K čemu vám půdní vrták poslouží?
Půdní vrták je skvělý pomocník při práci na zahradě. Snadno s ním vyhloubíte jamky do půdy. To se hodí zejména při stavbě plotů nebo jiných činnostech, kdy potřebujete usazovat sloupky nebo kůly. Zemní vrták využijete také při vysazování stromků, keřů, květin nebo k provzdušnění půdy.
- Práce se zemním vrtákem je obvykle rychlejší a snazší než s rýčem a krumpáčem.
- Různé průměry vrtáků vám umožní vrtat jamky pro sázení květin i usazování kůlů.
- Vrtáky se od sebe liší tvarem vrtací spirály, jejím průměrem i délkou. Jamka tak bude vždy na míru.
Tyto přístroje můžete najít také pod názvy zemní vrtáky nebo jamkovače.
Zemní vrták vybírejte podle typu
Zemní vrták existuje hned v několika podobách. Liší se pohonem i výkonem, proto vybírejte podle druhu půdy.
Jednoduchý ruční půdní vrták
Ruční půdní vrták je vhodný hlavně v případě, že budete pracovat jen občas, protože práce s ním je namáhavá. Jde o šroubovici, kterou otáčením držáku hloubíte díru do země. Některé vrtáky mají vyměnitelné čepele, a jsou tak mnohostranně využitelné. Hodí se nejlépe jako zemní vrtáky do kamenité půdy.
- Jsou levné a bezporuchové.
- Vyžadují minimální údržbu.
- Mají dlouhou životnost.
- Práce s nimi je fyzicky náročná.
Tichý elektrický půdní vrták
Elektrický půdní vrták vám umožní hloubit jamky s menší námahou. Nemá takový výkon jako stroje motorové, ale i tak s ním bude práce jednodušší. Elektrické půdní vrtáky můžou být buďto akumulátorové, nebo s přívodem.
- Mají tichý chod.
- Vyžadují minimální údržbu.
- Oproti benzínovým mají slabší výkon.
- Potřebují baterii nebo přívod elektrické energie.
Ruční vrták
Motorový vrták
Motorový zemní vrták na zahradu i stavbu
Benzínový motorový zemní vrták vám práci při hloubení otvorů velmi usnadní. Díky výkonu s ním můžete pracovat nejen na zahradě, ale i na staveništi. Tento zemní vrták se hodí i k vrtání základů. Levnější stroje s nižším výkonem naopak zvolte do půdy bez kamenů nebo s minimem kamenů.
- Snadno a rychle vyhloubí jamky.
- Mají velký výkon.
- Jejich údržba je náročnější.
- Stroje mají vyšší hmotnost.
- Vyžadují náhradní svíčky nebo startovací cívky.
i
Když se zemní vrták splaší
Bezpečnost je při používání zemních vrtáků důležitá. Některé typy disponují funkcí automatického vypnutí motoru, proto se nemusíte bát situace, kdy byste stroj nezvládli.
Půdní vrták za traktor zvládne vše
Pro častější využití a do všech typů půd existuje i půdní vrták za traktor. Jednoduše ho za stroj připnete a můžete vrtat. Některé z nich disponují průměrem až 700 mm. K mání jsou i přípojné vrtáky na bagry a další stroje.
Posloužit vám může dobře i půdní vrták do vrtačky. Nástavec stačí nasadit do vrtačky nebo aku šroubováku a můžete se pustit do práce na zahradě.
Zemní vrtáky – náhradní díly a příslušenství
Zemní vrtáky slouží k těžké práci. Proto k nim najdete celou řadu náhradního příslušenství. Jsou to například náhradní rukojeti, různé náhradní a vyměnitelné vrtáky, které umožní vrtat různé průměry, prodloužení či převodovky. Prodloužení vám umožní vrtat až do hloubky několika metrů.
Jak se používá půdní vrták?
Použití půdního vrtáku je velmi jednoduché. Stačí ho odnést na místo, kde chcete jámu hloubit, a začnete jím otáčet nebo zapnete stroj. Některé těžké zemní vrtáky ovšem neobsloužíte sami.
- Jednomužné půdní vrtáky zvládne ovládat jeden člověk. Takové mají nižší hmotnost.
- Dvoumužné větší a těžší stroje už musí ovládat dvě osoby. Jde většinou o profesionální vrtáky.
Zemní vrták do kamenité půdy
Pokud potřebujete zemní vrták do kamenité půdy, bude to možná trochu oříšek. Nejlépe si z běžně dostupných strojů poradí s kameny půdní vrták ruční. To samé platí pro tužší půdu. Nekamenitou a méně tvrdou půdu zvládnete hravě s elektrickým vrtákem. Motorový zemní vrták pak využijete na středně kamenité půdy. Nejlepší práci nakonec odvedou profesionální stroje připojitelné na traktory či bagry.
Skrýt popis