Honor 10 (RECENZE) – Nejlevnější vlajková loď?

Zobrazit katalog
Aktualizováno

I když se to nezdá, telefonů okolo jedenácti tisíc není mnoho. Vlajkové lodi jsou o stupeň (i dva) dražší, u střední třídy je taková cenovka zase přespříliš sebevědomá. Zařadit si správně mobilní telefon Honor 10 je komplikovanější, ale po přečtení této recenze budete mít jasno.

Recenze Honor 10 – OBSAH

  1. Specifikace, parametry a cena: Srovnání Honor 10, ASUS Zenfone 5 a HUAWEI P20
  2. Balení Honoru 10 je jako Kinder vajíčko
  3. Vzhled a konstrukce: Honor 10 je skleněný fešák
  4. Displej telefonu Honor 10 je k nakousnutí i nakousnutý
  5. Výkon a úložiště: Honor 10 na absolutní špičku nepatří
  6. Baterie a výdrž: Honor 10 nabízí den svobody
  7. Operační systém a software: Android 8.1, kdo z vás to má?
  8. Dvojitý fotoaparát Honoru 10 slouží pro užitek i zábavu
  9. Závěr recenze Honor 10 a srovnání s konkurencí
i Souboj sourozenců – Huawei vs. Honor

Značky Huawei a Honor jsou jako bratr a sestra. Huawei se poslední sezónu hodně snaží – na poli fotoaparátů byl schopný se vyšplhat i na absolutní vrchol. Honor je jeho dvojče. Méně slavné, méně viditelné, ale o to zajímavější.

Specifikace, parametry a cena: Srovnání Honor 10, ASUS Zenfone 5 a HUAWEI P20

Vybrat telefony pro přímé srovnání parametrů nebylo snadné. Honor 10 má konkurenci buď v loňských vlajkových lodích, nebo mezi dražšími novinkami. Právě v tom tkví jeho síla. Jaký model je ten pravý pro vás? Zjistíte v dalších částech recenze Honor 10.

ModelHonor 10ASUS Zenfone 5HUAWEI P20
Rozměry149,6 × 71,2 × 7,7 mm153 × 75,65 × 7,7 mm149,1 × 70,8 × 7,65 mm
Velikost displejeIPS 5,84"IPS 6,2"IPS 5,8"
Rozlišení2 280 × 1 080 px2 246 × 1 080 px2 244 × 1 080 px
Poměr displeje a těla79,9 %90 %80,5 %
Výkroj v displeji
RAM4 GB4 GB6 GB
Interní paměť64/128 GB64 GB128 GB
ProcesorKirin 970 (4× 2,4 GHz + 4× 1,8 GHz)Qualcomm Snapdragon 636 (8× 1,8 GHz)Kirin 970 (4× 2,4 GHz + 4× 1,8 GHz)
Baterie3 400 mAh3 300 mAh3 400 mAh
Fotoaparát16 + 24/24 Mpx12 + 8/8 Mpx12 + 12/24 Mpx
Světelnostf/1,8f/1,8f/1,8
Optický zoom
Dual SIM
Infraport
Cenaod 10 990 Kč9 999 Kč16 990 Kč

*Ceny jsou platné k 15. 6. 2018

Balení Honor 10 je jako Kinder vajíčko

Rozbalování krabiček mobilních telefonů je jako otevírání Kinder vajíčka. Víte, že tam bude spolehlivě něco dobrého (telefon, nebo čokoláda), ale že překvapení bude stát za pendrek (příslušenství, nebo hračka). Přesně tak by se dal popsat obsah balení smartphonu Honor 10.

V balení Honor 10 najdete, krom obligátní příručky a pár letáků, jen kabel s konci v podobě konektorů USB-C a klasického USB-A. K němu přidejte nabíječku s výstupem 5 V / 2 A, 4,5 V / 5 A nebo 5 V / 4,5 A a seznam máte hotový. Žádná sluchátka, žádná pouzdra – to se zkrátka dnes nenosí. Malým bonusem pro první dny, než si pořídíte tvrzené sklo, je z výroby nalepená fólie na displeji.

Vzhled a konstrukce: Honor 10 je skleněný fešák

Telefony uvedené na trh po iPhonu X se dělí na podobné a originální. Podobné jsou všechny ty, které do designu zapojily tenké rámečky a tzv. notch neboli vykrojení displeje. Mobilní telefony Apple můžete nenávidět, ale až si vydechnete, uvědomíte si, že bezrámečkový displej moc variability neumožňuje.

Honor 10 Honor 10 Honor 10
Honor 10 vsadil na bezrámečkový displej s takzvaným vykrojením. A jak dokládá recenze, Honor 10 je ve své podstatě v rámci současné nabídky konzervativní telefon, byť ještě před rokem by působil jako sci-fi.

Prakticky se řeší jen otázka, jestli obrazovku vykrojit, nevykrojit, případně jak moc do ní zasáhnout. Honor 10 nikterak neexperimentoval. Mezi rok starými mobily by vypadal jako zjevení z budoucnosti, ze současného pohledu je klasik: displej pokrývá 79,9 % čelní plochy, na vršku si o svá procenta řekl i notch obsahující miniaturní notifikační diodu, selfie kameru, senzor okolního osvětlení a přiblížení.

Poměrně netradiční je umístění čtečky otisků prstů pod displej. Je zřejmě tak tenká, že se nemusela schovat na záda zařízení. A to je moc dobře! Pokud neradi sedíte s telefonem v kapse, jistě musíte řešit, jak telefon odemknout, aniž byste ho zvedali do ruky. Honor 10 tohle zvládá parádně.

Honor 10 Honor 10 Honor 10
Čtečka otisků prstů na přední straně telefonu Honor 10 jistě potěší nejednoho uživatele.

A ještě jednu výhodu čtečka má. Dává vám svobodu vyhnout se navigačním klávesám na displeji, protože je můžete vyměnit za gesta kreslená právě na čtečku. Ťuknutím se vrátíte o krok zpět, podržením přejdete na domovskou obrazovku, tahem do strany přepínáte aplikace a tahem nahoru spustíte Google Asistenta. Poslední zmíněné gesto má sice slabší úspěšnost provedení, na druhou stranu patří mezi ta nejméně využívaná. Nic, co by nespravil krátký trénink.

Na bocích už je smartphone Honor 10 klasičtější. Levá strana patří slotu na dvě nano SIM karty (paměťová karta do nich nesmí), na pravé pak najdete výše ovládání hlasitosti, níže vypínač. Dospod pak patří konektor typu USB-C a (sláva!) sluchátkový 3,5mm jack. Překvapení si nechal Honor 10 na stranu horní, kde kromě jednoho z mikrofonů najdete i infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Nevyužijete ho možná tak často, jak byste si mysleli, ale určitě jste slyšeli, že lenost je matka pokroku. Určitě za IR blaster budete rádi, až se vám nebude chtít hledat ovladač k televizi.

Honor 10 Honor 10 Honor 10

Recenze Honor 10 napříč médii se shodují, že skleněný design je moderní a zároveň působí velmi elegantně.

A zadní strana Honor 10? Jednoduchá, lesklá a zároveň zajímavá. Po povrchu totiž přebíhají odstíny, jako když koukáte skrz vlnité sklo. Světlo se láme, takže telefon nikdy nemá jen jednu barvu. Celkovému efektu bohužel škodí, že jsou na telefonu brzy vidět otisky a špína, takže častému leštění se nevyhnete. Z této plochy vystupuje jen dvojitý objektiv lehce čnící nad povrch (překvapivě se telefon na stole houpe jen minimálně) a světlý bod přisvětlovací diody.

Displej telefonu Honor 10 je k nakousnutí i nakousnutý

V nadpisu jsme vyřkli odvážné tvrzení, že Honor 10 je vlajková loď. Pokud kouknete na rozlišení 2 280 × 1 080 px, mohli byste ohrnovat nos a tvrdit, že Samsung Galaxy S9 má QHD a spousta jiných prémiových modelů taky – to nelze popřít. Pak ale existuje Sony Xperia XZ2 nebo OnePlus 6. Oba telefony patří k naprosté špičce a přece nesáhly po extrémně vysokém rozlišení. Opět i v případě mobilního telefonu Honor 10 musíme konstatovat, že to má svůj důvod.

Honor 10 Honor 10 Honor 10
QHD displej v telefonu Honor 10 nehledejte.

Menší rozlišení znamená menší počet pixelů, které vyžadují elektřinu, a tedy zvyšují její odběr. Víte třeba, že Samsung Galaxy S9 aktivuje při úsporném režimu nižší rozlišení? Honor 10 to dělá taky, minimálním rozlišením je 1 520 × 720 px, ale budete ho využívat jen výjimečně. I Full HD+ je totiž k baterce celkem šetrné.

Výrobce si pro obrazovku telefonu Honor 10 vybral technologii IPS. Opět musíme říci, že poslední dobou papouškované doporučení „AMOLED je lepší než IPS“ je mylné. Není lepší, jen jiné. IPS až na výjimky nepodporuje Always-on-display. Z tohoto pohledu není Honor 10 výjimkou, navíc stejnou funkci zastane notifikační dioda. Větší mínus jsme si do pomyslného hodnocení napsali za absenci odemykání poklepáním.

Jenže tenhle smartphone si ho dokáže nahradit jednoduchou metodou: skenem obličeje. Honor 10 v podstatě propojil tradiční odemykání rozpoznáním tváře s vypínačem. Máte totiž možnost při rozpoznání obličeje buď zobrazit zamčenou obrazovku včetně notifikací a následně tažením prstu rovnou začít s mobilem pracovat, nebo se naskenováním tváře rovnou dostanete na domovskou obrazovku.

i Výrobce v případě Honoru 10 použil ultrazvukovou čtečku otisků prstů, která je jednak menší a jednak si poradí s vlhkými nebo špinavými prsty lépe než tradiční kapacitní čtečky.

Oba senzory fungují parádně, občas jsme se až divili, z jakých úhlů se na vás telefon dokáže podívat. Stejně tak čtečka otisků Honor 10 je na svou velikost velmi citlivá. To samé můžeme říct i o dotekové vrstvě. A vlastně i na barvy je možné se koukat z různých úhlů a mění se sotva postřehnutelně. Záleží pak na vás, jak si je nastavíte v menu displeje. Teplejší barvy jsou podobné AMOLEDům, studené mají nádech do modra – neměli jsme tak ani důvod měnit cokoli z výchozího nastavení, které podává odstíny nejvyváženěji.

Honor 10Honor 10Honor 10Honor 10

Uživatelské nastavení displeje Honor 10.

Na Honor 10 by vás mohl zajímat i milovaný/nenáviděný notch. Vykrojení displeje je daní za tenké rámečky, zajímavý je hlavně přístup, jakým s ním Honor zachází – vyslyšel totiž přání, že vykousnutí hyzdí design. A tak umožnil tuto feature schovat. Jenže! Ve výchozím nastavení je notifikační proužek podbarvený odstínem pozadí. Pokud ho chcete skrýt, podbarví se černě. Bohužel ikony zůstanou rozdělené.

Bohužel proto, že místa na ně není mnoho. Na pravou půlku se vejde jen čas a baterka, případně stav NFC, nočního režimu (zde nazývaného Komfortní čtení) nebo ikona režimu Nerušit. Signál WiFi nebo operátora se objevuje vlevo, a splývá tak s upozorněními na zprávy nebo události v kalendáři. Chování Honor 10 je v tomto směru tak trochu nekonzistentní, čistý Android používá pro trvalou signalizaci pravou část, pro ostatní levou.

Výkon a úložiště: Honor 10 na absolutní špičku nepatří

Procesory Qualcomm porovnává kdekdo, ale HiSilicon Kirin je pro většinu lidí neznámou. Používají ho mobilní telefony Huawei a Honor a proslýchá se, že poslední generace dokáží zatopit i nejvýkonnějším Snapdragonům. V recenzi Honor 10 jsme proto museli otestovat, jestli je to pravda.

Nejdřív suchá fakta: Honor 10 bere výkon z osmijádrového procesoru Kirin 970 složeného ze čtyř jader Cortex-A73 na frekvenci 2,4 GHz a další čtveřice Cortex-A53 taktované na 1,8 GHz. Použité architektury značí, že to s hraním her a náročnými aplikacemi telefon myslí vážně.

Honor 10, procesor Kirin 970
Honor 10 je osazen výkoným osmijádrovým procesorem Kirin 970, který používají také telefony Huawei.

Po zakončení Antutu jsme se dozvěděli, že v době měření Honor 10 porazil 90 % všech telefonů. Výkon CPU porazil dokonce 99 % oponentů, nejhůř si vedl v oblasti UX, kde překonal jen 57 % konkurence.

Výsledky mobilního telefonu Honor 10 v benchmarku Antutu:

  • CPU: 69 519
  • GPU: 75 165
  • UX: 44 985
  • MEM: 13 172
  • Celkem: 202 841

A výsledky Honor 10 z reálného nasazení? Telefon je plynulý, jak se na vlajkovou loď sluší a patří. V prostředí telefonu na limity nenarazíte a bylo by špatné, pokud by k tomu došlo.

Ani u her ale nepoznáte, že na Samsung Galaxy S9 a jiné predátory Honor 10 přeci jen ztrácí. Slovní spojení „přeci jen ztrácí“ však berte s rezervou, pořád se bavíme v teoretické rovině. Pokud došlo na hry, vše běželo naprosto plynule. Pokud hrajete třeba hry typu tower defense, asi znáte „nekonečné“ levely, kde se postupně množí přibíhající nepřátelé. Jejich hordy se blíží a na telefonech střední třídy je znát, že procesor přestává stačit. Tak přesně to se u Honoru 10 nestávalo.

A paměť Honor 10? 4 GB jsou tak akorát, aby telefon nevzbuzoval přehnaná očekávání, ale zároveň jste nemuseli mít obavu, že snad nevydrží dalších pár let. To u paměti se budete muset rozmyslet mezi variantou 64 a 128GB úložiště. Kartu do telefonu totiž nezasunete a samotný firmware ukousne 8,5 GB.

Baterie a výdrž: Honor 10 nabízí den svobody

V této kapitole řešíme v podstatě jediné číslo – velikost baterie. Nebudeme vás napínat, Honor 10 disponuje na svou velikost průměrnou, možná až lehce nadprůměrnou kapacitou 3 400 mAh. Hospodaří s ní rozumně, ostatně na telefonu nefiguruje žádný žrout v podobě QHD obrazovky.

Honor 10Honor 10Honor 10

Výdrž i kapacita baterie chytrého telefonu Honor 10 je nadprůměrná – a když už dojde, na 50 % se dostanete za pouhých 25 minut.

Druhou částí správy energie je přehled, v němž zjistíte, kdo a co má na svědomí vybíjení telefonu. S přesností na dvě desetinná místa poznáte, kolik elektřiny spotřeboval displej, WiFi nebo jednotlivé aplikace. Odhalení aplikace, která nepouští Honor 10 do režimu spánku, je tak dílem pár vteřin i pro laiky. Jednou ale šťáva stejně dojít musí. I v disciplíně nabíjení však Honor 10 ustojí tlak dražší konkurence. Quick charge je podporovaný, z 0 na 50 % se telefon nabije za cca 25 minut, protože zvládne nasávat proud 4,5 A při napětí 5 V.

Operační systém a software: Android 8.1, kdo z vás to má?

Na tiskové konferenci WWDC 2018 si Apple dobíral Android, že poslední verzi používá jen 6 % mobilních telefonů. Honor 10 má v tomto incidentu svědomí čisté, pohání ho Android ve verzi 8.1 Oreo. Ba co víc, podle aplikace Treble Check systém podporuje i Project Treble, tedy aktualizace bude telefon dostávat nezávisle na vůli výrobce. Updaty grafické nástavby EMUI se sice zdržet můžou, ale základ zůstane čerstvý.

Už padlo slovo nástavba. Znamená to, že Honor si s čistým Androidem ještě netyká. Částečně ke své škodě, částečně ku prospěchu.

Honor 10Honor 10 Honor 10

Honor 10 nabízí nejnovější Android verze 8.1 Oreo, avšak nejedná se o Androd čistý – doplněn je grafickou nástavbou EMUI.

EMUI mění systém Honor 10 celkem radikálně. Počítejte proto s omezeným prostorem v notifikační roletce, hodně barevnou grafikou a několika (naštěstí odinstalovatelnými) aplikacemi navíc. K tomu přidejte aplikaci pro monitoring sportovních aktivit, elektronický manuál a některý software specifický pro Huawei (HiCare, Huawei Peněženka), které v našich končinách použijete jen těžko.

Honor 10 Honor 10 Honor 10Honor 10

Mezi výhody nástavby zase patří pokročilé funkce správy zařízení, dvě úrovně úsporného režimu, otáčení obsahu obrazovky podle vaší tváře nebo oddělení části paměti pro soukromé použití.

Můžeme operační systém Honor 10 doporučit? Ano! Pokud překousnete poněkud „kolotočový“ vzhled, zjistíte, že na funkce upravená grafika prakticky nemá vliv. Ve finále tak jsou barvy to jediné, čím se Huawei od puristické verze liší.

Dvojitý fotoaparát Honor 10 slouží pro užitek i zábavu

Spousta moderních funkcí se točí okolo umělé inteligence (AI). AI zařídí rozostření pozadí, AI se postará o vyvážení barev, AI udělá to a tamto. Honor 10 frčí na stejné vlně, trochu si tak ale řeže větev sám pod sebou. Proč?

Honor 10 spoléhá na fotografování s umělou inteligencí, která má vylepšovat podání barev, kontrastu apod. Nicméně činí tak s příliš velkým zápalem. V reálu kytičky na balkonu vysušené sluncem vypadají, jako kdyby byly focené ještě se zbytky ranní rosy. Květy pelargonie jsou jako nastříkané zvýrazňovačem. Občas je zkrátka nutné trošičku přibrzdit a fotit s citem.

Honor 10 Honor 10 Honor 10
Fotoaparát Honor 10 se pyšní vlastní umělou inteligencí (AI), která někdy však až příliš výrazně zasahuje do úprav fotografií.

Naštěstí i to Honor 10 umí. Fotky jsou pěkně prokreslené, barvy působí přirozeným podáním a co je důležité – vypadají dobře nejen na displeji telefonu, ale i na počítači!

S Honor 10 můžete fotit v rozlišení až 24 nebo 16 Mpx v poměru 4 : 3, do čtverce s rozlišením 12 Mpx nebo 10 Mpx ve formátu 18 : 9. Zvláštní je, že klasický poměr stran 16 : 9 už úplně chybí. Pro video pak platí strop v podobě 4K videa 3 840 × 2 160 px při 30 sn./s. Preferovanou volbou proto bude spíš Full HD při dvojnásobném framerate. Pro kameramany bude příjemnou zprávou, že filmy můžete snímat s kodekem H.265. To znamená, že stejné kvality dosáhnete při menším objemu dat než dříve. Vedle takových vychytávek je podpora RAWu, různé sledování úsměvů, pohybu nebo ovládání hlasem v podstatě nuda.

Honor 10 Honor 10 Honor 10 Honor 10 Honor 10 Honor 10
Jak si v naší recenzi vedl fotoaparát telefonu Honor 10?

A pak je tu možnost hrát si s různými efekty. Můžete si přilepit na hlavu zaječí uši, kočičí fousy, nasnímat si 3D avatara, vyhladit pleť, co vás napadne. Hrátky s augmentovanou (rozšířenou) realitou (AR) si Honor osvojil rychle, žádný z dříve používaných režimů (HDR, malování světlem, skenování dokumentů, manuální mód aj.) však nezmizel. Malou ochutnávku schopností Honor 10 si můžete vyzkoušet i sami. Nainstalujte si aplikaci Fyuse a zjistíte, jestli vás zaujmou 3D fotky.

Honor 10 Honor 10 Honor 10Honor 10

Přehled fotografických režimů Honor 10.

Abychom ale nezabředli do detailů: Honor 10 fotí lépe než slušně. Jedná se o univerzální smartphone, nikde nezaostává a výborně se ovládá. Není problém se ve všech možnostech vyznat.

Závěr recenze Honor 10 a srovnání s konkurencí

Pokud byste snad i v závěru recenze Honor 10 tápali, kdo je konkurencí tomuto telefonu, srovnejte si, jaké mobily seženete v ceně od 10 500 Kč a výš. Hned na první dobrou si všimnete Samsungu Galaxy S7 Edge. Jistě, je to prověřený veterán, ale přeci jen se jedná o dvě generace starší mobil, jehož podpora pomalu, leč jistě, končí.

Skoro stejně jako Honor 10 stojí i Sony Xperia XA2 Ultra, kterou jsme rovněž testovali. Dobrá je, o tom není pochyb, ale rozhodně se nejedná o masovku – velký displej je pro spoustu lidí velký až moc a cena neodpovídá dostupnému výkonu. Třetím konkurentem, pokud nejste věrní Androidu, může být i iPhone SE. Jenže podobně jako u Galaxy S7 i ten je starý a na jeho designu je znát, že se narodil dříve.

i Prahnete-li po špičkovém chytrém telefonu, nepřehlédněte naše recenze vlajkových lodí Huawei P20 a P20 Pro (VIDEORECENZE) a Samsung Galaxy S9 (RECENZE).

A jestli byste mermomocí hledali posledního mušketýra do trojice, ve stáji vedle parkuje Huawei P20. Výkon nabízí stejný jako Honor 10, připlácíte jen za lepší fotoaparát. Sami sobě ale musíte položit otázku, jestli preferujete cenu, nebo kvalitu fotek.

Jak je z recenze patrné, Honor 10 je velmi rozumnou volbou, kterou si obhájíte jak rozumem, tak citem. Matematicky řečeno, máte na výběr 100% výkon za 100% cenu (a vyberete si absolutní strop v podobě Huawei P20 Pro, Galaxy Note8 a spol.), nebo vám bude stačit 80% výkon s polovičními náklady. Nemusíte být mistry trojčlenky, abyste spočítali, jak obrovský má Honor 10 poměr výkonu k ceně…

Honor 10

Recenze Honor 10

Smartphony Honor

Když vyjmenujeme, co všechno Honor 10 nemá v porovnání s konkurencí, vypadá tenhle telefon jako propadák. Chybí optická stabilizace, bezdrátové nabíjení, odolnost vůči vodě i stereoreproduktory. Jste ochotni za takové maličkosti zaplatit deset tisíc navíc? OK, vaše volba. Pokud si ale ťukáte na čelo, proč takové malichernosti vůbec zmiňujeme, jste na správné adrese. Honor 10 osekal z prémiových mobilů pár maličkostí, které se na telefonech objevují jen proto, aby se dalo na prezentaci říct, že „telefon umí a podporuje úplně všechno“. Díky tomu ale mohl Honor snížit cenu na úroveň, která vzbuzuje pochybnosti, co je střední třída a co high-end. Protože Honor 10 je high-end v ceně lepší střední třídy.

Klady

  • Design
  • Výdrž na baterii
  • Fotoaparát
  • Dostupnost nejnovějších aktualizací
  • Skvělý poměr ceny a výkonu

Zápory

  • Chybí voděodolnost

Honor 10 (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Jak si vede v zahraničních recenzích?

Mobilní telefon Honor 10 se před pár týdny představil pro čínský a 15. května v Londýně konečně i pro evropský trh. „Naše“ verze se od té asijské nijak neliší, se zájmem jsme ale čekali na cenu. Ta příjemně překvapila a vzhledem k povedené výbavě dělá z telefonu zařízení, které jistě nedá spát nejen celé řadě dražších konkurentů, ale i mnohým potenciálním zákazníkům. Jaký tedy Honor 10 je, v čem si troufá na konkurenci a kolik bude vlastně stát?

i Honor 10 v prvních recenzích – 25. 5. 2018 Jak si Honor 10 vedl v prvních zahraničních recenzích? Mrkněte na nás souhrn.

Honor 10 (PREVIEW) – OBSAH

  1. Design – neotřelé světelné efekty
  2. Displej – výřez, který lze schovat
  3. Fotoaparát – nechybí umělá inteligence
  4. Výkon – první liga
  5. Konektivita – 3,5mm jack i infraport
  6. Srovnání s Huawei P20 – v čem se liší?
  7. Honor 10 v tabulce
  8. Honor 10 v pohledu zahraničních recenzí

Honor 10 se svým vzhledem v mnohém inspiruje u modelu Huawei P20 

Již dlouho před představením v Číně 19. dubna bylo jasné, že Honor 10 bude v mnoha ohledech vycházet z vlajkové lodi mateřské společnosti, Huawei P20. Rovněž má dnes už takřka nezbytný výřez v displeji a také čtečku otisků prstů ve spodním rámečku. Přítomnost obojího na čelní straně je poměrně netradiční, po chvilce se ale na to dá zvyknout. Čtečku zakrývá sklo a není nijak vystouplá či zahloubená do povrchu telefonu. Po hmatu ji lze najít pomocí malých teček. Z funkčního hlediska je takřka dokonalá. Senzor pracuje rychle a přesně a sotva na něj přiložíte prst, máte odemčeno. Funguje na principu ultrazvuku a poradí si i s mokrými prsty. Ještě více bychom ale ocenili, kdyby celý telefon byl voděodolný.

i Recenze Huawei P20
Velkým vzorem pro Honor 10 je sesterský telefon Huawei P20. Jaký je? Mrkněte na Huawei P20 recenze.

Velké světelné představení se ale odehrává na zadní straně telefonu, která je taktéž skleněná. Honor 10 sází na tzv. nanooptický povrch, jenž se skládá z patnácti vrstev, což umožňuje efektní hru s odlesky a barevnými proměnami. Mobilu to propůjčuje neotřelý vzhled ne nepodobný tomu, jaký můžeme vidět u barevné verze Twilight Huawei P20 Pro.

Honor 10 barvy

Honor 10 bude k dispozici ve třech barevných provedeních.

Honor 10 dobře padne do ruky a navzdory skleněnému tělu sedí dobře v dlani a nevyklouzává. Je ale lapačem veškerých otisků, proto vás občasné leštění zadní strany nejspíše nemine. V kovovém rámečku již tradičně najdeme tlačítka regulace hlasitosti, power button, duální slot pro SIM kartu a napájecí USB-C slot. Nechybí zde ani otvor pro 3,5mm jack, který Honor jako jeden z mála výrobců zatím zachovává. Honor 10 bude u nás k dispozici ve třech barevných provedeních. Černá a šedá cílí spíše na konzervativní publikum, duhová modrá více osloví zájemce o exkluzivní vzhled. 

Honor 10 obdržel velký displej s výřezem

Honor 10 operuje s 5,84'' Full HD+ displejem a stejně jako na příbuzném modelu Huawei P20 i zde najdeme charakteristický notch v horní části. V uších, nebo chcete-li v chlívcích, najdete ukazatele času, stavu baterie a signálu. Zajímavostí je, že při sledování videa chlívečky zůstávají skryté, a to i při maximalizaci na celou plochu. Pokud nejste fanoušky záseku pro kamerku, lehce si ji můžete softwarově schovat pomocí černého pruhu.

Displej mobilu Honor 10 využívá technologii LCD a nabízí rozlišení 2 280 × 1 080 pixelů a „protažený“ poměr 19 : 9. Obrazovka zabírá 79,9 % povrchu přední strany telefonu, a byť někteří výrobci už ukázali, že to jde i lépe, je to pořád solidní hodnota. Displej má dobrý kontrast a jemnost a také pozorovací úhly. Na přímém slunci bychom ale ocenili vyšší maximální jas. Výhrady máme i proti automatické regulaci jasu. Během pěti dnů recenzování několikrát chybně odhadla světlo a následně přidala, nebo ubrala více jasu, než bylo zapotřebí. Barevné nastavení je dostačující, v nastavení si ale ještě můžete pohrát s odstíny a teplotou. Nechybí ani možnost změny rozlišení.

Stále schopnější umělá inteligence najde své využití zejména u focení

Honor 10 neztrácí ani na poli focení, byť postrádá logo Leica, jako je tomu v případě dvojice Huawei P20 a P20 Pro. Zadní fotoaparát dostal dva snímače s rozlišením 16 + 24 Mpx (plně barevný + monochromatický) a světelností f/1,8 na barevné čočce. Čočky fotoaparátu poměrně dost vstupují, jsou ale usazené v horizontální poloze. Telefon se tak nehoupe, pokud je položený na stole. Fotoaparát se chlubí dvojnásobným hybridním zoomem a velmi dobrými výsledky při optimálních světelných podmínkách. To produkuje fotky ostré a detailní. S úbytkem světla kvalita mírně klesá, přesto jsou snímky lepší, než jsme očekávali.

Honor 10, fotoaparát

Novinka byla představena pro čínský trh, na představení pro Evropu došlo 15. května.

Umělá inteligence, která je jedním z hlavních taháků procesoru Kirin 970, zde výrazně promlouvá do focení. AI v reálném čase rozpoznává scény a podle toho upravuje expozici. Takové fotky jsou vždy o něco barevnější než ve skutečnosti, rozdíl ale nebije do očí. S klidem je můžete po vyfocení rovnou nahrát na Instagram bez nutnosti dalších úprav. Pokud ale chcete umělou inteligenci při focení vypnout, lze to jednoduše provést tlačítkem v horní části displeje. Další předností fotoaparátu Honor 10 jsou fotky s rozmazaným pozadím. Bokeh efekt nedosahuje takových kvalit jako u Huawei P20 Pro, s výsledkem jsme ale byli spokojeni. Zamrzí ale absence optické stability obrazu.

Honor 10 je ale ideální i pro selfie maniaky. Přední kamerka totiž dostala rovných 24 megapixelů a schopnost natáčení Full HD videí. Pořízené portréty si můžete navíc dozdobit zkrášlovacími filtry a maskami pracujícími s rozšířenou realitou. Ani zde nechybí funkce rozmazávání pozadí a k dispozici je také odemykání obličejem. Skener tváře funguje rychle a spolehlivě, a to i při zhoršeném světle. Oproti například iPhonu X má výhodu v tom, že při rozpoznání obličeje se telefon zpřístupní kompletně a nevyžaduje potažení po displeji.  

Honor 10 nabídne solidní výkon, chybí ale bezdrátové nabíjení

Novinku Honor 10 s kolegou Honor View10, ale i ostatními vlajkovými modely čínského výrobce, spojuje osmijádrový procesor Kirin 970 s frekvencí 2 GHz. Čipset výkonnostně stojí někde mezi Snapdragonem 835 a 845 a v testech AnTuTu si vysloužil v průměru 200 tisíc bodů. Spolu se 4 GB paměti RAM zajistí, že si můžete zahrát i ty nejnáročnější hry. Akční FPS střílečku Shadowgun Legens rozjel na střední detaily zcela bez zaváhání. Nedostatek výkonu jsme tak pocítili až při nastavení na ultra detaily při 60 fps. Takové nastavení dnes pravděpodobně zvládne jen Apple A11 Bionic a Snapdragon 845.

Honor 10, černý

Černé provedení Honoru 10 ocení i konzervativnější zákazníci.

Honor 10 bude k dispozici ve dvou variantách podle kapacity úložiště. Ta základní dostane 64 GB a telefon s ní bude stát 10 990 Kč. Ta vyšší pak 128 GB za 12 490 Kč. 128GB verze tedy není o tolik dražší a pravděpodobně zaujme nemálo potenciálních uživatelů, zejména vzhledem k absenci možnosti rozšíření o microSD kartu.

Oproti současným standardům se v případě Honor 10 nedočkáme bezdrátového nabíjení, jisté je však rychlonabíjení, které baterii s kapacitou 3 400 mAh zvládne na 50 % nabít za 25 minut. Podle výrobce by pak měla být plně nabitá za 80 minut. Teoreticky by baterie měla zvládnout osmnáct hodin hovoru a v režimu stand-by vydržet až patnáct dnů. Telefon běží na operačním systému Android 8 Oreo s grafickou nadstavbou EMUI. Optimalizace je zvládnutá na jedničku a vše šlape jako hodinky. Nezasekává se ani ve vysoké zátěží a na náhodné restarty nebo chybové hlášky můžete takřka zapomenout.

Honor 10 potěší i konzervativní milovníky hudby

V oblasti konektivní výbavy Honoru 10 se dočkáme toho, co je dnes už běžným standardem, tedy mimo jiné USB-C a Bluetooth. Zároveň ale telefon nepřišel o 3,5mm jack, takže budete moci používat i svá stávající sluchátka. Nic jiného vám konec konců nebude zbývat, protože v balení telefonu se žádná nenachází. To je mimochodem jeden z ústupků nutných k dosažení nižší ceny oproti konkurentům. Honor 10 ale přidává infraport, který lze využít pro dálkové ovládání různých spotřebičů. 

Honor 10ý

Tělo telefonu Honor 10 je vyrobeno ze skla, což mu propůjčuje zajímavý elegantní design.

Honor 10 a Huawei P20 – jak si tyto dva modely stojí ve srovnání?

Honor poměrně nedávno představil i model Honor View10. V ledasčem jsou si s „desítkou“ podobné. Oba dva například spoléhají na umělou inteligenci jako jedno z hlavních lákadel pro potenciální zákazníky. Možná i to je důvodem, že Honor 10 pohání v této oblasti ověřený procesor HiSilicon Kirin 970. Oba využívají AI zejména ve spojení s fotoaparátem, u Huawei P20 je navíc AI schopná učit se z uživatelova chování a v tu správnou chvíli mu pak nabídnout to, co by mohl právě potřebovat. Bylo by s podivem, kdyby něco takového neuměla strojová inteligence i v Honoru 10. 

i Honor View10
Nedávno byl představený také Honor View10. Jaký je, se můžete dočíst v našem článku Honor View10, špičkový mobil za skvělou cenu. Jak dopadl v prvních recenzích?

„Desítka“ o něco vylepšila duální fotoaparát v oblasti rozlišení. Na obou snímačích přibyly 4 Mpx. Nepatrně větší je i displej, v obou případech bezrámečkový. A v neposlední řadě, Honor 10 má oproti Huawei P20 výraznou převahu i v ceně. Stojí totiž téměř o třetinu méně.

Honor 10, modro fialový

Zářivá varianta Honoru 10 reaguje změnou barvy na teplotu.

Parametry a cena: Honor 10, Huawei P20 a Samsung Galaxy S8

V následující tabulce jsme pro vás shrnuli všechny podstatné parametry telefonu. Honor 10 jsme porovnali se Samsung Galaxy S8 a také žhavou novinku Huawei P20 Pro. Jak vidno, Honor 10 boduje zejména cenou. Výkonem a výbavou přitom za dražšími konkurenty výrazněji nezaostává.

ParametrHonor 10Huawei P20Samsung Galaxy S8
Displej5,84'', kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI5,8'', IPS LCD, 2 244 × 1 080, 408 PPI5,8'', AMOLED, 2 960 × 1 440, 570 PPI
ProcesorHiSilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73 + A53, 2,4 GHz, 10 nm)HiSilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73 + A53, 2,4 GHz, 10 nm)Exynos 8895 (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz, 10 nm)
PaměťROM: 64 GB / 128 GB, RAM: 4 GBROM: 128 GB, RAM: 4 GB64 GB, microSD, RAM: 4 GB
Fotoaparátduální 16 + 24 Mpxduální 12 + 20 Mpx12 Mpx
Baterie3 400 mAh, rychlonabíjení3 400 mAh, rychlonabíjení3 000 mAh, rychlonabíjení
Rozměry157 × 75 × 7 mm, 172 g149,1 × 70,8 × 7,7 g68,1 × 148,9 × 8 mm
Hmotnost172 g165 g155 g
Cena10 990 Kč16 990 Kč17 990 Kč

*Ceny platné k 16. 5. 2018

První recenze Honor 10 – jak telefon obstál?

První recenzenti už měli Honor 10 v ruce a my vám přinášíme krátký průřez. Jak je Honor 10 hodnocen odbornou veřejností?

Recenzent serveru TechRadar.com podotýká, že ač hlavní titulky článků zabírají nové vlajkové lodě velkých společností, nejlitější boje se budou odehrávat ve středí třídě. A do té spadá i Honor 10. Chválí si linii, kterou Honor dodržuje, totiž spojování kvalitního hardwaru se zajímavým designem v dostupný produkt. Jako zajímavý designový prvek hodnotí četečku otisků prstů, která není jakkoliv vystouplá či zapuštěná do telefonu. Horní strana telefonu má tak příjemný, hladký design. Pochvala jde i směrem k možnosti zakrýt letošní módní prvek, výřez. Volba je čistě na uživateli. Bezproblémově se jeví rovněž fotoaparát.

Kolegové z TrustedReviews si pochvalují design nového Honor 10. Za přijatelnou cenu připomíná prémiové značky, Honor podle nich neošidil ani samotnou konstrukci telefonu. Nevýhodou je tolik propagovaný lesklý design – je to doslova „lepidlo na šmouhy“. Jistá nedůvěra ze strany recenzenta jde i na vrub samotného skleněného těla, potenciálně náchylného k rozbití. Displej patří k tomu nejlepšímu, co je možné v této cenové kategorii najít. Pokud jde o výkon telefonu, ten je po většinu času hladký. Chyb se ale nový Honor nevyvaroval – aplikace čas od času padají a posun mezi jednotlivými menu je chvílema lehce trhavý. Přesto je i tato recenze velmi pozitivní. Podle recenzenta je ideální alternativou pro ty, kterým se zalíbil vzhled Huawei P20 Pro, ale odradila je cena.

TechAdvisor.co.uk se nový Honor 10 nebojí označit „za nejlepší telefon střední třídy, který je možné v současnosti pořídit“. Honoru se podařilo udělat významný krok ze stínu mateřské společnosti Huawei. S velmi příznivou cenovkou přináší všechny aktuální vychytávky současných mobilních telefonů. A byť design telefonu z Huawei vychází, recenzent chválí unikátnost, s jakou se vývojáři popasovali se vzhledem novinky. Nadšeni budou zejména ti uživatelé, kteří mají rádi telefony hrající všemi barvami. V podstatě jedinou vadou na kráse je nižší výdrž baterie. Od natolik vybaveného a dotaženého telefonu recenzent čekal o trochu více. Přesto je výdrž baterie věcí, která by neměla být důvodem k případnému negativnímu rozhodnutí při nákupu.

i Mohlo by vás zajímat

Honor 10 doposud nejlepším telefonem Honor vůbec. Svým provedením i výbavou směle útočí na vrcholné pozice v segmentu smartphonů zaměřených na poměr ceny a výkonu. Výrobce novinku nijak neošidil, výbava je na velmi dobré úrovni a jak to zatím vypadá, nebude zaostávat ani po řemeslné stránce. K tomu všemu je příznivá i cenovka, ze které mají jistě již teď někteří konkurenti husí kůži.

Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon