Zobrazit katalog
Google Pixel 4a recenze a test

Google Pixel 4a (RECENZE):
Skvělý fotoaparát v kompaktních rozměrech

Recenze

Aktualizováno • Autor: Matěj Toul

Když se řekne Google, pravděpodobně není nikdo, kdo by nevěděl, o čem je řeč. Americká internetová jednička představila první Google Pixel už před téměř 5 lety. Ten už tehdy zaujal například svým fotoaparátem, o bestseller nicméně nešlo. K nám se nyní na recenzi o 5 let později dostává Google Pixel 4a, tedy odlehčenější varianta vlajkové lodě. Co vše 4a nabízí?

Google Pixel 4a (RECENZE) – OBSAH

 1. V balení Google Pixel 4a nabíječka nechybí
 2. Drobný telefon s pohledným OLED panelem, ale nejasně řešeným designem
 3. I když najdete lepší, Pixel výkonem téměř každému postačí
 4. Google Pixel 4a i s jedním objektivem dělá divy
 5. Výdrží Pixel 4a mnohé nepotěší
 6. Jak se Google Pixel 4a používá?
 7. Jak vypadá rozhraní Pixelu 4a?
 8. Google Pixel 4a – verdikt recenze
 9. Co jsme o Google Pixel 4a napsali dříve?

V balení Google Pixel 4a nabíječka nechybí

Pixel 4a přichází v klasickém balení – jednoduchá, avšak svým způsobem elegantní krabička na sobě nese logo Google a obrázky telefonu. Hned po odklopení víka pak jako první spatříte samotný telefon v celé své kráse. Krabička dále obsahuje nabíječku s kabelem, který je trochu neobvyklý. Většinou totiž nabíječku propojujete s telefonem pomocí USB-A do USB-C kabelu, zde jsou však obě strany ukončeny pomocí USB-C. Google ale myslí i na propojení s počítačem nebo starší nabíječkou, a proto přikládá i adaptér pro USB-A.

Google Pixel 4a, krabička Google Pixel 4a, balení
Balení Google Pixel 4a má nabíječku, kabel a USB-C na USB-A adaptér.

Drobný telefon s pohledným OLED panelem, ale nejasně řešeným designem

Už dlouho jsem v ruce neměl menší telefon, a tak byl Google Pixel 4a příjemnou změnou. Ve světě, kde všichni výrobci cílí na co největší displej, volí Google menší, zato kvalitnější 5,8" OLED panel. Nadstandardní obnovovací frekvenci bych s touto cenovkou očekával, telefon však není nejnovější, a tak se není příliš čemu divit. I bez ní je displej na používání příjemný a poměrně responzivní.

Google Pixel 4a, displej
Drobnější displej Pixelu 4a je oproti moderním pádlům příjemnou změnou.

Pixel 4a si rozhodně zaslouží pochvalu za docela uzoučké rámečky, které mu přidávají spoustu bodů ke vzhledu. Punch-hole notch, usazený v levém horním rohu, nepůsobí až tak rušivě jako u jiných telefonů. Je to z velké části proto, že se výrobce nesnaží do prostoru okolo něj nacpat co nejvíce informací. Z druhé strany má pak telefon téměř neviditelný senzor otisků prstů a logo Google. Záda jsou mimochodem celá plastová, bez garantované odolnosti.

Google Pixel 4a, záda
Plastová záda nepřekvapí, ale ani příliš neurazí. Design však trochu narušuje fotomodul, který nemá zřejmý význam.

Trochu nepochopitelný je pro mě ale fotomodul. Zabírá na zádech totiž poměrně dost místa, přičemž hostí pouze jeden objektiv a blesk. Za mě by zde jistě lépe fungoval návrat ke kořenům, kdy by fotoaparát byl i s bleskem přímo v těle mobilu.

I když najdete lepší, Pixel výkonem téměř každému postačí

U Pixelu 4a se běžný uživatel o výkon nemusí strachovat. Qualcomm Snapdragon 730 odvádí v kombinaci se 6 GB RAM dobrou práci, a to jak při fungování v rámci operačního systému, tak i u aplikací a her. Konkrétně jsem zkoušel třeba hry Wild Rift nebo EVE Echoes. Až na výjimky obě hry běžely plynule, ačkoliv jsem musel nastavení snížit na střední. Pokud tedy hledáte stroj, který se s každou hrou popere na nejvyšší detaily, Pixel 4a nebude ta nejvhodnější volba. Takový OnePlus Nord vycházel v podobné době, ale nabízí o chlup výkonnější Snapdragon 765 s podporou 5G, přičemž přidává 8 (až 12!) GB RAM a 90Hz displej. Pokud vám ale stačí hraní na střední detaily, s tím si Pixel 4a poradí.

i OnePlus Nord (RECENZE): Výkonný elegán s 5G drtí střední třídu 

Google Pixel 4a i s jedním objektivem dělá divy

Pixel 4a je dokonalým příkladem toho, že fotoaparát nedělají jen čísla. Zatímco přední výrobci se předhání, kdo dá do fotomodulu více objektivů nebo kdo bude mít na snímači více megapixelů, Google soustředil všechny (hlavně softwarové) síly do jednoho 12Mpx fotoaparátu. To se, nutno říct, vydařilo velmi hezky.

Na to, že megapixelů není mnoho, fotí kamera relativně ostré a barvité snímky za jakýchkoliv podmínek. Potěšila i optická stabilizace. 8Mpx přední fotoaparát pak není až tak všestranný jako hlavní, selfíčka v solidní kvalitě s ním však za dobrých podmínek pořídíte. S jednou 12Mpx čočkou však musíte počítat s občasným šumem a rozmazanými pixely, zejména v pološeru při focení bez nočního režimu.

i Tyto a další fotky najdete v plné kvalitě na Google Disku.
Google Pixel 4a, foto Google Pixel 4a, foto Google Pixel 4a, foto
Fotoaparát Pixelu 4a je mocné a všestranné zařízení, i když je jen jeden.

Z dodatečných objektivů mi zde trochu chybí teleobjektiv s optickým zoomem. Ultraširoký senzor nebo makro ale za kvalitu, kterou hlavní fotoaparát nabízí, milerád vyměním. Z fotografického hlediska je hlavní foťák Pixelu 4a jedním z nejlepších, se kterým jsem měl tu čest.

Aplikace fotoaparátu pak navíc nabízí další softwarové vychytávky jako noční režim, který funguje moc hezky, slow-motion, časosběr nebo třeba vodováhu, jež přímo v aplikaci ukazuje náklon fotografie. Tradicí u Pixelů je i podpora „Live HDR+“ – speciální technologie Google, která skládáním různých vrstev obrazu vytvoří výsledný obraz se značně živějšími barvami. Osobně oproti klasickému HDR moc velký rozdíl nevidím, i když tam nejspíš je.

Díky zmíněné optické stabilizaci Pixel hravě zvládá i videa. Hezkou softwarovou funkcí je filmová stabilizace, jak ji výrobce sám nazývá. Výsledný snímek se zpomalí na polovinu, k optické stabilizaci se přidá i ta elektronická a můžete pořídit opravdu zajímavé záběry. Funkce nemá moc ráda prudké pohyby, místy pak fragmentuje pixely. Určitě se s ní ale dá něco vymyslet.

Výdrží Pixel 4a mnohé nepotěší

Když jsem viděl kapacitu baterie 3 140 mAh, říkal jsem si, že může být Pixel s energií šetrný a že z něj nějakou výdrž vytáhnete. Bohužel to tak ale není – na více než jeden den výdrže zapomeňte. Já osobně jsem na každodenní nabíjení zvyklý, na cesty si však určitě přibalte powerbanku. Nabíječka v balení je 18W a 18 W je i maximální podporovaný výkon nabíjení. Do plna tak Pixel dobijete asi za hodinu a půl. Někteří recenzenti si stěžují na absenci bezdrátového nabíjení – tento problém se ale mě osobně nijak nedotkl a navíc bych s touto funkcí v této kategorii spíše nepočítal.

Jak se Google Pixel 4a používá?

Rozhraní určitě spadá mezi plusy Pixel 4a. Čistý Android 11 se zařazením v programu Android One je pro telefon Google samozřejmostí. Navíc je celé rozhraní pro Pixely samozřejmě speciálně odladěné (Android je, jak jistě víte, vyvíjený společností Google). Někomu může vadit absence předinstalovaných aplikací, jež jsou typické pro androidové nástavby. Ze zkušenosti jsou ale většinou spíše na obtíž než k užitku. Rozhraní i ovládání gesty je hezky plynulé a aplikace Google, které znáte z každého Androidu, jsou samozřejmě přítomné, zkrátka si není na co stěžovat.

Jak vypadá rozhraní Pixelu 4a?

Google Pixel 4a, aplikace fotoaparátu Google Pixel 4a, funkce fotoaparátu
Aplikace fotoaparátu má pár softwarových es v rukávu.
Google Pixel 4a, homescreen Google Pixel 4a, app tray Google Pixel 4a, nastavení
Rozhraní čistého Androidu 11 v Google Pixelu 4a je plynulé a přehledné.
Google Pixel 4a, kalendář Google Pixel 4a, plánování
Kalendář se synchronizuje na základě vašeho účtu Google.
Google Pixel 4a, soubory Google Pixel 4a, správa souborů
Google má pro své telefony speciálního správce souborů.

Google Pixel 4a – verdikt recenze

Google Pixel 4a - verdikt

Google Pixel 4a

Mobily

Google Pixel 4a není ani nejhezčí, ani nejvýkonnější telefon na trhu. Rovněž výdrž na baterii nemá excelentní. Na nic si ale nehraje a za férovou cenu nabízí velmi povedenou kombinaci menších rozměrů, výborného fotoaparátu a příjemného rozhraní. Konkurence je silná a o peněženky zákazníků bojuje nesmlouvavě. Pokud ale chcete Google telefon s dobrými vlastnostmi a za pěkné peníze, Google Pixel 4a bude skvělou volbou.

Klady

 • Technicky skvělý OLED panel
 • Výkon fotoaparátu překonává papírové hodnoty
 • Fotoaparát nabitý funkcemi jako Live HDR+, časosběr, noční režim apod.
 • Spousta softwarových vylepšení, NFC
 • Pro běžného uživatele dostatečný výkon
 • Android One
 • Skromné rozměry v dnešní době potěší

Zápory

 • Alespoň teleobjektiv by potěšil
 • Plastové tělo a nezajímavý design
 • Baterie déle než jeden den nevydrží
 • Za podobnou cenu najdete výkonnější telefony
i Mohlo by vás zajímat
Matěj Toul

Matěj Toul

Jmenuji se Matěj Toul a jako mileniál jsem technologiím samozřejmě propadl už v útlém věku. Ve světě 21. století si beru od všeho trošku a snažím se být neustále v obraze. Naproti tomu v civilu byste mě nejčastěji našli buď s kytarou v ruce, za klavírem nebo nad vinylovými deskami.

Co jsme o Google Pixel 4a napsali dříve?

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr 

Google Pixel 4a – OBSAH

 1. Plastová konstrukce Pixelu 4a je z jednoho kusu
 2. Výkonu není na rozdávání, ale bude stačit
 3. V kvalitě fotoaparátu Pixel 4a nezapře svého předchůdce
 4. Pixel 4a má co nabídnout v současné konkurenci
 5. Jaká je cena a dostupnost nového Pixelu
 6. Google představil také vylepšený Pixel 4a 5G

Plastová konstrukce Pixelu 4a je z jednoho kusu

Vzhled nového Pixelu je velmi střídmý a Google se rozhodl, že nic nebude komplikovat a uvede do prodeje jen jednu variantu telefonu. Google Pixel 4a je proto k dispozici pouze v černé variantě se zelenomodrým bočním tlačítkem.

Celé tělo je velmi lehké a poměrně malé, je totiž vyrobeno z jednoho kusu plastu. Zadní strana tedy není ani skleněná, ani hliníková, což ovšem může pomoci zamezit nechtěným otiskům prstů. Sklo najdeme jen na displeji, jde o Gorilla Glass 3. Kromě zvýšeného výstupku s fotoaparátem a bleskem je na zadní straně uprostřed čtečka otisků prstů.

Google Pixel 4a, design
Pouze jedna barevná varianta může limitovat potenciální zájemce. Zdroj: store.google.com.

Oproti Pixelu 4 nový model lehounce poskočil velikostí displeje na finálních 5,81". Při rozlišení 2 340 × 1 080 bodů jde o pěknou jemnost 443 ppi. Nově jsme se na tomto OLED panelu dočkali technologie Always On displeje a poměr stran je příjemných 19,5 : 9.

i Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G (RECENZE): špičková výbava v luxusním těle

Pixel 4a se nepyšní rychlou odezvou, spoléhá jen na obnovovací frekvenci 60 Hz, což je pro tuto cenovou kategorii běžný údaj. Místo širších rámečků je tentokrát přítomen průstřel v levém horním rohu, v němž sídlí selfie kamera.

Výkonu není na rozdávání, ale bude stačit

Nemůžeme samozřejmě očekávat výkonnostní sílu porovnatelnou s Pixelem 4, to by musel Google s cenou výš. V Pixelu 4a se usadil osmijádrový Snapdragon 730, který doplňuje grafický čip Adreno 618. Tento procesor má třeba i Samsung Galaxy A71. Jak již bylo řečeno, Google představil jen jednu variantu Pixelu, smířit se proto musíme se 6 GB operační paměti a 128GB úložištěm. Paměť nelze dále rozšířit paměťovými kartami.

i Co je to čistý Android?

Google se mohl odhodlat a osadit smartphone Pixel 4a lepším procesorem, případně větší pamětí RAM. Pro běh čistého operačního systému Android ve verzi 10 však parametry zřejmě budou dostačovat. Výrobce navíc zaručuje minimálně 3 roky aktualizací operačního systému a bezpečnostních aktualizací.

V kvalitě fotoaparátu Pixel 4a nezapře svého předchůdce

Není to již zvykem, ale pojďme zmínit pouhý jeden objektiv zadního fotoaparátu. Více jich nový Pixel nemá, ale hlavně nepotřebuje. O fotografických kvalitách fotomobilu Pixel 4 jsme již psali, a třebaže je nový model odlehčenou variantou, dle prvních ohlasů jsou fotky výborné.

Jeden zadní snímač s rozlišením 12,2 Mpx neholduje současnému trendu mnoha megapixelů. To však opět není třeba. Světelnost je f/1,7 a nechybí optická ani digitální stabilizace. Snímky vynikají ostrostí a věrným barevným podáním.

Google Pixel 4a, fotoaparat
Jeden objektiv Pixelu bohatě stačí na pořizování kvalitních snímků. Zdroj: store.google.com.

Ultraširokoúhlé snímky nečekejte, úhel záběru zůstává pouze 77 stupňů. Nemůže chybět režim portrét, noční režim nazvaný Night Sight, funkce Top Shot i HDR+ pro lepší dynamický rozsah. Přední kamera slouží k detekci obličeje a bezpečné odemknutí telefonu, ale rozhodně je dobře použitelná i na videohovory s parametry 8 Mpx, f/2,0. Zadní kamera zvládne točit 4K videa při 30 snímcích za sekundu a zpomaleně až 240 sn./s. při rozlišení HD.

i Google Pixel 4 a 4 XL (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT): zdokonalený fotoaparát i ovládání gesty

Pixel 4a má co nabídnout v současné konkurenci

Alespoň průměrnou dobu provozu by měla telefonu zajistit baterie s kapacitou 3 140 mAh. Ta se bude dobíjet přes USB-C 3.1 konektor s rychlým nabíjením až o výkonu 18 W s adaptérem, který je hned k dispozici v balení. Hudební fanoušci ocení přítomnost 3,5mm jack konektoru a stereo reproduktorů. Kromě klasické nanoSIM karty je podporována i eSIM. Základní parametry v podobě WiFi všech pásem, Bluetooth 5.1 a NFC nemohou chybět. Najdeme tu i hlasový Google Assistant.

Google Pixel 4a, Assistant
K aktivaci služby Google Assistant stačí vyjet od spodního kraje obrazovky. Zdroj: store.google.com

Konkurencí Pixelu 4a je jednoznačně letošní iPhone SE a nedávno uvedený OnePlus Nord. Třebaže je iPhone SE nejlevnějším iPhonem, v porovnání stojí nejvíce. Exceluje však voděodolností a bezdrátovým nabíjením.

OnePlus Nord má jasný trumf v podobě 5G sítí, čtveřice objektivů a největší kapacity baterie. Také je největší a nejtěžší, stále ale relativně kompaktní s ohledem na současný mobilní trend. Google však společně s Pixelem 5 představil i model 4a s podporou sítí 5G, o kterém píšeme níže.

Parametry/Model Google Pixel 4a iPhone SE 2020 OnePlus Nord
Displej 5,81" (19,5 : 9) 4,7" (16 : 9) 6,44" (20 : 9)
2 340 × 1 080 px, 443 ppi 1 334 × 750 px, 326 ppi 2 400 × 1 080 px, 408 ppi
OLED IPS AMOLED
Zadní fotoaparáty hlavní: 12,2 Mpx, f/1,7, 4K video s 30 fps
hlavní: 12,2 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps


širokoúhlý: 8 Mpx, f/2,25, 119°


makro: 2 Mpx, f/2,4, od 2 cm


hloubková kamera: 5 Mpx, f/2,4
Přední fotoaparát 8 Mpx, f/2,0, Full HD video s 30 fps
7 Mpx, f/2,2, Full HD video s 30 fps
ToF kamera: 32/8 Mpx, f/2,45, f/2,4
Čipset Qualcomm Snapdragon 730, 8jádrový Apple A13 Bionic Qualcomm Snapdragon 765G, 8jádrový
RAM 6 GB 3 GB 8 GB
Interní úložiště 128 GB 64 / 128 / 256 GB 128/256 GB
Operační systém Android 10 iOS 13 Android 10
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 140 mAh 1 821 mAh 4 115 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 18 W/ – rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 18 W/ 5 W
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W/ –
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí odolný vůči stříkající vodě
Audio stereo stereo mono
Rozměry 144 × 69,4 × 8,2 mm 138,4 × 67,3 × 7,3 mm 158,3 × 73,3 × 8,2 mm
Hmotnost 143 g 148 g 184 g
Cena 11 990 Kč 12 990 Kč 10 795 Kč
*Ceny jsou platné ke 22. 10. 2020.

Jaká je cena a dostupnost nového Pixelu

Prodej Pixelu 4a je zahájen. Evropská cena byla stanovena na 340 euro, u nás je to částka 11 990 Kč. Díky nastavené ceně je jasné, že do kategorie vyšší střední třídy vstupuje sebevědomý telefon, který konkurenci potrápí. Již nyní si Google Pixel 4a můžete objednat. Google to nijak nekomplikuje, k dispozici je jedna verze telefonu se 128 GB vnitřní paměti.

Google představil také vylepšený Pixel 4a 5G

S odstupem času, konkrétně 30. září, nám Google kromě Pixelu 5 naservíroval také vylepšený model Pixelu 4a nazvaný Pixel 4a 5G. Ten však nevylepšuje stávající model jen o podporu sítí 5G, jak by se mohlo jevit z názvu. Změn je více a nejsou zrovna drobné. V současnosti jde o největší letošní telefon Google Pixel.

i Google Pixel 5 (PREVIEW): nemá vlajkový čipset, nabídne ale lidovější cenu 
Obrazovka se zvětšila na 6,2" úhlopříčkou, kvůli které je 5G verze Pixelu o 1 cm vyšší a o půl centimetru širší než Pixel 4a. Technologie displeje se nemění, stále jde o OLED panel s rozlišením Full HD+. Kapacita baterie příjemně narostla na 3 800 mAh.
Google Pixel 4a 5G
Nový Pixel 4a 5G poznáte podle dvojice zadních snímačů. Zdroj: store.google.com

Místo Snapdragonu 730G došlo kvůli kompatibilitě se sítěmi 5G ke zvolení Snapdragonu verze 765G s integrovanou podporou 5G. Zachováno bylo 6 GB RAM a 128GB paměťová varianta. Změny se odehrávají i v počtu fotoaparátů. Po vzoru Pixelu 5 přibyl 16Mpx zadní snímač, který se stará o pořizování ultraširokoúhlých záběrů. Na snímek se vám tedy vejde více obrazu, a to se zorným polem 107°. Příznivce nejen hudby, ale i sledování videí nadchne přítomnost stereo reproduktorů.

Již z výroby jde Pixel 4a 5G do prodeje s předinstalovaným Androidem 11 a prozatím pouze v černé barevné variantě. Prodej Pixelu 4a 5G bude v několika prvních zemích nicméně zahájen až v listopadu. Nový Pixel 5 5G se již blíží do prodeje. Česká cena zatím nebyla stanovena.

i Mohlo by vás zajímat

Od Pixelu 4a se očekává úspěch. Přeci jen jde o telefon se zajímavou cenovkou, který potěší zejména kvalitou fotoaparátu. Výkonnostně nelze čekat zázrak, ale Google má jistě moc dobře spočteno, aby jeho čistý Android pracoval dostatečně svižně. Potěší také solidně velká baterie a sluchátkový konektor.

Co jsme o Pixelu 4a psali dříve

Článek

• Autor: Ondřej Chabr 

Google brzy opět vydá odlehčenou variantu svých vlajkových mobilů, letos pod názvem Google Pixel 4a. Bude se prodávat za příznivou cenu a opět se zařadí do střední třídy, přesto s kvalitním foťákem i dalšími parametry. Na rozdíl od loňského roku se ale nejspíše dočkáme jen jednoho modelu místo dvou.

Google Pixel 4a

Google Pixel 4a a 4a XL (SPEKULACE) – OBSAH

 1. Aktualizace 28. 7. 2020: Máme tu zřejmě finální datum oficiálního představení
 2. Aktualizace 1. 7. 2020: Je tady další možný termín představení a Pixelu 4a bude chybět radar
 3. Aktualizace 18. 5. 2020: Pixel 4a bude levnější, ale dorazí později
 4. Aktualizace 5. 5. 2020: První snímky pořízené novým Pixelem 4a jsou tady
 5. Aktualizace 20. 4. 2020: Pixel 4a to bude mít těžké v konkurenčním boji s iPhonem SE
 6. Aktualizace 15. 4. 2020: Uniklá fotografie balení a nové názvy barev
 7. Aktualizace 7. 4. 2020: Google Pixel 4a zachycen na videu a Google již nemá na skladě Google Pixel 3
 8. Pixel 4a dostane průstřel a menší rámečky
 9. Zakřivený displej se nekoná a jemnost bude stát za to
 10. Data bude Pixel 4a ukládat bleskově rychle
 11. Pixel 4a poddědí skvělý objektiv po loňském Pixelu 4
 12. Google Pixel 4a: cena, datum představení a dostupnost
 • Předpokládaný termín představení telefonu Google Pixel 4a: 3. srpna 2020

Pojďme si model Pixel 4a porovnat v tabulce s nejbližšími možnými modely Pixel 4 XL a Pixel 3a XL. Lze předpokládat, že pokud bude pouze jedna varianta Pixel 4a, bude co nejvýkonnější, proto si jej srovnáme s Pixely z řad XL. Spekulace o potenciálním 4a XL zatím chybí, proto počítejme s modelem o velikosti displeje 5,8" a celkově menšími rozměry. O větším Pixelu 4a XL se možná dozvíme více v následujících týdnech a měsících.

Předpokládané specifikace Google Pixel 4a

Parametry/Model Google Pixel 4a Google Pixel 4 XL Google Pixel 3a XL
Displej 5,81" (19 : 9) 6,3" (19 : 9) 6" (18,5 : 9)
2 340 × 1 080 px, 444 ppi 3 040 × 1 440 px, 523 ppi 2 160 × 1 080 px, 401 ppi
P-OLED P-OLED P-OLED
Zadní fotoaparáty hlavní: 12,2 Mpx, f/1,7, OIS hlavní: 12,2 Mpx, f/1,7, OIS hlavní: 12,2 Mpx, f/1,8
--
16 Mpx – teleobjektiv, OIS, 2× optický zoom, HDR
--
Přední fotoaparát 8 Mpx, f/2,0
8 Mpx, f/2,0
8 Mpx, f/2,0
Čipset Qualcomm Snapdragon 730, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 855, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 710, 8jádrový
RAM 6 GB 6 GB 4 GB
Interní úložiště 64/128 GB 64/128 GB 64/128 GB
Operační systém Android 10 Android 10 Android 9.0
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 080 mAh 3 700 mAh 3 700 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 18 W / 11 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 18 W / 11 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 18 W / 5 W
USB-C
3,5mm jack
Rozměry 144,2 × 69,5 × 8,2 mm 160,4 × 75,1 × 8,2 mm 160,1 × 76,1 × 8,2 mm
Hmotnost 170 g 193 g 167 g
Cena cca 12 000 Kč (399 USD*) 21 999 Kč 11 999 Kč
Dostupnost Srpen 2020** V prodeji Nedostupné
*Ceny jsou odhadované, parametry Google Pixel 4a jsou pouze spekulativní **Dostupnost je odhadovaná

Aktualizace 28. 7. 2020: Máme tu zřejmě finální datum oficiálního představení

Odhalení levného nástupce výborného fotomobilu Google Pixel 4 je konečně na dosah. Alespoň je to velmi pravděpodobné. Po několika odkladech, kdy se původně hovořilo o uvedení na konci května, se nyní setkáváme s datem, který je prý 100%.

S touto informací přišel známý bloger Jon Prosser. Ve svém tweetu níže odhaluje i to, že kusy pro recenzenty byly rozeslány a bylo vydáno informační embargo. Zároveň neopomíná zmínit, že odkladů již bylo tolik, že už se o premiéru možná ani nikdo nezajímá. Každopádně ten kýžený datum je 3. srpna.

3. srpna bychom tedy opravdu, na 100 %, měli čekat příchod nového Pixelu.

Na oficiální pozvánku od Googlu si musíme ještě počkat, pokud nějaká bude a nedojde pouze k tichému představení. Za týden bychom tedy již měli mít potvrzeny spekulované informace. Za ty téměř jisté lze považovat procesor Qualcomm Snapdragon 730, 6 GB paměti RAM, 128 GB vnitřní paměti a kapacitu baterie 3 080 mAh.

Parametry jsou tedy průměrné, ale kdo ví, možná si Google za tu dobu stihl připravit nějaké překvapení. Jednoho jsme se již dočkali, kdy společnost omylem zveřejnila fotografii dosud nepředstaveného Pixelu 4a na svém webu. Patrný je jeden objektiv fotoaparátu a průstřel v levém rohu.

Google Pixel 4a, uniklé foto
Foto Pixelu 4a uniklo Googlu na jeho web. Pouze potvrzuje již známé parametry a design. Zdroj: androidauthority.com.

Google to bude mít velice těžké. Původně plánoval konkurovat iPhonu SE, který se pohybuje v podobné cenové hladině a oslovil již mnoho uživatelů. Mezitím jsme se ale dočkali představení levného OnePlus Nord. Ten kromě skvělého fotoaparátu navíc vytahuje trumf v podobě podpory sítí 5G. Pro Pixel 4a se tedy mohou rozhodnout třeba fanoušci značky a nejčistšího Androidu na trhu.

Aktualizace 1. 7. 2020: Je tady další možný termín představení a Pixelu 4a bude chybět radar

Předpokládaný termín 3. června nevyšel, proto nadále očekáváme, kdy se konečně Google s novým modelem Pixel 4a vytasí. Web androidauthority.com předpokládá, že k uvedení by mohlo dojít ještě v první půli července, konkrétně 13. července.

Objevila se totiž zpráva o autorizaci FCC, která patří obyčejně mezi poslední úkony, které společnost Google provede před vydáním nového telefonu. Tvrdí to theverge.com. Autorizace zařízení je pod kódem G025J, který se nápadně podobá kódu G020, který značí Google Pixel 4. Autorizace dále prozradila to, že zařízení nebude disponovat radarem Google Soli. Ten slouží k detekci pohybů nad displejem a slouží k bezdotykovému ovládání telefonu a rychlejší detekci tváře pro odemčení. Používá jej právě Pixel 4 a 4 XL.

Google Pixel 4a, radar Soli
Nový Pixel 4a možná bude postrádat radar Soli, který slouží k bezdotykovému ovládání na Pixelu 4. Zdroj: 9to5google.com.

Více informací už se zřejmě odhalí při finálním uvedení, kterého se snad dočkáme co nevidět. Specifikace však již máme téměř jisté. Pixel 4a s 5,81" displejem potěší jemným rozlišením 2 340 x 1 080 px. Poháněn bude čipsetem Snapdragon 730 s 6 GB RAM paměti. Na výběr bude úložiště 64 nebo 128 GB a nechybí ani dostatečná kapacita baterie 3080 mAh.

Zadní snímač bude pouze jeden se schopností zaznamenávat 12,2Mpx snímky. Potěší i přítomnost 3,5mm jack konektoru a čtečky otisků na zádech. Není bohužel vůbec jisté, jestli dorazí model XL.

Aktualizace 18. 5. 2020: Pixel 4a bude levnější, ale dorazí později

Google se modelem Pixel 4a soustředí na kategorii smartphonů, kde je velmi zajímavý poměr cena/výkon. Apple do této kategorie nedávno vstoupil svým modelem iPhone SE s cenovkou 12 990 Kč za 64GB variantu.

Původně se Pixel 4a měl prodávat za stejnou cenu a se stejnou kapacitou 64 GB. Nyní má ovšem Google stále čas svou cenovou strategii změnit. Pro zájemce je to dobrá zpráva. Pixel 4a ve variantě 64 GB bude začínat na ceně $299 (přibližně 9 990 Kč včetně poplatků) a 128GB varianta na ceně $349 (asi 11 490 Kč). Obě varianty tedy nejspíše budou levnější než základní iPhone SE. Zprávu o tom přinesl web gsmarena.com.

Google Pixel 4a
Přinese konference Android 11 nový Pixel 4a? Zdroj: developer.android.com.

Po příjemné zprávě o možném snížení ceny se dozvídáme i méně příjemnou novinku. Původní termín oficiálního odhalení smartphonu Pixel 4a byl předpokládán v tomto týdnu a v pátek 22. května měl začít prodej. Termín začátku prodeje se však podle nových informací německého blogu Caschys posouvá na 5. června. Jelikož jde o datum začátku prodeje, je možné, že se Google svým telefonem Pixel 4a pochlubí ve středu 3. června na své konferenci Android 11 Beta Launch Show.

Aktualizace 5. 5. 2020: První snímky pořízené novým Pixelem 4a jsou tady

Google se ve své sérii telefonů Pixel vždy snaží nalákat na kvalitu fotoaparátu. Nejinak tomu bývá i u „áčkových“ modelů, proto i letos čekejme, že Pixel 4a bude podávat skvělé výsledky. O tom se můžeme přesvědčit již před samotným uvedením telefonu.

Server tecnolikeplus.com má nový Pixel již delší dobu na testování a nyní se podělil o ukázkové fotografie z 12,2Mpx fotoaparátu. Ty vypadají prostě skvěle. Google jimi může konkurovat nejenom levnému a výkonnému iPhonu SE, ale i daleko dražším fotomobilům.

Google Pixel 4a, fotografie za šera Google Pixel 4a, foto bokeh
Kvalitní optika je znát. Na první fotografii jsou vykreslené detaily stromů v dálce. Druhý snímek zobrazuje efektní bokeh s jedním objektivem. Zdroj: tecnolikeplus.com.

Fotografiím za šera a tmy napomůže noční režim, který nabídne dostatečné detaily i při scéně s nedostatkem světla. Pixelu 4a samozřejmě budou chybět další dodatečné objektivy, které by zajišťovaly optické přiblížení, snímání makro záběrů či měřily hloubku snímání. Kdo se však obejde bez těchto vychytávek, ale chce fotit kvalitní snímky, bude se mu nový Pixel zamlouvat.

Nesmíme zapomenout zmínit, že došlo i na testování přední selfie kamerky. Zde také optika předvádí skvělé výsledky.

Spekulace ohledně vzhledu Pixelu 4a se nemění, přesto se na webu tomsguide.com objevil další zajímavý render chystaného telefonu. Přední strana je pokryta displejem s průstřelem selfie kamery, okraje kolem displeje jsou zanedbatelné. Na zadní straně je vycentrována čtečka otisků prstů a v levém horním rohu lehce vyčnívající čtvercová plocha s objektivem fotoaparátu a bleskem.

Google Pixel 4a
Takto bude nejspíše vypadat nový Google Pixel 4a. Zdroj: tomsguide.com.

Kdy se smartphonu Google Pixel 4a dočkáme? Poslední úniky uvádí datum pátek 22. května 2020. Zprávu o možném vyzrazení data z interních materiálů Vodafonu přinesl portál tomsguide.com. Jedná se tedy nejspíše o datum začátku prodeje, samotné představení by mělo proběhnout o několik dní dříve.

Aktualizace 20. 4. 2020: Pixel 4a to bude mít těžké v konkurenčním boji s iPhonem SE

Konkurenční společnost Apple svým nedávným uvedením nového výkonného iPhonu SE zřejmě zamotala hlavy i příznivcům telefonů s Androidem. Na svých stránkách to zmiňuje Forbes.

Podle jeho článku hrála prim telefonů Google Pixel jejich sympatická cenovka, ale Apple nyní uvedl nový iPhone s perfektním výkonem za velmi zajímavou cenu pod 13 tisíc korun. Úspěch nového Pixelu 4a by ale nakonec nemusel být ohrožen, a to z důvodu postupného zlevňování. Google a samotní prodejci nové Pixely po pár měsících vždy zlevňují, kdežto iPhony si cenu standardně drží na přibližně stejné úrovni po dlouhou dobu. Otázkou však zůstává, zda po dlouhém čekání na přijatelnou cenu budou uživatelé pár měsíců starý telefon stále chtít.

iPhone SE 2020
Pixel 4a bude vstupovat na trh telefonů střední třídy, do kterého teď výrazně zasáhl Apple se svým iPhonem SE. Zdroj: apple.com.

Forbes dále spekuluje, že možnosti Googlu, jak přitáhnout více zákazníků, tu jistě jsou. Patří mezi ně možnost ještě hýbat s cenovkou před samotným uvedením či nabídnout např. novou generaci sluchátek Pixel Buds ve slevě, příp. zařízení z kategorie Google Nest zdarma. Web 9to5google.com se přiklání k tomu, že Pixel 4a by měl oproti iPhonu nabídnout ještě lepší fotoaparát. Navíc bude vybaven 3,5mm jack konektorem, který nový iPhone SE postrádá. Až čas ukáže, jak bude Pixel 4a oblíbený. Z konkurenčního boje bychom však my, zákazníci, mohli vytěžit nejvíc. 

i iPhone SE 2020 (PREVIEW): Apple představil další prodejní trhák

Aktualizace 15. 4. 2020: Uniklá fotografie balení a nové názvy barev

Na webu slashleaks.com se objevila fotografie prodejních balení chystaného telefonu Google Pixel 4a. Telefon vyobrazený na krabičce odpovídá svým vzhledem dosavadním spekulacím. Především se tedy potvrzuje zadní čtvercová část s objektivem 12,2Mpx fotoaparátu, vlevo nahoře je pak blesk. Vypínací tlačítko černé varianty je, alespoň dle fotografie, bílé. Předtím se hovořilo o barvě žlutozelené.

Pixel 4a, uniklá fotografie krabičky
Uniklá fotografie krabiček pro nový Google Pixel 4a potvrzuje dosavadní spekulace. Zdroj: slashleaks.com.

Stephen Hall z webu 9to5google.com díky svému důvěryhodnému zdroji exkluzivně potvrdil většinu dosavadních úniků ohledně Pixelu 4a. Displej bude dosahovat velikosti 5,81" a rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů, v levé horní části obrazovky pak najdeme průstřel 8Mpx selfie kamerky. Pixel 4a bude pohánět Snapdragon 730 s grafikou Adreno 618. Operační paměť nenadchne, ale ani nezklame velikostí 6 GB. Všemu bude dodávat dostatek energie baterie s kapacitou 3 080 mAh. Uživatel si bude moci vybrat mezi kapacitami 64 a 128 GB.

Pixel 4a, barevná varianta Barely Blue
Názvy barevných variant jsou skutečně zajímavé. Kromě barvy Just Black (Prostě černá) se hovoří i o variantě Barely Blue (Stěží modrá). Zdroj: xda-developers.com.

Bezdrátové nabíjení bude u Pixelu 4a chybět, alespoň však bude k dispozici 18W rychlé nabíjení přes USB-C konektor. O pěkné snímky se postará čip z modelu Google Pixel 4, ale zde bude přítomný pouze jeden 12,2Mpx snímač. Na telefonu můžeme očekávat i 3,5mm jack konektor. Názvy dvou barev budou Just Black a Barely Blue. Cenovka dle odhadů začne na částce

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací