Výměna nevhodného dárku Alza days prosinec

Zahradní kalendář: Srpen na zahradě

Zobrazit katalog
Srpen na zahradě

Článek

Aktualizováno

V srpnu na zahradě nadešel čas sklizně. Slunné dny doprovázené vysokými teplotami dopřávají rozkvětu mnohých rostlin i bohaté úrodě. Kromě sbírání zralých plodů nejen u teplomilných druhů vás bude čekat spousta zavlažovaní, sestřih živého plotu, speciální péče o trávník i výsadba pozdní zeleniny. V našem článku vám připomene všechny důležité zahradnické práce, na které byste v srpnu rozhodně neměli zapomenout.

Zahradní kalendář - srpen

Zahradní kalendář: Srpen na zahradě – OBSAH

 1. Péče o okrasnou zahradu
 2. Péče o trávník
 3. Péče o ovocnou zahradu
 4. Péče o zeleninovou zahradu
 5. Sklizeň a konzervace plodin
 6. Další důležité úkony

  Péče o okrasnou zahradu

  V srpnu převažují dlouhá jasná odpoledne, teplé večery a sucho, proto nezapomínejte na vydatnou zálivku. Pravidelně zavlažujte rostliny na jižní a západní straně. Snažte se jim také stínit, aby nebyly vystavené přímým slunečním paprskům. Mezi další činnosti, které bude potřeba vykonat, patří i odstraňování odkvetlých květů. Zbytečně nebudou rostlinu vysilovat a zůstane jí dostatek prostoru pro nové rašení. Rostliny vyššího vzrůstu, jako např. jiřiny a hvězdnice, navažte na podpěru, aby je nepolámal silnější vítr.

  i Vše o zavlažování zjistíte v našem článku: Správné zavlažování vám zajistí krásnou zahradu.

  Které rostliny kvetou v srpnu?

  • Rozkvétají od července až do konce srpna – hortenzie, třezalky, lilie, begonie, chrpy, kopretiny, vřesy i růže
  • Rozkvétají v srpnu  sasanky, bramboříky, astry, pryšce, netýkavky, silenky, jiřiny a ocúny

  Jaké rostliny sázet v srpnu?

  Na konci léta začněte s výsadbou sazenic některých dvouletek, především ocúnů, šafránů, bledulí, sněženek, řebříčků i bramboříků, které nám budou kvést další sezónu. Vysaďte mladé jehličnany, které usaďte do půdy spolu s kořenovým balem a připevněte je ke kolíku, abyste jim zajistili potřebnou stabilitu.

  i Rozhodli jste se pokojovým rostlinám dopřát více sluníčka a tepla na venkovních parapetech? Nezapomeňte je včas stáhnout dovnitř a ochránit je před příchodem nízkých ranních teplot, zvláště v druhé polovině měsíce.

  Jak upravit živý plot?

  První polovina srpna je ideální dobou také na zastřihování, tvarování a úpravu živých plotů, ať už jehličnatých či listnatých. Díky tomu lépe uzrají mladé výhonky a neponičí je první první mráz. Prořezávejte je nejlépe v ranních nebo večerních hodinách, kdy panují chladnější teploty, abyste ochránili čerstvě střižené konce před spálením od slunce.

  Údržba živého plotu
  Živý plot potřebuje pravidelnou péči a údržbu.
  i K zastřihování živých plotů používejte raději zahradnické nůžky než křovinořez. S nůžkami snadněji docílíte rovného zástřihu, křovinořez však roztřepí konce větviček, a ty pak následně hnědnou. 

  Jak pečovat o okrasnou zahradu v srpnu – rady a tipy:

  • Odkvetlé trvalky dělte a přesazujte do konce srpna.
  • V srpnu je ideální doba pro řízkování muškátů, které ihned zasazujte do květináčů či truhlíků. Substrát vylehčete alespoň čtvrtinou písku.
  • Pokud pěstujete kosatce, nezapomeňte je vždy po čtyřech letech přesadit. Po vyjmutí z půdy odstraňte staré části hlíz a ponechte vždy jen jednu zdravou hlízu se zkrácenými listy. Po vsazení do země musí zůstat horní část hlízy nad zemí, kořeny přihrňte po stranách půdou.
  • Pozor na mšice, které se zejména v srpnu rychle množí a poškozují poupata jiřin i růží. Jejich odstraněním a manuálním postřikem zabráníte jejich dalšímu šíření.
  • Zaměřte se na sběr semen u letniček a dvouletek, které chcete vysít i další rok. Macešky, měsíčky, lichořeřišnice a jiné druhy nechejte dozrát v záhonku a následně je dosušte. Semena skladujte v papírových sáčcích na suchém a chladném místě.
  • Vysokým rostlinám, jako jsou mečíky nebo jiřiny, zajistěte oporu, aby se nezlámaly pod těžkými květy.
  Zavlažování pomocí hadice
  Kvalitní zahradní hadice vám v mnohém usnadní zavlažování zahrady.

  Péče o trávník

  V srpnu pravidelně pečujte také o trávník. Než se však pustíte do sekání, zhlédněte předpověď počasí. Nastanou-li parné teploty, zkraťte trávník jen o kousek. Velmi krátká tráva je totiž náchylná na spálení sluncem. Samozřejmostí je vydatné zavlažování a dostatečné přihnojování. Jakmile vlna veder začne ustupovat, začněte s revitalizací, případně se založením úplně nového trávníku.

  Pravidelné sekání podporuje růst nových výhonů, díky kterým trávník houstne, a zamezuje šíření plevele. Trávník sekejte jednou až dvakrát týdně v závislosti na srážkách a zkracujte na výšku okolo tří centimetrů. Lépe tak drží vlhkost a nedochází k jeho žloutnutí a schnutí.

  i Máme pro vás podrobný článek o tom, jak v létě udržet dokonalý trávník.

  Péče o ovocnou zahradu

  Srpen je měsícem sklizně také v ovocné zahradě. Kromě sběru lahodné úrody na vás bude čekat i úklid opadaných plodů. Nezapomeňte udržovat čistotu a pravidelně uklízet pod ovocnými stromy a dřevinami, protože nahnilé a opadané plody jsou zdrojem pro šíření nemocí a parazitů. Shnilé a spadané ovoce je vhodné nashromáždit do hlubší jámy a průběžně zasypávat páleným vápnem.

  Jak se starat o ovocné stromy v srpnu?

  V červenci jste měli možnost těšit se z úrody malin i angreštu, v srpnu však dozrávají ostružiny i rybízy. Bohaté úrody se dočkáte také od ovocných stromů - meruněk, broskvoní, hrušní i jabloní. Očesané stromky a keře následně prořezejte nůžkami a prosvětlete. Dostatek slunečních paprsků jim dopřejete zkrácením dlouhých větví.

  Keř s rybízem
  V srpnu si vychutnáte vyzrálé plody vaší zahrady.
  i Zajímá vás, jak správně prořezávat ovocné stromy a keře? 

  Jak pečovat o jahodníky?

  Pěstujete-li jahodníky, můžete v srpnu začít s výsadbou nových rostlinek na prázdné záhony. U jahodníků se obecně doporučuje obměňovat celé sazenice každé 4 roky, pokud toužíte po bohaté úrodě. Po této době totiž trpí nemocemi a mohou být silně napadené škůdci.

  Jak pečovat o ovocnou zahradu v srpnu – rady a tipy:

  • Větve stromů a keřů obsypané plody podepřete, zamezíte tak jejich nalomení. Konec podpěry by měl být pogumovaný, aby nedocházelo k odření větví.
  • Na jabloně aplikujte postřik chloridem vápenatým, který zabraňuje fyziologické skvrnitosti jablek. Také se zaměřte na ošetření proti obaleči jablečnému, jehož housenky mají za následek červivost jablek.
  • Po sklizni angreštu, rybízu a malin prořežte keře, u maliníku proveďte ořez oplozených výhonků až u země.
  • Nastává čas dozrávání a sklizně raných odrůd vinné révy.
  Sběrač plodů
  Spadaná jablka můžete využít při výrobě jablečného moštu.

  Péče o zeleninovou zahradu

  V srpnu nastává pravý čas pro sběr oblíbené zeleniny - rajčat, okurek a paprik. Chcete-li se vyhnout škůdcům a plísním, nezapomeňte na rostliny aplikovat chemický ochranný postřik. V průběhu srpna se dočkáte také sklizně cibule a česneku. V momentě, kdy začnou jejich natě poléhat a rostliny postupně žloutnout, je začněte sklízet. Nechejte uzrálé rostliny ležet několik dní na záhoně, následně je očistěte a cca měsíc sušte, než je zbavíte natí.

  i Další rady a tipy pro zahrádkáře i spoustu inspirace vám přinesou knihy o zahradě.

  Jaká vás čeká úroda v srpnu?

  Těšit se můžete také na úrodu letní listové a košťálové zeleniny, kterou je vhodné za sucha zalévat a v případě potřeby přihnojovat. Pěstujete-li kopr, začněte se sběrem a sušením jeho semínek pro další pěstování v příštím roce. Po srpnové sklizni se uvolní místo na záhonech, které můžete zaplnit pozdní zeleninou. Ideální je v této době výsadba některých druhů ředkviček, dále salátů a kedlubnů, které budete moci sklidit ještě před koncem sezóny. Vybraným odrůdám zeleniny bude potřeba seříznout vrcholky. Zkracujte růžičkovou kapustu i vrcholky rajčat, ať se můžete radovat z velkolepé úrody. Pěstitelé bylinek by měli seříznout léčivým rostlinkám (např. tymiánu, šalvěji, levanduli apod.) natě, aby mohly znovu obrazit.

  Zelenina v srpnu
  Srpen je velmi plodný měsíc pro různé druhy zeleniny.

  Plži v zahradě – jak na ně?

  Každý zahrádkář jistě ví, že i v srpnu je důležité aktivně zasahovat vůči plžům. Zejména slimáci jsou nebezpeční škůdci, které je nutné pravidelně lákat na návnady, solit, sbírat a likvidovat jejich nakladená vajíčka.

  Jak pečovat o zeleninovou zahradu v srpnu – rady a tipy:

  • Také v srpnu neopomínejte vaši zahradu důkladně zalévat a čistit od plevele.
  • Čínské a pekingské zelí již od července dorostlo. Je třeba jej protřídit a po týdnu přihnojit.
  • Po sklizni odrostlé zeleniny můžete vyset mangold.
  • U rajčat pohlídejte, zda se na listech neobjeví známky chorob, případně napadené listy ihned odstraňte. Stejně tak odštípejte i květy rajčat, ať má rostlina dostatek živiny pro růst a zrání plodů.
  • Dýně a tykve u země podložte, zamezíte tak jejich hnilobě.
  Zahradní nářadí
  Zahradní náčiní vybírejte s rozvahou, v zahradě jej využijete po celý rok.
  i Zajímají vás další rady a tipy na následující měsíce? Nenechte si ujít nové díly z našeho seriálu Zahradní kalendář!

  Sklizeň a konzervace plodin

  Srpen je hlavním obdobím, kdy ve velkém sklízíte plody své činnosti. Ke slovu se hlásí šťavnaté ovoce i zelenina plná vitamínů. Ideální je konzumovat sklizené plodiny za čerstva, abychom si naplno vychutnali jejich charakteristickou chuť a získali pro své tělo všechny jejich prospěšné živiny. Jak však uchovat ovoce a zeleninu, aby sklizené plody vydržely co nejdéle? Na řadu přichází zavařování do sklenic, mražení či sušení, tedy činnosti, díky kterým si budete moct užít skvělou chuť ovoce a zeleniny také v zimním období.

  Jaké plodiny nejčastěji sklízíme v srpnu a jak je uchovat?

  • Rajčata – můžete je sklidit a použít pro čerstvé saláty, připravit rajčatovou omáčku či je konzervovat v podobě rajčatových pyré.
  • Okurky – hadovky jsou ideální do osvěžujících salátů, nakládačky vložte do octového nálevu a sterilizujte.
  • Papriky – využijete do čerstvých míchaných salátů, lahodně chutnají z grilu nebo je můžete nakrájet na plátky a sterilizovat s další zeleninou.
  • Cukety – bývají v srpnu nadbytečnou plodinou, kterou můžete použít do slaných i sladkých pokrmů. Pro pozdější použití lze nakrájet na plátky a zamrazit.
  • Maliny, ostružiny a borůvky – můžete si je vychutnat za čerstva i využít při pečení, pro pozdější v konzumaci je vhodné je zamrazit nebo z nich připravit lahodné džemy a marmelády.
  • Švestky a meruňky – kromě okamžité konzumace je po sklizni můžete použít pro přípravu džemů, kompotů nebo je zamrazit.
  popsané zavařovací sklenice
  Lahodná marmeláda z ovoce z vlastní zahrádky přijde k chuti nejen v zimním období.
  i Jak na správné zavařování, sušení či zamrazení ovoce a zeleniny? Poradí vám náš článek: 5 tipů, jak zavařovat (NÁVOD + RECEPTY), ve kterém se kromě osvědčených postupů dozvíte také spoustu tipů na lahodné marmelády, džemy i chutnou sterilovanou zeleninu.

  Další důležité úkony:

  • Pokud jste si pořídili okrasnou skalku, nezapomeňte ji v srpnu zavlažovat a zbavovat nežádoucího plevele. Rozrostlé skalničky a rozchodníky postupně zastřihávejte.
  • Vaši péči bude potřebovat také zahradní jezírko. Důkladně jej čistěte a vyměňujte vodu, aby se v něm nešířily bakterie a řasy.

  V srpnu si užívejte sklizeň vyzrálého ovoce a pomalu chystejte vaši zahradu na podzimní období, ve kterém se začne pomalu ukládat k zaslouženému odpočinku a bude čerpat síly na další plodné období

  4,7 11×
  Fieldmann FZNR 1101, 5ks
  Sada nářadí na zahradu, plast ze silnými polyamidovými vlákny, baleno v blistru
  299,-
  Skladem > 10 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: BOJ155a
  5,0
  Fiskars Kultivátor Premium malý
  Kultivátor z materiálu: ocel, celková délka 256 mm, hmotnost 154 g
  319,-
  Skladem 2 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: BOR450e
  5,0
  Bosch Zahradnické nůžky 0.600.8B5.000
  Nůžky na větve – jednoruční, dvoučepelové, délka 20 cm
  599,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: xxBOC01a
  4,7 39×
  Fieldmann FZN 4102-AT
  Nůžky na trávu - akumulátorové, teleskopická násada, délka čepele 11 cm, šíře záběru 8 cm v balení lišta na keře, napětí akumulátoru 3,6 V, doba provozu 30 min, hmotnost 1000 g
  949,-
  Skladem > 5 ks
  Objednací kód: BOJ103b2
  4,8 41×
  Fiskars Hrábě Solid univerzální
  Hrábě univerzální se záběrem 41 cm, materiál pracovní části: plast
  479,-
  Skladem > 10 ks
  Objednací kód: BOR601b
  4,9 14×
  Gardena nástěnný buben na hadici 50 Classic sada
  Buben na hadici s délkou hadice až 20 m, montáž na zeď, madlo na přenášení a madlo
  2 190,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: GAR8009-20
  5,0 20×
  Gardena Multifunkční sprcha Comfort
  Zavlažovací pistole , připojení rychlospojkou, aretace spouště, 5 funkcí
  629,-
  Skladem > 5 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: GAR18315-20
  4,4
  M.A.T. group Vozík zahradní 70l, sklápěcí
  Vozík - zahradní, nosnost 120kg, objem 70l, plast
  2 620,-
  Skladem > 5 ks u dodavatele
  Objednací kód: MTG002
  4,8 14×
  Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks
  Set zahradního nářadí - lopatka, nůžky, nůž na plevel a rukavice, celkem 4 ks, materiál ocel
  929,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: GARD057
  4,8 31×
  Fiskars Pilka zahradní Xtract SW73 (S)
  Zahradní pilka - vysouvací, délka listu 160 mm
  690,-
  Skladem > 5 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: BOR201b
  4,8
  ORION Teploměr nerez na zavařování pr. 7,5 cm
  Kuchyňský teploměr - mechanický typ, určen na pečení a na vaření, obsahuje teplotní sondu, úchyt k zavěšení, minimální teplota 0 °C, maximální teplota 110 °C
  229,-
  Skladem > 5 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: ORITN932
  Westmark hranatá 191 ml, 6 ks
  Zavařovací sklenice - šroubovací, objem 191 ml, hranatá, s víčkem, kovové víčko s motivem, 6 sklenic v balení, rozměry 9 × 7 × 7 cm (V׊×H), průměr hrdla 5,8 cm - 56,50 Kč/ks
  339,-
  Skladem 4 ks u dodavatele
  Objednací kód: WESSS571
  4,7
  TESCOMA Souprava pro zavařování DELLA CASA, s teploměrem
  Zavařovací hrnec , materiál hrnce plast, vhodné do myčky
  799,-
  Skladem 2 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: TESHR005
  Gastro Kleště na zavařovací sklenice, nerez/plast
  Kleště - na zavařovací sklenice s gumovou rukojetí
  210,-
  Skladem > 10 ks u dodavatele
  Objednací kód: KUCHzav10
  Vytisknout
  P-DC1-WEB03
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací