Elektronika pro inteligentní domácnost se těší vzrůstající oblibě. Není proto divu, že možnosti uplatnění smart zařízení neustále přibývají. Zajímavou oblast dnes představuje chytré zabezpečení. Kódy, šifrované bezdrátové spojení nebo čtečky otisků prstů se tak stávají nedílnou součástí zámků, zvyšují úroveň bezpečnosti a přináší nové možnosti kontroly. Co všechno umí chytrý zámek FAB a jak hlídá dveře digitální kukátko?
S chytrou elektronikou se může i obyčejné skleněné kukátko proměnit v zajímavý bezpečnostní prvek. Jeho digitální verzi od značky Yale vévodí kamera a řada praktických funkcí. Zatímco u základního typu jen pohodlně nahlédnete za dveře, sofistikovanější modely digitálních kukátek jsou bezpečnostní kamerou se vším, co k tomu patří – nočním viděním, reakcí na pohyb i záznamem.
Základní model digitálního kukátka Yale DDV 500 přenese v případě potřeby obraz na 3,2" displej. Umožňuje tak nahlédnout za dveře pohodlněji než tradičním kukátkem. Neprozradí, že se zrovna díváte a je dokonale nenápadné i zvenčí. Vyšší modely jsou na pohled mírně nápadnější, jejich možnosti jsou ale výrazně širší. Chytré kukátko Yale DDV 4500 umí dokonce pořídit fotografii, kterou uloží i s údaji o čase a prozradí tak, kdo vás sháněl v době nepřítomnosti. Zároveň funguje jako zvonek.
Model Yale 5800 Auto Imaging je už plnohodnotnou bezpečnostní kamerou. Při detekci pohybu za dveřmi spustí toto digitální kukátko automatický záznam videa a zvládá i noční vidění. K ovládání pak slouží panel s větším 4,3" displejem. O dostatek místa pro ukládání záznamů se stará interní paměť nebo paměťová karta.
Příjemnou vlastností digitálních kukátek je důraz na snadnou instalaci. Žádné upravování či složité montování. A nevýhody? Snad jen nutnost čas od času vyměnit tužkové baterie, které displej a kameru napájí. Počítat je třeba i s pravidly a omezeními, která s sebou natáčení nese.
Inteligentní motorický zámek FAB ENTR je svou konstrukcí unikátní. Navazuje totiž na tradici klasických cylindrických vložek, a je tak vhodný do velké většiny dveří. Montáž přitom není složitější než výměna všem dobře známé fabky. Cylindrická vložka je v tomto případě doplněna o kousek chytré elektroniky.
Elektronický zámek FAB ENTR sestává z modulu připojeného k zámku a příplatkové výbavy. Její základní položkou je dálkové ovládání. Drobný ovladač pověsíte třeba na klíče, má dosah 10 m a jednoduchou funkci – odemknout nebo zamknout. Stejně dobře poslouží i mobilní aplikace ve smartphonu. Zvenčí se dá zámek pochopitelně otevřít i klasickým klíčem. Zapomnětlivce pak určitě potěší, že je k dispozici funkce automatického zamykání.
Mezi sofistikovanější možnosti patří opět příplatkový modul s klávesnicí. S ním otevřete zámek zadáním kódu. Nejnákladnější možností je pak, opět s příslušným modulem, otevírat dveře pomocí čtečky otisků prstů a užívat si tak komfortu, kdy nemusíte nosit v kapse klíč a v hlavě další heslo.
Všechny tři způsoby zabezpečení umožňují vstup až dvaceti lidem. Zámek FAB ENTR je tak možné spárovat se dvěma desítkami ovladačů, hesel nebo otisků. U kanceláří, ale často i domů, se může hodit sdílení hesel s přáteli, personálem nebo sousedem, který o dovolené chodí krmit kočku. Přístup můžete dočasně udělit v případě nenadálé situace i nadálku pomocí SMS zprávy.
Slabší stránkou povedeného bezpečnostního zámku FAB ENTR je nutnost nabíjení. Samotný chytrý zámek má vlastní baterii, ke dveřím je tak třeba jednou za deklarované čtyři měsíce výdrže dostat kabel. V modulech je pak zapotřebí měnit AA baterie. Instalace zámku jako taková je jednoduchá. Komplikovanější, ale zvládnutelná, může být synchronizace s telefonem.
Komfort a větší míra zabezpečení digitálních kukátek jsou vykoupeny vyššími náklady. Zatímco základní modely pořídíte za zhruba 1 500 Kč, se sofistikovanějšími smart kukátky se cena přehoupne přes 4 000 Kč, jako v případě YALE DDV 5800 s možností natáčení.
V případě elektronického zámku ENTER je třeba počítat s pořízením několika dílů. Samotný modul zámku je s cenou přes 9 000 Kč nejnákladnější. K této cifře je nutno připočíst cylindrickou vložku za 2 000 Kč, naopak dálkový ovladač za 1 300 je už volitelnou součástí, stejně jako modul s klávesnicí nebo čtečkou otisků. Vyjde vás na 3 000 Kč, potažmo 5 000 Kč za čtečku.
Vyšší náklady na elektronické zabezpečení bytu jsou však vykoupeny komfortem, bezpečím a velice dobrou spolehlivostí zámku. Široké možnosti sdílení a nastavování hesel zase zbaví nutnosti měnit zámky při ztracení klíčů a dovolují mít pod plnou kontrolou další část chytré domácnosti.