Duben s sebou přináší spoustu povinností v užitkové i okrasné zahradě. Počasí je doslova aprílové, avšak půda se postupně otepluje a nastoluje ideální podmínky pro bujení kořenů. Na každého zahrádkáře čeká setí, výsadba, přesazování, údržba trávníku, zástřih dřevin a další činnosti, které vám připomeneme v dnešním článku.
V dubnu se prodlužuje doba slunečního svitu a půda je dostatečné vlhká i prohřátá. Začínají klíčit semena, na záhonech se objevuje první plevel, řada rostlin vzrůstá a rozkvétá.
V dubnu můžeme začít s výsadbou nového okrasného trávníku. Pokud jste již trávník založili v předchozích sezónách, nezapomeňte jej poprvé posekat. Nevzhledná holá místa vyplňte novým výsevem. Trávník je nutné v tomto období očistit a přihnojit kompostem. Pravidelně (v řádu několika týdnů) jej provzdušňujte hráběmi či vidlemi a oživujte vertikutátorem, který mu dodá přístup k potřebným živinám. Vertikutací či ostrými hráběmi odstraňujte také plevel a vzrostlý mech, který můžete následně přidat do kompostu.
V průběhu měsíce dubna proveďte průřez také u popínavých rostlin a keřů kvetoucích v létě. Živý plot můžete upravit a zastřihnout pomocí speciálních nůžek. Pěstujete-li mnoholeté růže, sestřihněte je na 7 oček. Velkokvěté zkraťte na 3 očka a popínavým odstraňte pouze vrchní výhonky. Odumřelé či napadené výhony a listy odstřihněte.
Od počátku dubna můžete vysazovat stálezelené dřeviny (jehličnany, zimostráz aj.) a prostokořenné sazenice ovocných stromů. Začněte také s preventivním chemickým postřikem, který ochrání ovocné dřeviny před chorobami a obtížnými škůdci, jako jsou mšice či ploštice. V dubnu je také ideální příležitost k roubování pomocí zimních roubů.
V průběhu dubna vykonejte i tzv. výchovný řez větví u ovocných stromů (jabloní, hrušní, třešní, slivoní aj.). Jejich korunu je vhodné upravit do pohárkovitého tvaru. Díky tomu získají přístup ke slunci a vy budete následně moci snadno sklidit jejich plody.
V dubnu nezapomeňte připravit záhony, které se chystáte osázet. Půdu je potřeba před výsevem zvolené travní směsi pořádně provzdušnit, prokypřit a pohnojit. Promíchat ji můžete například s kompostem. Na tuto práci jsou vhodné kvalitní motyčky i tzv. elektrické a benzínové kultivátory, které vám připraví ideální podmínky pro pěstování. Jakmile začne vyrůstat plevel, pravidelně jej vykopávejte, např. pomocí motyčky. Půdu po pletí vždy uhlaďte hrabičkami a nezapomeňte jí v teplejších dnech dodávat dostatek vláhy.
Do prokypřených a hnojivem obohacených záhonů můžete nasadit předpěstované sazenice celeru a vysadit ostatní zeleninu, jako jsou ředkvičky, pažitka, klasický a cukrový hrách, kopr, okurky, tuřín i řepa. Na konci měsíce je vhodné vysázet brambory do předem připravených řádků o hloubce asi 10 cm. Jednotlivé sazenice nezapomeňte ochránit před chladnými nočními teplotami a přikryjte je například netkanou textilií.
I půdu ve skleníku je nutné na jaře pořádně prokypřit, zbavit plevele a prohnojit, a to nejlépe hnojivem přírodním nebo organickým (živočišného či rostlinného původu). Od poloviny dubna pak můžete do skleníku vysazovat předpěstované rostliny oblíbených druhů zeleniny: rajčata, okurky, papriky, cukety i lilky. V proměnlivém dubnovém počasí je lépe držet skleník ještě často zavřený. Nastanou-li ale krásné slunečné dny, neváhejte a skleník větrejte, jak je to jen možné.
Pokud ještě skleník nemáte, ale uvažujete o jeho pořízení, pak vám v mnohém poradí náš článek: Jak vybrat skleník a na co se při jeho výběru zaměřit. Získáte zde cenné rady nejen k výběru skleníku, ale i k jeho celoroční údržbě včetně jeho zazimování i přípravy na novou sezónu.
Moderní technologie mohou zahrádkářům poskytnout možnosti k efektivnějšímu zahradničení i celkově zjednodušit starost a péči o zahradu. Patří sem zejména:
Chcete-li si v létě užívat hustého zeleného trávníku, je třeba na vhodnou péči myslet již nyní. Jak na to, vám poradíme v článku Péče o trávník a zahradu (TIPY A TRIKY).
Fóliové zahradní jezírko zvládne snadno a rychle vybudovat i méně zkušený kutil. S jeho stavbou můžete začít hned, jakmile se trochu oteplí.
V dubnu se jaro probouzí a nabírá síly. To je ten nejvyšší čas porozhlédnout se po své zahradě a pustit se do nutných prací, než nám přerostou přes hlavu. Nepromeškejme dubnové dny čekáním na lepší počasí – i zahrada má svůj životní rytmus, který je třeba každoročně dodržovat. Jen tak se pak v létě dočkáme kýžených plodů naší usilovné práce.