Glukometr patří mezi základní vybavení diabetika. Pravidelné měření takřka okamžitě odhalí snížení, nebo naopak zvýšení hladiny cukru v krvi. Tento šikovný kompaktní přístroj umožňuje měřit cukr v krvi kdekoliv a kdykoliv. Díky měření lze objektivně vyhodnotit správnost léčby cukrovky. Z toho jasně vyplývá, že je pravidelné měření hladiny cukru v krvi naprosto zásadní. Proto jsme pro vás shrnuli všechny podstatné informace, které byste o glukometrech určitě měli vědět. Nejprve vám poradíme, jak si glukometr vybrat. Dozvíte se také, jak si měřit cukr v krvi správně a jaké k tomu budete potřebovat pomůcky. Upozorníme na nejčastější chyby při měření, které mohou ovlivnit výsledek a jak se jich můžete vyvarovat.
Statistiky z posledních let nevypadají moc růžově. Na základě průzkumů, které proběhly před dvěma lety, se zjistilo, že cukrovkou trpí až 8 % obyvatel České republiky! To je zhruba 860 000 osob. Navíc ani prognózy nejsou moc optimistické, protože počet diabetiků, neustále roste bez ohledu na pohlaví a věk. Pokud to takto půjde dál, lze očekávat, že v roce 2035 onemocní cukrovkou každý desátý Čech.
Cukrovka (diabetes mellitus) je velmi zákeřná nemoc, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Podobně jako v případě vysokého krevního tlaku i s cukrovkou můžete dlouhé roky žít, aniž byste o ní měli tušení, protože se nemusí nijak výrazně projevovat. Velmi často je cukrovka diagnostikována náhodně, kdy si pacient stěžuje na obtíže, které s tímto onemocněním zdánlivě nesouvisí.
Abychom to shrnuli, všechny typy cukrovky jsou způsobeny nedostatečným působením hormonu inzulínu v cílových buňkách. Jinými slovy, sníží se transport cukru do buněk. Výsledkem je, že buňka trpí nedostatkem energie, kterou z cukru získává. Reakcí na tento stav je to, že cukr začnou uvolňovat játra. Cukr v játrech vzniká dvojím způsobem, buď se tvoří novotvorbou, nebo štěpením zásobní látky glykogenu. Hladina cukru v krvi se i nadále zvyšuje a v těle začíná tikat skrytá bomba.
Cukrovka 1. typu se může objevit v každém věku, ale nejčastěji postihuje děti a dospívající. Obtíže se objevují náhle a často velmi dramaticky.
Patří mezi ně:
Tento typ cukrovky se velmi často vyskytuje u osob s nadváhou nebo obezitou.
Patří mezi ně:
V tomto případě je nutné rozlišovat cukrovku 1. a 2. typu. Zatímco v případě cukrovky 1. typu hraje roli autoimunitní reakce organizmu, cukrovku 2. typu lze zařadit mezi civilizační choroby, které si člověk přivodí především nezdravým životním stylem.
Příčiny diabetes 1. typu
Příčiny diabetes 2. typu
Léčba cukrovky 1. a 2. typu se také liší. Cukrovkou 1. typu trpí jen asi 7 % diabetiků. Jedinci, kterým byla tato nemoc diagnostikována, si musí píchat inzulín, jinak by nepřežili. V případě cukrovky 2. typu je léčba individuální. Některým pacientům s cukrovkou 2. typu stačí změnit stravovací návyky a změnit životní styl. Jiní si musí stejně jako pacienti s cukrovkou 1. typu píchat pravidelně inzulín. V obou případech je k stanovení správné léčby nutné pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi. V tomto ohledu hraje glukometr naprosto zásadní roli. Bez něj se diabetik prostě neobejde.
i
Počet diabetiků každý rok vzroste o deset tisíc. Cukrovka 2. typu se také čím dál častěji objevuje i u mladých jedinců bez ohledu na pohlaví. Na vině je především nezdravý životní styl, nadváha a sedavý způsob života.
Vybíráte právě nový glukometr? Víte, na které technické parametry byste se měli zaměřit? Výběr glukometru určitě nepodceňujte. Nejde jen o zbytečnou investici do přístroje, který neodpovídá vašim požadavkům. Na správném výběru závisí vaše zdraví. Nepřesné hodnoty vám mohou přivodit zdravotní komplikace. Proto je důležité věnovat výběru glukometru patřičnou pozornost.
i
Glukometr je zdravotní pomůcka, která je určena pro pravidelné měření hladiny cukru v krvi v domácích podmínkách. Měření s pomocí glukometru nenahrazuje pravidelné laboratorní odběry.
Pokud zatím nemáte o cenách glukometrů přehled a bojíte se, že vás tato nezbytná zdravotní pomůcka bude stát kalhoty, můžeme vás uklidnit. Ceny glukometrů jsou velmi rozumné. Kvalitní přístroj pořídíte v rozmezí od 500 – 2000 Kč. Záleží na vašem rozpočtu a osobních požadavcích. Pokud chcete, aby měl glukometr více funkcí, sáhněte po chytrém glukometru. Chytrý glukometr vám může nabídnout spoustu užitečných vychytávek jako například velkou paměť, velmi rychlé vyhodnocení výsledku nebo třeba možnost dobíjení místo výměny baterie.
Průměrná cena testovacích proužků se pohybuje okolo 400 Kč (50 ks). Jejich spotřeba je velmi individuální. O tom, jak často budete muset měřit, rozhoduje lékař. Častější měření se doporučuje při změně léčby, výkyvech ve stravování, neobvyklé fyzické námaze, průjmech, zvracení, v těhotenství, při cestování nebo i dovolené.
Testovací proužky je nutné uchovávat v originální krabičce, která je pevně uzavřená víčkem. Skladujte je při teplotě 1 – 30 °C a nevystavujte proužky přímému slunečnímu záření! Proužky po otevření spotřebujte do třech měsíců.
Abyste mohli provést měření, musíte na testovací papírek aplikovat malou kapičku krve. Tu odeberete lancetou, což je malá jednorázová jehlička, která se vkládá do odběrového pera (autolancety) a slouží k vpichu. Nejčastěji se krev odebírá z prstu (spodního bříška). Odběrovým perem můžete regulovat hloubku vpichu.
i
Pomůcky na měření hladiny cukru v krvi si můžete koupit sami v lékárnách nebo v obchodech se zdravotními potřebami. Lékař vám je také může předepsat. V tomto případě vám pomůcky uhradí pojišťovna. Pojišťovny ale nehradí 100 %. Záleží na typu a stupni diabetu.
Jak už bylo řečeno dříve, četnost měření určuje lékař. V této kapitole si detailně popíšeme ideální postup měření hladiny cukru v krvi, tak abyste dosáhli výsledku, který odpovídá realitě.
Měření s glukometrem je velmi jednoduché. I přesto se vám může stát, že vám glukometr sdělí velmi podezřelý výsledek. Co jste udělali špatně? Odpověď najdete v následující kapitole
Mohli jste udělat všechno správně, a přesto máte pocit, že vám právě glukometr sdělil nepravdivý výsledek. Nehledejte chybu hned v přístroji.
i
Kalibrace glukometru by se měla provádět 1 až 2 x za rok bez ohledu na to, zda došlo k jeho pádu. K ověření přesnosti glukometrů slouží také kalibrační roztoky k domácímu použití. Tyto roztoky obsahují přesně stanovenou koncentraci glukózy. Doporučuje se použít kalibrační roztok minimálně jednou týdně (postupujte přesně podle návodu výrobce). Každý model glukometru má specifický kalibrační roztok.
Glukometry jsou nezbytnou součástí vybavení diabetiků. Tyto kompaktní přístroje umožňují rychlé a spolehlivé měření hladiny cukru v krvi s takřka okamžitým výsledkem. Pravidelné měření cukru v krvi je zásadní pro určení správného postupu léčby.