RX 5500 XT oproti konkurenčním GeForce GTX 1660 příliš výhodná není (což se může samozřejmě časem změnit), na nějaký velký nedostatek jsem u grafické karty Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G v průběhu testů nenarazil. Vytknout by se snad dal jen poněkud neurovnaný průběh otáček ventilátorů v zátěži, což však lze jednoduše napravit nastavením vlastní křivky závislosti otáček na teplotě.


Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G

Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8G

Grafické karty

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G nabízí zajímavý herní výkon všem méně až středně náročným hráčům počítačových her. Grafická karta je vybavena dobře technicky zpracovaný systémem chlazení Windforce 3X, který ji propůjčuje výborné provozní vlastnosti.

Klady

 • solidní výkon (mainstream)
 • lehce vyšší takty již od výrobce
 • 8 GB grafické paměti
 • RGB Fusion (osvětlení)
 • 3D Active Fan (semi-pasivní chlazení)
 • PCI Express 4.0 (máte-li podporu v základní desce)

Zápory

 • cena (může se však změnit)
 • nevyladěné otáčky ventilátorů chladiče

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě posledních několik let živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací