Když se řekne chytrý telefon, neboli smartphone, řada z Vás si jistě vybaví operační systém Google Android. Ten od své původní verze již prošel mnoha vylepšeními a optimalizacemi a stává se tak z něj všestranný, flexibilní, spolehlivý a rychlý operační systém, který dnes najdeme ve většině mobilních zařízení. Verze 4.2 Jelly Bean je vlastně takovým vylepšením svého předchůdce 4.1, díky čemuž je její používání mnohem zábavnější.
Ačkoliv se může zdát, že změny a rozdíly mezi verzemi 4.1 a 4.2 jsou zanedbatelné, opak je pravdou. Systém je opět o něco rychlejší, bezpečnější, stabilnější a také mnoho aplikací se dočkalo vylepšení.
Milovníky aplikace Street View (prohlížení panoramatických záběrů z ulic celého světa) jistě potěší aplikace pro tvorbu panoramat - Photo Sphere. Pomocí ní můžete vyfotografovat 360° panoramata přesně tak, jak je vidíte v mapách Google. Výsledek pak jednoduše nasdílíte všem svým přátelům a známým na Google+ nebo jej přidáte přímo do Google map.
Psaní na klávesnici systému Android už nemůže být rychlejší a přesnější. Dostala totiž podporu funkce Swype - prstem pouze přejíždíte přes písmenka, aniž byste je museli pracně po jednom mačkat, systém automaticky složí výsledné slovo a nabídne vám také jeho alternativy. Klávesnice podporuje i hlasové zadávání.
Pravděpodobně nejvýznamnější změnou v systému Android pro tablety je možnost vytvářet uživatelské účty. Každý uživatel tak má vlastní pozadí, widgety na ploše, aplikace a také hry. K přepnutí mezi uživateli navíc není potřeba tablet vypínat, stačí přejít zpátky na uzamčenou obrazovku.
Systém Android konečně získává konkurenční řešení k AirPlay od Apple. Funkce Miracast umožňuje smartphonům a tabletům bezdrátově se připojit ke kompatibilní televizi, blu-ray přehrávači či multimediálnímu centru a zrcadlit na ně svoji obrazovku.
Kromě klasické notifikační lišty známé z předchozích verzí Androidu se nyní v systému nachází také systémová roletka s rychlým přístupem k systémovým nastavením. Používáte-li tablet, notifikační roletku naleznete na levé horní půlce, novou systémovou pak na pravé. U smartphonů je potřeba mezi lištami přepínat pomocí speciálního tlačítka.
Vaše fotografie v mobilním telefonu či tabletu si nyní můžete vylepšit pomocí nejrůznějších efektů podobným Instagramu. Tyto filtry vypadají skutečně senzačně - měňte barevné tóny, přidejte efekt filmu nebo barevný nádech typický pro minulé století.
Mnoho nových funkcí dostala také aplikace Google Now. Po jejím updatování získáte kompletní přehled o předpovědi počasí a to několik dní dopředu. Aplikace vám také nabídne fotografie z vašeho nejbližšího okolí, dokáže vás navigovat domů (pokud je telefon vybaven funkcí GPS) nebo vám dokonce ukáže spoje z místa, kde se právě nacházíte.
Většina z nás si používání chytrých zařízení s operačním systém Google Android bez widgetů nedovede ani představit. Ve Verzi 4.2 však tyto vychytávky můžete umístit také na zamčenou obrazovku a mít tak potřebné informace na očích bez nutnosti zařízení odemykat.