Konečně je tady léto, na zahradě máte za celý rok odpracováno mnoho hodin a pomalu je na čase začít sklízet plody vaší celoroční práce. Odměnou vám je vlastnoručně vypěstované ovoce či zelenina. Dozrávají první jahody, hrášek, saláty, jarní cibulka a pomalu přicházejí na řadu také ovocné stromy. Jak sázet ovocné stromy a jakou péči jim v létě dopřát, aby úroda byla co nejbohatší, bez nemocí a kazů? Jak správně postupovat při hnojení ovocných stromů? Odpovědi na tyto otázky spolu s přehledem, kdy dozrává ovoce, najdete v našem článku.
Mohlo by se zdát, že v létě je na ovocných stromech největší práce hlavně se sběrem ovoce, ale nenechte se tím ukolébat. Abyste dosáhli co největší a nejkvalitnější úrody, je třeba se věnovat stromům a ovoci také v letním období. Mezi letní práce na ovocných stromech patří zejména následující činnosti.
V létě bývá obvykle méně srážek. Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.
Ovocné stromy můžete hnojit organickými hnojivy, jako jsou kravská mrva, kompost a rašelina, nebo hnojivem speciálně určeným pro ovocné stromy. Většinou se jedná o granulované hnojivo, které se dává okolo kmene stromů. Ovocné stromy se obvykle hnojí jednou až dvakrát ročně. Pokud stojíte o bohatou a kvalitní úrodu, doporučujeme přihnojit po opadnutí části nasazených plodů. Pokud máte na zahradě vlastní kompostér, využijte vlastní kompost. Pozdější hnojení už nedoporučujeme, aby se strom mohl připravit na přezimování.
První postřik se obvykle provádí již na jaře. Stromy pravidelně kontrolujte, a pokud uvidíte známky napadení plísní nebo škůdci, postřik raději zopakujte. Nejčastěji se bojuje proti mšicím, sviluškám, obalečům a fyziologické skvrnitosti. Nabídka účinných postřiků je široká, takže si určitě vyberete ten správný.
Jak zasadit ovocný strom a kdy je pro to nejlepší doba? Pokud si zakoupíte ovocný strom pěstovaný v kontejneru, který má v nádobě silně vyvinutý kořenový systém, je možné jej zasadit kdykoliv od jara až zámrazu. Stačí mu pouze vykopat dostatečně hlubokou jámu. Pořízení stromu v kontejneru bývá obvykle o něco nákladnější.
Pokud nechcete tolik investovat nebo kupujete větší množství stromů, kupte si prostokořenné stromy. Tyto stromy lze vysazovat od října do zámrazu nebo na jaře. Zasazení stromu si sice musíte naplánovat a prvotní péče o ně bývá trochu náročnější, ale obvykle se rychle ujmou. Investice je tak mnohem menší a stromy mohou být kvalitnější.
V případě jádrovin není letní řez příliš doporučován. Jádroviny jsou obecně daleko méně náchylné k napadení houbovitými chorobami, proto je můžeme celkem bez obav prořezávat také v zimě. Nejvhodnější dobou, kdy stříhat jabloně a další jádroviny, je však blížící se konec zimy (únor nebo březen) a především dny, které nejsou mrazivé. Prospěšné je odstranění vzpřímených výhonů a prořezání koruny.
i
K prořezávání větších větví nepoužívejte motorovou pilu, nedosáhnete s ní dokonale rovného řezu. Vhodné je použít zahradnické či ovocnářské nůžky, sadařskou pilku, nůž žabku, nebo elektrické nůžky.
Stejně jako u jádrovin i pro peckovice platí, že si můžete zasadit stromek v kontejneru téměř kdykoliv. Prostokořenné stromy sázejte v období vhodném pro vysazení podle konkrétních druhů. Meruňky, třešně a broskvoň je ideální zasadit již během jara, než obrazí prvními pupeny, což ostatně platí i pro většinu ovocných stromů. Vhodným obdobím pro vysazení je také podzim, protože má strom dostatek času se adaptovat.
Během léta a slunečných dnů si stromy ukládají zásobní látky, které pak využívají během bezlistých období, aby přežily do jara. Proto vás může překvapit, že pokud chcete dosáhnout větší plodnosti, strom se prořezává, dokud je olistěný. Každý druh ovoce je na ořez jinak náchylný, proto je nutné respektovat jeho vegetační cyklus.
Meruňka obecná i meruňka velkopavlovická je náročná na změny a náchylná na choroby. Spousta pěstitelů do meruňky raději nezasahuje. Nabízí se tedy otázka, pokud vůbec, tak kdy stříhat meruňku? Pokud se strom vymyká kontrole, větve jsou příliš dlouhé nebo nedosahuje dobré úrody, opatrně jej zkraťte těsně po sklizni. Naopak stříhání broskve se bát vůbec nemusíte. Švestka domácí, slíva, mirabelka a ryngle naopak vyžadují velmi důkladný a pravidelný řez. Jen tak docílíte toho, že vaše stromy budou pravidelně plodit. V případě švestky si můžeme dovolit i větší řezy a zásahy. Třešně a višně ořezáváme minimálně, je to strom nevhodný pro tvarování a může se tím snížit jeho plodnost.
Skořápkovité ovoce stejně jako ostatní ovoce sázíme ideálně na podzim nebo na jaře před prvními pupeny. Pro mandloň je nejvhodnějším obdobím pro vysazení jaro. V případě, že sázíme mladé prostokořenné stromky, je potřeba o ně v prvních letech pečovat. Především jim dopřát pravidelnou zálivku, protože jejich kořenový systém zatím není tak rozvětvený a hluboký. Dopřejte jim také přihnojení vlastními organickými hnojivy na jaře a na podzim zvolte hnojiva bohatá na fosfor.
Pro řez mandloně si vyhraďte čas v létě. Letním řezem odstraníme nadbytečné a zahušťující letorosty a do koruny rostoucí vlky, které mandloně s oblibou pouští. Pro jedlý kaštan je nejvhodnějším tvarováním vysokokmen s přirozeně rostoucí korunou. Letním řezem odstraníme nadbytečné a zahušťující letorosty. V případě lísky letní řez neprovádíme. Pro lísku je ideální dobou období vegetačního klidu stejně jako pro vlašské ořechy. Letním řezem bychom zbytečně stromy obírali o listovou plochu, tedy o cenné stavební látky důležité pro tyto stromy.
Pokud netoužíte po vlastní úrodě nebo máte dostatek ovocných stromů a chcete změnu, zvolte okrasné ovocné stromy. Nejkrásnějším zástupcem je okrasná jabloň. Květy jsou od bílé až po syté barvy růžové. Plody jsou spíše potravou pro ptactvo než k jídlu, ale i tak vám okrasná jabloň udělá na zahradě určitě radost. Sakura neboli okrasná třešeň je nádherný strom, který vás ohromí svou krásou. Neplodí, ale svými květy to vynahradí. Na jaře bývá doslova obsypána květy a pohled na ní se neomrzí.
Máte balkon, terasu nebo malý dvorek, ale velkou touhu pěstovat ovocné stromky? Pak jsou pro vás ideální sloupovité ovocné stromky. Mají jen jednu hlavní osu, ze které vyrůstají větve a dají se velmi dobře tvarovat. Plody sloupovité jabloně (odrůdy Sonet, Cumulus, Cactus) mají velmi dobrou kvalitu, jsou resistentní na strupovitost a také na padlí jabloňové. Nejen jabloně ale i sloupovitá hrušeň (Diana a Saphira) nebo slivoň (Sylvya) a nektarinka jsou do plodů velmi kvalitní. Tento typ stromů je také vhodný pro živý plot, který vám může například hezky a užitně oddělovat ovocnou zahradu od jiné části zahrady.
i
Zakládáte nový ovocný sad nebo měníte část starých stromů? Vybírejte si ovoce a druhy, které dozrávají postupně v průběhu celého léta. Budete tak schopni sklidit a zpracovat celou úrodu.
Netrpělivě na své zahrádce vyhlížíte první úrodu? Nemůžete se už dočkat vlastních višní, šťavnatých jablek nebo lahodných švestek? Podívejte se do našeho kalendáře, který vám prozradí, na jaké ovoce se můžete v jednotlivých měsících těšit. Na sběr ovoce se vám může hodit sběrač na ovoce nebo praktická sběrací zástěra. Pokud už máte stromy vysoké, pořiďte si žebřík, abyste mohli sklidit všechno ovoce.
Při sběru ovoce dodržujte tato základní pravidla:
Mezi první ovocné stromy, které dozrávají a z jejichž úrody se můžete těšit, patří třešeň ptačí, višeň obecná a meruňka obecná nebo velkopavlovická. Podle teploty se postupně přidávají broskvoně.
Dozrávají rané odrůdy jablek a hrušek, které jsou vhodné pro přímou konzumaci. Mezi letní odrůdy jablek patří Julia, Mantet, Hana nebo Primula. Nejoblíbenější ranou odrůdou hrušek jsou hrušeň Clappova, Alfa a Radana. Rané odrůdy švestek (slivoní) dozrávají až koncem července. Oblíbené odrůdy jsou švestka Brněnská, Bryská a Ruth Gerstetter.
V srpnu v podstatě vrcholí sezóna sběru. Končí meruňky, broskve a nektarinky a začínají kralovat mirabelky, blumy, ryngle a švestky. Koncem měsíce pomalu dozrávají první pozdní odrůdy jablek a hrušek.
Září a říjen bývá nabitý prací se sklízením pozdních odrůd jabloní, mezi které patří jabloň Idared, Gala, Bohemia, Breaburn a Rosana. Z pozdních odrůd hrušní jsou oblíbené hrušeň Bohemica, Konference, Erika a Nela. Tyto odrůdy jsou vhodné na zimní skladování. Koncem měsíce vás také čeká sběr lískových a vlašských ořechů, které jsou také vhodné na skladování.
i
Co dalšího je potřeba na zahradě dělat v průběhu letních měsíců? Náš Zahradní kalendář vám napoví.
Měli jste rok bohatý na velkou úrodu, kterou nestíháte zkonzumovat? Chcete si vlastní ovoce a zeleninu dopřát i během roku? Pak je potřeba, abyste zvolili tu nejvhodnější formu uchování podle druhu ovoce. Mezi tradiční metody patří především zavařování, sušení, mražení a skladování.
Zavařování je jeden z nejčastěji využívaných způsobů uchování sklizně. Není nic lepšího, než si během zimy a jara dopřát domácí zavařené meruňky, kompot z třešní nebo marmeládu na vánoční cukroví. Pokud jste nikdy nezavařovali, ničeho se nebojte. Je to jednodušší, než to vypadá.
Léty a praxí osvědčený způsob zavařování je v zavařovacím hrnci. Pokud se zavařováním začínáte nebo nemáte pro zavařovací hrnec velké využití, použijte normální velký hrnec. Oblíbené je také zavařování v troubě na vyšším plechu, který pojme více sklenic najednou. Mezi novinky v zavařování patří použití mikrovlnné trouby nebo myčky nádobí. Přestože to může někomu připadat zvláštní, jsou to způsoby ověřené a vyzkoušené.
Ať už zvolíte jakýkoliv postup, nezapomeňte dodržet následující pravidla:
Pokud máte vlastní sklep nebo prostor vhodný ke skladování ovoce a zeleniny, máte vyhráno. Není nic lepšího než si uchovat ovoce čerstvé až do jara. Mezi ovoce vhodné na skladování patří jablka, hrušky a ořechy.
Aby úroda vydržela co nejdéle, dodržujte následující zásady:
Pro mražení jsou nejvhodnější bobuloviny, ale nemusíte se bát zmrazit ani plody ovocných stromů. Vhodné k mražení jsou také broskve, které je ale potřeba zbavit slupky a zalít cukerným roztokem. Mrazit můžete i nakrájené kousky jablek a hrušek, které oloupete a zbavíte jadřinců. Ovoce můžete ukládat do pytlíků nebo dóz, které si označte druhem ovoce a datem mražení.
Kdo by neznal křížaly? Sušení je jednou z nejstarších metod uchovávání potravin. Usušit lze prakticky téměř vše. Na sušení si vybírejte jen plody, které jsou naprosto zdravé. Sušit lze na slunci, na sítech, v troubě nebo použít sušičku na ovoce. Výhodou sušených potravin je to, že při správném skladování se v nich netvoří plísně ani bakterie. Potraviny zůstávají plné vitamínů a minerálů, a to až téměř z 85 %. Nádoby se sušenými potravinami nepatří do kuchyně na poličku. Uložte je do tmavé a chladné komory nebo alespoň do kuchyňské skříňky.
i
Sušení (nejen) ovoce jsme se věnovali v našich článcích: Co všechno se dá usušit v sušičce ovoce a Jak sušit ovoce a zeleninu v sušičce na potraviny.
Pro tu nejlepší úrodu ovoce je potřeba věnovat stromům péči nejen v létě, ale po celý rok. Teď už víte, jak zasadit strom, kdy stříhat jabloně, jak sklidit a zpracovat úrodu. Vše, co k péči o stromy potřebujete, najdete v zahradnických potřebách.