Hearthstone je virtuální karetní hra společnosti Blizzard Entertainment. Světlo světa poprvé spatřila v dubnu roku 2013 a dnes se těší 70 miliónům unikátních registrací. Za neuvěřitelným počtem hráčů stojí především jednoduchá dostupnost, hratelnost a nepřekonatelné prostředí hry. Jak už je u Blizzardu zvykem.
Kdo už v ruce držel jinou karetní hru, jako např. Magic: the Gathering, Lord of The Rings a nebo rovnou World of Warcraft, která se Hearthstonu velmi přibližuje (bohužel koncem srpna 2013 oficiálně skončila s vydáním posledního setu), bude mít rozkoukání o mnoho jednodušší. Hra (zatím) podporuje pouze 1v1 souboje, a to jak hráče proti počítači, tak hráče proti hráči. Na bitevní pole se stavíte s třicetikaretním balíčkem. Ten je složený ze tří základních typů karet:
Vy jste coby hráč v Hearthostonu zastoupeni jedním z devíti hrdinů (podobně jako class ve World of Warcraft): Mage, Warlock, Paladin, Rogue, Shaman, Druid, Priest, Warrior, Hunter. Největším rozlišovacím znakem jsou jejich schopnosti (tzv. hero power). Všichni hrdinové mají jednu takovou unikátní dovednost, kterou lze použít každé herní kolo. Všichni také mají své speciální karty. Ty mohou být v balíčku doplněny neutral kartami přístupnými každému hrdinovi.
Princip Hearthstonu je velice snadný a manovým systémem připomíná třeba výbornou českou karetní hru Wasteland. Hráč začíná s jednou manou (krystalem), za kterou může kouzlit, sesílat jednotky nebo se vybavit některou ze zbraní. Každé další kolo se mu počet krystalů zvětší o jeden až do maximálního počtu deseti. Na začátku každého kola se krystaly obnoví, ale nedají se do dalšího kola šetřit. To znamená, že v pátém kole můžete například seslat jednotku za 5 krystalů a v šestém za 6, ale nelze si v pátém kole nechat 5 krystalů do zásoby a v šestém poté zahrát karty za 11 man. Pochopit všechny základní principy chvíli trvá, ale interaktivní, zábavný a velmi hráčsky povedený tutoriál vás celou hrou obratně provede.
Hearthstone je sice zdarma, ale drtivou většinu karet získáte časem za goldy (zlaťáky), které ve hře vyhráváte, nebo za reálné peníze. Systém je stejný jako u většiny karetních her. Ve virtuálním obchodě máte možnost koupit si za zlaťáky či skutečné peníze packy (balíčky). Ty obsahuji pětici náhodných karet, které následně lze vložit do vašeho decku (herního balíčku). Mimo zlaťáky je ve hře také dust (kouzelný prášek). Ten získáváte z úkolových odměn, anebo za tzv. pálení karet.
V jednom herním balíčku totiž můžete mít maximálně dvě kopie jedné karty (pokud se nejedná o kartu legendární – vzácný archetyp velmi silných kousků), a tak pokaždé, když otevřete nějakou kartu už potřetí, můžete extra kopii spálit a podle její vzácnosti dostanete množství dustu, za který si následně vytvoříte jinou kartu. Aby nebylo získání kolekce tak snadné, vytvoření karty stojí mnohem více dustu než množství, které obdržíte za spálení jedné karty.
Zlaťáky získáváte především za plnění questů (úkolů). Každý den vám Hearthstone nabídne jeden quest s různým zadáním (např. vyhrát dvě hry s určitým hrdinou, zahrát určitý počet kouzel atd. Druhů je opravdu hodně) a podle náročnosti jste náležitě odměněni zlaťáky. Pokud úkoly nesplníte daný den, zůstane vám uložený, dokud tak neučiníte. Maximálně však můžete mít nastřádané questy tři. Pokud se vám úkol nelíbí, jednou denně můžete jakýkoliv smazat a dostanete za něj náhodně nový.
Tím se dostáváme k velice jednoduché taktice, jak vytřískat z questů co možná nejvíce goldů:
Kromě bitvy s kamarádem jsou ve hře tři základní herní módy:
Aréna: třicetkrát se před vámi zobrazí nabídka tří náhodných karet. Z té si vyberete jen jednu a ta se vám vloží do decku. S takto postaveným balíčkem následně hrajete proti hráčům, kteří si stejným principem vytvořili jejich vlastní deck. Hearthstone Aréna je zábavná, rozmanitá, ale poměrně drahá. Vstup stojí 150g (první je zdarma!), a aby se vám investice vrátila, je potřeba uhrát zhruba 5 až 7 vítězství. Pokud zde třikrát prohrajete, jste vyřazení i se svým balíkem a musíte začít úplně od začátku (karty vám nezůstávají!). Maximální počet vítězství je 12.
Naučit se sestavovat balíčky a predikovat karty, které by proti vám oponent mohl zahrát, je v Aréně velmi náročné a potrvá to hezkou řádku proher, než se v tom zdokonalíte. Doporučuji ze začátku investovat zlaťáky do balíčků a tento mód hrát jednou za čas pro rozptýlení. Konstantní výdělek ze startu rozhodně nečekejte.
Ranked módy (Wild nebo Standard): tyto herní režimy mají velmi podobný princip. Z vaší kolekce karet si sestavíte balíček o třiceti kartách a s tím hrajete proti soupeřům, kteří vám jsou přiřazeni dle vašeho ranku (tj. jakéhosi měřítka vaší úspěšnosti a vašich schopností). Systém je jednoduchý, Hearthstone žebříček má 25 úrovní a pochopitelně začínáte na posledním. Každý rank je rozložený na určitý počet hvězd (čím vyšší rank, tím více hvězd). Za výhru hvězdu získáváte, za prohru ztrácíte. Poté co získáte všechny hvězdy jednoho ranku a znovu vyhrajete, posouváte se o příčku výš. Nad všemi ranky je „legendary“ rank.
Začínajícím hráčům Hearthstonu doporučuji hrát ranked systém do dvacáté úrovně. Dokud se nepřehoupnete přes dvacátý rank, neztrácíte žádné hvězdy a za dosáhnutí ranku 20 navíc na konci sezóny dostanete unikátní card back (vzhledově jedinečnoou zadní stranu kartiček). Sezóna končí vždy se začátkem nového měsíce a všem hráčům rank resetuje.
Wild: je přesně to, co říká jeho název. Divoký. Do decku si můžete vybrat jakékoliv karty, které kdy vyšly, a tak je zde otevřen nekonečný prostor pro šílené kombinace. Není u hráčů Hearthstonu tak oblíbený a ani Blizzardy není tolik podporovaný jako Standard.
Standard: tady je možno hrát jen „classic“ sadu (kromě zakázaných karet, které lze hrát jen na wildu. Klasickou sadu tvoří původní karty hry, tj. bez všech následných datadisků) a poslední tři edice – což do vydání nejnovějšího rozšíření Knights of the Frozen Throne znamená datadisky Karazhan, Gadgetzan, Un'Goro. Toto omezení zapříčiňuje rozmanitou, často se měnící metu. Ve standardním formátu se pořádá také drtivá většina profesionálních Hearthstone turnajů.
Casual: stejný systém jako u wildu, jen se tady nehraje o žádné umístění. Zapnete hru s vaším balíčkem, jste přiřazeni k náhodnému soupeři a výhra ani porážka vám nic nepřinese. Skvělé na zkoušku nového decku, plnění questů a trénink.
Kouzelný prášek je vrtkavá potvůrka, která vám zmizí pod rukama, ani nemrknete, a pro začínající hráče je nezbytně nutné umět s dustem v Hearthstonu hospodařit. Pokud otevřete tzv. zlatou kartu a stejný kousek už ve své kolekci, byť v normální verzi, máte, spalte ji. Ano, nebudete mít nádherný, blyštivý balíček, ale sestavíte ho o mnoho rychleji. Za zlaté karty je hodně dustu a kromě pasení očí nic speciálního neumí.
Jak jsem zmiňoval výše, i všechno, co máte víc než dvakrát, spalte. Zaměřte se na jeden ne tak drahý balíček a postupně jej skládejte. Nesnažte se vyrábět karty na všechny classy a postupně budovat rozmanitou kolekci. Čím dříve postavíte hratelný deck, tím dříve můžete řádit na rankedu.
Hearthstone umí být i řádně frustrující. Někdy vás odradí neštěstí ve hře, někdy vám bude připadat hraní jednoho balíčku jako poslouchat zaseknutou gramofonovou desku. V těchto případech vždy radíme dát si od hry na chvíli pauzu. Naštěstí pro nás hráče jsou tyto momenty vyvážené sladkými vítězstvími a herním prostředím, které vás jen tak nepustí. Těmito úvodními radami s Hearthstonem rozhodně nekončíme, právě naopak. V příštím článku si představíme chystané rozšíření Knights of the Frozen Throne..