MS hokej BOOST JBL

Co je herní televize a proč se vyplatí

Zobrazit katalog

„Gaučové hraní“ je dnes velmi populární a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v budoucnu jakkoliv měnit. Jeho základem je obrazovka o velké úhlopříčce, kterou poskytují televize. Ty však dlouhá léta trpěly vážným nedostatkem v porovnání s počítačovými monitory – vysokým input lagem. Jak ho herní televize řeší a co dalšího přináší, se dočtete v článku níže.

Herní televize

  1. Co je herní televize
  2. Co je input lag a proč je pro herní televize zásadní
  3. Herní režim jako boj proti input lagu
  4. Herní televize vs herní monitor
  5. Na co se u herních televizí ještě zaměřit
  6. Vyplatí se herní televize?

Co je herní televize

Herní televize je televize, která disponuje herním režimem. Herní režim redukuje jeden výrazný problém, jímž televize obecně trpí – vysoký input lag. Díky tomu se tyto TV hodí nejen ke sledování filmů, ale také ke hraní počítačových a konzolových her. Každý výrobce může herní režim nazvat jinak, například Samsung v nastavení někdy explicitně píše „Gaming Mode“, jindy pouze „PC“. Další výrobci jako LG, Sharp, Sony nebo Panasonic obvykle vyžadují změnu některého z obrazových nastavení na „Game“.

Co je input lag u herních televizí

Doslovně můžeme input lag přeložit jako vstupní zpoždění, přesto je i v české mluvě preferován spíše anglický výraz. Označujeme jím čas, který uběhne mezi inicializací akce ze strany hráče a jejím projevem na obrazovce. V praxi je to tedy doba mezi stiskem tlačítka na myši a momentem, kdy ve hře vidíte výstřel. Všechny akce a procesy, které musí být po stisku myši vykonány, se na navyšování input lagu podílí. Většina z nich je však zanedbatelná v porovnání se zpracováním obrazu a jeho následným vykreslením na obrazovku. Input lag vykazují všechna zobrazovací zařízení, takže herní televize také. Proto se nebavíme o jeho přítomnosti, nýbrž o jeho konečné velikosti.

iDůležité je neplést si input lag s dobou odezvy neboli response time. Zatímco input lag zahrnuje veškerou cestu a zpracování obrazu v elektronické podobě, samotný response time vypovídá o schopnosti pixelů co nejrychleji změnit barvu z jedné na druhou. Přechody mezi různými barvami mohou trvat různě dlouho, nejčastěji se udává přechod mezi dvěma odstíny šedé nebo mezi černou a bílou.

Input lag měříme v milisekundách a čím vyšší je, tím hůře pro nás. Když dosahuje příliš vysokých hodnot, hra je zobrazována se zpožděním, což je znát. Nejenže se jedná o nepříjemný herní zážitek, také to může znamenat zásadní nevýhodu v multiplayerových hrách.

Herní režim jako boj proti input lagu

Obecně se výrobci snaží, aby jejich televize produkovaly co nejlepší obraz. Proto to není zase tak dlouho, co se stal input lag zvučným parametrem. Většina moderních televizí neobsahuje jen elektroniku nutnou k prostému zpodobnění obrazu, nýbrž i procesory. Ty kromě SMART funkcí zajišťují také různá vylepšení obrazu. Známým a široce aplikovaným vylepšením je například HDR.

iPřečtěte si také, jak dopadla recenze hry FIFA 18.

Tato vylepšení mají sice pozitivní vliv na kvalitu obrazu, avšak jejich aplikace na vstupní signál si vyžaduje jeho další zpracování, což samozřejmě input lag zvyšuje. Vzhledem k tomu, že herní monitory jsou v tomto ohledu jednodušší zařízení, jejich input lag je výrazně nižší. U nejlepších modelů dosahuje pouze nižších jednotek milisekund. Na druhou stranu mohou mít televize input lag i 100 ms, což právě řeší herní režimy.

Herní televize

V herním režimu jsou vylepšení obrazu deaktivována, čímž se radikálně sníží doba jeho zpracování, která tvoří výraznou část input lagu. Herní televize jej dokážou snížit i o 80 a více procent, což tedy ve výsledku může znamenat rozdíl mezi 70 a 14 ms. Ačkoliv takto vypadá příklad velmi dobré herní 4K televize, stále se nemůže rovnat počítačovým monitorům

Herní televize vs herní monitor

Ačkoliv to tak mohlo z věčného srovnávání vyznít, herní televize a monitory si vzájemně nekonkurují. Každé z těchto zařízení má jiné cílové nasazení. Herní monitory mají obecně menší úhlopříčky a musí být připojeny k počítači, protože nedisponují chytrými funkcemi ani připojením k internetu. To naopak chytré televize, které jsou dnes standardem, umožňují. Mají k tomu navíc velkou úhlopříčku, takže pro hraní z pohodlí křesla nebo gauče jsou jako stvořené.

Herní televize

Rozdělení trhu mezi herní televize a monitory je ještě jednodušší: pokud chcete hrát kompetitivní hry jako třeba Counter-Strike, je pro vás herní monitor nutností, která zároveň dobře poslouží při sledování filmů, vše se ale bude točit kolem stolní desky a židle. Pokud naopak hledáte zařízení, které vám poskytne nekompromisní filmový zážitek a zároveň umožní pohodlné hraní konzolových exkluzivit a multiplayerových her, vše s nohama nahoře, je pro vás herní televize to pravé.

Na co se u herních televizí ještě zaměřit

Herní televize není jen herní a měla by oplývat i jinými kvalitami než pouze nízkým input lagem. Výrobci si to dobře uvědomují a herní režimy implementují skrze celou nabídku televizorů. Můžete tedy koupit jak základní herní televizi za pár tisíc, tak OLED model nejvyšší třídy. Bohužel, input lag výrobci neuvádějí, takže si můžete vybrat podle recenzí konkrétních modelů nebo podle ostatních parametrů, které alespoň definují kvalitu obrazu. 

Rozlišení

Pokud pomineme úhlopříčku, jejíž velikost je čistě o subjektivních preferencích, je rozlišení nejvýraznějším parametrem herních televizí. Dnes můžeme nejčastěji pozorovat dvě rozlišení – nižší Full HD, které z televizí pomalu, ale jistě ustupuje, a vyšší 4K, které již dnes hraje prim. 

Moderní konzole jako Xbox One X a PlayStation 4 Pro jsou pro hraní ve 4K stvořeny, proto by určitě byla škoda nevyužít jejich dostupný potenciál. Herní televize se 4K rozlišením obsahují čtyřnásobné množství pixelů oproti Full HD, díky čemuž je obraz výrazně ostřejší.

Herní televize

HDR

HDR neboli High Dynamic Range je technologie, která televizím zásadně zvyšuje kontrast. Kontrast je prakticky rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší úrovní jasu, jíž je televize schopna dosáhnout. Po aplikaci HDR působí obraz živěji, a ačkoliv může mít HDR negativní vliv na input lag, u některých her se vyplatí nechat ho zapnutý. Podporou HDR i širokého barevného gamutu (WCG) totiž disponuje například podzimní Gran Turismo Sport.

iMůžete si také prohlédnout širokou nabídku reproduktorů k televizi. Obsahuje domácí kina, soundbary i HiFi reproduktory.

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence definuje, jakou rychlostí je herní televize schopna zobrazovat snímky na obrazovce. V parametrech obvykle najdete hodnotu 50 Hz, což může být matoucí, protože standard pro hraní je 60 FPS (snímků a sekundu). Vy se zmást nenechte, obnovovací frekvence televizních panelů je odvozena od standardu pro analogové televizní vysílání PAL, který je relevantní i pro Českou republiku. Pokud do některé z moderních televizí přivedete 60Hz signál z herní konzole nebo počítače, téměř s jistotou vám ho zobrazí.

Vyplatí se herní televize?

Za herní režim si nemusíte připlácet. Jedná se totiž o funkci, kterou většina lepších televizí disponuje. Nejde tedy tolik o nějakou nadstandardní funkci, jako spíše o parametr, který je dobré si při výběru nové TV pohlídat. Může mít rozhodující vliv na herní zážitek a u multiplayerových her také na dovednost či úspěch ve hře. Z toho plyne odpověď na položenou otázku: pořízení herní televize se jednoznačně vyplatí.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací