Solné lampy a jejich účinky na zdraví i psychiku

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Solná lampa je krásnou a vkusnou dekorací do každého bytu či kanceláře a nikdy nešlápnete vedle, pokud ji pořídíte pro sebe nebo jako dárek pro své blízké. Nicméně solná lampa či solný svícen není jen tak obyčejná lampička nebo elegantní bytový doplněk. Je ozdravná, je uklidňující, je relaxační, je inspirativní – je to kus přírodní síly u vás doma. Tento okouzlující solný krystal je přírodním ionizátorem, který blahodárně působí na lidské zdraví, pozitivně ovlivňuje psychiku, zlepšuje spánek a celkově ozdravuje ovzduší u vás doma. A jak solná lampa funguje? Jak to, že je tak prospěšná? Jak se solná lampa vyrábí a kam ji lze umístit?

Solná lampa a její účinky

Solné lampy a jejich účinky – OBSAH

 1. Co je solná lampa a jak se vyrábí
 2. Jak funguje solná lampa
 3. Účinky solné lampy
 4. Jakou velikost solné lampy vybrat
 5. Kam umístit solnou lampu
 6. Jak čistit solnou lampu

Co je solná lampa a jak se vyrábí

Solná lampa může být okouzlujícím doplňkem vašeho domova, ale především je to silný ionizátor vzduchu, který vytváří ovzduší příznivé pro lidské zdraví a pohodu. Je totiž vyrobená ze solných krystalů pocházejících z podhůří Himaláje, kde se nachází solná ložiska stará mnoho milionů let, která vznikla vysycháním moří na kamennou sůl obsahující velké množství přírodních prvků a minerálů. Solná lampa elektrická nebo lampa na svíčku je ručně vytesaná z celistvého kusu himalájského solného krystalu, který se opracuje do požadovaného tvaru a velikosti. Vyvrtá se do něj otvor pro žárovku či svíčku a v případě elektrické solné lampy se krystal upevní na dřevěný podstavec. Solný kámen se většinou ponechává přírodní, nahrubo opracovaný a neleštěný, ale na trhu najdete i solné lampy leštěné.

Solná lampa a její vliv na lidské zdraví a psychiku
Solné lampy z himalájských solných krystalů jsou nejen okouzlující, ale především jsou přírodním generátorem záporně nabitých iontů

Různé přísady přírodních nerostů a minerálů způsobují zbarvení těchto solných krystalů do mnoha odstínů, což solným lampám dodává jejich osobitý účinek. Přírodní přísady například železa, manganu, kalcitu či hořčíku zbarvují tyto krystaly do nádherných žlutých, oranžových, červených až tmavě červených nebo šedých odstínů.

i Každá solná lampa je unikát ručně vytesaný z himalájského solného krystalu, a proto má každá jinou velikost, tvar, váhu i barvu.

Jak funguje solná lampa

Čistý vzduch v přírodě obsahuje kladné ionty (kationty dusíku) a záporné ionty (anionty kyslíku a páry), a to přibližně ve stejném poměru. Bohužel vlivem člověka je tato rovnováha narušována a v našich obydlích, umístěných především ve městech, koncentrace záporných iontů klesá. Jejich množství se ještě více snižuje v panelových stavbách, v prostředí, kde jsou v provozu počítače, televize, zářivky nebo klimatizace a kde je interiér vybaven předměty z umělých materiálů nebo se seskupuje velké množství lidí. Nedostatek záporných iontů a převaha kladných má za následek bolesti hlavy, únavu, deprese, oslabení imunity, vznik nemocí a takové prostředí je živnou půdou pro bakterie a viry zatěžující dýchací cesty a podporující alergie.

Solná lampa vyrobená z himalájského solného krystalu přirozeně uvolňuje do okolí záporně nabité ionty, a tím doslova ozdravuje klima v místnosti, ve které je umístěná. Po zahřátí lampy žárovkou nebo svíčkou je tato ionizace vzduchu ještě silnější, neboť dochází k intenzivnějšímu odpařování vlhkosti plné minerálů soli a do ovzduší se tak dostává ještě vyšší koncentrace záporně nabitých iontů. 

Solná lampa a její vliv na lidské zdraví a psychiku
Solná lampa elegantně a vkusně doplní interiér a postará se o zdravější a příjemnější ovzduší vašeho domova.

Účinky solné lampy

Elektrické solné lampy a solné svícny svým působením poskytují člověku bezpočet benefitů. Nabízí široké spektrum zdraví prospěšných účinků a mnoho možností využití.

 1. Ozdravný účinek na dýchací cesty a podpora imunity
 2. Solné lampy uvolňují dýchací cesty a pomáhají při akutních i chronických respiračních onemocněních, ulevují při alergii. Ovzduší obohacené o minerály soli a záporně nabité ionty je prospěšné i pro lidi s ekzémy a má pozitivní vliv také na látkovou výměnu, krevní tlak a imunitu. Solné lampy jsou tak doporučovány pro lidi s respiračními onemocněními, pro alergiky, astmatiky, lidi s oslabenou imunitou, ale i pro kuřáky či lidi bez energie.

  i Věděli jste, že nejvyšší koncentrace záporných iontů v ovzduší se přirozeně vyskytuje u moře, na horách, v solných jeskyních, u vodopádů nebo po bouřce? To je důvod, proč je pobyt na těchto místech ozdravný a prospěšný a proč se nám zde tak dobře dýchá.
 3. Pozitivní vliv na psychiku
 4. Svým světlem solné lampy působí uklidňujícím dojmem a navozují příjemnou atmosféru. Pomáhají snižovat psychické napětí a odbourávat stres. Působí relaxačně a klidně, navozují pocit bezpečí a důvěry. Kromě toho záporné ionty obecně zvyšují hladinu serotoninu, který má významný vliv na naši náladu. Díky dostatku serotoninu se pak cítíme dobře a jsme šťastnější.

 5. Kvalitnější spánek
 6. V ložnici vám solná lampa svým tlumeným světlem navodí klidnou atmosféru a příjemné myšlenky, díky čemuž se vám bude lépe usínat. Uvolní vaše tělo i mysl od napětí a prohloubí váš spánek. Produkcí záporných iontů do ovzduší se solná lampa postará i o klidný a spokojený spánek pro lidi s dýchacími potížemi.

 7. Eliminuje elektrosmog z domácí techniky
 8. Uvolňováním záporně nabitých iontů do místnosti solná lampa obnovuje zdravé mikroklima narušené elektrosmogem, který produkují technická zařízení jako jsou televizory, monitory, mobily, mikrovlnné trouby, klimatizace.

 9. Navigační světlo do dětského pokoje
 10. Solná lampa dopřeje dítěti spokojený a klidný spánek a ve tmě mu poslouží jako orientační světlo pro pocit bezpečí a klidu.

 11. Pro chvíle meditace a uvolnění
 12. Příjemné a měkké světlo solné lampy zklidňuje a harmonizuje mysl a má až očistné účinky na lidskou psychiku. Její světlo je tak ideální pro chvíle meditace a hlubokého uvolnění.

 13. Romantické osvětlení
 14. Místnost osvětlená jemným a tlumeným světlem solné lampy působí velmi romanticky a navozuje intimní atmosféru.

Solná lampa a její vliv na lidské zdraví a psychiku
Pro romantické chvíle i při meditaci dokáží solné lampy a svícny navodit tu správnou atmosféru

Jakou velikost solné lampy vybrat

Velikost solné lampy vybírejte podle rozlohy místnosti, ve které ji chcete mít umístěnou. Samozřejmě platí, čím větší solná lampa (nebo také, čím více solných lamp), tím větší měrou bude vzduch prosycen blahodárným léčivým ozónem. Pokud tedy očekáváte od lampy intenzivní léčebný účinek, volte ty největší solné lampy, nebo si pořiďte více menších solných lamp, které přispějí i k zútulnění prostoru.

Plocha místnosti Doporučená hmotnost solné lampy
5-10 m² 1-3 kg
11-15 m² 4-6 kg
16-20 m² 7-10 kg
20-30 m² 11-25 kg

Jakou barvu solné lampy vybrat

Solné lampy najdete v různých barvách a odstínech a jejich volba je u většiny lidí intuitivní záležitostí. Nicméně podle chromoterapie (terapie barev) má každá barva světla jiné aktivizující účinky na lidský organismus, což vám může pomoci při cílenějším a efektivnějším výběru.

 • Bílá barva – působí všestranně, je pročisťující. Doporučuje se při dýchacích potížích, alergiích, bolestech hlavy. Podporuje koncentraci a pomáhá lidem pracujícím hlavou, studujícím a přemýšlejícím.
 • Žlutá barva – navozuje hřejivý pocit. Je vhodná při zažívacích potížích, podporuje ledviny a játra.
 • Oranžová barva – navozuje uvolnění, relaxaci, pohodu. Pomáhá při depresích, navrací chuť k životu.
 • Červená barva – dodává energii, má stimulační účinky, podporuje kreativitu, je vhodná při problémech s krevním oběhem, zlepšuje činnost orgánů, tvorbu červených krvinek.
 • Růžová barva – barva něžná, romantická, vhodná pro zklidnění emocí.
 • Hnědá barva – vhodná pro snílky, drží je při zemi.
 • Šedá barva – vzácné tmavě šedé solné lampy (nazývané též černé) působí svým tmavším světlem víc tlumeně než jiné lampy. Jsou nejlepší do ložnice, kde nechcete mnoho světla. Svým teplým, měkkým žárem pomohou uvolnit atmosféru v ložnici a zmírní úzkost a napětí.
Solné lampy jsou různě zbarvené Solné lampy jsou různě zbarvené Solné lampy jsou různě zbarvené
Solné lampy mají díky příměsi nerostů různé zbarvení a tím i svůj osobitý účinek

Kam umístit solnou lampu

Elektrickou solnou lampu nebo solný svícen můžete umístit kamkoliv do svého bytu, ale i na pracoviště a do kanceláře či do jakékoliv jiné místnosti, například do ordinace či do čekárny. Pozor ovšem na vlhké a venkovní prostory, jako například balkon nebo koupelna. Tato místa pro solnou lampu nejsou vhodná, protože voda sůl ničí.

i Pro své účinky jsou solné lampy doporučovány experty Feng-Shui pro všechny bytové, pracovní a relaxační místnosti.

Solná lampa v obývacím pokoji

Elektrická solná lampa nebo solný svícen umístěný v obývací místnosti působí velmi esteticky a atraktivně. Navodí útulnou atmosféru, která přispěje k uvolněné a přátelské atmosféře. Vhodné je umístění v blízkosti televize a další elektroniky, aby pročisťovala ovzduší znečištěné elektrosmogem.

Solná lampa v ložnici

Solná lampa postavená poblíž postele vám dopřeje klidný a nerušený spánek. Podpoří regeneraci těla i mysli a aktivizuje pozitivní sny. Je ideálním osvětlením pro romantické chvíle.

Solná lampa a její vliv na lidské zdraví a psychiku
Pokud máte rádi atmosféru čajových svíček, solné svícny jsou pro vás to pravé

Solná lampa v dětském pokoji

Solné lampy svým harmonickým světlem působí na dítě uklidňujícím dojmem a navozují mu pocit bezpečí. Je proto vhodné umístit lampu v blízkosti postýlky. V noci mu její světlo poslouží pro orientaci a při usínání navodí až pohádkovou atmosféru.

Solná lampa v kuchyni

Solná lampa do kuchyně či jídelny patří stejně přirozeně jako sůl samotná. Podpoří vaše trávení, zlepší chuť k jídlu, zvýší pocit rodinné soudržnosti a pohody.

Solná lampa v pracovně

V pracovně je solná lampa velmi užitečná. Nachází se zde počítač a mnoho další techniky, jejichž negativní vlivy solná lampa pomáhá eliminovat. Kromě toho svým světlem solná lampa dokáže navracet unikající myšlenky a podpoří vás v koncentraci. Vhodné umístění je například poblíž vašeho pracovního stolu, nebo v případě menší solné lampy ji můžete postavit přímo na pracovní stůl vedle počítače.

Solná lampa ve vstupní místnosti

Solná lampa umístěná ve vstupu do domu či bytu působí přátelsky a přívětivě. Tento dojem vaší hosté získají hned po příchodu a budou se u vás cítit dobře.

Solná miska a solné krystaly Solná miska a solné krystaly
Solnou misku se solnými krystaly můžete umístit do sauny nebo infrasauny. Zahřátím krystalů v sauně se minerály a další látky ze soli uvolňují rychleji a jejich vdechováním v těle nastartujete ozdravující proces.
i Himalájská sůl je darem přírody, který můžete využít v různé podobě. Dopřát si můžete například relaxační a detoxikační koupel s mletou himalájskou solí. Regeneruje a vyživuje pokožku, prokrvuje, povzbuzuje mysl i tělo a pomáhá i při kožních potížích a ekzémech. 

Jak čistit solnou lampu

Na solnou lampu či svícen se usazuje prach jako na každou jinou dekoraci umístěnou v bytě, a proto je potřeba ji čas od času prachu zbavit. Můžete k tomu použít vysavač s jemným štětinovým nástavcem nebo lampu můžete otřít vlhkým hadříkem. Nezapomeňte před každým čištěním vytáhnout lampu ze zástrčky. A pokud si kladete otázku, jak dlouho taková solná lampa vydrží, než se z ní všechny pozitivní účinky „vypaří”, tak vás můžeme ujistit, že dlouho. Odpařování soli totiž probíhá na iontové úrovni a solná lampa umístěná ve vhodných podmínkách tak vydrží i několik desetiletí.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Dopřejte si zdravý horský vzduch každý den. Solná lampa vám přinese blahodárné účinky solných krystalů až k vám domů. 

4,5 20×
Rabalux - Solná lampa ROCK 19 cm 1xE14/15W/230V
Solná lampa - z kamenné soli a dřeva, ionizace ovzduší, s vypínačem, teplé bílé světlo 2700 K, světelný tok 90 lm, barevné provedení: hnědo-oranžové
479,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D551
5,0
Rabalux - Solná lampa OZONE 1xE14/15W/230V
Solná lampa - materiál kamenná sůl a dřevo, teplé bílé světlo, teplota 2 700 K, světelný tok 90 lm, průměr 12,7 cm, hmotnost 2,35 kg
990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D519
4,7 23×
Rabalux - Solná lampa ROCK 22 cm 1xE14/15W/230V
Solná lampa - z kamenné soli a dřeva, ionizace ovzduší, s vypínačem, teplé bílé světlo 2700 K, světelný tok 90 lm, barevné provedení: hnědo-oranžové.
499,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D331
4,0
Rabalux - Solná lampa 20 cm1xE14/15W/230V
Solná lampa - z kamenné soli a dřeva, ionizace ovzduší, s vypínačem, teplé bílé světlo 2700 K, světelný tok 90 lm, barevné provedení: hnědo-oranžovo-bílá
990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D540
Rabalux - Solná lampa 18cm 1xE14/15W/230V
Solná lampa - z kamenné soli a dřeva, ionizace ovzduší, s vypínačem, teplé bílé světlo 2700 K, světelný tok 90 lm, barevné provedení: oranžová
1 090,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D509
5,0
Rabalux - Solná lampa FUJI 12cm 1xE14/15W/230V
Solná lampa - z kamenné soli a dřeva, ionizace ovzduší, teplé bílé světlo 2700 K, světelný tok 90 lm, barevné provedení: hnědo-oranžová, výška 12 cm, průměr 14 cm, hmotnost 3,19 kg
Zlevněno -11 %
949,- 1 078,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D476
Rabalux - Solná lampa VESUVIUS 15,2 cm 1xE14/15W/230V
Solná lampa - materiál: kamenná sůl a dřevo, barva: oranžová, teplé bílé světlo, teplota světla 2700K, světelný tok 90lm, výška 15,2cm, délka 12,7cm
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D435
5,0
Globo - Solná lampa STONE 19 cm 1xE14/15W/230V
Solná lampa - do kuchyně, do ložnice, do obývacího pokoje, oranžová barva, zdroj světla žárovka (není součástí), příkon 15 W, s vypínačem, výška 19cm, průměr 13 cm, hmotnost 3,17 kg
570,-
Skladem 2 ks u dodavatele
Objednací kód: Glob21D627
4,0
Rabalux - Solná lampa ROCK 25 cm 1xE14/15W/230V
Solná lampa - z kamenné soli a dřeva, ionizace ovzduší, s vypínačem, teplé bílé světlo 2700K, světelný tok 90lm, barevné provedení: hnědo-oranžové
Cenová bomba
619,- Ušetříte 93,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D436
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací