Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ AlzaPlus+

Nejčastější choroby rostlin – jak se s nimi vypořádat?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Aby vám pěstování rostlin přinášelo užitek a radost, je třeba se o ně pravidelně s láskou starat a dopřávat jim potřebnou péči. Kromě sázení, setí, kypření, zavlažování a dalších nezbytných zahradnických prací je třeba brát v úvahu také různé nemoci a škůdce, kteří rostliny mohou napadat. Děje se tak zvláště v letním období a vyplatí se těmto nepříjemnostem předcházet, nebo alespoň napadení rostliny včas rozeznat a co nejúčinněji zasáhnout.

Zahradní trávník

Nejčastější choroby rostlin – jak se s nimi vypořádat? – OBSAH

 1. Nejčastější choroby zahradních rostlin
 2. Nejčastější choroby skleníkových rostlin
 3. Nejčastější choroby pokojových rostlin
 4. Nejčastější choroby trávníku

Nejčastější choroby zahradních rostlin

Zaznamenali jste ve své zahradě jakékoliv napadení rostlin? Nezoufejte, ať už se jedná o plísně, škůdce či hniloby, včasným zásahem a správným ošetřením se jich snadno zbavíte a zachráníte tak svoji úrodu.

Černá skvrnitost růží

Listy růží, u kterých zaznamenáte černé skvrny, jsou zřejmě napadeny houbovou chorobou. Té se snadno zbavíte, jestliže rostlinu postříkáte vhodným fungicidem. Důležité je také posbírat již spadlé napadené listy a ideálně je spálit, aby se nemoc nešířila dál.  

Hniloba kořenového krčku

Tato choroba způsobená houbami bývá strašákem všech zahrádkářů. Je poměrně častá a může postihnout různé druhy rostlin včetně některých druhů zeleniny. Napadení lze snadno rozeznat. Pěstované rostliny rychle vadnou, a pokud začneme zkoumat příčinu, zjistíme, že u nich došlo k hnilobě nebo zaschnutí krčku kořene. Takto napadené rostliny již zachránit nelze, doporučuje se je vyrýt, pokud možno i s větším množstvím okolní zeminy.

Kadeřavost listů broskvoní

Pokroucené nakadeřené listy s výrazně červenými vystouplými puchýři se netýkají jen broskvoní, mohou postihnout také nektarinky či mandloně. Chorobě zvané kadeřavost je ideální předcházet vhodným postřikem zjara, při projevech choroby je nutné poškozené listy pravidelně odstraňovat a okamžitě je likvidovat spálením.

Choroby rostlin
Broskvoně jsou zvláště citlivé kadeřavost listů.

Nektriové odumírání větví

Pokud si všimnete oranžových kupiček na větvích keřů či stromů, nejspíš vaši zahradu zasáhla nektriová choroba, za jejímž původem stojí rážovka ruměná. Ta napadá především rybízy, hlohy, lípy, buky či angrešty. Soustředí se hlavně na odumřelé části dřeva, odtud se však může šířit i do živých a zdravých výhonků. V takovém případě je vhodné provést odstranění celé větve, a to až ke zdravému dřevu. Napadené dřevo opět co nejrychleji spalte, ať zamezíte dalšímu šíření choroby.

Pravé padlí

Nejčastější houbová choroba napadá jak užitkové, tak okrasné rostliny, a je pro ni charakteristický bílý povlak, který se tvoří hlavně na listech rostlin. Časem může docházet i k hnědnutí povlaku a vývoji výtrusů, které se mohou dále šířit. Jestliže dojde k výskytu padlí, doporučuje se napadené listy odstranit a rostlinu ošetřit vhodným postřikem. 

Plíseň bramborová

Pro brambory, rajčata i další lilkovité rostliny je plíseň bramborová doslova pohromou. Nejprve ji lze rozeznat podle zahnědlých listů, které rychle odumírají, následně dochází k hnědnutí a deformaci plodů. Plíseň takto napadenou rostlinu časem oslabí natolik, že dojede k jejímu celkovému odumření. Jakmile tedy zjistíte první příznaky, ošetřete rostlinu vhodným postřikem, pokud dochází k opakovanému napadání plísní bramborovou, aplikujte na rostliny postřik i preventivně. 

Choroby rostlin
Nedopusťte, aby krásné plody rajčat ohrozila plíseň.
iKomplexní návod, jak se starat o trávník a zahradu, vám přináší článek: Péče o trávník a zahradu (TIPY A TRIKY)

Nejčastější choroby skleníkových rostlin

I když se zahrádkáři snaží svoji úrodu ve sklenících maximálně zabezpečit, škůdci, plísně a houby se nevyhýbají ani zelenině a rostlinám zde pěstovaným. Jak tedy skleníkovou úrodu nejlépe ochránit a na co si dát pozor? 

Čerň rajčatová

Houba způsobující čerň rajčatovou je velmi odolným druhem i vůči chemickému postřiku. Pokud tedy možno, snažte se nákaze předejít, ať ji pak nemusíte zpětně řešit. Houba vyhledává teplé a vlhké prostředí, proto se doporučuje pravidelné a dostatečné větrání skleníku.

Vadnutí rostlin

Působí vaše papriky ve skleníku přes den uvadlým dojmem, avšak přes noc mají tendenci se vzpamatovat? Může jít o napadení houbou rodu Fusarium, která prorůstá do cév stonku a během 3 až 4 dnů je schopná zlikvidovat rostlinu zcela. Buďte opatrní hlavně na poranění kořínků při rozsazování rostlin, preventivně působí také kvalitní nezasolená půda, ve které si lze rostlinky paprik předpěstovat.

Plíseň salátová a zelná

Plísně tohoto typu poznáte podle žlutohnědých či nažloutlých skvrn tvořících se na vnějších listech salátů či kedlubnů, které později hnědnou. Spodek listu bývá potažen bílým houbovitým povlakem. Zamezit tvorbě plísní pomůže aplikace měďnatých fungicidů, a to již krátce po výsadbě, jako prevence pomáhá dostatečné a pravidelné větrání skleníku.

Mšice

Nevídaný host různých rostlin, to jsou mšice, které mají tendenci shlukovat se do velkých kolonií. Jako přirozený predátor působí slunéčko sedmitečné, jestliže se jich však potřebujete zbavit rychle a účinně, aplikujte vhodný insekticid.

Choroby rostlin
Mšice jsou nevítanými hosty okrasných i zahradních rostlin.

Molice

Těžším kalibrem než mšice bývají molice. Ty napadají papriky, okurky i rajčata a parazitují na spodní straně jejich listů. Mají nevídanou schopnost rychlého rozmnožování, takže rostlinu zdevastují během chvíle. Přírodní cestou se jich lze zbavit nasazením vosiček, případně přistoupit k postřiku vhodným chemickým prostředkem.

Třásněnky

Třásněnky si libují v sání listů, čímž způsobují jejich deformaci, a také jsou přenašeči četných virových onemocnění. K likvidaci třásněnek dopomůže aplikování vhodného insekticidu proti třásněnkám, které se doporučuje provést již při prvním zaznamenání jejich výskytu.

Sviluška chmelová

Tento škůdce se přes zimu schovává v různých skulinách, aby následně vysával listy rostlin a způsobil tak jejich zasychání a uhynutí. Opět se proti němu vyplatí použití účinného chemického prostředku, případně lze vyzkoušet násadu dravého roztoče.

Nejčastější choroby pokojových rostlin

I když své pokojovky pěstujete jako v bavlnce a snažíte se jim dát ty nejlepší podmínky pro růst, samotné pěstování v květináči je pro ně více vyčerpávající a omezující. Není proto výjimkou, že také ony bývají napadány chorobami a škůdci. Jejich zdraví a vitalitu tak podpoříte nejen výběrem správného místa a vhodným zaléváním, ale také účinným hnojením.

Choroby rostlin
Pokojové rostliny mohou poničit jak škůdci, tak četné choroby.

Škůdci pokojových rostlin

Stejně jako na rostliny pěstované ve venkovním prostředí, také na pokojových rostlinách si rádi pochutnávají nejrůznější škůdci. Dostanou se k nim buď jako vajíčka nebo larvy z obchodu, odkud jste je přinesli, nebo je mohou napadnout při letnění ve venkovním prostředí. Někteří škůdci bývají také součástí půdy, do které rostliny průběžně přesazujeme. Konkrétně mluvíme o již známých mšicích, molicích, třásněnkách, chvostoskocích, vlnatkách či puklicích. Jakmile zjistíme jejich přítomnost na pokojové rostlině, doporučuje se jejich mechanické odstranění vatovou tyčinkou nebo zubním kartáčkem a následné omytí rostliny či postižených částí zředěným insekticidem.

Choroby pokojových rostlin

Také u pokojových rostlin můžeme vypozorovat výskyt již zmíněných chorob, které jsou většinou způsobené špatnou výživou, nedostatkem světla či přehnojením. Nejčastěji se setkáváme s těmito typy chorob: 

 • Černě – nevzhledné černé povlaky na různých částech rostlin mají na svědomí různí listoví škůdci, na jejichž medovici žije tato černá houba. Nedochází však k jejímu proniknutí a poškození vnitřku listu a povlaky lze snadno setřít navlhčenou houbičkou. V případě výskytu se insekticidy nebo žlutými lepovými destičkami snažte zabránit rozvinutí listových škůdců.
 • Plíseň šedá – projevem je šedý povlak na stoncích, listech i květech, rostlina později měkne a hyne. Tato plíseň se šíří ve vlhkém, málo větraném prostředí, případně při přehnojení dusíkem. Při mírnějších projevech se doporučuje ošetření rostliny fungicidem, při rozsáhlém postižení se raději rostliny zbavte.
 • Rez – světlé skvrny na lícové straně listů a rezavě hnědé prstence na rubu jsou známkou toho, že je vaše rostlina napadena rzí. Houba se dostává dovnitř listu, který později opadává. Pomáhá z obou stran postříkat listy fungicidem a při zalévání listy nenamáčet, neboť houba se šíří jen na mokrých listech.
 • Padlí pravé – postihuje list a stonky rostlin, na kterých vytváří bílý moučný povlak. Padlí je houba žijící pouze na povrchu, rostlinu jako takovou příliš neohrožuje, nevypadá však pěkně. Šíří se při výraznějších teplotních výkyvech a při silném napadení lze jeho výskyt zastavit postřikem fungicidu s obsahem síry či mědi.

Nejčastější choroby trávníku

Choroby trávníků mívají nejčastěji jediného původce, kterým jsou houby. Jejich výskytu se dá zabránit jednak vhodnou údržbou, jednak se vyplatí trávník nezatěžovat po dešti, kdy je rozmoklý, nebo v zimních měsících, kdy na něm leží sníh či námraza, aby nedocházelo k omezení cirkulace vzduchu. Typickými chorobami postihující trávník jsou tedy fuzáriové skvrny, korticidová choroba, plíseň sněžná vyskytující se po zimním období nebo čarodějné kruhy.

Choroby rostlin
Chraňte svůj trávník před devastujícími účinky hub.

Jak eliminovat choroby trávníku

Jestliže se chcete výše jmenovaným chorobám trávníku vyhnout, dbejte na jeho častou údržbu a nezanedbávejte pravidelné sekání, zalévání a hnojení. Skvělým pomocníkem v boji proti výskytu hub a plísní v trávníku je také vertikutace neboli provzdušňování trávníku. Jakmile zjistíte výskyt choroby, okamžitě postiženou oblast ošetřete postřikem fungicidu. Pokud by se jednalo o chorobu zvanou čarodějné kruhy, bude nutné odstranit nejen poškozený trávník, ale také půdu pod ním, jelikož se v ní vyskytuje nežádoucí houbové mycelium.

iJak na správné zavlažování? Poradí vám článek: Správné zavlažování vám zajistí krásnou zahradu 

  Rozeznejte včas první příznaky onemocnění rostlin a eliminujte jejich výskyt, ať jsou pro vás vaše rostliny jen radostí a chloubou.

  NATURA Organické kapalné hnojivo pro celou zahradu 1 l
  hnojivo vysoce kvalitní přírodní, aplikace ke kořenové zóně rostlin i postřikem na list, ideální do kapkové závlahy, cca 50% dusíku rostliny přijímají během prvních dvou týdnů, zbytek v průběhu dalších 2-4týdnů

  149,-
  Můžete mít ihned na 10 prodejnách
  Skladem > 10 ks
  Objednací kód: AGRO049
  GLADIATOR 100ml
  Herbicid totální,, objem balení 100 ml

  219,-
  Můžete mít dnes od 12:15
  Skladem > 10 ks
  Objednací kód: BOR903d2
  Insekticid SANIUM ULTRA AL 1l
  Insekticid vhodný proti: choroby a škůdci, objem balení 1000 ml

  229,-
  Můžete mít ihned na prodejně Mělník
  Skladem > 10 ks
  Objednací kód: BOR903q7
  Sprej BROS na mšice 250ml
  Insekticid vhodný proti: choroby a škůdci, objem balení 250 ml

  88,-
  Můžete mít ihned na 2 prodejnách
  Skladem > 20 ks
  Objednací kód: NOHN604
  Lepové šipky ZDRAVÁ ZAHRADA na molice a mšice žluté 5ks
  Nástraha - chrání pokojové rostliny před škodlivým hmyzem, biologicky šetrný, 15 ks

  119,-
  Můžete mít ihned na 8 prodejnách
  Skladem > 20 ks
  Objednací kód: BOR903z4
  AGRO Kadeřavost STOP 2 x 10g
  Fungicid vhodný proti: choroby a škůdci, obsah balení 20 g

  80,-
  Můžete mít ihned na 9 prodejnách
  Skladem > 20 ks
  Objednací kód: AGRO097
  Fungicid Protect Garden MULTIROSE 50ml
  Fungicid vhodný proti: choroby a škůdci, objem balení 50 ml

  129,-
  Na objednávku do 14 dnů
  Objednací kód: NOHN620
  AGRO Trávníkové hnojivo 3 kg CZ/SK
  Trávníkové hnojivo - pro základní hnojení travnatých ploch na začátku i během vegetace, omezuje riziko výskytu houbových chorob, s hořčíkem a nižším podílem dusíku, vhodné pro všechny typy trávníků, na plochu 200 m2

  179,-
  Můžete mít ihned na 3 prodejnách
  Skladem > 10 ks
  Objednací kód: AGRO166
  Insekticid MOSPILAN 500ml
  Insekticid vhodný proti: choroby a škůdci, objem balení 500 ml

  87,-
  Můžete mít ihned na 4 prodejnách
  Skladem > 20 ks
  Objednací kód: BOR903n7
  AGRO Mšice - Molice STOP 2 x 1,8 g
  Insekticid vhodný proti: choroby a škůdci, obsah balení 1,8 g

  84,-
  Můžete mít ihned na 2 prodejnách
  Skladem > 20 ks
  Objednací kód: AGRO111
  Insekticid SANIUM ULTRA 30ml
  Insekticid vhodný proti: choroby a škůdci, objem balení 30 ml

  100,-
  Můžete mít ihned na 2 prodejnách
  Skladem > 10 ks
  Objednací kód: BOR903q5
  0
  Vytisknout
  P-DC1-WEB03
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací