Venkovní solární sprcha je praktickým doplňkem pro každou zahradu. Oceníte ji, pokud vlastníte jakýkoliv zahradní bazén, ale své uplatnění najde i v parných letních měsících, kdy si budete chtít dopřát okamžité osvěžení. Zdarma vám poskytne příjem teplé užitkové vody a navíc vám umožní efektivně snížit spotřebu bazénové chemie.
Využíváním solární sprchy před vstupem do bazénu můžete bezplatně a ekologicky zabezpečit hygienu všech koupajících, značně tak omezit znečištění vody ve venkovním bazénu a eliminovat množství potřebné bazénové chemie.
Solární sprchu využijete také v případech, kdy zatoužíte po rychlém osvěžení po práci, sportu či relaxaci na zahradě během letních dnů. Své uplatnění nalezne u rekreačních objektů, v zahradách u rodinných domů i na užitkových zahrádkách.
Při výběru solární sprchy můžete narazit na dva základní druhy – sprchy instalované na pevno a přenosné. Oba typy disponují zásobníkem vody, v němž zároveň dochází k solárnímu ohřevu.
Jednou z hlavních předností solárních sprch je způsob ohřevu vody za pomocí slunečních paprsků, který je mimořádně ekologicky šetrný a navíc zcela zadarmo. Pro provoz jsou potřeba téměř nulové náklady. Každá sprcha disponuje speciálním zásobníkem na vodu, který zároveň tvoří tělo či podstavec sprchy.
Zásobník bývá vyrobený z pevného a odolného materiálu, nejčastěji z plastu a hliníku, u některých modelů se objevují chromované detaily. Jeho objem by měl dosahovat alespoň 20 litrů, což je ideální množství pro osprchování více jedinců. V teplých slunečných dnech se může voda v zásobníku ohřát až na 60 °C.
Díky zabudované mísící baterii, kterou disponuje každá moderní sprcha, lze teplotu vody pohodlně regulovat a nastavit na vámi požadovanou tepotu. V závislosti na konkrétním modelu sprchy můžete natrefit i na speciální výpustní ventil pro praktické opláchnutí nohou.
Při výběru solární sprchy je klíčovým parametrem objem zásobníku na vodu, který zajišťuje délku a intenzitu sprchování. Na trhu naleznete sprchy s objemem od cca 8 až do 40 litrů.
Venkovní sprcha využívá pro svůj ohřev solární energii, proto je vhodné ji umístit na místo, kam dopadá největší množství slunečních paprsků. Díky tomu se voda v zásobníku bude moci snadno ohřát na maximum a sprchu bude možné využívat během jarních i letních měsíců, od dubna až do září.
Instalace solární sprchy je velmi jednoduchá a snadno ji zvládne každý domácí kutil. Sprchy s pevným ukotvením stačí přišroubovat k pevnému povrchu (betonovému, kamennému aj.) a napojit na vodovodní řád či zahradní hadici. Přenosné sprchy lze připojit na vodovodní kohoutek pomocí zahradní hadice a rychlospojek.
A co údržba? Při vyšších venkovních teplotách a méně pravidelném využívání mohou v zásobníku nastat ideální podmínky pro šíření nežádoucích bakterií a řas. Tomuto případu snadno zamezíte, pokud budete vodu v zásobníku pravidelně obměňovat a sprchu necháte celou protéci cca každé 2 dny.
V případě výskytu tvrdé vody je potřeba pravidelně čistit sprchovou hadici od usazenin, např. za pomocí octa, jedlé sody či speciálních prostředků pro odstranění vápenatých nánosů. Po skončení koupací sezóny je vhodné u na pevno nainstalovaných sprch všechny částí odmontovat, vyčistit a nechat dobře proschnout.