Alza.cz
Zobrazit katalog

Zastínění zahrady: vytvoří příjemné místo pro venkovní relaxaci

Článek

Aktualizováno

Pobyt na sluníčku je prospěšný, ale delší setrvávání na přímém slunci v horkých letních dnech zdraví neprospívá. Proto je dobré najít místo, kde se při pobytu na zahradě před žhnoucími paprsky ukrýt. Pomohou vám zahradní altánky, pergoly, venkovní rolety do pergol, slunečníky, markýzy i stínicí plachty. Podle čeho zahradní stínění vybrat?

Zahradní stínění

Co se v tomto článku o zahradním stínění dozvíte?

Podle čeho vybrat zahradní stínění

Při volbě stínicí techniky zohledněte:

  • Velikost své zahrady a prostor, který máte k dispozici – vždy se předem rozhodněte, jak velký prostor zahrady chcete pokrýt.
  • Počet lidí – pro kolik lidí má být stínění určeno. Výběr bude radikálně odlišný při pořizování zahradního stínění pro větší společnost než pro zařizování romantického zákoutí pro relaxování ve dvou.
  • Jakým způsobem se bude používat – bude se muset přenášet, nebo bude mít své stálé místo?

Zahradní altány stíní ve větších zahradách

Jestliže vaše zahrada disponuje velkorysou plochou, měli byste zvážit pořízení zahradního altánu. Správným způsobem zvolený altán může být nejen místem poskytujícím zastínění zahrady či útočištěm před drobnými přeháňkami, ale může se stát i zkrášlujícím faktorem, který bude půvabnou dominantou vaší zahrady.

Zahradní stínění, mobilní altány
Altány jsou vhodné do prostornějších zahrad.

Zahradní altány dělíme na:

  • Pevné zahradní altány  jsou zafixovány trvale na jednom místě. Jedná se tedy o stavby permanentní, které nelze snadno rozebrat či přesouvat. Proto si pečlivě předem rozmyslete, kam altán umístíte. Obvykle je to na vzdáleném konci zahrady, v rohu či na jiném klidném místě pozemku.
  • Mobilní zahradní altány  můžete libovolně po zahradě přenášet a vytvářet tak zastínění zahrady právě tam, kde ho potřebujete. 

Pevné zahradní altány

Nejčastěji můžeme v českých zahradách spatřit dřevěné altány. Jejich přírodní materiál se snadno snoubí s celkovou atmosférou zahrady a lehce zapadá do prostředí. Mezi nesporné výhody využití dřeva pro tento druh stavby je jeho příjemný vzhled, který navozuje příjemnou relaxační atmosféru, stabilní odolná konstrukce a dlouhá životnost. Nejběžnější druhy dřeva na zahradní stavby tohoto typu jsou modřín, smrk nebo některé exotické dřeviny.

Dřevěné altány mají ale i své nevýhody. Stejně jako u všeho dřevěného umístěného venku, i u altánů ze dřeva hrozí nebezpečí, že bez správné péče se začne stavba vlivem vlhkosti deformovat nebo dokonce začít zahnívat. Proto je nutné altán pravidelně opatřovat ošetřujícími nátěry, které pomáhají zachovat pěkný vzhled a prodlužují jeho životnost. Naopak zvláštní péči nevyžadují altány z bambusu, kovaného železa, hliníku nebo ocele.

Mobilní zahradní altány

Mobilní altány lze volně přesunovat, umístit je tedy můžete kamkoliv na zahradě a vytvořit si tak zastínění zahrady kdekoliv. Nejsou tak robustní jako pevné altány a hodí se zejména pro ty, co nechtějí na zahradě žádnou trvalou stavbu. V mnoha případech jsou skládací, takže na zimu je jednoduše složíte a uschováte na další sezónu. To u pevných altánů nejde.

Dalším plusem je výrazně nižší cena, protože altánek s kovovou konstrukcí a plátěnou střechou pořídíte už od několika stovek korun. Pokud tedy máte omezený rozpočet a chcete si na zahradě vytvořit útulné místo pro relaxaci, mobilní altány budou pro vás ideální.

i Některé altány se prodávají i s moskytiérou. Tu za letních večerů jistě oceníte.

Nevýhodou přenosných altánů je ale především jejich nižší odolnost proti vlivům špatného počasí, jako je silný vítr či prudký déšť. Dřevěné pevné altány přece jenom vichřici odolají mnohem snadněji, než poměrně tenké kovové trubky s plátěnou střechou. Ta navíc mnohdy není určena do deště, proto je nutné sledovat předpověď počasí. To samé platí i pro přenosné altány ze syntetických materiálů kombinované s plastovou nosnou konstrukcí.

Zahradní stínění, mobilní altány
Mobilní altány jsou levné, ale oproti pevným altánům i méně odolné vůči větru a dešti.

Pergoly neslouží jen jako opora květin, ale zároveň stíní

Oblíbenou odnoží altánků, která rovněž dokáže vytvořit příjemné zastínění zahrady, jsou pergoly. Ať už volně stojící nebo přiléhající k domu, otevřené či chráněné, pergoly patří mezi nejvšestrannější vnější zahradní konstrukce. Jedná se především o okrasné stavby sloužící jako opora popínavých rostlin, například vinné révy. Ty také mnohdy tvoří střechu, protože tu v pravém slova smyslu, na rozdíl od altánů, nemají. Není divu, že jsou pergoly tradičně využívány v jižních zemích, v nichž jsou mimořádně oblíbené pro svůj přírodní zdroj vlahého stínu.

i Stylové zastínění zahrady si žádá také stylový zahradní nábytek. Ratanový nábytek nabízí pohodlí, které vydrží téměř věčně.

Jelikož jsou pergoly stavěné hodně do výšky, se stíněním jim pomáhají i nejrůznější venkovní rolety a plachty montované z boku pergol. Takového stínění využívají i zimní zahrady, zmiňované venkovní rolety a plachty můžete využít i jako boční zastínění terasy.

Výhody a nevýhody pergol: 

  • Vytváří přirozený stín
  • Krásný designový prvek zahrady sloužící k opoře popínavých květin
  • Poslouží jako místo pro posezení i parkování
  • Nemají pevnou střechu, proto při dešti protékají
  • Dřevěné pergoly se musí natírat ošetřujícími nátěry
  • Nedají se lehce přestěhovat
Zahradní stínění, pergola
Pergoly slouží nejen jako podpora pro popínavé rostliny, ale i k zastínění zahrady.

Slunečníky jsou oblíbenou stínicí technikou na balkóny i menší zahrady

Pokud vaše zahrada není tak velká, aby se na ní vešel altánek či pergola, nebo jen hledáte zástin k posezení na terase, pravděpodobně pro vás bude lepší slunečník. Představuje skvělý způsob, jak zajistit stín nejen na terase, ale i menším dvorku nebo panelákovém balkóně. Existuje několik druhů slunečníků, a proto je při jeho výběru dobré promyslet:

  • Jak velkou plochu chcete zastínit?
  • Potřebujete, aby slunečník ladil s vaším stávajícím zahradním nábytkem?
  • Z jakého materiálu by měl být vyroben?
  • Jaký mechanismus otvírání je pro váš účel nejvhodnější?
  • Chcete, aby chránil jen před sluncem, nebo očekáváte i ochranu před deštěm a větrem?

Velikost slunečníku

Velikost zahradního slunečníku by se měla odvíjet od toho, jak velký prostor na zahradě, terase či balkonu chcete pokrýt a kolik lidí bude vzniklý stín využívat.

  • Průměr slunečníku 2 metry – hodí se ideálně pro malý zahradní stůl se dvěma židlemi
  • Průměr slunečníku 2,5 metru – vhodný pro čtyřčlennou rodinu 
  • Průměr slunečníku 3 a více metrů – pro početnější domácnost nebo časté návštěvy 

Jestliže rádi hostíte větší společnost nebo pořádáte zahradní party či venkovní společenské akce, pak stojí za uváženou nákup skládacího altánu, který může poskytnout 4 a více metrů zastřešené plochy.

Zahradní stínění, slunečník
Tento typ slunečníku je levným a jednoduchým řešením.

Při výběru zahradního slunečníku byste se měli zaměřit také na: 

  • Typ slunečníku – slunečníky dělíme na klasické s nosnou tyčí uprostřed a slunečníky závěsné, které neprochází skrz stůl, nýbrž stojí vedle něj. Závěsný slunečník stojí i několik tisíc korun, je ale mnohem elegantnější než běžné slunečníky.
  • Základna slunečníku – měla by stabilizovat deštník slunečníku tak, aby byl schopen odolávat náporu větru či dešťovým přeháňkám. Hmotnost základny se vždy odvíjí od velikosti slunečníku. Malý dvoumetrový slunečník potřebuje základnu o hmotnosti 15 až 20 kilogramů, u tří až čtyřmetrového slunečníku počítejte se základnou o hmotnosti 30 až 40 kilogramů.
  • Materiál slunečníku – kvalitní slunečník by měl být odolný proti povětrnostním vlivům, chránit před sluncem a letními přeháňkami. Vrchní část těchto stínidel proto často tvoří materiál ze syntetických vláken, jako je polyester nebo akryl, které zajišťují stálost barvy před deštěm a slunečním zářením. Tyto tkaniny jsou poměrně lehké a jejich vzhled i tvar zůstává konzistentní po řadu let. Další jejich výhodou je, že bývají často levnější než různá plátna. Často používaným materiálem ve výrobě slunečníků se poslední dobou stal Olefin, tedy syntetický materiál odpuzující vodu. Rovněž se vyznačuje stálostí barev a resistencí proti napadnutí plísněmi. Tradiční možností je pak volba klasického plátěného deštníku, který je prodyšný a přirozeně voděodolný. Materiál však chrání před deštěm absorpcí vlhkosti pouze omezeně, takže může být náchylný k držení vlhkosti a deformacím. Tomuto zabráníte pravidelným čištěním, případně můžete ošetřit svůj plátěný slunečník chemickým nebo akrylovým lakem.
  • Voděodolnost slunečníku – při nákupu slunečníku vždy zkontrolujte, zda byly polyesterové části deštníku ošetřeny chemikáliemi, jako je např. polyuretan, aby se zajistila jejich vodotěsnost. Zde vám pomůže v orientaci údaj zvaný vodní sloupec, jenž měří schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Číslo vodního sloupce je udáváno v milimetrech, a čím je vyšší, tím je materiál odolnější proti průsaku vody. Toto se ovšem netýká švů, případně zipů či jiných spojů, proto se před koupí ujistěte, že tato místa byla též ošetřena proti případnému průtoku vody.
  • Rám slunečníku – obvykle bývá ze dřeva nebo kovu. Kovové rámy jsou těžší než dřevěné, proto lépe odolají větru. Jejich výhodou je větší odolnost proti poškrábání, nevýhodou pak skutečnost, že některé druhy kovů, pokud nejsou správně ošetřovány, po čase korodují. Oproti tomu dřevěné slunečníky působí na zahradě či balkónu více dekorativně, zvláště pokud doplňují dřevěný zahradní nábytek. Jsou také lehčí, snadněji se tedy s nimi manipuluje na zahradě či terase. Tato vlastnost je ale dvousečná, protože lehké slunečníky hůře obstojí ve větrném či bouřlivém počasí.
  • Mechanismus otevírání slunečníku – nejběžnější způsob otevírání je tzv. push-up mechanismus, který je vám jistě znám z principu otevírání běžných malých deštníků. Funguje tak, že tlačíte prsty deštník po nosné tyči směrem nahoru, dokud se plně nerozevře. Trvalé rozevření deštníku pak zajistíte pojistkou. Některé slunečníky jsou na nosné tyči vybaveny mechanismem pro úpravu délky tyče nebo pro naklonění slunečníku. Tímto způsobem si lehce upravíte stín tak, že slunečník natočíte proti slunci. Alternativní a mnohem pohodlnější mechanismus je otevírání pouhým zatáhnutím za příslušnou šňůrku tzv. baldachýnovým efektem.

Výhody a nevýhody zahradních slunečníků:

  • Jednoduše se ovládají a přenáší
  • Snadno se skládají a nezabírají mnoho místa
  • Vhodné pro zastínění malých prostor a balkónů
  • Vytvářejí menší stín než altány
  • Nemohou zůstat celoročně venku
  • Konstrukce malých slunečníků se při větru snadno poškodí 
Zahradní stínění, závěsný slunečník
Závěsné slunečníky sloužící k zastínění zahrady jsou dražší, ale zároveň designové.

Zahradní stínicí plachty jsou hitem posledních let

Stínicí plachty se často používají na zastínění dětských koutků, teras nebo posezení. Mají tvar trojúhelníku, obdélníku nebo čtverce, jsou různě barevné a různé velké. Obvykle jsou větší než slunečníky a jsou i daleko elegantnější. Svým rozsahem stínění by se daly přirovnat k markýze. Jen s tím rozdílem, že nejsou přidělané ke stěně domu a dají se použít kdekoliv na zastínění zahrady, případně je lze využít jako boční zastínění terasy. Ochrání vás nejen před sluncem, ale i před deštěm.

Výhody a nevýhody stínicí plachty:

  • Můžete ji umístit kamkoliv na zahradu
  • Vytváří velkou zastíněnou plochu
  • Je levnější než pevné altány
  • Nedá se jen tak přenést na jiné místo
  • Pro své velké rozměry nedokáže odolat větru
Stínicí plachta pro zahradní stínění
Stínicí plachty jsou oblíbené pro svůj moderní vzhled.

S markýzami vytvoříte stín za pár vteřin

Další alternativou, jak si zajistit na terase příjemný stín za horkých letních dnů, jsou vysouvací markýzy. Připevňují se na stěnu domu a jsou snadno roztažitelné, kdykoliv je slunné počasí. Většinou bývají obdélníkového nebo čtvercového tvaru.

Výhody a nevýhody markýz:

  • Jednoduchá manipulace
  • Za pár vteřin zastíní velkou oblast
  • Snadno se skládají a na zahradě nezabírají žádné místo
  • Jsou pevně přidělané ke stěně domu, nedají se přenášet
  • Nejsou designovým doplňkem zahrady
i V Magazínu Hobby a zahrada pro vás máme i další články:


Zastínění zahrady vám poskytne příjemné útočiště v horkých letních dnech a stane se tak vaší oázou klidu a relaxace.

4,6 10×
ROJAPLAST Plachta stínící - trojúhelník, 3,6 m, béžová
Stínící plachta Stínící plachta, trojúhelník, béžová, 160g/m2, v balení i lana s kovovými úchyty
690,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ROJ32j16
4,6 10×
ROJAPLAST Markýza 3,95 x 2,5 m, bordo
Markýza - obdélníková, závěsná, kovová konstrukce, polyesterová plachta, na kličku, hmotnost 30 kg, červená barva
4 850,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: ROJ33e6
4,6
ROJAPLAST Slunečník zahradní, 350 cm, zelený
Slunečník - kruhový tvar, průměr 3,5 m, ukotvení na základnu, naklápěcí, rozevření pomocí kličky, ohebný kloub součástí, šedá kovová konstrukce a zelená polyesterová plachta
1 590,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: ROJ32m23
4,6 16×
ROJAPLAST Slunečník zahradní STANDART, 400 cm, béžový
Slunečník - kruhový tvar, průměr 4 m, výška 2,6 m, ukotvení na základnu, skládací, rozevření pomocí kličky, černá kovová konstrukce a béžová polyesterová plachta, hmotnost 11 kg
1 730,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ROJ32m13
4,3 10×
ROJAPLAST Markýza 2,95 x 2 m, zelená
Markýza - obdélníková, závěsná, kovová konstrukce, polyesterová plachta, na kličku, hmotnost 24 kg, zelená barva
3 490,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: ROJ33e1
Vytisknout
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon