První měsíc v roce je víceméně odpočinkový. Zahrada bývá schovaná pod sněhovou pokrývkou a není potřeba nic zásadního. Vašim stromům a keřům však můžete ulevit. A to jak od nežádoucích škůdců a hub, tak od těžkého nánosu sněhu. Proto pokud budete trávit i leden na zahradě, je to jen dobře a vaše keře a stromy vám poděkují. Tak vzhůru do toho!
Leden je v mnoha ohledech jako poslední měsíc v roce – prosinec. Je chladno, mrzne a zvířata i rostliny spí zimním spánkem. Zvířata přebývají ve svých úkrytech, rostliny se však schovat nemohou. Proto jim pomozte, aby se na jaře probudily do krásy. Pravidelně ze stromů a keřů setřepávejte vrstvy sněhu, protože jinak by se pod jejich tíhou mohly zlomit. Postupujte však opatrně, použít můžete například obyčejný smetáček. U více rozvětvených jehličnanů je nejlepší svázat jejich koruny, aby se sníh neměl kam usadit.
Naopak u kořenů stromy sníh uvítají, protože je pro ně příjemnou závlahou. Takže už víte, kam se sněhem odklizeným lopatou z chodníčků a příjezdové cesty. Pokud je ovšem sněhu nedostatek, jak to v posledních letech často bývá, zalévejte ozdobné stromy a keře. Některé totiž k životu potřebují více vody a mráz je pouze vysušuje. Ovšem raději vždy se zálivkou počkejte, až nebude zem úplně promrzlá či dokonce vysvitne slunce.
Měsíc leden je ideální dobou pro výsadbu trvalek do venkovních truhlíků. Semena totiž musejí projít mrazem, aby mohla vyklíčit.
V lednu se zaměřte na odumřelou druhotnou kůru stromů, která je na vnější straně kmene. Mohou být totiž pod ní ukryty kokony škůdců a výtrusy hub. Nejlepším způsobem, jak se jí zbavit, je ji seškrábnout speciální škrabkou k tomu určenou, a hned poté kůru spálit.
Aby byly stromy na jaro připravené a mohly hned přijímat teplé sluneční paprsky, je potřeba pilkou odstranit nevhodné větve, tedy suché, poškozené nebo špatně rostoucí, které zbytečně brání průniku světla. Prořezávání ovocných stromů provádějte jen, pokud po několik dní vystoupá teplota nad bod mrazu. Ránu po prořezu opatrně zahlaďte a zatřete ochranným nátěrem proti případné infekci. V zimním období se vyhněte prořezávání peckovin v bezlistém stavu. Více k tomuto tématu přináší článek: Jak správně prořezávat ovocné stromy a keře?
Předpěstujte si sazenice okrasných keřů a rostlin, které se déle vyvíjejí, a právě teď v lednu je vysejte do misek. U ovocných stromů kontrolujte jejich dostatečnou závlahu, ať už vodou nebo přihrnutým sněhem, a u zeleniny si naplánujte výsadbu na jaro – kam vysadíte jakou zeleninu, aby bylo dodrženo střídání plodin.
Druhý zimní měsíc je určený pro sklízení například zimní cibule a kadeřavé petržele. Zeleninu, která je otužilá, například špenát, pórek nebo kapustu, doporučujeme přikrýt chvojím nebo napadaným sněhem. Tím jí vytvoříte dostatečnou ochranu proti nepříznivému počasí, zvěři a škůdcům.
I pěstovat se v lednu něco dá, třeba obilné klíčky, které jsou skvělým zdrojem vlákniny a vitamínů a pomohou vám ubránit se poletujícím bacilům a virům. Vezměte proto pšenici nebo žito, propláchněte je vodou a nechte je namočené v misce přibližně hodinu až dvě. Poté vodu slijte a nádobu se zrny postavte na světlé a teplé místo. K jídlu jsou vhodné, když dvakrát až třikrát zvětší svůj objem. Jakmile se tak stane, nabízí se nepřeberné množství receptů, jak klíčky využít v kuchyni. Výborně se hodí například do salátů, polévek, pomazánek nebo do rizota. Dalším zdrojem vitamínů je také řeřicha, kterou můžete vysadit spolu s obilnými klíčky.
V průběhu ledna nezapomeňte na pravidelnou kontrolu uskladněné zeleniny, brambor a ovoce. Pokud na plodinách zaznamenáte nějaké skládkové choroby, ihned odstraňte jejich zdroj, aby nedocházelo k dalšímu šíření.
Předcházejte šíření chorob vhodným ukládáním zdravých plodů a jejich skladováním v optimálních podmínkách. Přepravky na uskladnění umyjte před naskladněním hypermanganovým roztokem a ovoce do nich ukládejte v jedné vrstvě stopkou dolů. Sklep pravidelně větrejte, a to hlavně v době, kdy teplota vzduchu vystoupá nad nulu.
Jak už jsme psali v článku Zahradní kalendář: Prosinec na zahradě, můžete si v klidu a beze spěchu připravit veškeré potřebné náčiní na jaro. Takže ideální čas na to brousit, potírat olejem, nakupovat nové rýče, motyky, hrábě a další vybavení. Dále doporučujeme uklidit si zahradní domek, vyčistit nářadí a zkontrolovat sekačku na trávu, aby hned z jara bezchybně fungovala, nabrousit nůžky a pilky. Zkrátka nakupte a připravte si alespoň některé zahradnické potřeby, ať si pak hned na jaře nenaložíte na svá bedra mnoho práce a výdajů. Když začnete už začátkem roku, všechno se to pěkně rozloží a na jaře se již budete moci věnovat tomu podstatnému.
Zahrada v lednu ale úplně nespí, nezapomeňte na ptáčky, kteří za vámi přilétají, a připravte jim krásnou budku nebo alespoň malé krmítko plné dobrot, kde mohou najít v nepříznivém a chladném počasí příjemné útočiště a něco dobrého do zobáku.
Je ještě spousta dalších činností, které je v průběhu ledna záhodno udělat:
Zahrada v lednu sice ještě spí, ale vy ji můžete její spánek zpříjemnit, zejména pokud se objeví sněhová nadílka. Zároveň nastává ideální čas na postupnou přípravu veškerého náčiní na jaro, abyste pak nákup a opravy zahradní techniky a nářadí nedělali na poslední chvíli a najednou. Především si ale užijte klid, který přináší příchod nového roku a leden na zahradě.