MS hokej Marshall_CZ_Novinka

Horkovzdušná fritéza aneb zdravé fritování bez oleje

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Smažená jídla a tuk obecně jsou hojně diskutovaná a do jisté míry také kontroverzní témata. Kolik tuku jíst? Jak rozlišit, které tuky jsou zdravé? Pokud chcete udělat něco pro vaše zdraví, správně tušíte, že budete muset smažené a fritované pokrmy zcela vyškrtnout z vašeho jídelníčku. Nicméně navzdory všem doporučením a varováním hraje velkou roli i naše chuť. Smažená jídla většině lidí prostě chutnají a těžko se jim odolává. Dnes už naštěstí kompromisy dělat nemusíte. Smažené dobroty si můžete dopřát bez výčitek. Horkovzdušná fritéza vám je totiž připraví zdravě, chutně a téměř bez tuku.

Horkovzdušná fritéza aneb Zdravé fritování bez oleje

Horkovzdušná fritéza – OBSAH

 1. Co je to horkovzdušná?
 2. Výhody horkovzdušné fritézy
 3. Multifunkční horkovzdušná fritéza
 4. Co lze v horkovzdušné fritéze připravovat?
 5. Jak vybrat horkovzdušnou fritézu?
 6. Recepty k horkovzdušné fritéze 

Co je to horkovzdušná fritéza?

Horkovzdušná fritéza je novinkou posledních pár let. Koncept "smažení" horkým vzduchem je logickou odpovědí výrobců na požadavky spotřebitelů, kteří se chtějí stravovat zdravě a zároveň si chtějí na pokrmech pochutnat. Jedná se o obdobu olejové fritézy, ovšem s jedním zásadním rozdílem. Zatímco do klasické fritézy potřebujete litry oleje, abyste si v ní připravili jídlo, horkovzdušná fritéza vám připraví šťavnaté kuřecí nugetky či křupavé smažené hranolky s minimálním množstvím oleje. Je tedy ideálním kompromisem pro všechny, kteří vyznávají zdravý životní styl, ale zároveň se nechtějí vzdát všech svých oblíbených jídel.

Horkovzdušná fritéza aneb Jak vařit zdravě a bez tuku
Zdravý a snadný způsob, jak si vychutnat své oblíbené smažené pokrmy.

Jak funguje horkovzdušná fritéza?

Jak horkovzdušná fritéza funguje? Každá horkovzdušná fritéza je vybavená topným tělesem, které ohřívá vzduch na vámi zvolenou teplotu podle typu připravovaného pokrmu. Stačí přifdat pouze velmi malé množství oleje pro zvlhčení vzduchu. Ventilátor zajistí rovnoměrné proudění horkého vzduchu, díky čemuž se potraviny opékají na všech místech stejně a nepřipalují se. Některé typy horkovzdušných fritéz jsou vybavené otáčecí lopatkou, která automaticky jídlo promíchává a vy tak do průběhu přípravy nemusíte vůbec zasahovat.

Horkovzdušná fritéza aneb Zdravé fritování bez oleje
Proudění horkého vzduchu zajistí rovnoměrnou přípravu jídla bez připalování.

Výhody horkovzdušné fritézy

Fritéza, lidově řečeno friťák, má nespornou výhodu v tom, že smažené potraviny v něm připravíte pohodlně a za kratší dobu než na pánvi. Na druhou stranu má poměrně velkou spotřebu oleje, který se musí pravidelně měnit, jídlo je příliš mastné a nezdravé a náročná je také údržba fritézy. Horkovzdušná fritéza má v tomto ohledu řadu nepopiratelných výhod.

Zdravé smažení

V horkovzdušné fritéze spotřebujete pouze minimální množství oleje (o 80 až 90 % méně tuku proti běžným fritézám). Například na jeden kilogram smažených hranolek připravovaných v horkém vzduchu postačí zhruba jedna polévková lžíce oleje. Kromě toho, do těchto typů fritéz můžete použít různé typy olejů – slunečnicový, řepkový, olivový či sezamový. Jelikož horkovzdušná technologie umožňuje smažit i na nižší teplotu, můžete použít i dražší a kvalitnější oleje pro ještě zdravější pokrm.

Už žádný přepálený olej

Je všeobecně známý fakt, že přepálený olej je karcinogenem, který může mít negativní dopad na naše zdraví. Fritování bez oleje tak umožňuje připravit si nejen pokrmy s nižší kalorickou hodnotou, ale také bez nebezpečných karcinogenů.

Horkovzdušná fritéza Rohnson 2820 o objemu 7 litrů
Fritování v horkovzdušné fritéze nedoprovází žádné nepříjemné výpary a zápach.

Smažení bez zápachu

Typický olejový zápach ze smažení zpravidla zamoří celý byt, který nelze dobře vyvětrat ani po několika hodinách. Toho můžete být ušetřeni. Horkovzdušná technologie smažení totiž neuvolňuje téměř žádné nepříjemné pachy ani mastné páry.

Snadná údržba

Jelikož se v horkovzdušné fritéze používá minimum tuku, nemusíte řešit vylévání oleje ani zanášení odpadních trubek. Čeká vás jen snadné čištění bez odstraňování silné vrstvy mastnot. Odnímatelné části (víko, fritovací koš, nádoba, hnětač) lze mýt v myčce na nádobí a ostatní části fritézy jsou snadno rozebíratelné pro jednoduché čištění.

Ihned připravené k použití

Další praktickou výhodou horkovzdušných fritéz je možnost rychlého předehřátí (do 3 minut). Kromě toho jsou některé modely vybaveny přednastavenými programy a míchací lopatkou, takže jsou zcela samostatné.

Více způsobů přípravy jídla

Díky horkovzdušným fritézám si můžete bez výčitek dopřát smažená jídla s typickou zlatavou krustou a křupavostí, ale nemusíte se omezit pouze na fritování. Multifunkční modely disponují funkcí pečení, grilování či restování.

i V horkovzdušné fritéze lze připravovat pokrmy v různém teplotním rozsahu, což vám poskytuje široké možnosti při přípravě jídel.
Horkovzdušná fritéza Multifunkční horkovzdušná fritéza Multifunkční horkovzdušná fritéza
Multifunkční horkovzdušná trouba je praktický domácí spotřebič, který obstará téměř kompletní přípravu jídel.

Multifunkční horkovzdušná fritéza

Kromě horkovzdušného smažení umí také péct, zapékat, grilovat, restovat, sušit ovoce či rozmrazovat a v některých fritézách můžete připravovat i více druhů jídel najednou. Vše, co potřebujete pro přípravu kompletního oběda či večeře najdete v jednom spotřebiči, který umožňuje rychlou a zdravou přípravu jídla na mnoho způsobů a díky přednastaveným programům se nemusíte téměř o nic starat.

Co lze v horkovzdušné fritéze připravovat?

V horkovzdušných fritézách si můžete připravit celou řadu různých pokrmů při použití minimálního množství tuku:

 • předsmažené a domácí hranolky, americké brambory, krokety, kuřecí nugetky, obalované kuřecí řízky,
 • masové a zeleninové kuličky, karbanátky, obalovaná kuřecí stehna, jarní závitky,
 • smaženou a pečenou zeleninu,
 • polotovary z listového těsta, rozpékané pečivo, muffiny nebo popcorn.

V dražších modelech není problém připravit grilované kuře, steaky, špízy, koláče či pizzu. Všechny pokrmy včetně hranolek jsou dietní a tedy vhodné i pro lidi, kteří jsou na redukční dietě.

i Většina výrobců vám k fritéze přidá i kuchařku s konkrétními recepty a postupy, které vám poslouží jako návod a inspirace. 
Horkovzdušná fritéza Multifunkční horkovzdušná fritéza Multifunkční horkovzdušná fritéza
Připravujte pokrmy slané i sladké snadno a zdravě.

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu

Při výběru konkrétního modelu horkovzdušné fritézy byste měli zvážit hned několik zásadních faktorů, abyste si vybrali spotřebič, který nejlépe splňuje vaše individuální požadavky.

Jaký typ fritézy vybrat

Na trhu se můžete setkat se třemi typy horkovzdušných fritéz:

 • Statické fritézy patří mezi nejrozšířenější typy horkovzdušných fritéz. Potraviny se ukládají do výsuvné přihrádky. Horký vzduch koluje okolo potravin, a tím je zahřívá. Tento typ fritézy je ekonomicky nejvýhodnější. Nicméně má pouze omezené možnosti využití. Může se také stát, že vložené potraviny nejsou propečené rovnoměrně, proto je lepší pokrmy čas od času promíchat. Tento typ fritézy je vhodný pro nenáročné uživatele.
 • Dynamické fritézy také využívají k přípravě jídel proudění horkého vzduchu okolo potravin. Na rozdíl od statických fritéz, ale pracují zcela samostatně, protože disponují otočnou lopatkou, která pokrmy promíchává automaticky a v pravidelných intervalech. Díky tomu jsou potraviny rovnoměrně propečené, aniž byste museli do procesu vaření jakkoliv zasahovat. Tento typ fritézy je finančně náročnější než statická fritéza. Je vhodnou variantou pro spotřebitele, kteří hledají vysoce efektivní a zároveň zcela samostatný spotřebič.
 • Halogenové fritézy využívají k přípravě potravin infračervené světlo. Vzhledem připomínají elektrickou troubu. Halogenová fritéza je opatřená skleněnými dvířkami, takže budete mít dokonalý přehled, aniž byste museli fritézu otevírat. Tento typ fritézy je určen pro náročné uživatele, kteří hledají multifunkční spotřebič pro přípravu různých druhů potravin. Vybrané modely halogenových fritéz pojmou až 3 rošty a lze v nich ugrilovat i celé kuře, upéct různé druhy pečiva, či uvařit několik druhů pokrmů najednou. Halogenové (multifunkční) fritézy jsou cenově nejnákladnější.

Jak velkou fritézu vybrat?

Objem fritézy je závislý především na počtu lidí v domácnosti a také na tom, co od fritézy očekáváte. K dostání jsou malé horkovzdušné fritézy s objemem nádoby 1,5-3 litry, které jsou vhodné pro přípravu základních receptů a menších porcí. Tato velikost je ideální variantou pro 1 až 3 osoby a obecně pro nenáročné uživatele, kteří plánují používat fritézu pouze pro přípravu určitých pokrmů (např. pouze hranolek, chipsů, pečení brambor a dalších jednoduchých příloh).

Zlatý střed představuje velikost s objemem 3-7 litrů, která je ideálním pomocníkem do běžné domácnosti o 2 až 4 členech.

Na druhém konci nabídky jsou pak velké multifunkční horkovzdušné fritézy s objemem 8-12 litrů, ve kterých si můžete ugrilovat celé pečené kuře či špízy nebo připravit více různých pokrmů najednou. Tato velikost uspokojí potřeby čtyř a více členné domácnosti. Multifunkční fritéza dokáže zcela nahradit klasickou troubu. Je tedy vhodnou alternativou do malých bytů, garsonek nebo na chatu či chalupu.

Horkovzdušná fritéza Multifunkční horkovzdušná fritéza Multifunkční horkovzdušná fritéza
Velikost fritézy vybírejte podle potřeb vaší domácnosti. Na obrázku vidíte zleva fritézy s objemem nádoby 1,5 litru, 4,5 litru a 12 litrů.

Jaké funkce horkovzdušné fritézy nabízí

Horkovzdušné fritézy nabízí různé funkce a příslušenství, které usnadňují obsluhu a rozšiřují možnosti použití.

 • Průhledné víko vám dodá přehled a kontrolu nad připravovaným jídlem bez nutnosti otevírání fritézy.
 • Časovač ohlídá čas za vás a u některých modelů je dokonce odnímatelný, takže si jej můžete odnést s sebou do jiné místnosti.
 • LCD displej zajistí přehledné a jednoduché ovládání a přesné nastavení teploty.
 • Volitelná teplota dovoluje přípravu různých druhů pokrmů, aniž by došlo k zbytečnému znehodnocení nutričních hodnot potravin. Využijete ji například u zeleniny.
 • Automatické míchání zajistí promíchávání surovin za vás.
 • Přednastavené programy se postarají o dokonalou přípravu konkrétních typů jídel.
 • Možnost odloženého startu vám umožní připravit si pokrm na určitou hodinu. 
 • Příslušenství může zahrnovat různé nástavce, držáky, rošty a kleště, které rozšíří možnosti přípravy jídel a usnadní manipulaci s jídlem.
Horkovzdušná fritéza aneb Zdravé fritování bez oleje
Automatické lopatky zajistí promíchání potravin, aniž byste museli fritézu otvírat.

Recepty k horkovzdušné fritéze

Na závěr pro vás máme malou inspiraci – 3 recepty na dobroty, které si můžete připravit v horkovzdušné fritéze. Většina lidí si pořizuje horkovzdušnou fritézu kvůli zdravější variantě bramborových hranolků, ale co takhle křupavé zeleninové hranolky nebo extra snadné a rychlé pečené kuře s medovou hořčicí či neodolatelné stracciatellové muffiny?

Zeleninové hranolky – pro 2 osoby

 • 1/2 cukety
 • 1 sladký brambor (batát)
 • 1 mrkev
 • 1 vejce
 • 3 lžíce mouky
 • 6 lžic strouhanky
 • Sezamová semínka nebo mák

Postup přípravy:

 1. Cuketu, mrkev i batáty nakrájejte na hranolky. Mrkev krájejte na slabší kousky než ostatní měkčí zeleninu.
 2. Fritézu nechte předehřát na 200 °C.
 3. Do jedné misky nasypte mouku a ve druhé misce rozšlehejte vejce. Do třetí misky si nasypte strouhanku, do níž dle chuti můžete přidat sezam nebo i mák. Pokud jste zvyklí, tak můžete přidat i vaše oblíbené koření (špetka soli, pepř, nebo paprika).
 4. Všechny hranolky postupně obalte jako v trojobale. Mrkvové hranolky si zatím odložte stranou.
 5. Před smažením doporučujeme lehce pomazat boční strany fritovacího koše olejem, aby se hranolky při fritování nepřipékaly na stěny.
 6. Mrkvové hranolky vložte do fritézy a nastavte 200 °C a dobu 10-13 minut. Nezapomeňte každých 5 minut hranolky protřást.
 7. 7 min před koncem přidejte i mrkvové hranolky a smažte společně dalších 7 minut.
 8. Jakmile uplyne doba smažení a ozve se zvukový signál, tak hranolky vyndejte a nechte vychladnout.
 9. Servírujte s čerstvým kompotem nebo pikantním dipem.
Zeleninové hranolky
Zeleninové hranolky jsou také skvělou přílohou ke steaku nebo pečenému kuřeti.

Pečené kuře s medovou hořčicí – pro 2 osoby

 • 2 ks kuřecích prsních řízků
 • 30 ml medu
 • 30 ml dijonské hořčice
 • 1 lžička sladké hořčice
 • Sůl
 • Pepř

Postup přípravy:

 1. Fritézu předehřejte na 200 °C.
 2. Kuře ochuťte solí a pepřem.
 3. Takto ochucené kousky pečte v celku na 200 °C přibližně 15 minut.
 4. V míse promíchejte hořčici s medem.
 5. Jakmile pečené kuře vyndáte z fritézy tak jej pomažte připravenou medovou hořčicí. Je důležité ho pomazat, dokud je ještě teplé, aby se chutě dostaly dovnitř masa.
 6. Maso můžete servírovat jen tak s čerstvým zeleninovým salátem nebo ho využít při přípravě tortill.
Pečené kuře s medovou hořčicí
Zdravá večeře pro dva, kterou uvaříte doslova za pár minut.

Stracciatellové muffiny

 • 75 g mouky
 • 50 g rozemletých mandlí
 • 2 malé čajové lžičky prášku do pečiva
 • 50 g čokoládových zrn (nebo kousky čokolády)
 • 50 ml oleje
 • 50 g cukru
 • Sáček vanilkového cukru
 • 1 vejce
 • 75 g krémového sýra
 • 1 lžíci mandlového likéru (jen pro lepší chuť)
 • Formy na pečení muffinů

Postup přípravy:

 1. V dostatečně velké míse smíchejte mouku, mandlovou drť, kypřící prášek a kousky čokolády.
 2. Vedle rozšlehejte olej s cukrem, vanilkovým cukrem a vajíčkem. Vyšlehejte do jemné konzistence.
 3. Smíchejte krémový sýr s mandlovým likérem.
 4. Teď všechny suroviny (tekuté i sypké) smíchejte dohromady a důkladně promíchejte.
 5. Fritézu nahřejte na 160 °C.
 6. Připravené formy na muffiny naplňte přibližně do 2/3 objemu.
 7. Naplněné muffin formy vložte do fritovacího koše a pečte 15-18 min na 160 °C.
Stracciatellové muffiny
Tento recept si zamiluje celá rodina.
i Mohlo by vás zajímat:

Dopřejte si chutná smažená jídla bez výčitek. Horkovzdušné fritézy jsou tu pro všechny, kteří chtějí jíst zdravě, aniž by se museli vzdát svých oblíbených pochoutek.

4,8 188×
Tefal EY801815 Easy Fry & Grill XXL
Horkovzdušná fritéza horkovzdušná, technologie fritování Extra Crisp a grilování 2v1 pro křupavé pokrmy s žádným či minimem tuku, vyjímatelný oddělovač Flexcook pro přípravu dvou různých pokrmů najednou, příkon 1830 W, 8 automatických programů, časovač až na 10 hodin, XXL objem 6,5 l (pro až 8 osob), nastavitelná teplota 40 až 220 °C s přesnou regulací, digitální displej, dotykové ovládání, vyjímatelná nádoba s nepřilnavým povrchem, grilovací mřížka z litého hliníku, barva černá, 15letá garance opravitelnosti
3 739,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TEFFR768
4,8 132×
Siguro AF-G250B Easy Fry
Horkovzdušná fritéza - příkon 1500 W, objem nádoby 4,7 l, objem fritovacího koše 3,5 l, koš vhodný do myčky, technologie DualCyclone (vytváří dva proudy horkého vzduchu pro rychlejší přípravu), časovač, automatické vypnutí, max. teplota 200 °C, min. teplota 80 °C, integrované úložiště pro kabel, délka kabelu 80 cm, 3 roky záruka
Super cena
1 799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SGR_AF_G250B
4,8 157×
Tefal EY505815 Easy Fry & Grill Precision
Horkovzdušná fritéza horkovzdušná, technologie fritování Extra Crisp a grilování 2v1 pro křupavé pokrmy s žádným či minimem tuku, příkon 1550 W, 8 automatických programů, 60-minutový časovač, XL objem 4,2 l (pro až 6 osob), nastavitelná teplota 80 až 200 °C s přesnou regulací, digitální displej, dotykové ovládání, vyjímatelná nádoba s nepřilnavým povrchem, grilovací mřížka z litého hliníku, provedení z kvalitního plastu, barva černá a šedá, 15letá záruka opravitelnosti
Cenová bomba
3 036,- Ušetříte 963,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TEFFR757
4,7 124×
Siguro AF-P250B Vita Fry
Horkovzdušná fritéza - příkon 1500 W, objem nádoby 4,7 l, objem fritovacího koše 3,5 l, koš vhodný do myčky, technologie DualCyclone (vytváří dva proudy horkého vzduchu pro rychlejší přípravu), 8 přednastavených programů, časovač, automatické vypnutí, max. teplota 200 °C, min. teplota 80 °C, integrované úložiště pro kabel, délka kabelu 80 cm, 3 roky záruka
Super cena
1 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SGR_AF_P250B
4,9 13×
Home AF-B250 Air Fry Compact
Horkovzdušná fritéza - příkon 1230 W, objem nádoby 1,8 l, objem fritovacího prostoru 1,5 l, nádoba vhodná do myčky, technologie 360° Hot Airflow (pro perfektní cirkulaci horkého vzduchu), časovač, automatické vypnutí, max. teplota 200 °C, délka kabelu 100 cm
Super cena
990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HM_AF_B250B
4,8 92×
Cosori CP158-AF PREMIUM 5,5 l + Špízy 5 ks a grilovací rošt, black
Horkovzdušná fritéza - mechanické ovládání, nastavitelná teplota od 75 do 205 °C, s displejem, s ochranou proti přehřátí, části vhodné do myčky, časovač, automatické vypnutí, regulace teploty a automatické programy, 11 programů, vyjímatelná nádoba a špíz součástí, příkon 1700 W, objem nádoby 5,5 l, nádoba s nepřilnavým povrchem, 1 fritovací koš, hmotnost 5,4 kg, rozměry 32,1 × 29,8 × 30 cm (V׊×H), černá barva
3 490,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: COSHF073
4,9 25×
Xiaomi Smart Air Fryer Pro 4L EU
Horkovzdušná fritéza - digitální ovládání, nastavitelná teplota od 40 do 200 °C, s nepřilnavým povrchem, s displejem, Wi-Fi, 11 programů, příkon 1600 W, objem nádoby 4 l, 1 fritovací koš, hmotnost 3,9 kg, rozměry 33,5 × 25,1 × 30,4 cm (V׊×H), bílá barva
2 429,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XI300m2
4,8 64×
TRISTAR FR-6964 4v1
Horkovzdušná fritéza multifunkční horkovzdušná trouba 4v1, horkovzdušné smažení, pečení, grilování a sušička ovoce, objem 10 l, digitální LCD displej, 10 různých programů, vysoká rychlost proudění vzduchu, udržování teploty, časovač, možnost nastavení teploty od 30 do 200 °C, unikátní odnímatelná dvířka pro lepší čištění, ochrana proti přehřátí, příslušenství vhodné do myčky, součástí balení je koš na hranolky nebo na zeleninu, 2 grilovací rošty, plech na pečení, příkon 1800 W
3 747,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TRIFR620
Tefal FW201815 Easy Fry & Steam - Horkovzdušná fritéza Doprava
zdarma
4,9 20×
Tefal FW201815 Easy Fry & Steam
Horkovzdušná fritéza horkovzdušná, příkon 1600-1900 W, zdravé vaření s minimem tuku, 3v1 horkovzdušné fritování, gril s roštem a vaření na páře, 7 automatických programů, XXL kapacita 1,6 kg (6,5 l), digitální LCD displej, 60-minutový časovač, regulace teploty od 80 °C do 200 °C, digitální kuchařka - 30 receptů, technologie Extra Crisp pro křupavé pokrmy s minimem tuku, 15letá záruka opravitelnosti
5 789,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TEFFW214
4,8 52×
Siguro AF-R550 Air Fry Deluxe
Horkovzdušná fritéza - příkon 1700 W, objem nádoby 5,5 l, objem fritovacího koše 5 l, koš vhodný do myčky, technologie 360° Hot Airflow (pro perfektní cirkulaci horkého vzduchu), 7 přednastavených programů, digitální ovládání, časovač, automatické vypnutí, max. teplota 200 °C, min. teplota 80 °C, délka kabelu 100 cm, 3 roky záruka
Super cena
2 490,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SGR_AF_R550B
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací