Dvouletá záruka pro firmy Xbox_Series X + EA FC

Glukometr – nejdůležitější informace a tipy nejen pro diabetiky

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Glukometr patří mezi základní vybavení diabetika. Pravidelné měření takřka okamžitě odhalí snížení, nebo naopak zvýšení hladiny cukru v krvi. Tento šikovný kompaktní přístroj umožňuje měřit cukr v krvi kdekoliv a kdykoliv. Díky měření lze objektivně vyhodnotit správnost léčby cukrovky. Z toho jasně vyplývá, že je pravidelné měření hladiny cukru v krvi naprosto zásadní. Proto jsme pro vás shrnuli všechny podstatné informace, které byste o glukometrech určitě měli vědět. Nejprve vám poradíme, jak si glukometr vybrat. Dozvíte se také, jak si měřit cukr v krvi správně a jaké k tomu budete potřebovat pomůcky. Upozorníme na nejčastější chyby při měření, které mohou ovlivnit výsledek a jak se jich můžete vyvarovat.

Glukometr

Glukometr – kapitoly článku

 1. Glukometr je nejlepší přítel každého diabetika
 2. Jak vybrat glukometr? Zaměřte se na těchto 7 faktorů
 3. Glukometr cena – na kolik vás vyjde nový přístroj?
 4. Kolik stojí testovací proužky do glukometrů
 5. Další nezbytné pomůcky do glukometrů jsou lancety a odběrová pera
 6. Jak správně měřit cukr v krvi s pomocí glukometru
 7. Nejčastější chyby při měření s glukometrem

Glukometr je nejlepší přítel každého diabetika

Statistiky z posledních let nevypadají moc růžově. Na základě průzkumů, které proběhly před dvěma lety, se zjistilo, že cukrovkou trpí až 8 % obyvatel České republiky! To je zhruba 860 000 osob. Navíc ani prognózy nejsou moc optimistické, protože počet diabetiků, neustále roste bez ohledu na pohlaví a věk. Pokud to takto půjde dál, lze očekávat, že v roce 2035 onemocní cukrovkou každý desátý Čech.

Co je cukrovka?

Cukrovka (diabetes mellitus) je velmi zákeřná nemoc, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Podobně jako v případě vysokého krevního tlaku i s cukrovkou můžete dlouhé roky žít, aniž byste o ní měli tušení, protože se nemusí nijak výrazně projevovat. Velmi často je cukrovka diagnostikována náhodně, kdy si pacient stěžuje na obtíže, které s tímto onemocněním zdánlivě nesouvisí.

Jaké rozlišujeme typy cukrovky?

 • Cukrovka 1. typu
 • Cukrovka 2. typu
 • Těhotenská cukrovka
 • Ostatní specifické typy cukrovky

Abychom to shrnuli, všechny typy cukrovky jsou způsobeny nedostatečným působením hormonu inzulínu v cílových buňkách. Jinými slovy, sníží se transport cukru do buněk. Výsledkem je, že buňka trpí nedostatkem energie, kterou z cukru získává. Reakcí na tento stav je to, že cukr začnou uvolňovat játra. Cukr v játrech vzniká dvojím způsobem, buď se tvoří novotvorbou, nebo štěpením zásobní látky glykogenu. Hladina cukru v krvi se i nadále zvyšuje a v těle začíná tikat skrytá bomba.

Nejčastější příznaky cukrovky 1. typu

Cukrovka 1. typu se může objevit v každém věku, ale nejčastěji postihuje děti a dospívající. Obtíže se objevují náhle a často velmi dramaticky.

Patří mezi ně:

 • Velká žízeň (polydipsie)
 • Hlad tzv. vlčí hlad
 • Znatelný váhový úbytek
 • Časté močení (polyurie)
 • Velmi často dochází i k nějakému závažnějšímu akutnímu stavu jako je zvracení, bolest břicha nebo i bezvědomí (hyperglykemické ketoacidotické kóma)
 • Osoba trpící cukrovkou 1. typu může být také zmatená
 • Nejčastější příznaky cukrovky 2. typu

  Tento typ cukrovky se velmi často vyskytuje u osob s nadváhou nebo obezitou.

  Patří mezi ně:

  • Únava – tělo spotřebovává více energie
  • Špatné hojení ran
  • Opakované záněty močových cest nebo měchýře
  • Kožní infekce
  • Rozmazané vidění
  • Neuritidy – brnění, pálení v dolních končetinách
  • Změny nálad
  • Hubnutí, nebo naopak přibírání na váze
  • Vlčí hlad
  • Žízeň (polydipsie)
  • Časté močení (polyurie)
Obezita je pricinou cukrovky
Jednou z hlavních příčin cukrovky 2. typu je obezita.

Jaké jsou nejčastější příčiny cukrovky?

V tomto případě je nutné rozlišovat cukrovku 1. a 2. typu. Zatímco v případě cukrovky 1. typu hraje roli autoimunitní reakce organizmu, cukrovku 2. typu lze zařadit mezi civilizační choroby, které si člověk přivodí především nezdravým životním stylem.

Příčiny diabetes 1. typu

 • Genetické zatížení
 • Faktory prostředí – k manifestaci onemocnění může dojít po větší fyzické nebo psychické zátěži. Spouštěčem může být například prožité trauma, těhotenství nebo prodělaná infekce

Příčiny diabetes 2. typu

 • Věk nad 45 let, ale nemusí to být podmínka
 • Nadváha a obezita
 • Vysoký krevní tlak
 • Vysoký cholesterol v krvi
 • Blízký příbuzný s diabetem (rodič nebo sourozenec)
 • Sedavý způsob života
 • Syndrom polycystických ovárií
 • Prediabetes – to je stav, kdy je hladina cukru zvýšená, ale ještě nepřekročila 7 mmol/l na lačno
 • Zvýšené riziko cukrovky hrozí také například: Afroameričanům, Hispáncům a americkým indiánům

Léčba cukrovky 1. a 2. typu se také liší. Cukrovkou 1. typu trpí jen asi 7 % diabetiků. Jedinci, kterým byla tato nemoc diagnostikována, si musí píchat inzulín, jinak by nepřežili. V případě cukrovky 2. typu je léčba individuální. Některým pacientům s cukrovkou 2. typu stačí změnit stravovací návyky a změnit životní styl. Jiní si musí stejně jako pacienti s cukrovkou 1. typu píchat pravidelně inzulín. V obou případech je k stanovení správné léčby nutné pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi. V tomto ohledu hraje glukometr naprosto zásadní roli. Bez něj se diabetik prostě neobejde.

i

Počet diabetiků každý rok vzroste o deset tisíc. Cukrovka 2. typu se také čím dál častěji objevuje i u mladých jedinců bez ohledu na pohlaví. Na vině je především nezdravý životní styl, nadváha a sedavý způsob života.

Jak vybrat glukometr? Zaměřte se na těchto 7 faktorů

Vybíráte právě nový glukometr? Víte, na které technické parametry byste se měli zaměřit? Výběr glukometru určitě nepodceňujte. Nejde jen o zbytečnou investici do přístroje, který neodpovídá vašim požadavkům. Na správném výběru závisí vaše zdraví. Nepřesné hodnoty vám mohou přivodit zdravotní komplikace. Proto je důležité věnovat výběru glukometru patřičnou pozornost.

i Glukometry a příslušenství:

Nejdůležitější vlastnosti spolehlivého glukometru:

 1. Přesnost – glukometr musí být co nejpřesnější. Maximální povolená odchylka je 0,8 mmol/l
 2. Rozsah měření – zjistěte si, jaká je nejnižší a nejvyšší naměřená hodnota, kterou daný přístroj dokáže zaznamenat
 3. Reakční doba vyhodnocení výsledku – za jak dlouho vám přístroj ukáže výsledek měření
 4. Velikost displeje a tvar přístroje – velikost displeje je velmi důležitá. Pokud je displej malý, může se vám snadno stát, že se přehlédnete. Přístroj by vám měl také dobře padnout do ruky
 5. Zeptejte se na typ baterií
 6. Dostupnost a cena testovacích proužků – proužky budete kupovat velmi často, měli byste tedy zohlednit i jejich cenu a ujistit se, že jsou vždy dostupné. Každý typ přístroje má specifické proužky!
 7. Dbejte na to, aby měl přístroj certifikát a byl zdravotní pomůckou

i

Glukometr je zdravotní pomůcka, která je určena pro pravidelné měření hladiny cukru v krvi v domácích podmínkách. Měření s pomocí glukometru nenahrazuje pravidelné laboratorní odběry.

Jak vybrat glukometr
Výběr glukometru v žádném případě nepodceňujte. Přístroj by měl být co nejpřesnější.

Glukometr cena – na kolik vás vyjde nový přístroj?

Pokud zatím nemáte o cenách glukometrů přehled a bojíte se, že vás tato nezbytná zdravotní pomůcka bude stát kalhoty, můžeme vás uklidnit. Ceny glukometrů jsou velmi rozumné. Kvalitní přístroj pořídíte v rozmezí od 500 – 2000 Kč. Záleží na vašem rozpočtu a osobních požadavcích. Pokud chcete, aby měl glukometr více funkcí, sáhněte po chytrém glukometru. Chytrý glukometr vám může nabídnout spoustu užitečných vychytávek jako například velkou paměť, velmi rychlé vyhodnocení výsledku nebo třeba možnost dobíjení místo výměny baterie.

Kolik stojí testovací proužky do glukometrů?

Průměrná cena testovacích proužků se pohybuje okolo 400 Kč (50 ks). Jejich spotřeba je velmi individuální. O tom, jak často budete muset měřit, rozhoduje lékař. Častější měření se doporučuje při změně léčby, výkyvech ve stravování, neobvyklé fyzické námaze, průjmech, zvracení, v těhotenství, při cestování nebo i dovolené.

Pozor!

Testovací proužky je nutné uchovávat v originální krabičce, která je pevně uzavřená víčkem. Skladujte je při teplotě 1 – 30 °C a nevystavujte proužky přímému slunečnímu záření! Proužky po otevření spotřebujte do třech měsíců.

Další nezbytné pomůcky k měření jsou lancety a odběrová pera

Abyste mohli provést měření, musíte na testovací papírek aplikovat malou kapičku krve. Tu odeberete lancetou, což je malá jednorázová jehlička, která se vkládá do odběrového pera (autolancety) a slouží k vpichu. Nejčastěji se krev odebírá z prstu (spodního bříška). Odběrovým perem můžete regulovat hloubku vpichu.

i

Pomůcky na měření hladiny cukru v krvi si můžete koupit sami v lékárnách nebo v obchodech se zdravotními potřebami. Lékař vám je také může předepsat. V tomto případě vám pomůcky uhradí pojišťovna. Pojišťovny ale nehradí 100 %. Záleží na typu a stupni diabetu.

Jak správně měřit cukr v krvi s pomocí glukometru?

Jak už bylo řečeno dříve, četnost měření určuje lékař. V této kapitole si detailně popíšeme ideální postup měření hladiny cukru v krvi, tak abyste dosáhli výsledku, který odpovídá realitě.

Základní postup měření krok za krokem

 • Umyjte si pečlivě ruce mýdlem a vysušte je
 • Místo vpichu vždy dezinfikujte. Vhodným dezinfekčním prostředkem je například lihobenzín. Určitě nedezinfikujte dezinfekcí na bázi jódu, mohlo by dojít ke zkreslení výsledku
 • Připravte si testovací proužek a zasuňte ho do spodní části glukometru. Ve většině případu se po zasunutí proužku glukometr automaticky zapne
 • S pomocí lancety si odeberte krev z bříška prstu
 • Lehkým stlačením vytvořte kapku krve (dostatečně velkou)
 • Kapku krve nasajte shora do testovacího proužku. Výsledek se dozvíte do několika sekund
 • Poté co proužek vyjmete, glukometr se sám vypne. Proužek vyhoďte. Je jen na jedno použití

Měření s glukometrem je velmi jednoduché. I přesto se vám může stát, že vám glukometr sdělí velmi podezřelý výsledek. Co jste udělali špatně? Odpověď najdete v následující kapitole

Nejčastější chyby při měření s glukometrem

Mohli jste udělat všechno správně, a přesto máte pocit, že vám právě glukometr sdělil nepravdivý výsledek. Nehledejte chybu hned v přístroji.

Mezi nejčastější chyby patří:

 • Testovací proužky jsou prošlé, nebo jste je neskladovali podle doporučení výrobce, takže zvlhly nebo se přehřály
 • Odsáli jste nedostatečné množství krve (malá kapka)
 • Nedodrželi jste čas měření
 • Glukometr byl špinavý
 • Glukometr vám upadl. V tom případě je nutná jeho kalibrace

i

Kalibrace glukometru by se měla provádět 1 až 2 x za rok bez ohledu na to, zda došlo k jeho pádu. K ověření přesnosti glukometrů slouží také kalibrační roztoky k domácímu použití. Tyto roztoky obsahují přesně stanovenou koncentraci glukózy. Doporučuje se použít kalibrační roztok minimálně jednou týdně (postupujte přesně podle návodu výrobce). Každý model glukometru má specifický kalibrační roztok.

Caste chyby pri mereni glukometrem
Jednou z nejčastějších chyb při měření glukometrem je odsátí nedostatečného množství krve.

Glukometry jsou nezbytnou součástí vybavení diabetiků. Tyto kompaktní přístroje umožňují rychlé a spolehlivé měření hladiny cukru v krvi s takřka okamžitým výsledkem. Pravidelné měření cukru v krvi je zásadní pro určení správného postupu léčby.

4,6 28×
SD Biosensor Akční SET - r SD Codefree PLUS + 50 proužků
Glukometr bez kódování, velmi snadná obsluha, velký a snadno čitelný displej, snadné vyhodnocení výsledků, barevné LED indikátory, paměť pro 100 naměřených hodnot, vč. datumu a času
659,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BIOGL572
3,9 35×
SD Biosensor Akční SET - Glukometr SD Gluco Navii NFC + 50 proužků
Glukometr glukometru SD Gluco Navii NFC + balení 50ks proužků
759,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SDBGL003
4,5 12×
Beurer GL50
Glukometr vhodný pro osobní použití pro měření obsahu cukru v krvi, podsvícený LCD displej, jednoduché měření, doba měření cca 5 sekund, 480 pamětí s datem a časem, součástí balení je odběrové pero, 5 jehel, 5 testovacích proužků, baterie, pouzdro, deník
1 429,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BEU404a
5,0
iHealth ALD 602 odběrové pero
Odběrové pero Odběrové pero iHealth pro lancety 28GI
219,-
Skladem 4 ks
Objednací kód: EAIH015a8
5,0 19×
SD Biosensor Měřící proužky pro SD GlucoNavii NFC
Testovací proužky měřící proužky pro glukometr SD GlucoNavii NFC, balení 50ks proužků
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SDBGL001
4,9 12×
STANDARD DIAGNOSTICS Proužky testovací pro SD Codefree (PLUS)
Testovací proužky pro glukometry SD Codefree i SD Codefree PLUS, 2x 25ks
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SDCFP405
4,9 14×
BEUER-464.14
Testovací proužky 2x25ks pro glukometry GL44 a GL50, 20 jazyků vč. ČJ, SK, HU, PL, D, GB a dalších
789,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BEURE464
4,7 17×
Beurer 457.01
Tester sterilních lancet, 100ks, jemný odběr, snadné zacházení
249,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BEU403a4
5,0
Beurer 464.16
Roztok kontrolní roztok L3 + L4, 2x 4ml, pro modely Beurer GL44 / GL50
599,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: BEU404f
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací