Březen – první jarní měsíc, jako by nás zval, ať se už konečně probudíme ze zimního spánku. První opravdu teplé sluneční paprsky nás lákají ven a ve vzduchu začíná být opět cítit hlína a zeleň. Právě to je ten čas, kdy už můžeme naplno vyběhnout na zahradu cídit, rýt, předělávat, sázet, roubovat a tak dále. Co všechno nás v březnu čeká a na co bychom na zahradě neměli zapomenout?
Pokud není březen ještě příliš studený a skutečně máme tu čest s pravými jarními dny, pak se můžeme radovat z prvních krásných kytiček. Zahradu nám v březnu zpestřují nejen cibulnaté a hlíznaté květiny, ale také okrasné dřeviny. Z trávy se na nás smějí vedle sněženek krokusy, bledule, hlaváčky, kosatce, prvosenky a lomikameny a z výšky na nás shlížejí květy mandloní, dřínu a třeba i takové vrby jívy. Ale aby se na nás mohly opravdu smát, musíme se postarat o jejich záhonky.
Záhonky je potřeba vyčistit od starého listí, chvojí a mechu, zbavit je nežádoucího plevele a případných ochranných krytů proti chladu.
Po dlouhé zimě bychom už měli co nejdříve dát nadechnout jehličnanům. Ty jsme totiž svázali, abychom předešli jejich poškození těžkým sněhem. Jestliže je však v předpovědi počasí ještě stále hlášen sníh a mrazy, počkejte s odstraňováním krytů proti chladu a s rozvazováním dřevin raději až na konec měsíce.
Je už teplo a žádná zima se již neočekává? Pak vezměte do rukou zahradní nůžky a směle se pusťte do zastřihávání okrasných dřevin, včetně živých plotů. V březnu má své místo i výsadba. Chcete-li si vypěstovat živý plot, vezměte loňské výhony a nařežte je na řízky tak, že na každém bude přibližně 6 oček. Na 24 hodin je poté namočte do vody s rozpuštěnou lžičkou medu a po této době je zapíchněte do země a zalijte.
V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Nezapomeneme ani na již vysazené dřeviny, kterým odřízneme odumřelé nebo nemocné větve. Listnatým stromů navíc odstraníme také semenáče.
V březnu nás čeká první sečení trávníku, který je však nejprve potřeba po zimně pořádně očistit od spadaného listí i větévek. Při sečení trávníku v březnu je ideální dodržovat výšku sečení 4-5 cm, ve stínu pak 6 cm.
Pokud máte v plánu vysévat nový trávník, doporučujeme tak učinit od poloviny dubna do konce května, kdy je teplo a zároveň stále dostatečné vlhko. Vysévat je možno rovněž na podzim. Nicméně v případě, že máte automatický závlahový systém, můžete trávník zasadit kdykoliv během vegetačního období.
Březen je také období, kdy si trávník žádá řádného provzdušnění po zimním období. Jde o nutnou údržbu potřebnou k tomu, aby měl trávník dostatek vzduchu k přijímání všech živin potřebných k jeho růstu i ke tvorbě nových výhonků. Vertikutaci je možné provádět na menší ploše ručním vertikutátorem, pro větší plochu použijte raději vertikutátor motorový.
Jakmile proběhne první vertikutace trávníků, mělo by následovat jeho řádné prohnojení vhodnými hnojivy. Pokud po hnojení trávníku následuje delší období sucha, je třeba provést dodatečnou zálivku trávníku, aby se rozptýlené hnojivo rozpustilo. Hnojení podporuje jeho růst i zbarvení, trávník je také odolnější vůči sešlapání a lépe se dokáže bránit proti pleveli.
V březnu pečujeme i o ovocné stromy. Kontrolujeme jejich stav, odstraňujeme zahušťující letorosty a korunu stromů upravujeme do pohárkovitého tvaru, který bychom měli udržovat po celý rok.
Koncem měsíce se už můžeme pustit do sázení broskvoní a meruněk. Pro jistotu je ještě chraňte slámou, kdyby se objevily přízemní mrazíky. Již v tuto dobu bychom měli ovocné stromy chránit i postřikem proti mšicím a dalším škůdcům. Raději dříve než-li později, protože v teplém počasí se rychle množí a než se nadějete, mohou nadělat pěknou paseku.
Pozornost věnujte i drobnému ovoci – jahodníkům, maliníkům, rybízu či angreštu. Okopejte je, dodejte jim dostatek živin zahrnutím kompostem a pohnojením a samozřejmě je dostatečně zalévejte. U maliníku je třeba se zbavit krátkých a nedorostlých výhonků, ostatní zkraťte na cca 120-140 cm.
Domácí zelenina chutná nejlépe. Tak jí vysaďte co nejvíce, ať se pak pěkně pomějete. Čerstvé ředkvičky s výraznou chutí, chutná paprika nebo sladká rajčátka – po nich se hned zapráší. Za to ta práce určitě stojí.
Vysévejte tam, kde je v záhonech nejvíce potřebných živin. Nejlepší je vést si každoroční záznamy o tom, na jakých místech se jakému druhu zeleniny nejlépe daří, a zde ji potom pravidelně vysazovat. Začátkem měsíce vyséváme rajčata, raný květák a lilek a koncem měsíce pak ředkvičky – na nich si budete moci pochutnat už v dubnu. Papriku vysejte do truhlíku a po vyklíčení pod fóliovým krytem ji přesaďte na záhon, kde bude mít dostatek tepla a světla.
Mnozí z vás mají na zahradě jezírka. Myslete i na ně a důkladně je vyčistěte od napadaných listů a nánosů špíny nasbíraných během dlouhé zimy. Březen je takový měsíc čištění a uklízení. Takže si vyčistěte i skalku a sesbírejte z celé zahrady vše, co tam nemá co dělat. Může se stát, že k vám vítr zavál i nějaké sáčky nebo že k vám kočka přinesla nějakou svou kořist a dobře ji ukryla pod sněhem. Projděte proto důkladně celou zahradu, každý kout a proveďte jarní úklid. Ať to nemusíte tahat celou dobu v nějaké tašce či jinak nepohodlně, pořiďte si šikovný zahradní vozík.
V březnu už je na zahradě spousta práce a je na čase pustit se do všech činností pro zvelebování a probouzení vaší krásné zahrady.