Všechny dárky jako na dlani Bridgestone

HDR video záloha

Zobrazit katalog

HDR (High Dynamic Range) neboli široký dynamický rozsah je standard videa, který rozšiřuje možnosti zobrazení jasu a kontrastu. Představte si, že sledujete scénu pláže se zapadajícím sluncem. Bez HDR zpracování budou v obraze dominovat jen velmi tmavé a velmi jasné části, ale nic mezi tím. Oproti tomu pokud budete tu samou scénu sledovat v HDR, dobře uvidíte všechny detaily. Obraz se bude velmi přibližovat tomu, co byste ve skutečnosti viděli, kdybyste na daném místě opravdu stáli.

HDR vs standardní video

Technologie HDR zobrazení úspěšně proniká do stále většího množství televizorů. Panely těchto televizorů zvládnou zobrazit mnohem větší rozsah jasu, kontrastu a barev, díky čemuž je obraz přirozenější a realističtější. Abyste však jejich potenciálu využili naplno, musí být video nebo vysílání, které do televize přichází, zachyceno a šířeno v jednom z formátů HDR (HDR10, Dolby Vision, HLG nebo Advanced HDR). 

Mám HDR televizi, kde najdu HDR videa?

Obraz s vysokým dynamickým rozsahem aktuálně naleznete u některých pořadů na streamovacích službách Netflix, Amazon Prime nebo VuDu. HDR videa už podporuje i YouTube. Dostupné budou také HDR 4K Blu-ray disky a se standardem se setkáte také na herních konzolích Xbox One S, PlayStation 4 Pro a NVIDIA Shield 

4 formáty HDR videa

Jak již bylo naznačeno výše, v současné době se můžete setkat se 4 formáty HDR videa. Co se modelů televizí pro rok 2017 týká, jediný výrobce, který podporuje všechny 4 formáty, je LG. Naopak Samsung, který se od začátku přikláněl k HDR10, zůstává výhradně u tohoto formátu, stejně jako Philips. Sony a Hisense ohlásilo podporu HDR10 i Dolby Vision.  

Amazon Prime instant video HDR

HDR10 se těší široké podpoře především proto, že za použití standardu výrobci nemusí platit. Interpretovat ho dovedou téměř všechny vyšší řady letošních HDR televizí. Z hlediska podporovaných technologií je však Dolby Vision asi nejdále, i proto se počítá s jeho využitím v kinosálech. Co se obsahu týká, Netflix a Amazon Prime nabídnou streamování jak v HDR10, tak v Dolby Vision. Youtube využívá formát HLG. U HDR Blu-Ray disků zatím převažuje HDR10, objevilo se však už několik titulů zpracovaných v Dolby Vision. 

HDR podrobněji

Jak vzniklo HDR?

HDR technologie zpracování obrazu je už několik let používána u fotografií a je spojena s tzv. bracketingem. To je metoda snímání, při níž jsou pořízeny dva, v ideálním případě 3 a více snímků s různou hodnotou expozice. Každý z nich zaznamená detaily v různých extrémech scény, jeden ve velmi tmavých místech a druhý naopak ve velmi světlých místech. Výsledný obrázek vzniká spojením těchto snímků buď přímo ve fotoaparátu, nebo v postprodukci a v ideálním případě jsou v něm eliminována přeexponovaná ("přepálená") a podexponovaná (velmi tmavá až černá) místa. V praxi tak u snímku, kterému dominuje jasná obloha, není zbytek scény ztmaven a naopak u fotky v interiéru není místo okna bílý flek.

U videa pojem HDR chápeme jinak. Co se tvorby obsahu týká, snímky jsou tvořeny s jedinou hodnotou expozice, avšak senzorem s mnohem větším dynamickým rozsahem. Ve videu jsou tedy dobře vykresleny velmi tmavé i velmi světlé části scény. Profesionální filmové kamery už nějakou dobu mají snímače s dostatečně velkým dynamickým rozsahem, do doby příchodu HDR televizí tak byla limitem technologie zobrazení.

Co je to dynamický rozsah?

Dynamický rozsah scény je rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem snímané scény. Čím větší je tento rozdíl, tím větší jsou nároky na dynamický rozsah snímače fotoaparátu či kamery. Co se stane, pokud je dynamický rozsah fotoaparátu výrazně menší, než rozsah scény můžete vidět na obrázku níže vlevo. Vedle něj je naopak snímek z fotoaparátu s dostatečně vysokým dynamickým rozsahem. Podobně to funguje u kamer při pořizování videa.

Dynamickým rozsahem televize se rozumí rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem, který dokáže panel televize zobrazit. Jinými slovy, jaká je minimální a maximální úroveň jasu, kterou je schopen reprodukovat. Jas je měřen v jednotkách cd/m2, používá se také označení nit (1 nit = 1 cd/m2).

Všemu, co není HDR, dnes říkáme SDR

V současnosti používané normy distribuce digitálního obrazu vznikly v době, kdy měla televizní technika možnost zpracovat pouze omezený rozsah jasu a kontrastu a před distribucí musel být dynamický rozsah obrazu zkomprimován. Tehdy byly parametry obrazu také standardizovány do normy Rec.709 (BT.709), která definovala barevný a jasový rozsah a byla zárukou toho, že se k vám obsah dostane přesně v takové podobě, v jaké s ním pracovali jeho producenti. Dnes, s příchodem HDR technologie se pro toto zpracování obrazu vžilo označení SDR (Standard Dynamic Range). Co se týče jasu, SDR systémy podporují hodnoty jasu pouze v rozsahu od 0,0002 do 100 cd/m2.

V čem je HDR jiné?

U televizí technologie HDR (High Dynamic Range) udává schopnost zobrazit mnohem širší rozsah jasu a kontrastu. HDR obrazovky jsou schopny dosáhnout jasu od 0,00005 cd/m2 až po více než 1000 cd/m2. Světlé tedy může být světlejší (oslňující bílá) a zároveň tmavé tmavší (černé černější), aniž by došlo ke ztrátě detailů a věrnosti podání barev. Výsledkem je realističtější a co do barevnosti věrněji reprodukovaný obraz s ostřejšími detaily v tmavých a světlých místech, obraz podobnější tomu, co by vaše oči ve skutečnosti viděli, kdybyste na daném místě stáli. 

HDR video se od běžného liší také barevným gamutem. Gamut popisuje, jakou část barevného modelu je televizor schopen zobrazit. U SDR zobrazovačů je barevný gamut udáván zmíněnou normou Rec.709 a protože pochází z éry CRT televizorů, je značně omezený.

Rozšířený barevný gamut Rec.2020

Protože technologie HDR televizí umožňují mnohem lepší reprodukci barev, byl zaveden nový standard Rec.2020 (BT.2020). Pokud HDR televize dostane obsah standardizovaný dle Rec.2020, je schopna zobrazit větší objem barev, než jaký zvládly reprodukovat dosavadní technologie. Jinými slovy jsou HDR televize schopny zobrazit odstíny barev více odpovídající těm, které vidíme v reálném světě. Na pomyslné škále barevného prostoru zpozorovatelného lidským okem vypadají oba gamuty takto:

Jak můžete vidět, trojúhelník reprezentující Rec.709 pojme pouze 35,9% celé škály a vynechává tedy ohromné množství odstínů, s nimiž by mohl při reprodukci videa pracovat. Oproti tomu trojúhelník zastupující standard Rec.2020 pokrývá rovnou 75,8% škály, má tedy zásadně větší barevný rozsah. 

HDR a větší barevná hloubka

Barevná hloubka udává, kolik bitů je použito k popisu určité barvy nebo pixelu. Čím větší je barevná hloubka, tím podrobnější je škálování barev a tím jemnější jsou přechody mezi jednotlivými odstíny. Normy HDR videa počítají s 10bitovou a dokonce i 12bitovou barevnou hloubkou, což je oproti 8bitové hloubce používané v Rec.709 citelný skok. 8bitová hloubka umožňuje zobrazení 16 milionů barev, zatímco 10 bitová jich umí přes miliardu. U 12bitového zpracování se dostáváme dokonce na téměř 69 miliard zobrazitelných barev. 

Ultra HD Premium sjednocuje standardy

Ultra HD Premium je certifikace, která si klade za cíl sjednotit standardy (barevný prostor, hloubka, rozlišení, rozsah jasu, atd.) a pomoci s výběrem nového produktu. Nálepka nebo štítek Ultra HD Premium na obalu, v manuálu nebo na samotném přístroji je garancí, že televize, Blu-Ray přehrávač či kterékoliv další zařízení bude splňovat nejvyšší UHD požadavky.

Certifikace UHDP od zobrazovačů vyžaduje:

 • Rozlišení displeje 3 840 × 2 160
 • Barevnou hloubku panelu 10bit
 • WCG a BT.2020 vstup
 • Reprodukci více než 90% P3
 • HDR (SMPTE ST2084 EOTF)
 • Rozsah jasu 0,05 - 1 000 nitů pro LCD panely a 0,0005 - 540 nitů pro OLED panely

Specifikován je také obsah, který se dá označit Ultra HD Premium logem. Musí splňovat tyto požadavky:

 • Rozlišení 3 840 x 2 160
 • Barevná hloubka minimálně 10bit
 • Barevný rozsah BT.2020
 • HDR (dle SMPTE ST2084 EOTF)

Dolby Vision vs HDR10

HDR obsah je šířen hned v několika formátech. Nejvíce rozšířené jsou zatím Dolby Vision a HDR10. V pozadí zůstávají formáty HLG (Hybrid Log-Gamma) a nejmladší Advanced HDR. HDR10 pracuje s jasem v rozmezí u 0 až 1 000 nitů (čtyřnásobek maximálního jasu běžných televizorů) a 10bitovým barevným prostorem. Využívá takzvaná statická metadata, což znamená, že rozsah jasu je pevně stanovený pro celé video. Oproti tomu Dolby Vision počítá s jasem v rozmezí 0 až 10 000 nitů, pracuje s 12bitovou barevnou hloubkou, větším barevným prostorem a využívá dynamická metadata parametry obrazu jsou stanoveny pro každou scénu zvlášť. Každý z formátů také pracuje s jiným kontejnerem (kodekem), HDR-10 a Dolby Vision používají HEVC, HLG se chlubí datově úspornějším VP9.

 • HDR-10: HEVC, BT.2020, 10bit, jasový strop 1000 nitů, statická metadata
 • Dolby Vision: HEVC, BT.2020, 12bit, jasový strop 10 000 nitů, dynamická metadata
 • HLG: HEVC a VP9, BT.2020, 10bit pro UHD, 12bit pro 8k, jasový strop 2000 nitů

Jak HDR obsah přehrávat?

Abyste potenciálu HDR videí využili, musí tento standard podporovat nejen televizor, ale také celý přenosový řetězec. Pokud má být vstupem HDR obsah z počítače nebo herní konzole, je nutné propojit s nimi televizi pomokabelu HDMI ve verzi 2.0a a vyšší, jedině ten totiž podporuje přenos Rec.2020 a HDR (a také 4K@60fps). HDMI 2.0a však podporuje práci pouze se statickými metadaty, což je problém pro formát Dolby Vision, které pracuje s dynamickými metadaty. Jejich podpora by měla být zavedena až ve verzi 2.1.

HDR video Netflix videotéka

Smart televize ovšem nemusejí získávat obsah pouze cestou připojení externích zdrojů. Příkladem jsou aplikace streamovacích služeb a videoték, které stahují data z internetu přímo v HDR podobě. HDR obsah začaly nabízet YouTube, Amazon Prime a Netflix, příchod dalších služeb do této sféry je otázkou měsíců. Informace o HDR televizním vysílání zatím nebyly zveřejněny, to je zdá se zatím hudba budoucnosti.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi