Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Pro výdej již objednaného zboží jsou naše pobočky otevřeny. Přečtěte si aktuální doporučení k nákupu.
Vážení zákazníci, prosíme vás o porozumění v této mimořádné situaci. Ze všech sil pracujeme na včasném doručení objednávek. Děkujeme za pochopení.
Bezpečné a spolehlivé nákupy Dokonči své projekty

Zahradní kalendář: Březen na zahradě

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Březen – první jarní měsíc, jako by nás zval, ať se už konečně probudíme ze zimního spánku. První opravdu teplé sluneční paprsky nás lákají ven a ve vzduchu začíná být opět cítit hlína a zeleň. Právě to je ten čas, kdy už můžeme naplno vyběhnout na zahradu cídit, rýt, předělávat, sázet, roubovat a tak dále. Co všechno nás v březnu čeká a na co bychom na zahradě neměli zapomenout?

Jaro na zahradě

Zahradní kalendář: Březen na zahradě – OBSAH

 1. Péče o okrasnou zahradu
 2. Péče o trávník
 3. Péče o ovocnou zahradu
 4. Péče o zeleninovou zahradu
 5. Další důležité úkony na zahradě v březnu

Péče o okrasnou zahradu

Pokud není březen ještě příliš studený a skutečně máme tu čest s pravými jarními dny, pak se můžeme radovat z prvních krásných kytiček. Zahradu nám v březnu zpestřují nejen cibulnaté a hlíznaté květiny, ale také okrasné dřeviny. Z trávy se na nás smějí vedle sněženek krokusy, bledule, hlaváčky, kosatce, prvosenky a lomikameny a z výšky na nás shlížejí květy mandloní, dřínu a třeba i takové vrby jívy. Ale aby se na nás mohly opravdu smát, musíme se postarat o jejich záhonky.

Péče o záhonky

Záhonky je potřeba vyčistit od starého listí, chvojí a mechu, zbavit je nežádoucího plevele a případných ochranných krytů proti chladu.

Krokus na zahradě
V březnu se už na zahrádkách můžeme setkat s množstvím jarních kytiček.

Opatrně s okrasnými jehličnany

Po dlouhé zimě bychom už měli co nejdříve dát nadechnout jehličnanům. Ty jsme totiž svázali, abychom předešli jejich poškození těžkým sněhem. Jestliže je však v předpovědi počasí ještě stále hlášen sníh a mrazy, počkejte s odstraňováním krytů proti chladu a s rozvazováním dřevin raději až na konec měsíce.

Oživte živé ploty

Je už teplo a žádná zima se již neočekává? Pak vezměte do rukou zahradní nůžky a směle se pusťte do zastřihávání okrasných dřevin, včetně živých plotů. V březnu má své místo i výsadba. Chcete-li si vypěstovat živý plot, vezměte loňské výhony a nařežte je na řízky tak, že na každém bude přibližně 6 oček. Na 24 hodin je poté namočte do vody s rozpuštěnou lžičkou medu a po této době je zapíchněte do země a zalijte.

Až rozmrzne půda

V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Nezapomeneme ani na již vysazené dřeviny, kterým odřízneme odumřelé nebo nemocné větve. Listnatým stromů navíc odstraníme také semenáče.

Prořezávání stromů
V březnu odstraňujeme odumřelé nebo nemocné větve.

Jak pečovat o okrasnou zahradu v březnu – rady a tipy:

 • Po suché zimně je třeba provést vydatnou zálivku zahrady.
 • Záhony je nutné zbavit mechu a vyčistit od starého listí, následně prokypřit a přidat kompost.
 • O slovo se hlásí také první plevel, je proto na čase začít s jejím pravidelným odstraňováním.
 • Jakmile odkvetou sněženky, rozsadíme jejich husté trsy.
 • Provedeme seříznutí okrasných travin.
i Připravte zahradu na sezónu! Březen je ten správný měsíc, ve kterém začínají veškeré přípravné práce na celou zahradnickou sezónu.
 

Péče o trávník

V březnu nás čeká první sečení trávníku, který je však nejprve potřeba po zimně pořádně očistit od spadaného listí i větévek. Při sečení trávníku v březnu je ideální dodržovat výšku sečení 4 – 5 cm, ve stínu pak 6 cm.

Pokud máte v plánu vysévat nový trávník, doporučujeme tak učinit od poloviny dubna do konce května, kdy je teplo a zároveň stále dostatečné vlhko. Vysévat je možno rovněž na podzim. Nicméně v případě, že máte automatický závlahový systém, můžete trávník zasadit kdykoliv během vegetačního období.

Březen je také období, kdy si trávník žádá řádného provzdušnění po zimním období. Jde o nutnou údržbu potřebnou k tomu, aby měl trávník dostatek vzduchu k přijímání všech živin potřebných k jeho růstu i ke tvorbě nových výhonků. Vertikutaci je možné provádět na menší ploše ručním vertikutátorem, pro větší plochu použijte raději vertikutátor motorový.

Trávník v březnu
V březnu je třeba provést první pokos trávníku po zimním období.

První hnojení trávníku po zimně

Jakmile proběhne první vertikutace trávníků, mělo by následovat jeho řádné prohnojení vhodnými hnojivy. Pokud po hnojení trávníku následuje delší období sucha, je třeba provést dodatečnou zálivku trávníku, aby se rozptýlené hnojivo rozpustilo. Hnojení podporuje jeho růst i zbarvení, trávník je také odolnější vůči sešlapání a lépe se dokáže bránit proti pleveli.

i Jak se starat o trávník, aby byl vaší radostí a chloubou? Dozvíte se v článku: Péče o trávník a zahradu

Péče o ovocnou zahradu

V březnu pečujeme i o ovocné stromy. Kontrolujeme jejich stav, odstraňujeme zahušťující letorosty a korunu stromů upravujeme do pohárkovitého tvaru, který bychom měli udržovat po celý rok.

i Pokud si v péči o stromy nejste jisti, přečtěte si náš článek : Jak správně prořezávat ovocné stromy a keře

Sázíme broskve a meruňky

Koncem měsíce se už můžeme pustit do sázení broskvoní a meruněk. Pro jistotu je ještě chraňte slámou, kdyby se objevily přízemní mrazíky. Již v tuto dobu bychom měli ovocné stromy chránit i postřikem proti mšicím a dalším škůdcům. Raději dříve než-li později, protože v teplém počasí se rychle množí a než se nadějete, mohou nadělat pěknou paseku.

Péče o ovocné keře

Pozornost věnujte i drobnému ovoci – jahodníkům, maliníkům, rybízu či angreštu. Okopejte je, dodejte jim dostatek živin zahrnutím kompostem a pohnojením a samozřejmě je dostatečně zalévejte. U maliníku je třeba se zbavit krátkých a nedorostlých výhonků, ostatní zkraťte na cca 120-140 cm.

Stromy na zahradě
Věnujeme řádnou péči našim ovocným stromům, aby nám rodily chutné ovoce.

Jak pečovat o ovocnou zahradu v březnu – rady a tipy:

 • Provedeme první postřiky ovocných stromů proti škůdcům.
 • Ovocným keřům poskytneme dostatek živin v podobě kvalitního kompostu a vhodného hnojiva.
 • Provádíme okopávání a prořez vinné révy, následně ji vyvazujeme na dráty.

Péče o zeleninovou zahradu

Domácí zelenina chutná nejlépe. Tak jí vysaďte co nejvíce, ať se pak pěkně pomějete. Čerstvé ředkvičky s výraznou chutí, chutná paprika nebo sladká rajčátka – po nich se hned zapráší. Za to ta práce určitě stojí.

Výsadba v plném proudu

Vysévejte tam, kde je v záhonech nejvíce potřebných živin. Nejlepší je vést si každoroční záznamy o tom, na jakých místech se jakému druhu zeleniny nejlépe daří, a zde ji potom pravidelně vysazovat. Začátkem měsíce vyséváme rajčata, raný květák a lilek a koncem měsíce pak ředkvičky – na nich si budete moci pochutnat už v dubnu. Papriku vysejte do truhlíku a po vyklíčení pod fóliovým krytem ji přesaďte na záhon, kde bude mít dostatek tepla a světla.

Vysévání zeleniny
Březen je čas kypření, vysévání a okopávání.

Jak pečovat o zeleninovou zahradu v březnu – rady a tipy:

 • Sklidíme ze záhonů zimní pór i další přezimovanou zeleninu.
 • Do truhlíků přendáme semenáčky zeleniny vyseté v předchozím měsíci.
 • Můžeme začít s předpěstováním sazenic melounů, které sejeme do nádobek, nebo vysazujeme do vytápěných skleníků.
 • Majoránku necháme po výsevu vyklíčit 3 týdny pod fólií, následně ji přesadíme. Při přesazování tvoříme skupinky po pěti.
 • K zakrytí a ochraně výsevy a výsadby před nočními mrazy použijte netkanou textilii.

  Další důležité úkony na zahradě v březnu:

  Mnozí z vás mají na zahradě jezírka. Myslete i na ně a důkladně je vyčistěte od napadaných listů a nánosů špíny nasbíraných během dlouhé zimy. Březen je takový měsíc čištění a uklízení. Takže si vyčistěte i skalku a sesbírejte z celé zahrady vše, co tam nemá co dělat. Může se stát, že k vám vítr zavál i nějaké sáčky nebo že k vám kočka přinesla nějakou svou kořist a dobře ji ukryla pod sněhem. Projděte proto důkladně celou zahradu, každý kout a proveďte jarní úklid. Ať to nemusíte tahat celou dobu v nějaké tašce či jinak nepohodlně, pořiďte si šikovný zahradní vozík.

  i Pokud máte na zahradě prostor, zauvažujte o pořízení zahradního domku, do kterého uložíte zahradní nábytek i všechno potřebné nářadí. S výběrem vám poradí článek: Jak vybrat zahradní domek 
  • Vydatně zaléváme zahradu, zvláště v případě, jestliže byla suchá zima.
  • Jestliže se vám pod okny bělá sníh, nevadí. Můžete po něm rozhodit hnojivo nebo kompost. S vodou z tajícího sněhu totiž jejich živiny snadno proniknou do půdy.
  • Kypříme záhony, přidáváme kompost a zbavujeme se veškerého plevele.
  • Kompostujeme suché natě trvalek.
  • Koncem měsíc osejeme vyšlapaná místa na trávníku.
  • S jarem kvete láska – blíží se doba hnízdění. Proto na stromy zavěšujeme nové ptačí budky.
  • Pokud přeje počasí a je dostatečně teplo, můžeme sázet brambory.
  • Připravíme si veškeré potřebné pracovní náčiní – zahradní nářadí, které budeme během následujícího roku potřebovat. Všechno zkontrolujeme, očistíme, nabrousíme a promažeme, pokud jsme tak ještě neučinili v předchozím měsíci.

  V březnu už je na zahradě spousta práce a je na čase pustit se do všech činností pro zvelebování a probouzení vaší krásné zahrady.

  M.A.T. Zahradní vozík 70l, sklápěcí - Vozík
  -18%
  M.A.T. Zahradní vozík 70l, sklápěcí
  rozměry (D x V x H): 94 x 51 x 21 cm, nosnost: 200 kg, objem: 70 l, barva korby: zelená. Univerzální zahradní vozík se sklápěcí korbou je ideálním pomocníkem pro odvoz zahradního odpadu, trávy, sena nebo nářadí.

  -18% 2 490,-
  2 050,- bez DPH 1 694,-
  Koupit
  Na cestě > 5 ks
  Očekáváme 03.04.2020
  Objednací kód: MTG002
  Fiskars Nůžky zahradní SingleStep P26 - Nůžky na větve
  Více než99%spolehlivost
  Fiskars Nůžky zahradní SingleStep P26
  Nůžky na větve dvoučepelové, max. průměr střihu 22 mm, hmotnost 200 g

  259,- bez DPH 214,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít ihned na 3 prodejnách
  Objednací kód: BOR401f
  Keter EASY GO BREEZE 50L zelený - Vozík
  -38%
  Více než99%spolehlivost
  Keter EASY GO BREEZE 50L zelený
  Vozík - zahradní, nosnost 50kg, objem 50l, plast

  -38% 599,-
  369,- bez DPH 305,-
  Koupit
  Skladem 4 ks
  Můžete mít zítra od 9:00
  Objednací kód: ROJ030c
  Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks - Set zahradního náčiní
  -7%
  Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks
  Sada základního vybavení pro péči o zahradu

  -7% 665,-
  619,- bez DPH 512,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít dnes od 12:00
  Objednací kód: GARD057
  Fiskars SingleStep HS22 - Ruční nůžky na živý plot
  -15%
  Fiskars SingleStep HS22
  Ruční nůžky na živý plot -

  -15% 647,-
  549,- bez DPH 454,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít zítra od 9:00
  Objednací kód: BOR401n
  KETER DECO COMPOSTER 340L s podst.
  Kompostér o objemu 340 l, rozměry 74×72×70 cm, materiál: plast, hmotnost 8 kg, barva hnědá

  999,- bez DPH 826,-
  Koupit
  Na cestě > 5 ks
  Očekáváme 06.04.2020
  Objednací kód: ROJ32n47
  FLORIA Travin 20 kg - Trávníkové hnojivo
  -13%
  FLORIA Travin 20 kg
  Trávníkové hnojivo pro moderní likvidaci plevelů, jednoduchá aplikace přímo do trávníku, nerozpouští se ve vodě, obsahuje 3 složky - selektivní herbicidy, hnojivo a zeolit

  -13% 1 949,-
  1 690,- bez DPH 1 397,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít zítra od 9:00
  Objednací kód: AGRO019
  KETER domek MANOR PENT
  Zahradní domek plastová, kovový vyztužený rám, rozměry 111 x 184 x 200 cm

  8 290,- bez DPH 6 851,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít dnes od 14:30
  Objednací kód: ROJ33l5
  Gardena Hadice Flex Comfort 13mm (1/2") 50m - Zahradní hadice
  -16%
  Gardena Hadice Flex Comfort 13mm (1/2") 50m
  Zahradní hadice s opletem, délka 50 m, průměr 1/2", poruchový tlak 25 bar

  -16% 1 645,-
  1 390,- bez DPH 1 149,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
  Objednací kód: GAR18039-20
  Fiskars Hrábě na listí QuikFit L - Hrábě
  -23%
  Více než98%spolehlivost
  Fiskars Hrábě na listí QuikFit L
  Hrábě na listí se záběrem 50 cm, materiál pracovní části: plast

  -23% 389,-
  299,- bez DPH 247,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít ihned na 3 prodejnách
  Objednací kód: BOR416d
  FLORIA Travin 8 kg kbelík
  Trávníkové hnojivo pro moderní likvidaci plevelů, jednoduchá aplikace přímo do trávníku, nerozpouští se ve vodě, obsahuje 3 složky - selektivní herbicidy, hnojivo a zeolit

  759,- bez DPH 627,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít zítra od 9:00
  Objednací kód: AGRO018
  BOSCH ARM 32 - Elektrická sekačka
  -23%
  BOSCH ARM 32
  Elektrická sekačka rotační, bez pojezdu, výkon 1200 W, záběr 320 mm, objem sběrného koše 31 l, centrální nastavení výšky sečení a kuličková ložiska, vhodná na sekání trávníku o ploše až 300 m2

  -23% 3 099,-
  2 390,- bez DPH 1 975,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
  Objednací kód: BOC807c
  Fiskars Pilka zahradní Xtract SW73 (S) - Zahradní pilka
  -34%
  Více než99%spolehlivost
  Fiskars Pilka zahradní Xtract SW73 (S)
  Zahradní pilka vysouvací, délka listu 160 mm

  -34% 725,-
  479,- bez DPH 396,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
  Objednací kód: BOR201b
  0
  Vytisknout
  Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
  WEB14
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi