Jak vybrat zahradní nábytek

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Zahradní nábytek nevybíráte pouze na jednu sezónu, a právě proto se rozhodně vyplatí zvážit všechny varianty. Do výběru jistě promluví prostorové možnosti, připravený rozpočet a dozajista i váš vkus. Zároveň je ale dobré se dopředu zajímat o užitné vlastnosti, způsob ošetření a možnost budoucího dokoupení dalších kusů nebo doplňků zahradního nábytku. Přečtěte si, z jakých materiálů můžete vybírat zahradní nábytek, nábytek na terasu či balkonový nábytek.

zahradní nábytek

Jak vybrat zahradní nábytek – OBSAH

 1. Sety zahradního nábytku
 2. Dřevěný zahradní nábytek dodá posezení to pravé kouzlo
 3. Plastový zahradní nábytek je vhodný i do deště
 4. Ratanový zahradní nábytek zcela změní vaši terasu
 5. Kovový zahradní nábytek můžete nechat celoročně venku
 6. Zahradní nábytek vhodný na balkóny
 7. Dětské zahradní sety pro malé ratolesti

Sety zahradního nábytku

Na výběr máte z mnoha materiálů a variant. V principu je jasné, že po finanční stránce bude mnohem lepší rovnou pořídit zahradní set, který typicky tvoří čtyři zahradní židle a zahradní stůl. K dostání je však i menší zahradní set, který využijete například jako nábytek na balkon či malou terasu. 

Nakupovat jednotlivé části postupně se vám vzhledem k cenové politice výrobců většinou výrazně prodraží, vyplatí se tak pořídit kompletní zahradní posezení jako zahradní set. To si podle potřeby můžete rozšířit o pohodlné zahradní křeslo nebo doplňkový zahradní stůl, skvěle poslouží také prostorná zahradní pohovka nebo oblíbená houpací lavice. Pojďme se podívat na základní rozdělení zejména podle použitého materiálu.

Zahradní nábytek – srovnání:

Porovnávaná oblast Umístění Manipulace Údržba
Dřevěný nábytek interiér/krytý exteriér těžká pravidelné ošetření – natírání
Ratanový nábytek přírodní interiér/krytý exteriér středně těžká pravidelné ošetření – impregnace
Plastový nábytek bez omezení snadná stačí otření vlhkým hadrem
Umělý nábytek bez omezení snadná stačí otření vlhkým hadrem
Kovový nábytek interiér/krytý exteriér středně těžká ošetření – natírání dle typu konstrukce

Dřevěný zahradní nábytek dodá posezení to pravé kouzlo

Krásu přírodního dřeva snad nenahradí nic. Jen si člověk musí uvědomit, že přírodní materiály vystavené přímému slunečnímu záření budou od nás jistě vyžadovat před další sezónou malou renovaci či preventivní údržbu. Mezi nejčastější materiály použité pro výrobu dřevěného nábytku slouží borovice, smrk, exoticky působící akácie, teak či velmi odolné dřevo meranti.

Dřevěný zahraní nábytek je dostupný v širokém cenovém rozpětí. U těch levnějších se setkáte například s kvalitním borovicovým dřevem v přírodní barvě. Dobrá cena je však vykoupena časem pro prvotní údržbu – dodává se totiž většinou ve zcela demontovaném stavu a bez povrchové úpravy.

Nábytek na terasu
Dřevěný nábytek je z hlediska péče a údržby nejnáročnější. Přírodní dřevo však vašemu posezení dodá jistý šmrnc.

Luxusnější zahradní sestava může být zhotovena z exotického a trvanlivého dřeva meranti. Atraktivní červenohnědá barva a unikátní kresba dřeva vdechnou nový život interiérovému nebo venkovnímu prostoru, zatímco dlouhá životnost nábytku zaručuje ideální investici na roky dopředu. Jedná se o interiérový i venkovní nábytek, který splní beze zbytku svůj účel nejen v domácnosti, ale také v rámci komerčního použití v restauracích nebo hotelech.

Výhody a nevýhody dřevěného zahradního nábytku

 • Ladí ke každé zahradě nebo terase
 • Dřevo přirozeně voní, což zlepšuje celkovou atmosféru v prostoru
 • Při správné údržbě je zaručena dlouholetá výdrž
 • Nutnost pravidelné péče
 • Další budoucí investice v podobě nákupu olejů a laků
 • Vyšší hmotnost může vadit při časté manipulaci
i

Při výběru doporučujeme přihlédnout i k celkovému komfortu. Ideální je zahradní stůl, do kterého je možné umístit slunečník, který tak bude ve větru více stabilní.

Plastový zahradní nábytek je vhodný i do deště

Plastové výrobky jsou levnější než přírodní materiály, a přitom nebývají tak náročné na umístění ani údržbu. Velkou výhodou je nízká hmotnost a u kvalitnějších kousků odolnost vůči UV záření, zažloutnutí a blednutí barev. Plastový nábytek můžete umístit prakticky kamkoliv dle vašich představ. Jedinou výjimkou je snad blízkost ohniště či jiných tepelných zdrojů.

Na výrobu kvalitního plastového zahradního nábytku se většinou používá odolný lisovaný plast. Díky tomu je zaručena vysoká nosnost, a navíc optimální hmotnost pro snadnou manipulaci. Set plastového zahradního nábytku zahrnuje nejen plastové židle či praktický stolek, jeho součástí může být také například dvousedačková venkovní lavice doplněná o křesla. V případě početnější rodiny si lze venkovní posezení rozšířit a dokoupit požadované kusy přesně dle konkrétních požadavků.

Zahradní set včetně lavice
Kvalitnější sety plastového zahradního nábytku již často zahrnují i pohodlné podsedáky ve sjednoceném designu.

Pokud hodláte váš zahradní nábytek podpořit vyšší finanční částkou, tak pro vás máme i plastové sedací soupravy v luxusnějším provedení. Zahradní sedací souprava až pro 5 lidí vás přijde přibližně na 15 000 Kč. V této cenové relaci vás plastový zahradní nábytek mile překvapí i svou dlouhou životností.

Výhody a nevýhody plastového zahradního nábytku

 • Nízká hmotnost a snadná manipulace
 • Barevná a designová rozmanitost
 • Zcela minimální údržba
 • Pořizovací cena je oproti jiným materiálům nižší
 • Plast na zahradě je pro někoho nepřekonatelný problém
 • V případě vystavení dlouhodobému slunečnímu záření může měnit původní barvu, případně vydávat lehký plastový zápach

i

Komfortní židle, křesla a lehátka, stabilní stoly nebo praktické slunečníky, to vše vám pomůže trávit (nejen) léto v klidu a pohodlí. Zahraním nábytkem La Proromance si snadno vybavíte zahradu, terasu nebo balkon ať už po jednotlivých kusech nábytku, tak díky kompletním setům pro několik lidí. Vybrali jsme příjemné materiály a zajistili pevné, ale zároveň chytře řešené konstrukce tak, aby se zahradní nábytek La Proromance dobře využíval i skladoval.

Ratanový zahradní nábytek zcela změní vaši terasu

Ratanový zahradní nábytek se dělí na přírodní a umělý polyratan. Výhodou umělého ratanu je jeho snadná údržba a možnost umístění kamkoliv. I na přímém slunci si ratanový nábytek z polyratanu zachovává svoji stálost barvy a odolává všem nepřízním počasí. Jen podušky však určitě nezapomínejte včas ukrýt před deštěm.

Polyratanové zahradní sety můžete vybírat v mnoha provedeních. Jejich poznávacím znamením je lehká manipulace a samozřejmě odolnost. Pro větší stabilitu se konstrukce kombinuje i s ocelovými či hliníkovými profily. Umělý ratanový nábytek nevsakuje tekutiny, a proto se nemusíte bát jej umístit u bazénů či vířivek. Odolává UV záření a nepraská. Společnost vám bude dělat mnoho dlouhých let.

Naproti tomu přírodní ratanový nábytek je sice z nádherného materiálu, ale umístění je vhodné pouze do interiéru či krytých prostor. A samozřejmě tak jako dřevo vyžaduje přírodní ratanový nábytek vaši pravidelnou péči pro zachování své přírodní krásy.

Výhody a nevýhody ratanového zahradního nábytku

 • Jednoduchá manipulace
 • Přirozený i atraktivní vzhled zároveň
 • Možnost využít ratanový nábytek i v interiéru
 • Vyšší pořizovací náklady
 • Nutná ochrana přírodního ratanu před deštěm
Ratanový zahradní nábytek
Nábytek z přírodního ratanu se skrze náchylnost hodí pouze do zakrytých prostor. Alternativním řešením je pak umělý ratanový nábytek z polyratanu, který je více odolnější a vhodný i k venkovnímu umístění.

Kovový zahradní nábytek můžete nechat celoročně venku

Kov je přírodní materiál a při kvalitním opracování je to společník na mnoho let. Proto jsou naše sety vyráběné převážně z hliníkových či ocelových konstrukcí s excelentní odolností vůči okolním vlivům. Kovový zahradní nábytek je určen do interiéru i exteriéru, ale neměl by být dlouhodobě vystaven vysoké vlhkosti. Výhodou kovového nábytku je výplň křesel z polypropylenového vlákna s vysokou odolností a pevností. Tato textilie je perfektně prodyšná a velmi rychle vysychá. Kovový nábytek má i ze všech setů nejvyšší nosnost.

Výhody a nevýhody kovového zahradního nábytku

 • Nevyžaduje péči
 • Dlouhá výdrž
 • Celá řada barevných odstínů
 • Tepelná vodivost – kovový nábytek je buď studený na dotyk či naopak horký vlivem slunečního záření
Zahradní posezení	v kovu
Kovový zahradní nábytek bude tou pravou volbou v případě, že hledáte set nenáročný na údržbu, který se vyznačuje dlouhou životností.

Zahradní nábytek vhodný na balkóny

Balkónový nábytek musí být velmi dobře skladný, a zároveň schopný častého přenášení. Přesto se však často jedná o výrobky z kvalitního přírodního dřeva. Typicky jde o sety, které tvoří stolek o průměru alespoň 60 cm a dvě skládací židle. Ty jsou opatřeny často speciálními polštářky a podsedáky pro maximální komfort. K výrobě se používá přírodní dřevo akácie. Balkonový nábytek je ale k dostání i v kovovém provedení či v imitaci ratanu.

Výhody a nevýhody balkónového nábytku

 • Vzhledem k počtu panelových domů se jedná o velmi praktické řešení
 • Možnost vnitřního i venkovního použití
 • Nutnost vyřešit skladování přes zimu (pokud tedy nemáte zasklený balkón)
 • Menší židličky mohou být při delším sezení nepohodlné
nábytek na balkon
I nábytek na balkon může být vyroben z kvalitního přírodního dřeva.

Dětské zahradní sety pro malé ratolesti

V naší nabídce máme nachystané i příslušenství pro vaše ratolesti. Pokud jsou ještě malé, tak jim uděláte radost piknikovým setem, který má kromě židliček také integrovaný slunečník. Děti se tak mezi sebou zabaví a zároveň nebudou vystavené přímým slunečním paprskům. Dětské zahradní sety jsou vhodné nejen na každou terasu, ale díky svým rozměrům splní svůj účel i na menším balkónu.

Výhody a nevýhody dětského nábytku

 • Nízké pořizovací náklady
 • Zábava pro děti různého věku
 • Hravý design a adekvátní rozměry
 • Některé sety jsou bez slunečníku
 • Nutný prostor pro skladování během zimy
Dětský set zahradního nábytku
Stoleček se slunečníkem i skládací židle v líbivém dětském designu jistě potěší všechny malé dobrodruhy.
i V Magazínu Hobby a zahrada pro vás máme i další články:

Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a pohody na zahradě, terase či balkonu. K tomu pravému lenošení by vám ale neměl chybět pohodlný a odolný zahradní nábytek. Nyní již víte, z jakých materiálů můžete vybírat a podle čeho se rozhodnout.

3,4 17×
LA PROROMANCE Stůl zahradní G47 mocca 150cm
Zahradní stůl - se skleněnou deskou, tvrzené sklo o tloušťce 5 mm s reliéfem, otvor na slunečník se záslepkou, ocelová konstrukce s práškovým nástřikem, nosnost až 75 kg, pro použití v exteriéru i interiéru, rozměry: 150 × 72 × 90 cm, hmotnost 23,6 kg
Super cena
1 450,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: LPRGT21
4,4 14×
LA PROROMANCE Stůl zahradní G47 antracit 150cm
Zahradní stůl - se skleněnou deskou, tvrzené sklo o tloušťce 5 mm s reliéfem, otvor na slunečník se záslepkou, ocelová konstrukce s práškovým nástřikem, nosnost až 75 kg, pro použití v exteriéru i interiéru, rozměry: 150 × 72 × 90 cm, hmotnost 23,6 kg
Koupit s kódem ALZADNY50 750,-
Super cena
1 499,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: LPRGT19
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací