Péče o trávník a zahradu (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Splnil se vám sen a máte konečně dům se zahradou? Anebo chodíte ze sídliště odpočívat na svou novou zahrádku v kolonii? Jistě už jste zjistili, že zahrada není jen o relaxaci, ale je třeba o ni pravidelně dbát a udržovat ji v kondici. Chcete-li odpočívat na krásném, pěkně střiženém zeleném trávníčku, musíte se o to nejprve zasloužit. Pokud si říkáte, že to byste opravdu rádi, ale nevíte jak na to a čím vlastně začít, čtěte dál. Máme pro vás tipy a triky, jak pečovat o trávník od prvního osevu až po komplexní servis v průběhu celého roku.

Zahradní trávník

Péče o trávník a zahradu (TIPY A TRIKY) – OBSAH

  1. Zahrada není jen zatravněná plocha
  2. Zakládání trávníku a příprava volného prostranství
  3. Jak vypěstovat trávník a podpořit jeho růst?
  4. Hnojení trávníku pro podporu a doplnění důležitých živin
  5. Kalendář péče o trávník
  6. Péče o trávník: 10 základních pravidel
  7. Výsadba okrasných rostlin do půdy i květináče
  8. Údržba okrasné části zahrady

Zahrada není jen zatravněná plocha

Předně bychom si mohli vaši budoucí krásnou zahradu rozdělit na dvě části. Jedna je pokryta trávníkem, kde se časem budete rádi slunit a relaxovat, druhá část je pak zaplněna rostlinstvem, které sem bylo vsazeno za účelem dalšího užitku, ať už v podobě zanechání estetického dojmu (tedy rostliny okrasné) či sklizně jedlých plodů naší zahradnické píle.

Péče o trávník

Řádná péče o trávník podtrhne krásu dalšího rostlinstva na vaší zahradě. Například tulipánům.

Zakládání trávníku a příprava volného prostranství

Budeme-li se věnovat relaxační travnaté části, je třeba si ujasnit, že i když se jedná jen o „obyčejnou“ trávu, vyžádá si od nás také nějakou tu energii. Stojíte-li se zoufalým pohledem nad prázdnou plochou a všude je jen samá hlína, vězte, že své zoufalství můžete směle hodit za hlavu – máte totiž ty nejlepší podmínky k tomu, abyste si pořídili krásný trávníček. Tuto činnost doporučujeme provádět na jaře nebo na podzim. Travní směs přitom vybírejte podle několika kritérií – klimatické podmínky, srážky, kvalita půdy a také to, jak moc bude trávník zatěžován. A jak na to?

  • Hráběmi upravte podorniční vrstvu (prokypřete a zarovnejte)
  • Navezte ornici, kterou zbavte kamenů a hrud
  • Ponechejte pozemek několik týdnů ladem (během nich vyklíčí plevel, který zničte herbicidy)
  • Proveďte výsev vybrané travní směsi
  • Prokypřete půdu hráběmi tak, aby došlo k zapracování semene do půdy, optimálně do hloubky 0,5 cm
  • Proveďte válcování pozemku

Jestliže však před sebou máte jen zanedbanou plochu plnou plevele, je to ta horší varianta. Ale ani zde není zoufalství na místě, máme pro vás hned dvě možnosti, jak se plevele zbavit.

Varianta pro odvážné zahradníky: Je třeba povolat členy rodiny, rozdat motyčky a pracovní rukavice, zakleknout a veškerý plevel odstranit. Pokud se jim nechcete vyloženě pomstít, bude dobré zaplevelenou půdu nejdříve zrýt, aby se nežádoucí rostliny snadno vytahovaly i s kořínky.

Zahradní nářadí
Zvolte vhodné zahradní náčiní, se kterým vám péče o trávník a další zahradní práce půjde pěkně od ruky.

Varianta pro pokročilé zahradníky: Využijte některý z moderních herbicidních přípravků určených k ničení plevele. Nežádoucí porost jím postříkáte a... čekáte. Plevel za pár dnů zajde a vy budete opět ve fázi „samá hlína“. Ta je ovšem žádoucí, a tímto je připravena k dalším krokům na cestě za svěžím trávníčkem.

i Jak se starat o trávník v začátcích? Nejprve je potřeba půdu na zatravňování připravit, tedy dobře ji prokypřit, a tím i provzdušnit, rozbít větší hroudy hlíny, odstranit kameny, případně srovnat reliéf zahrady do roviny. Teď už si můžete oddychnout – tu nejnamáhavější práci máte za sebou.

Jak vypěstovat trávník a podpořit jeho růst?

Na řadu přichází opravdová výroba zeleného koberce, k níž budete potřebovat vhodné travní osivo. Na výběr máte z nejrůznějších druhů travních směsí.

Zahradní trávník; detail
Za krásným a pěstěným trávníkem stojí mimo jiné vhodný výběr travní směsi.

Již název travní směsi vám napoví, k jakým účelům se konkrétní druh trávníku nejlépe hodí. Na trhu najdete typy k osetí pro dekoraci, parkovou či hřištní směs a jiné. Pokud máte v plánu pouze občasné letní opalování, bude vám stačit jemný okrasný trávník. Jestliže se však chystáte zahradu využít ke sportovním aktivitám nebo častému pobytu dětí a domácích mazlíčků, vybírejte raději z druhů určených k vyšší zátěži.

i  Den před vysetím je vhodné připravenou půdu posypat hnojivem a dobře zavlažit. Tím dopomůžete semenům, aby se v zemi rychle ujala.
Při osévání dbejte zejména na rovnoměrné rozprostření semen po celé ploše. Semena je vhodné zapravit do půdy hráběmi a plochu samozřejmě mírně zalít. Za 6 týdnů se pak můžete těšit na svůj první pěkný trávník.
Rostoucí tráva
Nový trávník vyžaduje pravidelnou údržbu a časté zavlažování.

Hnojení trávníku pro podporu a doplnění důležitých živin

Trávník už vám pěkně roste, kocháte se... Ale jak se starat o trávník, aby vám v plné kráse vydržel od jara až do zimy? Pravidelné sekání je pro vás jistě samozřejmostí. V první řadě je ale třeba vhodně hnojit. I trávník vyžaduje ke svému růstu potřebné živiny a minerální prvky, které v půdě nejsou vždy obsaženy ve vhodném poměru, pokud tam vůbec jsou. Hnojení trávníku nepřispívá jen k jeho lepšímu růstu, ale také předchází napadením chorobami, mechy a plevely. Hnojiva běžně zakoupíte ve formě granulí, roztoku, trávníkářského písku. V neposlední řadě lze hnojit samozřejmě i kompostem.

V souvislosti s hnojením je velmi důležité dodávat trávníku:

  • Dusík – podporuje růst nových výhonků
  • Fosfor – důležitý pro vývoj kořenového systému
  • Draslík a hořčík – důležité pro růst trávy
  • Stopové prvky (Fe, Cu, Mn, S) – udržují trávník v dobré kondici, zajišťují celistvou barevnost

Kdy a jak hnojit?

Ideálně v průběhu přípravy trávníku na novou sezónu (na jaře, po vertikutaci). Následně pak na přelomu května a června. Pokud chcete svému trávníku dopřát precizní péči, lze hnojit i v srpnu, kdy hlavní složkou již nebude dusík, ale draslík. Ten začne pomalu připravovat trávník na podzim a zimu. Ovšem vždy se řiďte pokyny výrobce vámi zakoupeného hnojiva.

Krom toho je byste měli hnojit při zatažené obloze. Kombinace dávky hnojiva a slunečních paprsků by mohla trávník spálit. Granulovaná hnojiva rozhazujte po trávníku, pro usnadnění hnojení přijde vhod dávkovací vozík. Tekutá hnojiva se nanášejí formou roztoku s vodou za sucha. Trávníkářský písek se nanáší za rosy nebo při mokrém trávníku. Po hnojení je důležité vydatné zalití vodou.

Pokud vlastníte sekačku s funkcí mulčování, můžete trávník částečně pohnojit už v rámci sekání. Mulčovaní tkví v tom, že se posekaná tráva nesbírá do koše, ale nůž ji několikrát přesekne a proudem vzduchu zatlačí do trávníku. Zde se začne rozkládat a slouží jako hnojivo.

Jak pečovat o trávník
Hnojením podpoříte růst a zdraví rostlin.

Jaké jsou hlavní způsoby hnojení?

  • Hnojení trávníku ledkem – snižuje kyselost půdy
  • Hnojení trávníku močovinou – základní hnojivo před setím či výsadbou
  • Dlouhodobé hnojivo na trávník – dodá potřebné živiny, podpoří rychlejší vývoj rostlin a zároveň je chrání proti trávníkovým chorobám
  • Domácí hnojivo na trávník – šetrné zužitkování domácího bioodpadu, přírodní cesta k doplnění vitamínů a minerálů
  • Hnojivo na trávník proti plevelu – funguje jako selektivní herbicid, působí preventivně proti mechům a zároveň vyživuje

Nebojte se využít široké nabídky trávníkových hnojiv. Cena hnojení trávníku není nijak vysoká a výběr je opravdu široký. Můžete zvolit buď univerzální hnojivo na trávník či některý typ speciálního trávníkového hnojiva. Výrobci je dokonce dále dělí podle toho, pro jaké roční období se nejlépe hodí, takže vaší volbou může být i hnojivo podzimní či jarní. Vždy však dbejte návodu na konkrétním typu hnojiva, kde se dozvíte, jaké množství použít a jakým způsobem hnojit tak, aby tato procedura přinesla očekávané výsledky.

Hnojení trávníku a rostlin
Vhodné hnojivo podpoří růst vašeho trávníku a dodá mu potřebné živiny.

Hnojení větších ploch zabere poměrně dost času i energie, proto vám doporučujeme pořídit si rotační či štěrbinový vozík, který vám práci značně zjednoduší a urychlí. Na menší plochu snadno rozhodíte hnojivo ručně, nezapomeňte si ale vždy vzít kvalitní gumové rukavice. Máte-li domácí mazlíčky, sledujte také informace, zda je pro ně hnojivo nezávadné.

i  Jak vhodně ošetřit spálený trávník od hnojiva? V případě výběru nevhodného hnojiva nebo špatného hnojícího postupu může dojít ke spálení travnaté plochy. Při prvních známkách takového problému nezoufejte a poskytněte vašemu trávníku první pomoc. Půdu nejprve provzdušněte vertikulátorem, lehce ji zapískujte a dosyjte vhodnou směsí. Důležitá je především četnost zalévání, která podpoří vzrůst nového osiva.

Kalendář péče o trávník

Jak pečovat o trávník v průběhu celého roku? Náš seriál článků Zahradní kalendář přináší mimo jiné i ucelený návod kdy a jak se starat o trávník, jelikož péče o trávník nezačíná a nekončí na jaře, ale mělo by se jednat o téměř celoroční záležitost – od jara do podzimu, konkrétně od března do listopadu.

Jak pečovat o trávník po zimě

Jarní péče o trávník patří k nejdůležitějším, takže jí věnujte zvláštní pozornost. Poté, co se trávník probudí ze zimního spánku a začne růst, zkraťte jej sekačkou na délku, na kterou běžně sekáte. Následně je vhodné odstranit z jeho povrchu vše, co tam nemá co dělat (mech, listí z podzimu či suchou trávu) – nedovolují trávníku správně dýchat a přijímat živiny. Vyhrabat listí zvládnete obyčejnými hráběmi, popřípadě lze použít na fyzickou práci méně náročný zahradní vysavač.

Hrabání trávy
V předjaří je důležité odstranit z trávníku spadané listí.

Po prvním posekání a úklidu trávníku by měla následovat tzv. vertikutace trávníku neboli prořezání. Ta se provádí prostřednictvím vertikutátorů, které prořežou půdu do hloubky cca 2-3 cm a odstraní z ní travní plsť. Díky tomu se ke kořenům lépe dostanou živiny, vláha i teplo. Současně dochází k naříznutí kořenů, které se rozvětví a trávník tak silněji zakoření. Co se týče samotných vertikutátorů, na malé zahrady postačí ty elektrické. Pokud však pečujete o velkou plochu, zvolte spíše benzínový vertikutátor, je výkonnější a nebude vás omezovat délka jeho přívodního kabelu. Některé vertikutátory pak mají i sběrný koš, takže následně již nemusíte plsť hrabat hráběmi nebo trávník ještě přejíždět sekačkou.

Někdy se stane, že po zimním období zůstanou v trávníku holá místa. V takovém případě by měla probíhat péče o trávník následovně: Holá místa se doporučuje zasypat trávníkovým substrátem s příměsí osiva. Následně nezapomeňte vše dostatečně zalít, aby mohla semena klíčit. Poté se nově vysazeným místům vyhýbejte při sekání, dokud nová tráva a její kořenový systém dostatečně nezesílí.

Holá místa v trávníku
Takto nevzhledně vypadá trávník s holými místy po zimním období.

Nezapomeňte trávníku dodat potřebné živiny vhodným hnojivem, na jaře se jako ideální jeví kombinované hnojivo nebo ledek vápenatý.

Jak se starat o trávník v létě?

V létě se zaměřte hlavně na pravidelné zalévání a sekání trávy, která díky tomu zesílí a vy se tak budete moct těšit z krásně vzrostlého a pravidelného trávníku. Jelikož kořenový systém trav nesahá příliš hluboko, je vhodné trávníku dopřát pravidelnou a vydatnou zálivku, zejména při déle trvajícím suchu. Kombinace dlouhého sucha a nedostatečného zalévání mohou mít na trávník devastující následky. Během horkých dnů byste měli zalévat brzy ráno a večer po západu slunce. V případě luxusních, reprezentativních trávníků doporučujeme pořídit si zavlažovací systém, který zalévá automaticky a vy se tak nemusíte o nic starat.

Zavlažování trávy
Také zavlažování má svá pravidla, která je třeba dodržovat pro úspěšné pěstování trávníku i rostlin.

Pravidelným sekáním podpoříte tvorbu nových výhonů, zhustíte trávník a vytlačíte plevele. Okrasný trávník je potřeba sekat jednou až dvakrát týdně na výšku přibližně 3 cm. Četnost sekání samozřejmě závisí na srážkách, které velmi výrazně ovlivňují rychlost růstu. Pokud jsou srážky vydatné, je třeba sekat častěji. Naopak, jestliže je sucho, není třeba sekat tak často – tráva totiž tolik neroste. Velmi důležité je, abyste nesekali na příliš nízko. Mohlo by dojít k vytvoření nevzhledných lysin. V létě je vhodné nechat narůst trávník trochu více, tak aby nezežloutl a neuschl – delší tráva daleko lépe drží vlhkost.

Na velké zahrady zvolte sekačku benzínovou. Na malé zahrady si pak vystačíte se sekačkami elektrickými nebo vřetenovými. Velmi zajímavou možností jsou i robotické sekačky, které udělají většinu práce za vás. Kolem obrubníků či záhonů lze trávník upravit nůžkami, v případě větších ploch strunovou sekačkou. Pokud máte na zahradě kopec, popřípadě sráz, kde se sekačkou nedostanete, využijte služeb křovinořezu. Ten si poradí i s vysokým porostem a náletovými dřevinami. Při sekání s křovinořezem nezapomeňte na ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, brýle či sluchátka proti hluku.

Sekání trávy
Pravidelné sekání je jedním ze základních pilířů správné péče o trávník. 

Péče o trávník na podzim

Péče o trávník na podzim je důležitá hlavně proto, aby vámi pěstěný a udržovaný trávník bez problému přečkal nadcházející zimu. Stejně jako na jaře je vhodné jej provzdušnit vertikutátorem a ošetřit speciálním hnojivem s vysokým podílem draslíku. Nastává také vhodný čas pro likvidaci plevele. Té se nevyhnete, i když se o trávník příkladně staráte (pravidelně sekáte, hnojíte, zaléváte). Některé druhy můžete ponechat, protože nejsou tolik viditelné. Ovšem většinu z nich je dobré odstranit, aby nebraly trávníku živiny. Pravděpodobně je budete muset vytrhávat ručně či pomocí speciálních nástrojů. Důležité přitom je vytahovat plevel i s kořeny. Můžete také použít chemické herbicidy v kalené, granulované nebo práškové formě. Při používání těchto přípravků buďte ostražití a dodržujte pokyny výrobce a přesné dávkování. Nedodržením dávkování můžete trávník poškodit. Až do listopadu nezapomínejte také na pravidelné sekání trávy a včas odklízejte spadlé listí i další organické zbytky.

Pokud se rozhodnete travnatou plochu rozšířit, konec srpna a celé září je nejvhodnější doba pro založení nového trávníku.

Péče o trávník: 10 základních pravidel

  1. Trávník nesekejte za prudkého slunce ani v období velkého sucha
  2. Po sekání dbejte na důkladné zalití trávníku pro podporu růstu.
  3. Vyhněte se hnojení za přílišného sucha v brzkých ranních hodinách z důvodu padlé rosy.
  4. Nikdy nehnojte a nevápněte současně.
  5. Pokud po hnojení trávníku neočekáváte déšť, mírně jej zalijte.
  6. Vyhněte se kropení trávníku za poledního slunce.
  7. Alespoň dvakrát ročně ošetřte vertikutací místa, po kterých se často chodí.
  8. Trávník nehnojte od října do března.
  9. Od listopadu upusťte od sekání trávy.
  10. V zimním období zbytečně po trávníku nešlapte.
Zahrada a trávník
Pěstování trávníku a okrasných rostlin má svá jasná pravidla, kterými je dobré se řídit.

Výsadba okrasných rostlin do půdy i květináče

Vaše zahrada jistě nebude jen holá zatravněná plocha. Patří sem samozřejmě i nejrůznější keře, květiny a plodiny. Nejprve si dobře rozmyslete zejména jejich umístění a také množství, aby se z krásné, bohatě kvetoucí a plodící zahrady časem nestala džungle.

Některé rostliny mohou své místo najít i v okrasných květináčích, které pak můžete libovolně přesouvat, a měnit tak celkový vzhled i styl své zahrady. Pro dobré zakořenění rostlin i výsev semen vám pak doporučujeme použít zahradní substráty. Jsou totiž vzdušnější než běžná půda, pojmou více tekutiny a zároveň jsou jejich součástí i vícesložková hnojiva. Použijete-li kvalitní substráty, je i kvalitní růst zaručen.

Péče o květiny
Zahrada se vám za vaši péči a starostlivost náležitě odvděčí.

Údržba okrasné části zahrady

I těmto rostlinám a plodinám je potřeba věnovat speciální péči, aby lahodily našemu oku, potažmo i našim ústům. Co pro ně tedy můžeme udělat?

V první řadě bude důležité chránit své rostliny před zbytečnými plevely. K tomu nám bude velkým pomocníkem mulčovací kůra. Jednoduše ji umístíte kolem keře či rostliny, čímž můžete i šikovně vyrovnat nepravidelnosti terénu. Nejenže její užití slouží k dekoračním účelům, má také další žádoucí vlastnosti, jako je ochrana před vysycháním a většími výkyvy teplot. Mulčovací kůra dokonce rostlinám prospívá i jako zdroj přírodního humusu, jelikož je tvořena drcenou kůrou nejrůznějších jehličnanů.

i  Pozor! Při užití mulčovací kůry je třeba dobře regulovat zálivku. Vzhledem k tomu, že zadrží poměrně velké množství vody, mohlo by dojít k přemokření a následnému uhnívání kořenového systému rostlin.

Ke květinám se pak bude lépe hodit bílá dekorativní drť, která dá vyniknout jejich kráse, ať už jsou v květináči či záhonku. Můžete ji samozřejmě použít i k okrasným keřům kdekoli v zahradě.

Květiny v květináči
Kvetoucím rostlinám je třeba pravidelně dodávat potřebné živiny.

Dále je opět potřeba rostliny přihnojovat. Pro okrasné rostliny, keře a květiny existují speciální typy hnojiv rozdělené podle druhu rostlin, například hnojivo pro růže, hnojivo pro bylinky či hnojivo pro okrasné dřeviny. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a uvidíte, že pravidelná péče se vám rozhodně vyplatí!

Teď už si budete moci užívat zaslouženou chválu a obdiv, ale také odpočinek v příjemném prostředí, které pro vás bude o to cennější, když jste do něj vložili vlastní energii. No řekněte sami, jestli to není idylka... Letní snídaně nebo posezení s přáteli na čerstvém vzduchu a vy můžete zapomenout na své každodenní starosti a jen si užívat tu krásu kolem. 

Trávník – kdy a jak se o něj starat

Nejen záhony, stromy a keře, ale i trávník potřebuje na jaře svou péči. S ozdravnou kúrou po zimě byste měli začít hned, jakmile to počasí dovolí. Mějte ovšem na paměti, že starat se o trávník neznamená pouze jej sekat, ale také pravidelně prořezávat, provzdušňovat, hnojit a obnovovat. Krom toho péče o trávník nezačíná a nekončí na jaře, mělo by se jednat o téměř celoroční záležitost – od jara do podzimu.

Hrabání listí

Jak tedy připravit trávník na novou sezónu a jak se o něj starat v průběhu celého roku? Poté, co se trávník probudí ze zimního spánku a začne růst, zkraťte jej sekačkou na délku, na kterou běžně sekáte. Následně je vhodné odstranit z jeho povrchu vše, co tam nemá co dělat (mech, listí z podzimu či suchou trávu) – nedovolují trávníku správně dýchat a přijímat živiny. Vyhrabat listí zvládnete obyčejnými hráběmi, popřípadě lze použít na fyzickou práci méně náročný zahradní vysavač.

Vertikutátory – prořežou a provzdušní trávník

Po prvním posekání a úklidu trávníku by měla následovat tzv. vertikutace neboli prořezání. Ta se provádí prostřednictvím vertikutátorů, které prořežou půdu do hloubky cca 2-3 cm a odstraní z ní travní plsť. Díky tomu se ke kořenům lépe dostanou živiny, vláha i teplo. Současně dochází k naříznutí kořenů, které se rozvětví a trávník tak silněji zakoření.

Travní plsť: nepropustná vrstva, která zabraňuje pronikání světla, živin, vzduchu a vláhy do půdy, respektive ke kořenům trávníku – zbytky posečené trávy, odumřelé rostliny, plevel, mech.

Vertikutátor

Co se týče samotných vertikutátorů, na malé zahrady postačí ty elektrické. Pokud však pečujete o velkou plochu, zvolte spíše benzínový vertikutátor, je výkonnější a nebude vás omezovat délka jeho přívodního kabelu. Některé vertikutátory pak mají i sběrný koš, takže následně již nemusíte plsť hrabat hráběmi nebo trávník ještě přejíždět sekačkou.

Kdy provádět vertikutaci? Nejlépe je-li venku sucho. Ideálně 2× ročně, na jaře a na podzim.

Provzdušnění – zregeneruje trávník

Prorůstání mechu a mezerám v zeleném travním porostu předejdete provzdušněním, tzv. aerifikací (využívá se spíše u reprezentativních nebo silně poškozených trávníků). Aerifikace spočívá ve vytváření kanálků v půdě. Těmi se pak do trávníku snáze dostávají živiny a vzduch. Na malé zahradě si bohatě vystačíte se speciálními provzdušňovacími vidlicemi nebo klasickými rycími vidlemi, které zapíchnete do země a přizvednete drn. Na velké plochy je pak vhodné vypůjčit si motorový aerifikátor. Proč půjčit? Ceny aerifikátorů jsou vysoké a trh s nimi omezený. Disponují jimi většinou zahradnické firmy, jež je půjčují nebo aerifikaci provádí na zakázku.

Aerifikace trávníku

Aerifikátor udělá do trávníku hustou síť děr až 10 cm hlubokých. Díry po ruční i strojové aerifikaci je přitom důležité zapískovat. Nejčastěji se používá křemičitý písek s frakcí (hrubostí kameniva) 0–2 milimetry. Písek odlehčí strukturu zeminy a usnadní průnik živin ke kořenům.

Kdy provádět aerifikaci? Ideálně na jaře, například golfová hřiště se provzdušňují i na podzim.

Provzdušnění – obnova holých míst

Někdy se stane, že po provzdušnění zůstanou v trávníku holá místa. Ta je vhodné zasypat trávníkovým substrátem s příměsí osiva. Následně nezapomeňte vše dostatečně zalít, aby mohla semena klíčit. Poté se nově vysazeným místům vyhýbejte při sekání, dokud nová tráva a její kořenový systém dostatečně nezesílí.

Obnova trávníku

Hnojení – podporuje růst a bojuje s chorobami

V souvislosti s hnojením je velmi důležité dodávat trávníku:

  • dusík – podporuje růst nových výhonků
  • fosfor  důležitý pro vývoj kořenového systému
  • draslík a hořčík – důležité růst trávy

Hnojení nepřispívá jen k lepšímu růstu trávníku, ale také předchází napadením chorobami, mechy a plevely. Hnojiva běžně zakoupíte ve formě granulí, roztoku, trávníkářského písku. V neposlední řadě lze hnojit samozřejmě i kompostem.

Kdy a jak hnojit? Ideálně v průběhu přípravy trávníku na novou sezónu (na jaře, po vertifikaci, popřípadě aerifikaci). Následně pak na přelomu května a června. Pokud chcete svému trávníku dopřát precizní péči, lze hnojit i v srpnu, kdy hlavní složkou již nebude dusík, ale draslík. Ten začne pomalu připravovat trávník na podzim a zimu. Ovšem vždy se řiďte pokyny výrobce vámi zakoupeného hnojiva.

Dávkovací vozík na hnojivo

Krom toho je byste měli hnojit při zatažené obloze. Kombinace dávky hnojiva a slunečních paprsků by mohla trávník spálit. Granulovaná hnojiva rozhazujte po trávníku, pro usnadnění hnojení přijde vhod dávkovací vozík. Tekutá hnojiva se nanášejí formou roztoku s vodou za sucha. Trávníkářský písek se nanáší za rosy nebo při mokrém trávníku. Po hnojení důležité vydatné zalití vodou.

Pokud vlastníte sekačku s funkcí mulčování, můžete trávník částečně pohnojit už v rámci sekání. Mulčovaní tkví v tom, že se posekaná tráva nesbírá do koše, ale nůž ji několikrát přesekne a proudem vzduchu zatlačí do trávníku. Zde se začne rozkládat a slouží jako hnojivo.

Zalévání vodou – důležitá je pravidelnost

Jelikož kořenový systém trav nesahá příliš hluboko, je vhodné trávníku dopřát pravidelnou a vydatnou zálivku, zejména při déle trvajícím suchu. Kombinace dlouhého sucha a nedostatečného zalévání mohou mít na trávník devastující následky. Během horkých dnů byste měli zalévat brzy ráno a večer po západu slunce.

Zavlažovací systém

V případě luxusních, reprezentativních trávníků doporučujeme pořídit si zavlažovací systém, který zalévá automaticky a vy se tak nemusíte o nic starat.

Sekačky – sekáním ke krásnému trávníku

Pravidelným sekáním podpoříte tvorbu nových výhonů, zhustíte trávník a vytlačíte plevele. Okrasný trávník je potřeba sekat jednou až dvakrát týdně na výšku přibližně 3 cm. Četnost sekání samozřejmě závisí na srážkách, které velmi výrazně ovlivňují rychlost růstu. Pokud jsou srážky vydatné, je třeba sekat častěji. Naopak, jestliže je sucho, není třeba sekat tak často – tráva totiž tolik neroste.

Velmi důležité je, abyste nesekali na příliš nízko. Mohlo by dojít k vytvoření nevzhledných lysin. V létě je vhodné nechat narůst trávník trochu více, tak aby nezežloutl a neuschl – delší tráva daleko lépe drží vlhkost.

VeGA 51 HWXV – benzínová sekačka

A jaký přístroj na sekání trávy zvolit? Na velké zahrady zvolte sekačku benzínovou. Na malé zahrady si pak vystačíte se sekačkami elektrickými nebo vřetenovými. Velmi zajímavou možností jsou i robotické sekačky, které udělají většinu práce za vás. Kolem obrubníků či záhonů lze trávník upravit nůžkami, v případě větších ploch strunovou sekačkou.

Pokud máte na zahradě kopec, popřípadě sráz, kde se sekačkou nedostanete, využijte služeb křovinořezu. Ten si poradí i s vysokým porostem a náletovými dřevinami. Při sekání s křovinořezem nezapomeňte na ochranné pomůcky, jako jsou rukavicebrýle či sluchátka proti hluku.

HECHT 1445 – křovinořez

Jak se zbavit plevele?

I když se o trávník příkladně staráte (pravidelně sekáte, hnojíte, zaléváte), tak se v určitých oblastech stejně růstu plevele úplně nevyhnete. Některé druhy můžete ponechat, protože nejsou tolik viditelné. Ovšem většinu z nich je dobré odstranit, aby nebraly trávníku živiny. Pravděpodobně je budete muset vytrhávat ručně či pomocí speciálních nástrojů. Důležité přitom je vytahovat plevel i s kořeny.

Můžete také použít chemické herbicidy v kalené, granulované nebo práškové formě. Při používání těchto přípravků buďte ostražití a dodržujte pokyny výrobce a přesné dávkování. Nedodržením dávkování můžete trávník poškodit.

Pampelišky – plevel

Jak založit nový trávník?

Někdy je trávník tak zničený, že je lepší pozemek zorat a založit trávník nový. Tuto činnost provádějte na jaře nebo na podzim. Travní směs přitom vybírejte podle několika kritérií – klimatické podmínky, srážky, kvalita půdy a také to, jak moc bude zatěžován. A jak na to?

  • Zbavte zeminu sutě, velkých kamenů, stavebního odpadu atd.
  • Hráběmi upravte podorniční vrstvu (prokypřete a zarovnejte)
  • Navezte ornici, kterou zbavte kamenů a hrud
  • Ponechejte pozemek několik týdnů ladem (během nich vyklíčí plevel, který zničte herbicidy)
     
  • Proveďte výsev vybrané travní směsi
  • Prokypřete půdu hráběmi tak, aby došlo k zapracování semene do půdy, optimálně do hloubky 0,5 cm
  • Proveďte válcování pozemku
4,0
FISKARS Vřetenová sekačka StaySharp Plus
Vřetenová sekačka - záběr 430 mm, nastavitelná výška sečení od 25 do 100 mm, hmotnost 23,5 kg
5 490,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR991a
4,6 16×
FIELDMANN FZK 2002-E
Kultivátor elektrický, příkon 750 W, se záběrem 32 cm, průměr nožů 20 cm
1 990,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: BOJ109e
4,6 30×
BOSCH ARM 32 0.600.885.B03
Elektrická sekačka - rotační, výkon 1200 W, záběr 320 mm, objem sběrného koše 31 l, 1 nůž, výška sečení od 20 do 60 mm, hmotnost 6,9 kg
2 239,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BOC807c
SUBSTRAL Fungicid, komplexní ochrana 2v1 – koncentrát
Fungicid vhodný proti: choroby a škůdci
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ROUND016
4,8 20×
FLORIA Travin 4 kg kbelík
Trávníkové hnojivo pro moderní likvidaci plevelů, jednoduchá aplikace přímo do trávníku, nerozpouští se ve vodě, obsahuje 3 složky - selektivní herbicidy, hnojivo a zeolit
615,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: AGRO017
4,6
AGRO Trávníkové hnojivo - podzimní FLORIA, 2.5kg
Trávníkové hnojivo s vysokým obsahem draslíku, zvyšuje odolnost trávníku proti vymrzání, snižuje napadení trav houbovými chorobami, posiluje kořenovou soustavu trav
229,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: AGRO010
Vytisknout
P-DC1-WEB35
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon