Alza.cz
Zobrazit katalog

Vrtačky: jakou vybrat a do čeho vrtat

Článek

• Autor: Redakce

Sháníte vrtačku na domácí kutění, ale nevíte, jakou vybrat? Existuje několik druhů vrtaček, přičemž každý se hodí na něco trochu jiného. Jakou vrtačku zvolit na vrtání do panelu a kterou na vrtání do betonu? Jaké parametry jsou pro výběr klíčové? Následující řádky vše osvětlí.

Jak vybrat vrtačky

Vrtačky – OBSAH

Základní druhy vrtaček a rozdíly mezi nimi

Pro snadnější výběr můžeme vrtačky rozdělit na čtyři základní typy.

Aku vrtačka

Aku vrtačka je pro vás ta pravá, chcete-li doma jen zavrtat pár šroubků, například při skládání nábytku. Se správným vrtákem můžete vyvrtat malé dírky do dřeva, sádry nebo i měkčích kovů. Aku vrtačky fungují na dobíjecí baterie a tudíž nepotřebují být neustále připojené v zásuvce. To vám dává prakticky neomezený manévrovací prostor a možnost pracovat bez kabelu, který se vám nebude při práci plést. Aku vrtačky také často nabízí vyměnitelné akumulátory, což se hodí, když máte pracovat delší dobu: S jedním pracujete a druhý se mezitím nabíjí.

Aku vrtačka
Aku vrtačky jsou perfektní na vrtání do měkkých materiálů. Zdroj: Pixabay

Příklepová vrtačka

Příklepová vrtačka se od ostatních typů vrtaček liší přidanou funkcí tzv. příklepu. Díky tomu zvládne o něco náročnější vrtání, stále si ale zachovává preciznost. Díky příklepu lehce provrtáte kámen, cihly, beton a panely. Pro vrtání s příklepem je nutné využívat pouze k tomu určené vrtáky do zdiva, které mají špičku vyztuženou karbidovými plátky. Nezapomínejte však při vrtání do dřeva nebo kovu příklep vypnout, abyste předešli poškození vrtáku.

Příklepová vrtačka
Příklepová vrtačka je bezpečnou a univerzální volbou. Při vrtání do dřeva nebo kovu však nezapomeňte vypnout příklep. Zdroj: Pixabay

Vrtací kladivo

Vrtací kladivo je ideálním nástrojem k vrtání do betonu. Díry s ním vyvrtáte rychle, ale kvůli větší síle můžete poškodit materiál. Vrtací kladiva proto doporučujeme především na demoliční práce, rozhodně se tak nejedná o příliš univerzální zařízení. Na rozdíl od mechanického příklepu u klasických příklepových vrtaček se zde využívá podstatně účinnějšího elektricko-pneumatického příklepu. Vrtací kladivo od příklepové vrtačky rychle rozlišíte podle systému upnutí vrtáku: Obyčejné čelisťové sklíčidlo bývá nahrazeno rychloupínacím systémem (viz kapitola Co jsou SD-plus vrtačky níže), byť se dnes na trhu objevují i modely, které oba typy upnutí kombinují.

Vrtací kladivo
Pokud hledáte vrtačku na tvrdší materiály, vrtací kladivo je přesně pro vás. Zdroj: Picryl

Diamantová/jádrová vrtačka

Diamantová vrtačka představuje to nejlepší na trhu mezi všemi druhy vrtaček. Vyznačují se velmi vysokým výkonem. Beton, asfalt ani tvrdý kámen pro ni není problém, a to i do hloubky přes půl metru. Jsou proto oblíbeným nástrojem instalatérů při vrtání otvorů pro trubky apod. Často k vrtačce můžete připojit také zdroj vody, aby se při vrtání neprášilo. Při práci zejména se silnějšími vrtačkami nikdy nezapomeňte ochranné pomůcky.

Diamantová/jádrová vrtačka
Diamantové neboli jádrové vrtačky jsou špičkovým nářadím pro profesionály. Poradí si takřka s čímkoliv. Zdroj: GAP Group

Kolmé vrtání aneb když je přesnost zásadní

Každý snad ví, že při vrtání by měl být vrták v co nejvíce kolmé poloze. Zatímco při vrtání do zdi vám to může stačit přibližně, nábytkáři nebo truhláři při vrtání jistě ocení maximální přesnost. Pro tyto případy existují stojanové vrtačky. Ty jsou uzpůsobeny pro dokonale kolmé vrtání. Jejich využití však není tak flexibilní jako v případě ručních vrtaček. Rozdělují se do dvou skupin:

  • Stolní stojanová vrtačka je ideálním pomocníkem do dílny. Jednoduše se upíná na pracovní stůl.
  • Sloupová vrtačka je umístěná na zemi, je velice výkonná a robustní. Je proto určena spíše pro profesionální použití.

Vrtačky pro různé typy materiálů

Pro různé druhy materiálů se hodí odlišné typy vrtaček. S příklepem například nemůžete vrtat do dřeva nebo kovu, protože byste si poškodili nářadí.

! Před vrtáním do zdí se vždy ujistěte, že v místě vrtání nejsou elektrické rozvody ani vodní nebo plynová potrubí. Potřebné informace zpravidla najdete ve stavebních plánech, případně můžete použít detektor kovu.

Vrtání do panelu

Bydlíte v panelovém domě a chcete vyvrtat díru do zdi? Na vrtání do panelu je běžná vrtačka krátká. Budete potřebovat vrtačku s příklepem, která díru vyvrtá rychle a elegantně. Minimalizujete tak nepořádek, nechtěné poškození i nadávky od sousedů. Ujistěte se také, že v místě vrtání není elektrické vedení.

Vrtání do betonu

Každý, kdo to někdy zkusil, ví, že vrtání do betonu s příklepovou vrtačkou není příliš efektivní. Příklep totiž není dostatečně silný. Pokud vám nejde o preciznost (např. při bourání), vhodnou volbou je vrtací kladivo.

Vrtání do kachliček, dlažby, obkladů

Pokud přestavujete koupelnu, pravděpodobně jste se setkali s nutností vrtat do kachliček. Ty jsou křehké, a proto je zde třeba maximální opatrnost. Klíčem je trpělivost – vypněte příklep a otáčky držte co nejníže. Glazované dlaždice je dobré před vrtáním přelepit lepicí páskou, aby se vrtačka snadněji zavrtala.

i Pro vrtání je nesmírně důležitý také výběr vrtáku. Více o nich najdete v článku Vrtáky: jak se v nich vyznat.

Vrtání do skla

Vrtání do skla je bezpochyby jedním z těch nejošemetnějších. V první řadě proto nezapomeňte na ochranné brýle a rukavice. Také je důležité poznamenat, že ne každý druh skla je k vrtání vhodný. Nikdy byste neměli vrtat např. do temperovaného skla – rozpadlo by se na kousky. Co se týče výběru vrtačky, sklo není až tak tvrdé, a tak nepotřebujete žádnou speciální. Zásadní je především volba vrtáku. Budete potřebovat speciální vrták na sklo.

Pro samotné vrtání platí podobné zásady jako při vrtání do kachliček. Sklo můžete přelepit páskou nebo kartonem, aby se vám vrták nesmekal, a otáčky udržujte na minimu. Pokud můžete, případné střepinky odsávajte a při vrtání tlustšího skla zvažte i chlazení (stačí vodou). Zahřátý vrták totiž může způsobit popraskání skla.

Vrtání do zdi bez znalosti materiálu

Pokud chcete vrtat do zdi, ale nevíte, z čeho je, nejbezpečnější je zvolit příklepovou vrtačku. Než ale začnete vrtat s příklepem, zkuste to nejprve bez něj. Pokud vám vrtat půjde, máte vyhráno. Jakmile se ale vrták bude postupně zasekávat, je možné, že zeď tvoří duté cihly. V takovém případě rozhodně nezapínejte příklep – mohl by rozbít vnitřní přepážky cihel. V poslední řadě, jede-li vrták plynule, ale pomalu, zkuste zapnout příklep.

vrtačka, vrták
Pro úspěch při vrtání je zásadní i volba správného vrtáku. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Klíčové parametry pro výběr vrtaček

Dostáváme se k samotnému výběru vrtaček. Jedním z nejdůležitějších parametrů je maximální krouticí moment. Ten udává sílu, kterou vrtačka utahuje šrouby nebo vrtá díry. 

  • 5–20 Nm je ideální krouticí moment pro utahování šroubků v nábytku (měkčích materiálech).
  • 20–50 Nm dobře poslouží k vrtání menších vrutů (do cca 10 mm).
  • 50 Nm a více využijete k vrtání hlubších děr nebo utahování šroubů v tvrdých materiálech.

Dalším důležitým údajem je maximální rychlost otáček. Čím vyšší jsou, tím rychleji můžete vrtat. Někdy je však potřeba trpělivost, a proto je dobré sledovat i spodní hranici otáček. Vrtačky s vysokými otáčkami a malým kroutivým momentem se také často zasekávají.

Co jsou zač SDS-plus vrtačky?

Pokud u vrtačky uvidíte označení kompatibility s SDS-plus, týká se to upínání vrtáků. Díky tomuto systému stačí vrták vložit do vrtačky a po otočení se pak velmi pevně zaaretuje pomocí speciálních kuliček. SDS vyvinula německá firma Bosch, v dnešní době jej ale využívá hned několik značek. Výhodou je samozřejmě univerzalita vrtáků napříč více vrtačkami. Většina vrtaček, zejména těch levnějších, upínaní SDS-plus nebo podobné SDS-max (nikoliv však kompatibilní!) nemá a vrták se v nich upíná běžným sklíčidlem.

SDS-plus upínání
Upínání SDS-plus a SDS-max je mnohem rychlejší než upínání sklíčidlem. Vrtáky s ním navíc velmi pevně drží. Zdroj: Wikimedia Commons

Jak vybrat aku vrtačku?

Aku vrtačky, ačkoliv jsou jedním z hlavních druhů vrtaček, můžeme rozdělit ještě dále – a to podle příklepu.

  • Aku vrtačky bez příklepu jsou ideální do domácností. Potřebujete zavrtat šroubky při skládání skříně? Vrtáte jen do měkkých materiálů, například do dřeva? Aku vrtačka bez příklepu pro vás bude ideální. Výhodou je také nízká pořizovací cena.
  • Aku vrtačky s příklepem se hodí na náročnější vrtání. Zvládnou vrtat víceméně to stejné jako elektrické příklepové vrtačky, avšak jsou omezeny kapacitou akumulátoru. Při vrtání vám ale nebude nikde překážet kabel, takže jsou v některých situacích vhodnější.

Dalším neméně zásadním parametrem je volba akumulátoru. Akumulátor je zdrojem energie pro vrtačku, jeho výběr tak rozhodně nepodceňujte. Nejdůležitějšími vlastnostmi jsou typ akumulátoru, jeho napětí a kapacita.

Typy akumulátorů jsou následující:

  • NiMh, NiCd jsou akumulátory staršího typu a od jejich používání se pomalu ustupuje. Mají dobrý výkon i výdrž, jejich nevýhodou je náročnější údržba, nutností je i jejich pravidelné dobíjení.
  • Li-ion akumulátory nabízejí vysoký výkon i kapacitu. Jejich největší výhodou je, že nemají tzv. paměťový efekt. To znamená, že nejsou tak náročné na údržbu a nevyžadují pravidelné dobíjení.

Napětí se u akumulátorů pohybuje v rozsahu od 3,6 V (vhodné pro příruční akušroubováky) až 36 V u profesionálích přístrojů. Pro zjednodušení této problematiky stačí uvést jednoduchou poučku: Čím bude napětí akumulátoru větší, tím bude i výkonnější.

Posledním parametrem je kapacita udávaná v Ah, tedy ampérhodinách. V podstatě říká, jak dlouho bude na jedno nabití vrtačka fungovat a opět platí, že čím větší kapacita, tím lépe. Základem je kapacita 1,1 Ah, doporučujeme ale volit spíše kapacitu 2 Ah a vyšší. Vyhnete se tak častému přerušování práce a dobíjení.

vrtání, aku vrtačka
Aku vrtačka je dnes naprosto běžnou součástí téměř každé domácí dílny i pracovní brašny profesionála. Zdroj: Pixabay.com
    i Mohlo by vás zajímat

    Nyní už víte, jaké druhy vrtaček jsou nejčastější a k čemu se nejlépe hodí. Při výběru dále nezapomeňte na správný vrták a vhodné ochranné pomůcky. V budoucnu si za to sami poděkujete.

    Vrtačky Segment Hobby
    4,7 63×
    BOSCH Vrtačka GSB 13 RE Professional 0.601.217.100
    Vrtačka - s příklepem, 600 W, otáčky až 2800 ot/min, jednorychlostní, max. točivý moment 1,8 nm, sklíčidlo Press&Lock, rozsah sklíčidla 13 mm, hmotnost 1,8 kg
    Super cena
    1 749,-
    Skladem 1 ks
    Objednací kód: BOC030j
    4,2 26×
    EXTOL CRAFT bruska přímá s ohebným nástavcem, 130W, 404116
    Přímá bruska s příkonem 130W, 30000 ot/min, napájení ze sítě, regulace otáček, ergonomické držadlo
    1 059,-
    Momentálně nedostupné
    Objednací kód: MAD0054
    4,8
    Einhell Bruska vysokorychlostní TC-MG 135 E
    Přímá bruska s příkonem 135W, 35000 ot/min, napájení ze sítě, regulace otáček
    1 089,-
    Momentálně nedostupné
    Objednací kód: BOF006a2
    4,3 14×
    Einhell Vrtačka příklepová TC-ID 720/1 E Kit
    Příklepová vrtačka 720 W, otáčky až 2800 ot/min, jednorychlostní, rozsah sklíčidla 13 mm, 3,1 kg
    899,-
    Skladem > 5 ks
    Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
    Info
    Objednací kód: BOF156
    4,8
    BOSCH GSB 16 RE Professional
    Vrtačka - s příklepem, 750 W, otáčky až 2800 ot/min, jednorychlostní, max. točivý moment 2,3 Nm, rychloupínací, rozsah sklíčidla 13 mm, hmotnost 2,2 kg
    3 590,-
    Momentálně nedostupné
    Objednací kód: BOFAC9g1
    5,0 29×
    BOSCH GSR 12V-30 2x2Ah 0.601.9G9.000
    Aku vrtačka - dvourychlostní, vhodná na sádrokarton, na sklo, na dřevo a do železa, bezuhlíkový motor, max. otáčky 1600 ot/min, max. krouticí moment 30 nm, max. rozsah sklíčidla 10 mm, regulace krouticího momentu, regulace otáček, ergonomické držadlo, levý/pravý chod, ukazatel stavu akumulátoru a LED osvětlení, 2× akumulátor o kapacitě 2 Ah v balení, hmotnost 0,72 kg
    3 719,-
    Skladem 2 ks
    Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
    Info
    Objednací kód: BOC823a7
    Vytisknout
    P-DC1-WEB24
    Zavoláme Vám a odborně poradíme
    +420 225 340 111
    Dotaz na objednávku
    Dotaz na zboží
    Prosím zadejte svůj telefon:
    Zavolejte mi
    Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
    Více informací Méně informací
    Alzak icon