Krásná a upravená zahrada je dnes pýchou mnoha rodinných domů a chalup. Její vybudování a udržování však není snadné a vyžaduje mnoho úsilí, času i peněz. A jednou z podmínek k docílení zeleného trávníku a zdravých rostlin je správné zavlažování. Jen tak se vaše zahrada stane příjemným místem pro veselé dovádění dětí, zahradní party s přáteli nebo romantické procházky. Jaké jsou tedy dnešní možnosti v oblasti zavlažování a která denní doba je nejvhodnější pro zálivku?
Na první pohled se může zdát, že v našich klimatických podmínkách se o zavlažování není nutné starat. Opak je ale pravdou. V naší oblasti, tedy srdci Evropy, podnebí totiž zajišťuje jen asi 20 % potřebného množství vláhy pro růst kvalitního trávníku. Deštivé dny se velmi často soustředí pouze do několika srážkových období, ve kterých je vody přebytek. Ta tudíž není naplno využita. Naproti tomu mimo tato období se nevyskytují téměř žádné srážky a sucho nezřídka trvá i několik dní až týdnů. I když je tedy u nás deště více než v mnoha jiných oblastech světa, nelze se na něj spoléhat. Proto je nutné zahradě chybějící vláhu dodat.
Myslíte si, že nejlepší je zalévat v poledne nebo odpoledne, kdy jsou paprsky slunce nejintenzivnější? Omyl. Nejrozumnější je zavlažovat v brzkých ranních hodinách nebo večer, kdy je hodnota výparu nejnižší. Vaše zahrada využije největší množství vláhy a vy spotřebujete až o 50 % méně vody.
Při zalévání by se voda měla dostat až ke kořínkům, protože je nutné zalévat vydatně a třeba jen jednou za několik dní. Naopak mírná zálivka každý den není tak účinná, protože voda se nevsákne, nýbrž zůstane na povrchu a rychle se odpaří. Například nově založený trávník ale potřebuje závlahu až několikrát denně, jinak hrozí jeho vyschnutí. Také rostliny staré do dvou let vyžadují zálivku přednostně a častěji než flóra vysázená dříve. Důležité je také zalévat trávník a zahradu po celé ploše.
Pro zalévání své zahrady si můžete vybrat z několika druhů zavlažovacího vybavení. Jedním z nich jsou konvičky na vodu, ty se ale hodí jen na malé pozemky, protože na větších plochách je nošení vody poměrně namáhavé. Na trávníku o rozměrech několik desítek metrů čtverečních bude pro vás vhodnější použít hadici. Ta může být například spirálová, nebo navinutá na naviják pro snadné přenášení a skladování. Minimalistické řešení představuje obyčejná hadice, u níž průtok regulujete pouze svým prstem. Pohodlnější ale je použití zahradní pistole, která se upevňuje na konec hadice. V ruce nejen lépe drží, ale umožňuje také regulaci průtoku a až několik funkcí postřiku.
Další možností jsou pulzní zavlažovače, které se rovněž připojují na konec hadice. Následně se buď zapíchnou do trávníku pomocí bodce nebo jednoduše položí na zabudovaná kolečka. Jejich výhoda spočívá v možnosti nastavení plochy postřiku a také v tom, že hadici nemusíte držet.
Pro rostliny je nejvhodnější dešťová voda čerpaná ze sudu nebo jiné nádrže, protože je měkká. Pokud jí ale zrovna není dostatek, využít můžete také vodovodní či studniční vodu. Kromě napojení hadice na vodovod je ale nutné použít čerpadlo, která vám vodu do hadice přečerpá.
Pokud však za domem vlastníte velkou zahradu, ideálním řešením bude automatický zavlažovací systém. Ušetří námahu i čas a zavlažují hlavně v noci, čímž spotřebují až o polovinu méně vody. Starají se o vaši zahradu, ať už jste na dovolené, v práci, nebo s přáteli, vám tak zbývá více osobního času. Firmy zajišťující tyto systémy jdou s dobou a nabízejí ovládání přes internet pomocí smartphonu nebo tabletu. Nevýhodou ale může být závislost na elektrickém proudu, který z důvodu nečekaných událostí může vypadnout, a tak nechat vaši zahradu suchou.
Pořizovací cena automatických zavlažovacích systémů ale často šplhá až ke stotisícovým částkám, proto se hodí spíše pro majetnější rodiny. Pokud ale nechcete utrácet za rozsáhlý systém tolik peněz, vhodným řešením je například Kärcher SensoTimer. Jedná se o inteligentní automatický zavlažovač, který reaguje na změny vlhkosti v půdě. Zapojíte jej ke kohoutku, rozmístíte senzory do částí zahrady, které chcete mít zavlažované a pomocí centrální jednotky vše jednoduše nastavíte. Můžete například zavlažování odložit, úplně jej na určitou dobu zastavit, nebo naopak jeho dobu prodloužit.
Ať se rozhodnete zalévat ručně, nebo pomocí automatických zavlažovacích systémů, vždy je nutné myslet na to, aby měla vaše zahrada dostatek vláhy potřebné k růstu. Naopak zbytečné přelívání může nejenže zničit vaše snahy o krásný trávník, ale také vás bude stát hodně peněz. Nakonec nezbývá než popřát hodně štěstí, aby vaše zahrada byla stále zářivě zelená a svěží.