Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Všechny dárky jako na dlani Pro ten správný říz

Jaké čerpadlo zvolit do studny?

Zobrazit katalog

Mít vlastní studnu přináší spoustu výhod. Jste nezávislí na dodávkách od vodáren a navíc šetříte peníze za pitnou vodou. A pokud ve studně pitná voda není, alespoň si s ní zalijete zahrádku. Pro různé účely si můžete také udělat zásoby do sběrné nádoby, například do sudu. V dnešním článku si řekneme, jak správně vybrat čerpadlo pro studnu, aby splňovalo vaše představy a dlouho a spolehlivě vám sloužilo.

Kärcher SP 7 Dirt

Čerpadlo je zařízení, které dopravuje vodu, a to buď systémem nasávání nebo vytlačování. Jeho výběr ovlivňuje několik kritérií.

Jakou vodu budete chtít čerpat?

Prvním z nich je jakost vody. Z tohoto hlediska ji dělíme na:

  • pitnou (studny, nádrže apod.)
  • užitkovou (bazény, řeky, nádrže)
  • ​znečištěnou (jímky, nádrže apod.)

Fieldmann FVC 4002 EK

Pro čerpání pitné vody využijte povrchové nebo ponorné čerpadlo. Podobně je tomu u čistých užitkových čerpadel, které by však měly být vybaveny filtrem proti vniknutí nečistot do zařízení jako je listí nebo tráva. Bez separace nečistot by totiž docházelo k jeho ucpávání. 

Znečištěná, neboli splašková, voda se čerpá pomocí kalových čerpadel vybavených mřížkou, která propustí jen kapalinu a nečistoty určité velikosti. Na takovou vodu jsou určena robustní čerpadla vyrobená z odolných materiálů jako je litina nebo nerezová ocel. Některé modely mají také řezací nástroj pro rozmělňování hrubých nečistot.

Gardenius GE9CPV30-30

Odkud budete vodu čerpat?

Výběr čerpadla ovlivňuje také místo, odkud budete vodu čerpat. Bude to z vrtu, studny, nebo potoku? Jak hluboko je hladina vody a jak daleko je její zdroj? Zde je důležité si uvědomit, že povrchová čerpadla dokážou čerpat vodu maximálně z hloubky 8 metrů, pro čerpání z větší hloubky raději použijte čerpadlo ponorné. Všechny výšky od zdroje se přitom sčítají a za každých 10 metrů délku potrubí nebo hadice připočtěte 1 metr.

Einhell BGP 830 Bavaria Black

Na zahrádku i zásobování domácnosti

Důležitá je také četnost a intenzita přečerpávání. Bude vám čerpadlo sloužit pouze pro občasné použití na zahrádce? Pak vám postačí plastové čerpadlo, které je levnější a dobře zvládne menší zátěž. Pro větší zátěž, jako je nasazení 24hodinové zásobování domácnosti, však doporučujeme nerezové čerpadlo.

Kärcher BP 3 Home & Garden

Pro zavlažování postřikem nebo zásobování objektů vodou budete potřebovat tlakovou vodu. Naopak v případě, že chcete odčerpat větší množství vody z bazénu nebo jímky, se vám bude hodit čerpadlo s velkým průtokem a menším tlakem. Maximální množství dopravované vody se uvádí například v litrech za hodinu a ovlivňují jej počet osob v domácnosti a spektrum využití. Průměrný rodinný dům vyžaduje výkon zhruba 3 000 litrů za hodinu, tedy 3 metrů krychlových za hodinu, s dostatečným tlakem.

K čemu může čerpadlo sloužit?

  • Zalévání - potřebujete větší tlak a větší průtok
  • Přečerpávání vody z bazénu, zaplaveného sklepa - malý tlak a velký průtok
  • Trvalé zásobování objektu vodou - větší tlak a menší průtok
  • Čerpání kalů - malý tlak a velký průtok

Gardenius GE9CPZ120

Fieldmann FVC 4002 EK
Kalové čerpadlo - výkon 800 W, čerpací výkon 14000 l/h, hloubka ponoru až 8 m, dopravní výška 10 m, délka přívodního kabelu 10 m, plovákový spínač, max. velikost pevných příměsí 25 mm

1 449,- bez DPH 1 198,-
Koupit
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BOJ104d
Kärcher SP 7 Dirt
Kalové čerpadlo - výkon 750 W, čerpací výkon 15000 l/h, hloubka ponoru až 7 m, dopravní výška 8 m, plovákový spínač, max. velikost pevných příměsí 30 mm

-10% 3 699,-
3 329,- bez DPH 2 751,-
Koupit
Na objednávku do 4 pracovních dnů
Objednací kód: KACZ010f
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi