Nabídka fotobatohů je rok od roku větší a jednotlivé modely jsou čím dál promyšlenější. Přesto se v této nepřeberné nabídce dají pořád najít některé produkty, které se od ostatních více či méně odlišují. Jedním z takových batohů je i Gitzo Adventury 30L (pro náročnější se vyrábí i ve větším provedení Gitzo Adventury 45L), který je v jedné zcela zásadní věci tak trochu jiný – do hlavního úložného prostoru se totiž vstupuje zezadu. Jaké to má výhody a nevýhody? To zjistíte v recenzi níže.
Jak už jsem nastínil v úvodu, fotobatoh Gitzo Adventury 30L se otevírá odlišně než běžné batohy. To má jednu velkou výhodu, ale současně i nevýhodu, kdy hodně záleží na tom, kdo, kde a jak takový fotobatoh používá. Jednoznačná výhoda spočívá v tom, že se do hlavního prostoru nedostanete bez toho, aniž byste batoh sundali ze zad. Pokud se tedy pohybujete po městě, v nacpané hromadné dopravě, nebo třeba na dovolené na orientální tržnici, pak se nemusíte v tlačenici obávat, že vám batoh někdo nepozorovaně vykrade, protože to prostě fakt nejde. Zřejmou nevýhodou pak je o něco menší pohotovost.
Vstup do hlavního úložného prostoru zezadu ale samozřejmě není jedinou vlastností tohoto batohu. Dále je to především dokonalá promyšlenost do posledního detailu. Hlavní prostor fotobatohu Gitzo Adventury 30L je rozdělen pomocí obvyklých měkkých přepážek, které samozřejmě lze přeskupit podle aktuální potřeby. Rozměr 30 litrové verze tohoto batohu umožnuje pohodové využití pro bezzrcadlovky, nebo i klasické digitální zrcadlovky menších a středních tříd, a to včetně několika objektivů. Konkrétně se to dá těžko říct, protože samozřejmě záleží na velikosti jak konkrétního fotoaparátu, tak i objektivů. Orientačně se ale dovnitř vejde jedno až dvě těla fotoaparátů, a k tomu navíc jeden střední teleobjektiv, plus tři další menší objektivy a blesk.
Každopádně vnitřní prostor fotobatohu Gitzo Adventury 30L je dobře polstrovaný, a přitom veškeré přepážky jsou poměrně tuhé, takže dobře drží tvar a bezpečně ochrání vaši fotografickou výbavu. Pokud ale chcete příležitostně batoh využít na něco jiného než na fototechniku, pak můžete celý vnitřní modul s přepážkami vyjmout jako celek a máte celkový otevřený vnitřní prostor. Do víka hlavního prostoru pak ještě můžete vložit třeba tablet, a k němu i notebook, konkrétně do maximální velikosti displeje 15“, ale ani o fous víc, třeba notebook s 15,6“ se tam už nevejde.
Parametry | Gitzo Adventury 30L |
---|---|
Objem batohu | 30 / 45 litrů |
Integrovaná pláštěnka | ✓ |
Úchyt na stativ | ✓ |
Nastavitelné přepážky | ✓ |
Kapsa na notebook | cca do 15“ |
Voděodolný materiál | ✓ |
Voděodolné zipy | ✓ |
Rozměry | 48 × 31 × 19 cm |
Hmotnost | 2050 g |
Zcela mimořádné je také celkové provedení fotobatohu Gitzo Adventury 30L, které je doslova perfektní do posledního detailu. Použité materiály z vodoodpudivých tkanin jsou kvalitní a vše skvěle sedí. Samozřejmostí jsou zalepené zipy proti vnikání vlhkosti, dobře řešené odvětrání zad a další drobné detaily. Nechybí ani integrovaná pláštěnka, která je ukrytá ve spodní části batohu tak dokonale, že jsem zprvu chvíli váhal, jestli tam vůbec někde opravdu je. Takže jakmile zaprší, během okamžiku pláštěnkou přetáhnete celý batoh a vaše výbava je opět v bezpečí.
Samozřejmostí je pak možnost přichycení stativu k batohu, a to hned dvěma možnými způsoby, případně i uchycení hned dvou stativů současně na jeden batoh. Příjemným detailem je i pogumovaná celá spodní část batohu, takže se za špatného počasí nemusíte bát postavit batoh třeba i rovnou do bláta. Na spodní straně fotobatohu Gitzo Adventury 30L jsou také dva menší popruhy, kterými si můžete přichytit k batohu třeba karimatku, bundu, nebo cokoliv jiného. Praktická je také variabilní horní část batohu, kterou lze podle potřeby snadno zvětšit či zmenšit a kam si můžete vložit další věci, jako třeba čepici, rukavice a podobně. Další prostory na drobnosti jsou po stranách batohu a v jeho přední horní části. Úložných prostorů je tedy až překvapivě dost, a i menší 30 litrová verze batohu toho pobere o poznání víc, než by se na první pohled mohlo zdát.
Na fotobatohu Gitzo Adventury 30L se mi ale líbila ještě jedna velmi podstatná věc – a sice to, že naprosto skvěle sedí na zádech jak poloprázdný, tak i našlapaný doslova po vrch. Pokud navíc využijete všechny možnosti nastavení ramenních popruhů i bederního popruhu, tak si klidně dovedu představit, že by se s ním na zádech dalo i jezdit na kole nebo běhat. Už dlouho mi žádný batoh tak skvěle neseděl jako právě tento, a to i přes fakt, že jsem poměrně velké postavy, cca 2 metry a metrák živé váhy a testoval jsem menší verzi tohoto batohu.
Značka Gitzo jako taková tak už není jen výrobcem prémiových stativů, ale také neméně prémiových batohů. Ve své podstatě testovanému fotobatohu Gitzo Adventury 30L nemám co vytknout, je kvalitně ušitý, je pamatováno i na sebemenší detaily, skvěle sedí, a i decentní barevné provedení lahodí oku, zejména v dnešní době, kdy se někteří výrobci doslova předhání v křiklavosti barev.
Vadit tak může snad jen mírně vyšší cena – aktuálně (08/2018) stojí menší 30 litrová verze 5 190 Kč a vetší verze s objemem 45 litrů 7 290 Kč, což je sice relativně hodně, ale kvalita batohu je této ceně odpovídající. Někomu také může vadit princip vstupu do hlavního prostoru zezadu, ale to už je o osobních preferencích každého fotografa, protože toto je přesně ta vlastnost, která může být pro někoho zásadním plusem, stejně jako pro jiného zásadním mínusem – jednoduše řečeno, je to mnohem bezpečnější, ale zase méně pohotové.
Klady
Zápory
Michal Kupsa
Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.