Virtuální a rozšířená realita do našich životů prostupuje čím dál hlouběji a nově ji mohou uživatelé sami vytvářet. Přichází totiž Google Tango, pokročilá technologie rozšířené reality implementovaná do chytrých telefonů. Jak funguje a co všechno dovede?
Zjednodušeně řečeno, Tango funguje tak, že se prostřednictvím fotoaparátu a displeje mobilu díváte na svět kolem sebe, zatímco se procházíte. Zařízení tímto způsobem mapuje své okolí a "učí" se přesný tvar místnosti a objektů v ní umístěných – vytváří její 3D model. Posléze může do nasnímaného prostoru umístit virtuální objekty a zobrazovat je na displej v reálném čase, což lze využít nejen ke hrám a zábavě, ale také třeba k praktickému promítnutí virtuálních kusů nábytku při přestavbě pokoje.
Platforma Tango stojí na skupině senzorů obsahující například akcelerometr, barometr a gyroskop. Jedná se tedy o senzory, které zaznamenávají údaje o pohybu a řeknou, kde se zařízení nachází, kterým směrem míří a jak se pohybuje v rámci určitého prostoru. Dále je zde 3D senzor hloubky a skupina fotoaparátů, díky kterým chytré zařízení vnímá a chápe okolní prostor – jeho fyzickou i vizuální podobu.
Pomůckou při mapování je aplikace Explorer, která vás informuje o průběhu nahrávání a zaměřování. Jakmile dokončíte "kolečko", model místnosti je uložen do souboru ADF. S těmito soubory pracuje aplikace ADF Inspector, která prozradí, jak dobře jsou zmapovány určité části místnosti.
V prostorech, které jsou již zmapovány, umožní Tango mobilním zařízením určit jejich polohu vzhledem k okolnímu prostoru bez použití GPS nebo jiných externích signálů. To dovolí bezproblémovou navigaci v budovách nebo třeba stanicích metra, kde GPS nefunguje.
Dalším praktickým využitím je realistické měření vzdáleností, velikostí a objemů v rozšířené realitě. Stačí na displeji označit, co chcete změřit, a tablet v reálném čase a prostoru ukáže rozměry s přesností na centimetry. Tímto způsobem vám zařízení může říct, jak daleko od zdi nebo dalších objektů stojíte.
S namapovanými prostory může pracovat platforma Google Daydream – jako virtuální realitu je promítne do speciálních brýlí Daydream View.
Prvním dostupným smarthponem, který používá platformu Tango, je Lenovo Phab 2 Pro. Ten se chlubí rozměrným, 6,4" displejem s 2K rozlišením, čtyřmi gigabajty operační paměti, osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 652 a 64GB vnitřní pamětí. K dostání je ve dvou barevných variantách – Gunmetal Gray a Champagne Gold, obě s cenovkou 12 999 Kč.
Druhým je Asus ZenFone AR. Jeho cena se zastavila na téměř 25 tisících korunách. Uvnitř tepe osmijádrový procesor a neuvěřitelných 8 GB RAM. K dispozici máte taktéž úložiště o kapacitě 128 GB.
Již nyní je ve speciální Tango sekci na webu Google Play k dispozici více než 30 kompatibilních aplikací. Představme si pár příkladů. V aplikaci Lowe's Vision lze vyzdobit místnosti virtuálním nábytkem, který bude v některých zemích možné rovnou nakoupit. Aplikace Raise je moderní obdobou oblíbeného Tamagotchi – staráte se o virtuální zvířátko, hrajete si s ním a krmíte ho, vše je ale zasazeno do reálného prostoru. Obdobně funguje hříčka Woorld, ve které můžete svůj pokoj přeměnit ve svět hraček.
Ve hře Hot Wheels, se budou pouštět autíčka po virtuální autodráze třeba na podlaze nebo na stole v obýváku. Appka Dinosaurs Among Us zhmotní populární prehistorické tvory a přidá zajímavosti o každém z nich. Zmíněné měření reálných objektů vyřeší aplikace Measure.