Zahradní jezírka a rybníčky jsou oblíbenou součástí zahrady. Nejen, že skvěle vypadají, ale jsou i užitečné. Zvlhčují vzduch a brání vysychání trávníku. Stavba zahradního jezírka nemusí být nic složitého, když víte, na co si dát pozor, kam jezírko na zahradě umístit a jak se o něj starat. Plánujete malé jezírko jen tak na okrasu, rybníček pro ryby, nebo přírodní bazén? Poradíme vám, co všechno takové jezírko k životu potřebuje.
I když zahradních jezírek existuje celá řada, rozdělujeme je podle využití jen na dvě základní kategorie. Jezírka okrasná a jezírka koupací, tzv. přírodní bazény.
Správné umístění zahradního jezírka je zásadní pro jeho správnou funkčnost. Vyhněte se prostoru pod stromy. Padající listí zbytečně jezírko znečišťuje a narušuje jeho biologickou rovnováhu. Kořeny stromu by také mohly poškodit stěny a dno foliového jezírka.
Sledujte, jak se nad vaší zahradou pohybuje slunce. Přímý sluneční svit po celý den jezírku nesvědčí. Vyhledejte prostor, kam svítí slunce 5-6 hodin denně. Zbytek dne by mělo být ve stínu. Stín můžete vytvořit i osázením břehů mokřadními rostlinami, jako je puškvorec, ostřice i skřípina. Pokud plánujete osadit jezírko rostlinami a chovat v něm rybky, myslete i na zimu. Přezimovat mohou rybky a rostliny jen v jezírku, které bude hlubší než 80 cm.
Největší rozdíly mezi jednotlivými jezírky jsou v profilu a modelaci dna nádrže. Zahradní jezírko má obvykle mělké a středně hluboké části od hlubokých oddělené pomocí schodů a teras. Při jeho stavbě počítejte s množstvím a druhy jednotlivých vodních rostlin, abyste jim mohli přizpůsobit i profil nádrže.
Okrasná jezírka nebývají hluboká. Běžně se pohybují okolo 1,5 metru, což bohatě stačí k přezimování jak ryb, tak i vodních rostlin. Zároveň v parných letních dnech udrží stabilní teplotu vody. Koupací jezírka mají profil dna úplně odlišný od okrasných. Hluboká koupací část rychle přechází do mělké zóny.
Zahradní jezírko můžete vytvořit poměrně jednoduše pomocí plastových výlisků, nebo si pohrát s jeho tvarem a vyložit ho fólií. Každá varianta má své pro a proti a záleží jen na vás, k jaké se přikloníte.
Potok a vodopád jsou nejen efektním obohacením zahradního jezírka, ale pomáhají i s okysličováním vody v nádrži. Zároveň mohou působit i jako biologický filtr a přispět tak ke skvělé kvalitě vody v jezírku. Princip potůčku je jednoduchý. Na nejvyšším bodě, například skalky, která přiléhá k jezírku, se nachází pramen. Ten je zásobován vodou z jezírka pomocí potočního čerpadla a hadice v podzemí. Voda pak proudí po uměle vybudovaném korytu z kamenů nebo potočních dílců a samospádem teče zpět do jezírka.
Umístění vodopádu je potřeba pečlivě promyslet. Ne do každého jezírka je totiž vhodný. Některé rybky a rostliny nemají rády proudící vodu a nemusí se jim v menším jezírku s vodopádem dařit.
Aby si citlivý biosystém jezírka udržel rovnováhu, voda se musí trochu hýbat. A nemáte-li u jezírka skalku, můžete místo vodopádu využít i vodotrysky nebo fontány. Stejně jako zurčící potůček i fontána vám pomůže vodu okysličit. K pohonu fontány stačí fontánové čerpadlo menšího výkonu a lze využít i solární zdroj energie. Výška vodotrysku by neměla přesáhnout poloměr jezírka pod ním, jinak bude voda padat i mimo nádrž a bude se z jezírka ztrácet. Proud vody můžete ovlivnit výběrem fontánových trysek, které umí jak jeden velký proud, tak i několik malých.
Zatímco malá jezírka si vystačí s fontánkou nebo s vodopádem, větším byste měli s okysličením vody pomoci. Pomohou vám vzduchovací systémy do jezírka. Vzduchovací systém se skládá ze vzduchovacího kompresoru, rozvodů a vzduchovacích kamenů. Při výběru vzduchovacího systému je nutné se řídit několika hlavními zásadami:
Všichni tak nějak předpokládají, že když si pořídíte zahradní jezírko, je jeho nedílnou součástí i rybí osádka. Každý majitel jezírka by měl počítat s tím, že rybky nejsou jen krásným doplňkem nádrže, ale zároveň systém jezírka zatíží. Jejich přítomnost vede ke zhoršení kvality vody, její průhlednosti a vyššímu riziku výskytu řas. Platí tu přímá úměra. Čím víc ryb, tím větší zátěží pro jezírko. Proč tomu tak je?
Vodní rostliny splňují v zahradních jezírkách dvě základní funkce. Okrasnou a čisticí. Ani jedna z nich není hlavní. Obě by měly jít vždy ruku v ruce a žádná by neměla být upřednostňována na úkor druhé. Vodní rostliny sice pomáhají s čištěním jezírka, ale nemůžeme se na ně spolehnout 100%. Vždy je potřeba doplnit zahradní jezírko filtrem, aby voda byla stále v perfektní kondici. Vyvarujte se používání chemie, a to i na redukci řas. Vodní rostliny se svou stavbou těla od řas příliš neliší a následky likvidace řas by i pro ně mohly být fatální.
Systém jezírkové filtrace je nedílnou součástí zahradních jezírek. Zabezpečuje čistou vodu a dopomáhá k celkové rovnováze biosystému v jezírku. Na trhu je k dispozici celá řada modelů a typů filtrací do jezírek, a tak není jednoduché se v nich orientovat. Jaký druh filtrace je vhodný do vašeho jezírka?
Podvodní filtr pomáhá především obohatit vodu o potřebný kyslík. Umožňuje uschování filtrace pod vodou, a tak není narušený estetický dojem jezírka. Není však vhodná pro velké vodní plochy. Dobře poslouží v malém jezírku bez ryb a používá se nejčastěji pro fontánové efekty.
Tlakové filtrace jsou ideální řešení pro malá zahradní jezírka, ve kterých je malá nebo žádná osádka ryb. Pro zahradní jezírka pracuje na základě kombinace mechanické a biologické filtrace. Filtruje nečistoty přes filtrační vrstvy a produkuje tak čistou a kvalitní vodu. Tlaková filtrace může být napojena na hadici, kterou je filtrovaná voda odvedena do jezírkového vodopádu. Je možné ji umístit i pod vodní hladinu jezírka, například ji zakopat vedle nádrže.
Jsou vhodné pro střední a velká jezírka, koupací jezírka i zahradní jezírka s chovem ryb. Odstraňují nečistoty na základě mechanické a biologické filtrace. Průtokový filtr je potřeba umístit nad vodní hladinu, takže například na břeh, nebo nad potůček. Voda totiž z průtokového filtru vytéká samospádem, ne pod tlakem.
UV předčišťovací filtrace slouží k úpravě vody za pomoci ultrafialového záření. UV filtry ničí nežádoucí choroboplodné zárodky, řasy a čistí vodu. UV lampy zároveň odstraňují z vody zelený kal. Jednobuněčné řasy se díky nim shlukují do větších chuchvalců, které mechanický filtr dokáže zachytit. UV předčišťovací filtry mají obrovskou výhodu, a to systém samočištění, který zabezpečí snadné čištění UV trubic bez nutnosti rozebírání UV filtru.
Modulové filtrace tvoří stavebnicový filtrační systém. Podle potřeby a zatížení vody, například chovem ryb, je možné jednotlivé moduly seskládat a tím zajistit křišťálově čistou vodu. Filtrace umožňuje různou sestavu mechanických filtrů, které se v modulech mohou libovolně měnit. Modulové filtrace jsou vhodné pro střední a velká okrasná i koupací jezírka.
K jednotlivým filtrům můžete dokoupit i různá příslušenství, například maskovací poklopy na filtry v imitaci kamene nebo náhradní filtrační síta a náplně.
Stejně důležité jako jezírkové filtry jsou i čerpadla do jezírka, která umožňují dostat vodu z jezírka do filtru. Jsou určena k nepřetržitému provozu, a tak je na prvním místě jejich spolehlivost. Nejoblíbenější jsou tlaková jezírková čerpadla, která mají vysoký čerpací výkon a výtlak a zaručí bezproblémový transport vody k výše položené filtraci.
Jde to i bez proudu. Na trhu najdete řadu čerpadel na solární pohon. Ale nemějte strach, solární čerpadla se díky solárním akumulátorům obejdou i bez slunce. Akumulátory umožní uchovat energii i na dobu, kdy je slunce za mraky nebo spí. Pomocí solární energie můžete vaše zahradní jezírko jednoduše osvětlit. A to i v noci, kdy vám pomohou právě akumulátory. Na osvětlení zahradního jezírka můžete použít i ze sítě napájené led lampičky.
I při dodržení všech zásad při stavbě zahradního jezírka (správné umístění, použití správné filtrace, čerpadla a UV lampy) se občas nevyhnete použití přípravků na úpravu vody. Do jezírka nelijte jen tak něco bez rozmyslu. Můžete si tím zničit vybudovaný biosystém a začít zase od začátku, což by byla obrovská škoda.
Jací pomocníci na úpravu vody se často používají?
Zejména na podzim od vás bude jezírko potřebovat pomoc s údržbou. Uklidit a vyčistit jezírkové filtry, odstranit jezírkovým vysavačem kaly, řasy, usazeniny a bahno ze dna a přetáhnout přes jezírko krycí síť. Ochranná síť je důležitým pomocníkem především na podzim, kdy stromy shazují listí. Síť ochrání jezírko nejen před spadanými listy, ale i před nežádoucími hosty, kteří se chtějí nasvačit vašimi rybkami, jako třeba lekno a jiné.
Se sběrem plovoucích listů si hravě poradíte s podběrákem, ale pomůže vám i hladinový sběrač, tzv. skimmer. Ten může být napojený jak na své vlastní čerpadlo, tak na čerpadlo připojené k filtru.
Před příchodem zimy umístěte na jezírko ochranu proti zamrznutí vody v podobě polystyrénového plováku, speciálního čerpadla na rozmrazení hladiny jezírka, plovoucího topení nebo průtokového topení. Odstraňte všechny nadzemní části bahenních rostlin. Kleštěmi a nůžkami ostříhejte dlouhé stonky a listy leknínů. Během zimy by uhnily, napadaly na dno jezírka a tlením vytvořily jedovaté plyny, které by značně znepříjemnily rybám jejich zimování.