AlzaBoxy Q1 AP+ plus nový vizuál

Zahradní kalendář: Říjen na zahradě

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Říjen je posledním měsícem, kdy se můžete těšit z pozdní úrody i posledních květů na keřích, skalkách a záhonech. Podzimní měsíc se nadále nese ve znamení sklízení, moštování, sušení a kompotování, než přijde tuhý mráz a zavládne nevlídné počasí. S končícím babím létem nastává pravý čas pro sázení stromů, cibulovin a ozimých druhů zeleniny. Bude potřeba posbírat poslední jablka, víno, borůvky, papriky, brambory, mrkve a dýně. Čekat na vás bude také rytí, hnojení, zateplování a příprava zahrady na následující sezónu. Připomeňte si vše, na co byste rozhodně neměli v říjnu zapomenout a začtěte se do našeho článku.

V řijnu se už začíná hromadit listí

Zahradní kalendář: Říjen na zahradě – OBSAH

 1. Které rostliny kvetou v říjnu?
 2. Věnujte péči okrasným rostlinám
 3. Posekejte a ošetřete trávník
 4. Sklízejte úrodu a vysaďte nové dřeviny v ovocné zahradě
 5. Sklízejte a zazimujte zeleninové záhony
 6. Ostatní důležité úkony:

Které rostliny kvetou v říjnu?

 • Trvalky, byliny a trávy – chryzantémy, listopadky, hvězdnice, begonie, krásnoplodky, vřesy, ocúny, merlíky, netýkavky, jiřiny, okrasné trávy (ozdobnice aj.)
 • Okrasné keře a dřeviny – ořechoplodce, abelie, blahokeře, mochyně

Věnujte péči okrasným rostlinám

V říjnu se dočkáte rozkvetlých chryzantém, begonií, léčivek a vřesů, které budou na záhonech hýřit pestrými barvami. Podzimní zahradu ozdobí také vysoké kvetoucí trávy a keře, jako například mochyně a ořechoplodce. V tomto měsíci přichází vhodná doba pro výsadbu okrasných cibulovin rozkvétajících na jaře, mezi něž patří narcisy, tulipány či hyacinty. Spolu s nimi můžete zasadit méně choulostivé trvalky, jako jsou růže a řebříčky.

Říjen na zahradě
I v říjnu se můžete pokochat rozkvetlými květinami, kvetou třeba chryzantémy.

V průběhu října obvykle zavládne studené počasí, proto nezapomeňte včas schovat zvláště teplomilné a exotické druhy rostlin dovnitř do tepla. Kořeny choulostivých vřesů a jiných venkovních rostlin zateplete jehličnatou hrabankou nebo mulčovací kůrou. Vykopejte také cibule a hlízy okrasných rostlin, které budete chtít vysadit v následující sezóně. Nezapomeňte je očistit a nechte je dobře oschnout, než je uložíte na chladné a tmavé místo. Z prázdných záhonů dobře odstraňte plevel, okopejte je, zryjte a pohnojte, aby byly nachystané pro další pěstování.

Stále zeleným dřevinám dodávejte dostatečnou zálivku, ať můžou bezpečně přezimovat. U okrasných stromů odstřihněte poškozené a nemocné větve. Říjen je ideálním měsícem pro výsadbu nových jehličnatých i listnatých dřevin a listnatého živého plotu. Při výsadbě okrasných stromů a keřů si dejte pozor na vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami. Toužíte-li po jehličnatém živém plotu, odložte jeho vysazení raději až na jaro.

Říjen na zahradě
Pokud plánujete vysadit na zahradě listnatý živý plot, je čas na jeho výsadbu právě v říjnu.

Posekejte a ošetřete trávník

V říjnu vám péče o trávník již nezabere tolik času a úsilí jako přes léto, avšak před příchodem zimy se o něj budete muset ještě postarat. V průběhu měsíce pomalu omezujte zálivku a přestávejte trávník obohacovat o dusíkatá hnojiva. Na konci října jej naposledy posekejte, aby před zimou ještě stihl dostatečně obrůst. Nezkracujte jej však na příliš krátko, vyhnete se případnému pomrznutí či uhynutí krčků, jež by mohlo nastat s příchodem prvních mrazíků.

Říjen na zahradě
Také trávník potřebuje před příchodem prvních mrazíků svou péči.

V průběhu října ošetřete trávník ochranným postřikem proti plísni sněžné a pohnojte jej podzimním travním hnojivem s obsahem draslíku, které zabraňuje tvorbě houbových plísní. Na místa, kde je trávník řídký nebo pošlapaný, je vhodné přisypat kompost. Z travnatých ploch pravidelně odklízejte napadané podzimní listí, aby trávník mohl lépe dýchat. Předejdete tím šíření plísní i případnému usídlení hrabošů.

Sklízejte úrodu a vysaďte nové dřeviny v ovocné zahradě

V říjnu se stále ještě dočkáte úrody některých ovocných plodů. Sbírat můžete například poslední kanadské borůvky, hrozny pozdních druhů vinné révy, rakytník či zimní odrůdy jablek a hrušek. Zdravé a pěkné plody naskládejte do bedýnek či přepravek a uložte je do sklepů, kde bude dostatečně chladno a sucho. Potlučené a nekvalitní kousky co nejrychleji zpracujte a využijte na přípravu moštů a ovocných šťáv. Jste-li milovníci jahod, nezapomeňte v říjnu zalévat, okopávat a přihnojovat záhony s jahodníky. Před mrazem a nízkými teplotami chraňte jahodníky přihrnutou zeminou, mulčovací kůrou nebo speciální netkanou textilií.

Říjen na zahradě
Pečlivě sklizená a uskladněná jablka vydrží ve sklepě přes celou zimu.

Kromě sklizně se můžete v říjnu pustit také do vysazování ovocných dřevin, nastává ideální čas pro zasazení nových rostlinek angreštu a rybízu. Víte, jak to provést nejlépe? Ovocné sazeničky rychleji pustí kořeny, když je před vysazením necháte ponořené na 1 až 2 dny ve vodě. Následně můžete do předem vyhloubených jam umístit dřevěné kůly, jejichž délka by měla dosahovat k prvním větvičkám. K zatlučeným kůlům navažte stromky, aby získaly potřebnou oporu. Chystáte-li dřeviny vysadit do volného neoploceného prostranství, nezapomeňte jejich kmínky obalit pletivem, které je bude chránit před okusem divokých zvířat.

i Další rady a tipy pro zahrádkáře i spoustu inspirace vám přinesou knihy o zahradě.

Po skončení babího léta nezapomeňte také provést revizi větví a kmenů u stávajících dřevin. Objeví-li se na nich borka, pečlivě ji seškrábejte a spalte. Rostliny je doporučeno následně ošetřit vápenným mlékem. V říjnu se rovněž můžete zbavit starých a nemocných stromů i keřů, které bude potřeba vykácet.

Říjen na zahradě
Nezapomeňte také před zimou ošetřit stromy.

Sklízejte a zazimujte zeleninové záhony

V říjnu úroda dozrává i na zeleninových záhonech. Sklízet můžete všechny druhy tykvovité, kořenové, košťálové i luskové zeleniny. Po odtrhnutí plody nechte nejdříve dobře oschnout, než je uskladníte. V říjnu se můžete pustit také do sušení petrželové natě, celeru, ale i léčivých a aromatických bylin. Prázdné záhony budete muset po sklizni okopat, zrýt, zbavit plevele a pohnojit, aby byly dobře připravené na další pěstování. Vlhkou půdu zlehčete přidáním rašelinového substrátu, kompostu či písku. Zarýt můžete také hnůj, vyhněte se však záhonům, kde se chystáte pěstovat cibulnatou a hlíznatou zeleninu.

Říjen na zahradě
V říjnu skliďte poslední úrodu dýní.

Jak skladovat brambory

Právě jste sklidili letošní úrodu brambor a přemýšlíte, jak je nejlépe uskladnit, aby vám vydržely celou zimu? Máme pro vás několik tipů:

 • Vykopané hlízy při sklizni protřiďte a k uskladnění použijte jen ty zdravé a neporušené.
 • Při suché sklizni stačí brambory očistit v rukách a uložit do bedýnky, v případě mokré půdy je operte od hlíny a nechejte je řádně proschnout.
 • Brambory uložte do dobře prodyšné skladovací nádoby nebo do pytle.
 • Na začátku skladování je optimální teplota 12-18 °C, po 14 dnech by se teplota měla pohybovat okolo 5 °C, v zimním období by se brambory měly skladovat mezi 2-4 °C.
 • Místnost, ve které brambory skladujete, musí být tmavá, bez přístupu světla a řádně větraná.
 • Brambory v průběhu skladování pravidelně kontrolujte a případné nahnilé kusy ihned odstraňte.
Říjen na zahradě
Aby vám brambory vydržely chutné a čerstvé po celou zimu, je třeba je správně uskladnit.

Říjnové počasí je vhodné i pro sázení ozimových druhů česneku. Dařit se bude také hlávkovému salátu, kořenové petrželi a černému kořeni, který můžete sklízet ihned s příchodem jara. Ozimé druhy salátu nasaďte do hlubších brázd, čímž jej ochráníte před silnějším větrem a mrazem. Na záhonech můžete nechat dorůstat zimní pór, špenát či hlávkovou kapustu, které sklidíte až během zimy. Choulostivé druhy přikryjte netkanou textilií.

i Ozimé druhy zeleniny mají vyšší odolnost vůči mrazům a zimu na zahradě bez problému přečkají. Na jaře poté pokračují v růstu. Patří mezi ně některé druhy špenátu, salátu, kapusty, ale také cibule nebo česnek.

Z organických zbytků si připravte kompost, zasypte jej páleným vápnem a promíchejte se zeminou. Starý kompost si připravte na nadcházející jaro. V říjnu se můžete nachystat také na slimáky. Stačí, když na zahradě připravíte hromadu větví a listí, pod které se bude moci schovat ježek. Ten vás může nechtěných škůdců v průběhu sezóny zbavit. Kromě ježka také vytvoříte nezbytné útočiště pro přezimování prospěšných organismů, jako jsou můry, motýli, pavouci a další.

Říjen na zahradě
Aby byla půda na jaře připravená na novou výsadbu, je důležité jí po sklizni dobře připravit.
i Zajímají vás další rady a tipy na následující měsíce? Nenechte si ujít nové díly z našeho seriálu Zahradní kalendář!

Ostatní důležité úkony:

 • V říjnu je vhodná doba pro založení nové okrasné skalky. Pečujete-li o stávající skalku, nezapomeňte ji před zimou zasypat mulčovací kůrou nebo zahrnout vrstvou spadaného listí a jehličí.
 • V průběhu měsíce se budete muset postarat také o nevypuštěné zahradní jezírko. Před spadaným listím jej zabezpečte instalací ochranné husté sítě. Vyhnete se tak tvorbě nežádoucích bakterií a řas, které by ohrozily kvalitu vody v jezírku.
 • V tomto měsíci můžete také provést posezónní průzkum zahrady a vytvořit si plán pro případné změny na příští sezónu.

Užijte si v říjnu poslední teplé slunečné dny během sklizně poslední úrody a přípravy zahrady na zimu. Za důkladnou péči vás na jaře zahrada jistě odmění.

4,9 60×
Fiskars Štípací sekera X25 (XL)
Sekera - štípací, o délce 77,4 cm, hmotnost hlavy 1800 g, celková hmotnost 2400 g, tvrdost těla hlavy 48 HRC, s ostřím o tvrdosti 55 HRC, hlava z nerezové oceli, materiál topůrka sklolaminát, ergonomicky tvarované topůrko s otvorem pro zavěšení, chránič ostří součástí balení
Cenová bomba
1 459,- Ušetříte 531,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BOR005c6
4,9 101×
Fiskars Hrábě na listí Solid L
Hrábě na listí se záběrem 52 cm, materiál pracovní části: plast
399,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: BOR550g
5,0
BOSCH ISIO 0.600.833.108
Nůžky na trávu - akumulátorové, ergonomická násada, vyměnitelné nástavce, délka čepele 12 cm, šířka čepele 80 mm, materiál čepele ocel, šíře záběru 8 cm, na 1 akumulátor, v balení nabíječka, lišta na keře, napětí akumulátoru 3,6 V, kapacita akumulátoru 1,5 Ah, doba provozu 50 min, hmotnost 550 g
Cenová bomba
1 649,- Ušetříte 250,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BOCh0445
4,9 24×
Fiskars Štípací sekera X7 a Ostřič Xsharp
Sada nářadí obsahuje sekeru na štípání X7 vel. XS a ostřič Xsharp pro nabroušení seker i nožů
1 129,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BOR801e
4,7 29×
Fiskars Vytrhávač plevele SmartFit
Vytrhávač plevele - délka 119 cm, teleskopický, hmotnost 1,25 kg, černá barva
1 390,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BORCH01h3
3,9
Fiskars Nůžky zahradní X-series PowerGear™ dvoučepelové (L) P961
Nůžky na větve – jednoruční, dvoučepelové, ergonomická rukojeť, materiál čepele ocel, materiál rukojeti guma
Super cena
799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR992j7
4,7 83×
Fiskars Hrábě QuikFit provzdušňovací
Hrábě provzdušňovací se záběrem 36 cm, materiál pracovní části: kov
819,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR415j
5,0
Fiskars Rýč Prima špičatý s dřevěnou rukojetí FSC 1011568
Rýč s čepelí o šířce 19,5 cm, s špičatým tvarem čepele
359,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: fiskars1011568
RIWALL PRO REH 6261 RH
Nůžky na živý plot - elektrické, délka lišty 61 mm, rozteč nožů 24 mm, otočná rukojeť, výkon 620 W
1 599,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GAR82f2
5,0
Fiskars Nůžky zahradní Plus™ dvoučepelové P521
Nůžky na větve – jednoruční, dvoučepelové, max. průměr střihu 24 mm
469,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR992j3
5,0 40×
Fiskars Vidle Solid rycí
Vidle vhodné pro rytí v kamenité půdě, provzdušňování trávníku, práci se zahradním odpadem, 4 hroty, z kvalitní bórové oceli, šířka 17cm
569,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BOR781b
G21 klasik 5009
Stavební kolečko Kolečko G21 5009 vám nabízí plechovou korbu o objemu 80 litrů, nosnost až 150 kg a široké nafukovací kolo, s jehož pomocí odvezete náklad odkudkoliv. Zkrátka vše, co potřebujete pro pohodlnou práci na zahradě i na stavbě.
2 190,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: PENSK016
4,4 17×
Fieldmann FZNR 1022
Nůžky na větve – pákové, délka 920 mm, max. průměr střihu 50 mm
549,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: BOJ150e
4,6
Gardena Sběrač ovoce
Česáček Pro pohodlné česání ovoce. Kvalitní plastové provedení. Zuby mezi otvory pro snadné česání ovoce. Individuální nastavení pracovního úhlu s rychlouzávěrem. S rukojetí, je možné používat také bez násady combisystem. Záchytný sáček ze síťoviny pro snadnou identifikaci obsahu. V kombinaci s teleskopickou násadou combisystem lze pracovat ve výšce až 5 m. Záruka 25 let.
471,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GARD123
5,0
Fiskars Rýč Xact rovný střední M
Rýč s čepelí o šířce 19 cm, s rovným tvarem čepele
Cenová bomba
569,- Ušetříte 562,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: Fis1003682
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací