Během kompostování se z biologicky rozložitelného odpadu stává za spolupůsobení vzduchu a mikroorganismů kompost, kvalitní přírodní hnojivo. Jeho prostřednictvím se do půdy vrací vše, co z ní při pěstování odebíráme. Připravte si kvalitní kompost zcela zdarma – poradíme vám, jak na to.
Přestože na kompostování není nic složitého, několik pravidel se přesto vyplatí dodržovat.
Dodržíte-li zmíněné zásady, získáte prvotřídní humus pro vaši zahrádku.
Vysokou aktivitou mikroorganismů se kompost v první, tzv. termofilní (horké) fázi zahřeje na teplotu přes 50 °C. Trvá několik dní až týdnů, v jejichž průběhu dochází k hygienizaci kompostu, likvidaci zárodků chorob a semen plevelů.
Po jednom až dvou měsících začíná teplota pomalu klesat a nastupuje tzv. mezofilní fáze. Kompostovanou hmotu, zmenšenou v důsledku intenzivního tlení, je kvůli zajištění dostatečného přísunu vzduchu dobré promíchat, případně přeházet.
V poslední fázi, tzv. fázi dozrávání, se teplota hmoty přibližuje teplotě okolí a kompost získává konečný vzhled.
Před výběrem vhodného kompostéru je potřeba položit si několik základních otázek.
Plánujete-li například zpracování odpadu pouze od jara do podzimu, vystačíte si s dvoukomorovým kompostérem, jednoduchým plastovým kompostérem, případně jen kompostovacím silem. V opačném případě zvolte kompostér zateplený či kompostér umístěný v domě.
Koupí kompostéru s homogenizací a provzdušňováním kompostovaného materiálu dokonce usnadníte promíchávání a hygienizaci kompostu.
Kompostéry můžeme rozlišit na domácí (odpad z kuchyně a domácnosti) a zahradní (odpad ze zahrady). I do zahradního kompostéru lze přidávat kuchyňské zbytky, doporučuje se však udržovat poměr 3 ku 1 ve prospěch zahradního odpadu.
Dalším důležitým parametrem dělení kompostérů je množství zpracovaného kompostu, které závisí na velikosti zahrady.
Ohradníkový kompostér je jednoduchý a vyrábí se z různých materiálů. Betonový je finančně nákladný, ale dlouho vydrží. Kovový odsává teplo, proto tlení v něm hodně závisí na počasí. Dřevěný kompostér podléhá v případě výroby z neošetřeného dřeva tlení. U plastového je důležitá i volba barvy, neboť černý se může přehřívat a pak je nutné časté prolévání kompostované hmoty.
Plastové kompostovací silo je ideální pro tvorbu rychlokompostu a hodí se zejména na menší zahrady s plochou kolem 500 metrů čtverečních.
Dvoukomorový kompostér disponuje dvěma sekcemi. V jedné probíhá tlení a druhou využijete k přehazování. Při něm se kompostovaná hmota okysličí, do uvolněného prostoru postupně vrstvíte čerstvý odpad a navíc odpadá odkládání polorozložených komponentů na trávník.
Rotační kompostér umožňuje navíc promíchávání jednotlivých vrstev kompostu.
Poloha kompostéru je velice důležitá. Vyberte si místo mimo dosah přímého slunce (např. u plotu, v rohu zahrady apod.). Sluneční paprsky materiál vysušují a zpomalují rozkládání.