Říjen je posledním měsícem, kdy se můžete těšit z pozdní úrody i posledních květů na keřích, skalkách a záhonech. Podzimní měsíc se nadále nese ve znamení sklízení, moštování, sušení a kompotování, než přijde tuhý mráz a zavládne nevlídné počasí. S končícím babím létem nastává pravý čas pro sázení stromů, cibulovin a ozimých druhů zeleniny. Bude potřeba posbírat poslední jablka, víno, borůvky, papriky, brambory, mrkve a dýně. Čekat na vás bude také rytí, hnojení, zateplování a příprava zahrady na následující sezónu. Připomeňte si vše, na co byste rozhodně neměli v říjnu zapomenout a začtěte se do našeho článku.
V říjnu se dočkáte rozkvetlých chryzantém, begonií, léčivek a vřesů, které budou na záhonech hýřit pestrými barvami. Podzimní zahradu ozdobí také vysoké kvetoucí trávy a keře, jako například mochyně a ořechoplodce. V tomto měsíci přichází vhodná doba pro výsadbu okrasných cibulovin rozkvétajících na jaře, mezi něž patří narcisy, tulipány či hyacinty. Spolu s nimi můžete zasadit méně choulostivé trvalky, jako jsou růže a řebříčky.
V průběhu října obvykle zavládne studené počasí, proto nezapomeňte včas schovat zvláště teplomilné a exotické druhy rostlin dovnitř do tepla. Kořeny choulostivých vřesů a jiných venkovních rostlin zateplete jehličnatou hrabankou nebo mulčovací kůrou. Vykopejte také cibule a hlízy okrasných rostlin, které budete chtít vysadit v následující sezóně. Nezapomeňte je očistit a nechte je dobře oschnout, než je uložíte na chladné a tmavé místo. Z prázdných záhonů dobře odstraňte plevel, okopejte je, zryjte a pohnojte, aby byly nachystané pro další pěstování.
Stále zeleným dřevinám dodávejte dostatečnou zálivku, ať můžou bezpečně přezimovat. U okrasných stromů odstřihněte poškozené a nemocné větve. Říjen je ideálním měsícem pro výsadbu nových jehličnatých i listnatých dřevin a listnatého živého plotu. Při výsadbě okrasných stromů a keřů si dejte pozor na vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami. Toužíte-li po jehličnatém živém plotu, odložte jeho vysazení raději až na jaro.
V říjnu vám péče o trávník již nezabere tolik času a úsilí jako přes léto, avšak před příchodem zimy se o něj budete muset ještě postarat. V průběhu měsíce pomalu omezujte zálivku a přestávejte trávník obohacovat o dusíkatá hnojiva. Na konci října jej naposledy posekejte, aby před zimou ještě stihl dostatečně obrůst. Nezkracujte jej však na příliš krátko, vyhnete se případnému pomrznutí či uhynutí krčků, jež by mohlo nastat s příchodem prvních mrazíků.
V průběhu října ošetřete trávník ochranným postřikem proti plísni sněžné a pohnojte jej podzimním travním hnojivem s obsahem draslíku, které zabraňuje tvorbě houbových plísní. Na místa, kde je trávník řídký nebo pošlapaný, je vhodné přisypat kompost. Z travnatých ploch pravidelně odklízejte napadané podzimní listí, aby trávník mohl lépe dýchat. Předejdete tím šíření plísní i případnému usídlení hrabošů.
V říjnu se stále ještě dočkáte úrody některých ovocných plodů. Sbírat můžete například poslední kanadské borůvky, hrozny pozdních druhů vinné révy, rakytník či zimní odrůdy jablek a hrušek. Zdravé a pěkné plody naskládejte do bedýnek či přepravek a uložte je do sklepů, kde bude dostatečně chladno a sucho. Potlučené a nekvalitní kousky co nejrychleji zpracujte a využijte na přípravu moštů a ovocných šťáv. Jste-li milovníci jahod, nezapomeňte v říjnu zalévat, okopávat a přihnojovat záhony s jahodníky. Před mrazem a nízkými teplotami chraňte jahodníky přihrnutou zeminou, mulčovací kůrou nebo speciální netkanou textilií.
Kromě sklizně se můžete v říjnu pustit také do vysazování ovocných dřevin, nastává ideální čas pro zasazení nových rostlinek angreštu a rybízu. Víte, jak to provést nejlépe? Ovocné sazeničky rychleji pustí kořeny, když je před vysazením necháte ponořené na 1 až 2 dny ve vodě. Následně můžete do předem vyhloubených jam umístit dřevěné kůly, jejichž délka by měla dosahovat k prvním větvičkám. K zatlučeným kůlům navažte stromky, aby získaly potřebnou oporu. Chystáte-li dřeviny vysadit do volného neoploceného prostranství, nezapomeňte jejich kmínky obalit pletivem, které je bude chránit před okusem divokých zvířat.
Po skončení babího léta nezapomeňte také provést revizi větví a kmenů u stávajících dřevin. Objeví-li se na nich borka, pečlivě ji seškrábejte a spalte. Rostliny je doporučeno následně ošetřit vápenným mlékem. V říjnu se rovněž můžete zbavit starých a nemocných stromů i keřů, které bude potřeba vykácet.
V říjnu úroda dozrává i na zeleninových záhonech. Sklízet můžete všechny druhy tykvovité, kořenové, košťálové i luskové zeleniny. Po odtrhnutí plody nechte nejdříve dobře oschnout, než je uskladníte. V říjnu se můžete pustit také do sušení petrželové natě, celeru, ale i léčivých a aromatických bylin. Prázdné záhony budete muset po sklizni okopat, zrýt, zbavit plevele a pohnojit, aby byly dobře připravené na další pěstování. Vlhkou půdu zlehčete přidáním rašelinového substrátu, kompostu či písku. Zarýt můžete také hnůj, vyhněte se však záhonům, kde se chystáte pěstovat cibulnatou a hlíznatou zeleninu.
Právě jste sklidili letošní úrodu brambor a přemýšlíte, jak je nejlépe uskladnit, aby vám vydržely celou zimu? Máme pro vás několik tipů:
Říjnové počasí je vhodné i pro sázení ozimových druhů česneku. Dařit se bude také hlávkovému salátu, kořenové petrželi a černému kořeni, který můžete sklízet ihned s příchodem jara. Ozimé druhy salátu nasaďte do hlubších brázd, čímž jej ochráníte před silnějším větrem a mrazem. Na záhonech můžete nechat dorůstat zimní pór, špenát či hlávkovou kapustu, které sklidíte až během zimy. Choulostivé druhy přikryjte netkanou textilií. Z organických zbytků si připravte kompost, zasypte jej páleným vápnem a promíchejte se zeminou. Starý kompost si připravte na nadcházející jaro.
V říjnu se můžete nachystat také na slimáky. Stačí, když na zahradě připravíte hromadu větví a listí, pod které se bude moci schovat ježek. Ten vás může nechtěných škůdců v průběhu sezóny zbavit. Kromě ježka také vytvoříte nezbytné útočiště pro přezimování prospěšných organismů, jako jsou můry, motýli, pavouci a další.
Užijte si v říjnu poslední teplé slunečné dny během sklizně poslední úrody a přípravy zahrady na zimu. Za důkladnou péči vás na jaře zahrada jistě odmění.