HP DeskJet GT 5820 All-in-One Tank System (RECENZE)

Zobrazit katalog

V poslední době panuje na poli inkoustových tiskáren trend velkokapacitních neboli tankových zásobníků inkoustu. Uživatel tak není nucen neustále kontrolovat stav inkoustu a řešit pořízení nových náplní. V řadě případů můžou první náplně dokonce vydržet i po značnou část životnosti tiskárny. Společnost HP přináší na náš trh tankové zásobníky s modelem HP DeskJet GT 5820. A tak jsem se rozhodl ji pro vás v podrobné recenzi důkladně otestovat!

Co se v recenzi tiskárny HP DeskJet GT 5820 dočtete?

 1. První dojmy z tiskárny HP DeskJet GT 5820
 2. Nenápadný, ale elegantní design
 3. HP DeskJet GT 5820 uvede do provozu i laik
 4. Propojitelnost s tabletem nebo telefonem pomocí WiFi
 5. Instalace ovladačů, programová výbava a uživatelské rozhraní HP DeskJet GT 5820
 6. Jak probíhalo testování tiskárny HP DeskJet GT 5820 pro recenzi
 7. Přijatelná kvalita při maximální úspoře inkoustu
 8. Jak rychle dokáže HP DeskJet GT 5820 tisknout?
 9. Tisíce vytištěných stran na jednu cartridge
 10. Další funkce multifunkční tiskárny HP DeskJet GT 5820
 11. Závěr recenze – hodnocení HP DeskJet GT 5820 All-in-One Tank System

První dojmy z tiskárny HP DeskJet GT 5820

Krabice, kromě samotného zařízení HP DeskJet GT 5820, obsahuje dokumentaci, instalační CD, inkoustové náplně, samostatně balené tiskové hlavy, kabel na 230 V a USB kabel pro připojení k PC (což rozhodně nebývá pravidlem).

Po vybalení HP DeskJet GT 5820 z krabice a z ochranné fólie se před budoucím uživatelem objeví nenápadně vyhlížející černá bedýnka, která působí na první pohled kompaktně. V této podobě však nelze tiskárnu používat, neboť je nutné ještě vysunout zásobník papíru v zadní části tiskárny a vpředu lištu pro výstup hotových výtisků.

HP DeskJet GT 5820, tabuleHP DeskJet GT 5820

Celková výška HP DeskJet GT 5820 pak přesáhne 31 cm, s čímž je třeba počítat zejména při výběru vhodného umístění tiskárny. Škoda, že výrobce neumístil zásobník papíru do lépe přístupné spodní části. Navíc by se tím omezilo riziko zapadnutí nepatřičných předmětů do útrob přístroje.

Nepřehlédnutelný tankový zásobník

Výrazný prvek tvoří na pravé straně stroje rozměrný zásobník inkoustů s nepřehlédnutelným uzávěrem pro zajištění inkoustu při přesouvání HP DeskJet GT 5820. Díky průsvitným bokům s vyznačenými ryskami maximálního a minimálního množství by na první pohled měl být patrný stav zbývajícího inkoustu.

HP DeskJet GT 5820HP DeskJet GT 5820, zásobníky inkoustu

Bohužel jen zpočátku. Po nějaké době dochází k ulpívání inkoustu na stěnách a do nádržek přestává být vidět. Po naplnění lahvičkou s udávanými 90 ml dosahuje hladina přesně k rysce s hodnotou 80 ml. Zbylých 10 ml náplně zateče do útrob tiskárny, nemusíte se tedy bát, že by objem lahvičky neodpovídal.

Horní plochu HP DeskJet GT 5820 tvoří pouze víko skeneru a ovládací panel s lesklými membránovými tlačítky a jednoduchým nepodsvětleným displejem. U některých tlačítek je přítomna drobná kontrolka, hlavní vypínací tlačítko má navíc příjemně bíle svítící ikonu napájení, jež informuje o připravenosti k tisku.

Tiskárna s nenápadným, ale elegantním designem 

Hodnocení samotného designu je vždy záležitostí vkusu konkrétního jedince. HP DeskJet GT 5820 nevybočuje ze současného trendu převládající černé barvy. Výrobce zvolil materiály s prakticky matnou povrchovou úpravou, lesklé jsou pouze okraje skeneru a tlačítka. Líbivé a hladce zaoblené tvary působí elegantně a zároveň nenápadně. Pro zařízení, které má být na očích dennodenně, je to ideální volba.

HP DeskJet GT 5820

Pěkně je vyřešen detail s průsvitným uzavíráním otvoru pro zásobník papíru ve složeném stavu. Škoda jen onoho přídavku na tiskárně HP DeskJet GT 5820 v podobě zásobníků inkoustů, který působí poněkud rušivě. Je nasnadě, že ucelenou řadu tiskáren sladěných v jednotném stylu chtěl výrobce narychlo doplnit o moderní tankový systém.

HP DeskJet GT 5820 uvede do provozu i naprostý laik

První kroky nového majitele zařízení se snaží výrobce co nejvíce zjednodušit. V uživatelsky přívětivém tištěném návodu je přehledně, krok za krokem, popsán postup uvedení tiskárny HP DeskJet GT 5820 do provozu. Zvládnout by jej měl bez nejmenších potíží i naprostý laik.

Kritickým bodem je doplňování inkoustu. Během odjišťování přelepky na inkoustových lahvičkách může při jisté dávce neopatrnosti dojít k umazání prstů, případně až k vylití celé nádobky. Následky na nábytku či oblečení pak mohou být velice nepříjemné. Samotný proces doplňování je již bez problémů, jelikož plnicí hrdla jsou opatřena speciální membránou.

HP DeskJet GT 5820, cartrige

Propojitelnost s tabletem nebo telefonem pomocí WiFi 

Tiskárna HP DeskJet GT5820 disponuje kromě klasického USB také WiFi rozhraním. Podporovány jsou všechny nejrozšířenější operační systémy, a tisk je možný dokonce prostřednictvím cloudových služeb přímo od HP nebo od Googlu. Podporován je i WiFi Direct pro přímé propojení tiskárny a třeba tabletu.

Instalace ovladačů, programová výbava a uživatelské rozhraní HP DeskJet GT 5820

Instalaci ovladačů HP DeskJet GT 5820 do počítače není o nic obtížnější než uvést tiskárnu do provozu. Stačí pouze vložit přibalené CD do optické mechaniky počítače, nebo ze stránek výrobce stáhnout instalační soubor. Samotná instalace probíhá zcela automaticky, uživatel se nemusí o nic starat.

Na odkazovaných stránkách vás čeká jednoduchý průvodce v českém jazyce vedoucí k rychlému stažení necelých 80 MB. Po instalaci je vše připraveno pro připojení tiskárny HP DeskJet GT5820.

Užitečný průvodce nastavením

Průvodce připojením vám následně pomůže s konečnou konfigurací tiskárny HP DeskJet GT 5820. V některých případech je nutné propojit tiskárnu s počítačem přes USB kabel. Berte však ohled na to, že dodávaný USB kabel měří pouze jeden metr. Po dokončení můžete tiskárnu začít okamžitě používat.

Součástí instalace je i aplikace HP Smart sloužící například pro ovládání skenování, nastavení nebo třeba základní údržbu zařízení (čištění, kalibrace). Celková funkčnost aplikace trochu vázne a aplikace působí nepřehledně. Narazil jsem například na problém s nefungující detekcí spotřebního materiálu.

HP DeskJet GT 5820

Nepřehledná mi přišla správa tiskáren, ze které se mi navíc nedařilo odstranit již nepoužívané stroje. Doufám, že příští aktualizace z Windows Store tento neduh odstraní. Podobná aplikace je dostupná v příslušných obchodech jak pro Android, tak pro iOS.

Bezdrátový tisk

Nastavení tiskárny HP DeskJet GT 5820, po komplikovanějším zjištění její síťové adresy, je též možné přes webové rozhraní, které se pro svou podrobnost bude hodit zejména při provozu v netypických sítích nebo firmách. Dlužno ještě podotknout, že WiFi modul si například neporadí v sítích se vzdálenou autorizací.

Krátce jsem otestoval i mobilní tisk z Androidu. Tady jsem na žádný problém nenarazil a vše probíhalo tak, jak by mělo.

Jak probíhalo testování tiskárny HP DeskJet GT 5820 pro recenzi

Nejpodstatnější vlastností každé tiskárny je pochopitelně kvalita výstupu, a proto jsem se u HP DeskJet GT 5820 na tuto část zaměřil nejvíce. Pro testování jsem použil některé z volně dostupných testovacích dokumentů ISO. Testy jsem ve většině případů prováděl s běžným kancelářským papírem, ale pro některé triky jsem použil i speciální papír pro inkoustové tiskárny, nebo fotopapír.

Tiskárna HP DeskJet GT 5820 v ovladači nabízí jednak výběr použitého papíru, a jednak tři stupně kvality tisku (Koncept, Normální a Nejvyšší). Obojí nastavení lze mezi sebou libovolně kombinovat. Pro některé typy papírů lze zapnout bezokrajový tisk. Vzhledem k velkému počtu možností jsem se rozhodl podrobně prověřit především tisk na běžný kancelářský papír. Tisk na jiné druhy papírů jsem testoval s cílem posoudit maximální možnou kvalitu.

HP DeskJet GT 5820

Přijatelná kvalita při maximální úspoře inkoustu

Prvním testovaným tiskem jsem chtěl prověřit kvalitu tisku běžných dokumentů. V režimu nejnižší kvality „Koncept“ působí text vybledle a roztřepaně, podobně jako na staré jehličkové tiskárně. Text je však bez problémů čitelný a svému účelu rychlého náhledu s minimální spotřebou inkoustu plně vyhoví.

„Normální“ stupeň kvality by již měl plně dostačovat pro běžně tištěné dokumenty. Text je ostřejší a sytější, a jen při podrobném zkoumání je znatelný tiskový rastr. V režimu „Nejvyšší kvality“ je za cenu nižší rychlosti text dokonale sytý a ostrý.

HP DeskJet GT 5820, dokumentHP DeskJet GT 5820, dokumentHP DeskJet GT 5820, dokument
V režimu „Koncept“ se tiskne velice rychle, bohužel, barvy dokumentu jsou znatelně vybledlé. V režimu „Nejvyšší kvality“ jsou už barvy nádherně syté, samozřejmě za cenu pomalého tisku. Nenásilný kompromis se slušným poměrem rychlost/kvalita tisku nabízí „Normální“ režim.

Co mě ovšem zarazilo, je občasná chyba tisku u HP DeskJet GT 5820, a to u všech režimů kvality i režimu použitého papíru. Původně jsem to přisuzoval nahodilým chybám, ale po provedeném čištění a několikerém opakování tisku se identické chyby objevily na naprosto stejných místech. Podle výrobce se jedná o chybu recenzovaného kusu, způsobenou patrně převozem tiskárny. Ostatních prodávaných kusů by se tedy neměla týkat.

HP DeskJet GT 5820
Občasně rozmazaný tisk

Další test měl prověřit kvalitu vykrytí jednolitých ploch a barevné podání. Tady jsem bohužel zažil největší zklamání. Tisk konceptu se nedá očekávat na špičkové úrovni, ale HP DeskJet GT 5820 tady vyloženě selhává. Plochy jsou nerovnoměrně vykryty a jednotlivé řádky pohybu hlavy se mírně překrývají. Zejména u černé barvy se zdá, že systém nestíhá dodávat potřebné množství inkoustu. Sytost odpovídá nastavenému režimu.

Při nastavení režimu na „Normální“ naprosto mizí problém s překrýváním řádků, nicméně jednolitost ploch stále pokulhává, a pro změnu se objevuje zejména na ostrých hranách barevných ploch zvýraznění obrysů tmavším odstínem.

Na nejvyšším stupni nastavené kvality již mizí všechny neduhy. Ostrost i vykrytí jsou dokonalé.

HP DeskJet GT 5820, dokumentHP DeskJet GT 5820, dokumentHP DeskJet GT 5820, dokument
Pokud zvolíte i v případě barevného tisku režim „Normální“, téměř jistě nebudete výslednou kvalitou zklamáni.

Inkoustový tisk jako takový má při tisku na obyčejný kancelářský problém docílit vysokých sytostí barev. Souvisí to s množstvím pigmentu, které je papír schopen absorbovat, a nejinak je tomu u tiskárny HP DeskJet GT5820. Ta však v rámci těchto omezení dokáže v režimu „Nejvyšší kvality“ vykreslit líbivě syté barvy.

V oblasti barevnosti je zde znatelný nedostatek věrnosti červené barvy, která působí mdlým dojmem s cihlovým nádechem. Podobně je modrá barva posunuta mírně k fialové a žlutá k okrové.

i Víte, jak se správně starat o tiskárnu? Náš rádce vám v tom pomůže. Jak prodloužit život tiskárně?

Tisk fotografií na speciální inkoustové papíry

Co může být při tisku jednotlivých barev mírným nedostatkem, může být při tisku fotografií jistým pozitivem. Uvedené posuny dávají fotkám teplejší nádech, čímž působí líbivěji a živěji. Přesto je celkový tisk zařízení HP DeskJet GT 5820 trochu pastelovější, ale mějme na paměti, že jde o tisk na obyčejný kancelářský papír, který je zejména pro inkoustový tisk fotografií všeobecně nevhodný.

Při použití speciálního inkoustového papíru se situace mění. Specializované papíry jsou uzpůsobeny pro přijetí většího množství inkoustu, a tím pádem působí tisk mnohem lépe. Tiskárně HP DeskJet GT5820 takový papír vyloženě prospívá. Bez ohledu na nastavený režim tisku jsou text i barvy o znatelný kus sytější a i pouhým pohledem ostřejší.

i Není papír jako papír. Pokud požadujete kvalitní výstup, potřebujete kvalitní papír. Jak vybrat papír do tiskárny?

V tomto případě je i nejrychlejší režim „Koncept“ (pro obyčejný papír) o poznání použitelnější než v počátku testování. Nastavením vyšších režimů v kombinaci se speciálními papíry lze docílit výborné kvality.

Ostatně kombinací nastaveného režimu a použitého papíru lze i na leckterý kancelářský papír vytisknout na tiskárně HP DeskJet GT 5820 pěkné obrázky či výraznější text, jen je třeba zejména u větších ploch počítat s možností zvlnění papíru nebo rozmazání v důsledku nepřiměřeného množství inkoustu.

Fotografie vytištěné na speciální papír v „Nejvyšší kvalitě“ lze již bez ostudy ukládat do rodinných fotoalb nebo použít jako obrázky na noční stolek či na zeď. Jedinou daní, která se platí za kvalitu, je vyšší spotřeba inkoustu a také čas.

Během zpracovávání vytištěných testů jsem si chtěl určitou část označit zvýrazňovačem, čímž jsem narazil na jeden ne zcela příjemný jev. Ukázalo se, že i delší dobu odložený tisk je snadné fixou rozmazat.

Jak rychle dokáže HP DeskJet GT 5820 tisknout?

Přestože rychlost není u inkoustových tiskáren tím nejsledovanějším parametrem, bylo by nemilé, kdyby například vytištění jednoho dopisu trvalo příliš dlouho. Specifikace výrobce udávají rychlost 8 str./min v černobílém tisku a 5 str./min v barvě.

Pro orientační měření rychlosti tisku jsem vytiskl třikrát stejnou stránku ISO IEC 19752 černobíle. Čas jsem měřil od okamžiku zahájení tisku. Opět jsem tiskl v režimu pro obyčejný papír postupně jako „Koncept“, „Normální“ a „Nejvyšší kvalitu“. Výsledky jsou následující:

HP DeskJet GT 5820, dokument

Černobílý tisk

Režim „Koncept“: 23 s (cca 8 str./min)

Režim „Normální“: 53 s (cca 3 str./min)

Režim „Nejvyšší“: 3 min 32 s (cca 0,8 str./min)

HP DeskJet GT 5820, dokument

Barevný tisk

Režim „Koncept“: 35 s (cca 5 str./min) – odpovídá hodnotám výrobce

Režim „Normální“: 1 min 19 s (cca 2 str./min)

Režim „Nejvyšší kvalita“: 4 min 32 s (cca 0,6 str./min)

Udávané hodnoty souhlasí se specifikacemi, ale pouze za předpokladu použití nejrychlejšího možného režimu. Ten je však, jak jsem zmínil výše, pro běžný tisk v podstatě nepoužitelný. Zvýšení kvality značí citelné zpomalení tisku.

Pro dokreslení jsem na závěr z HP DeskJet GT 5820 vytiskl celostránkovou fotografii na nejlepší lesklý fotopapír v „Nejvyšší kvalitě“. Tento vůbec nejpomalejší tisk trval orientačně 6 minut 14 sekund. Ačkoli to není krátká doba, v kontextu předešlých měření bych čekal horší výsledek.

Je vidět, že rychlost nepatří k přednostem této tiskárny, a ani to u modelu HP DeskJet GT 5820 není vyzdvihovaný parametr. Pro občasný tisk v malé kanceláři, nebo ještě lépe vytištění například referátu do školy, jsou to hodnoty dostačující.

Tisíce vytištěných stran na jednu cartridge

Jedna náplň originálního inkoustu by měla vydržet na 5 000 stran černobílého tisku a tři oddělené náplně asi vydrží na 8 000 stran barevného tisku. Tyto údaje byly počítány pravděpodobně na režim „Koncept“, takže při použití jiného režimu výtěžnost tisku klesá.

I tak jde rozhodně o pěkná čísla. Pouhý pohled na ceny náplní do běžných tiskáren v porovnání s inkousty do tankových systémů prozrazuje, na čí straně je ekonomika. Pro příklad uvádím porovnání inkoustů pro tankový systém a náplní pro náhodně vybranou inkoustovou tiskárnu klasického typu.

Model tiskárnyTankový systém HP DeskJet GT 5820Klasický systém HP DeskJet 3700
Černobílý tisk (výtěžnost)5 000360
Barevný tisk (výtěžnost) 8 000200
Cena cartridge 185 Kč254–300 Kč
Cena za jednu stránku (černobílý výtisk) 0,04 Kč0,83 Kč
Cena za jednu stránku (barevný výtisk) 0,06 Kč1,27 Kč

Další funkce multifunkční tiskárny HP DeskJet GT 5820

Jelikož je HP DeskJet GT 5820 multifunkčním zařízením, může sloužit i jako skener nebo kopírka. Nicméně upřímně řečeno, tyto dvě funkce jsou tady opravdu jen jako doplněk. Skener má nejvyšší možné rozlišení 300 dpi, což je dobré nanejvýš na práci s textem.

Ovládání, které probíhá z aplikace HP Smart, je přehledné a umožňuje v přednastavených formátech vybrat oblast skenování. Ručně to však bohužel nelze. Naskenovaný dokument z HP DeskJet GT 5820 lze uložit ve formátech PDF a JPEG bez dalších upřesnění. Kopírování probíhá stisknutím příslušného tlačítka, kterým se určí, zda bude kopie barevná či černobílá, případně vícenásobným stisknutím zvýšení počtu kopií. Samotné kopírování je velice svižné a tisk odpovídá kvalitě v „Normálním režimu“.

Součástí instalace je i software HP Photo Creations, tedy měl by být. Osobně se mi jej podařilo korektně stáhnout a nainstalovat až zcela odděleně od instalace ovladačů. Software nabízí snadné vytváření různých obrazových dokumentů v podobě alb, koláží, kalendářů apod. Výběr je poměrně široký, a lze jej dokonce o některé funkce obohatit nákupem doplňků od 4 do 9 € přímo v aplikaci.

Závěr recenze – hodnocení HP DeskJet GT 5820 All-in-One Tank System

Pokud bych měl veškeré své dosavadní poznatky shrnout, jeví se mi tiskárna HP DeskJet GT 5820 jako zajímavá volba. Podobných zařízení na trhu prozatím není mnoho. Neoplývá sice oslňující kvalitou tisku, ale rozhodně jde o značně ekonomickou volbu. Jediným opravdu významným neduhem jsou zmíněné chyby tisku, ale zda jde o vadu kusu, nebo systémovou chybu, si netroufám v této chvíli posoudit.

Tiskárna HP DeskJet GT 5820 udělá nejlepší službu těm, u nichž převažuje potřeba tisku běžných dokumentů a zároveň tisknou často nebo ve velkém množství. Pro častější tisk fotografií ve špičkové kvalitě lze pak na trhu najít vhodnější zařízení.

HP DeskJet GT 5820

HP DeskJet GT 5820 All-in-One Tank System

Multifunkční tiskárny

Tiskárna HP DeskJet GT 5820 se hodí pro lidi, kteří chtějí často tisknout s minimálními náklady. Vyšší cena tiskárny je vykoupena nižšími výdaji za náplně.

Klady

 • Pěkný design
 • Ostrost a sytost na kancelářském papíru v režimu „Nejvyšší kvality“.
 • Kapacita inkoustových náplní
 • Jednoduchost obsluhy
 • Bezdrátové připojení WiFi
 • Možnost tisknout z mobilních zařízení nebo cloudu

Zápory

 • Nerovnoměrné krytí v „Normálním“ režimu
 • Pomalý tisk
 • Občasné chyby tisku
 • Není vestavěný duplex pro oboustranný tisk
 • Tisk se vlhkem rozmazává (například zvýrazňovačem)
 • Ne zcela věrné barvy
Miloš Korejs
Jmenuji se Miloš Korejs a v oboru tiskáren se pohybuji již od roku 1999. Postupem času jsem měl možnost se seznámit s produkty firem jako jsou Sanyo, Utax, Canon, HP nebo třeba Brother. Zpočátku šlo především o analogové kopírky, ale rozvoj digitalizace nemohl minout ani obor tiskáren, resp. multifunkčních zařízení. Ve spojení s využíváním nejrůznějších softwarových produktů se tím z obyčejného technika stává tak trochu i tzv. „ajťák“.
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací