Představujeme vám servery americké technologické společnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE), která byla v minulosti součástí počítačového gigantu Hewlett-Packard. Ten se v roce 2015 rozdělil na dvě části. Vznikl tak výrobce osobních počítačů a tiskáren HP Inc. a firma Hewlett Packard Enterprise, která se zaměřuje především na enterprise serverová řešení, zálohování, bezpečné ukládání dat a technologické služby.
Prakticky každá moderní firma začne dříve nebo později řešit otázky, jak nejlépe zajistit plynulý provoz obchodních či webových aplikací, zálohování a archivaci dat, sdílení tiskáren a podobně. V rámci lokální sítě jsou stále nejlepším řešením fyzické servery, které se postarají o vysoký výkon a efektivitu všech firemních procesů a zároveň udrží krok s růstem firmy.
Zásadní rozhodnutí při volbě typu HPE serverů by mělo v každé firmě přijít hned na začátku. Servery řady ML jsou vizuálně podobné běžným PC a mohou fungovat klidně někde v kanceláři pod stolem. Oproti tomu modely označené jako DL jsou určené pro montáž do speciálních rackových skříní, které jsou umístěné na chodbách, v rozvodnách nebo přímo v klimatizovaných serverovnách. Samotný server pak v ideálních provozních podmínkách běží v režimu 24hodin / 7dnů v týdnu, je tedy potřeba při nákupu řešit i vhodné záložní napájení pomocí UPS, které zajistí přísun energie v případě neočekávaného přerušení napájení.
Kvalitní server by měl obsahovat dva hot-plug napájecí zdroje. Každou poruchu díky tomu totiž vyřešíte prostou výměnou bez potřeby vypnout server. Stejně tak by měly být řešeny i pevné disky. I do serverů se již běžně dostávají 1TB SSD, jejich finanční náročnost je ale značná. Stále tak převládají extrémně rychlé plotnové SAS disky, v případě požadavku na velký datový prostor pak lze využít i SATA disky s certifikací pro nonstop fungování.
Klíčovým prvkem hardwarové části je použitý serverový procesor. Drtivá většina modelů sází na úzkou spolupráci se společností Intel, jejíž procesory Intel Xeon jsou takovým nepsaným standardem. Masivní výkon je podpořen dokonalou kompatibilitou a například i větší kapacitou rychlé cache paměti, která má zásadní vliv na odezvu provozovaných aplikací.
Stále si představujete počítačový server jako velkou hučící krabici zamčenou někde ve sklepě? To už dávno není pravda. Novinka HPE ProLiant MicroServer Gen10 je toho důkazem.
Jedná se o kompaktně řešený server, který obstojí zejména v menších firmách. Díky svým miniaturním rozměrům se totiž vejde třeba pod stůl vedle stávajícího PC. Umístění v klimatizované serverovně tak není potřeba. Svým tvarem připomíná kostku s délkou nejdelší hrany pouhých 245 mm. Server se dodává bez disků – k dispozici jsou celkem 4 sloty pro HDD typu SATA o velikosti 3,5". Pokud osadíte všechny čtyři pozice, klidně se vyšplháte až na kapacitu 32 TB (4× 8 TB).
Díky příznivé ceně lze HPE ProLiant MicroServer Gen10 využít také jako špičkový NAS server. Samozřejmě bude nutné poladit software, na trhu se ale nachází hromada linuxových distribucí, které zbývá jen naistalovat. My třeba můžeme doporučit FreeNAS.
V malých firmách však HPE ProLiant MicroServer Gen10 poslouží spíše jako mailový, antivirový, tiskový nebo datový server. Doporučujeme proto rovnou přikoupit licenci na operační systém Microsoft Windows 2012 Foundation.
Zvolna se posouváme do jiných vod. Server HPE ProLiant ML10 Gen9 už je totiž přeci jen výkonnější záležitost. Jeho základem je silný procesor Intel Xeon E3-1225 v5 s pracovní frekvencí až 3,7 GHz. Poctivé zpracování a naddimenzovaný výkon jsou uzpůsobeny nepřetržitému zápřahu. Společnost HPE navíc drží rozšířenou záruku po celé 3 roky s opravou během následujícího pracovního dne.
Výhodou HPE ProLiant ML10 Gen9 je též integrovaný SATA řadič s podporou RAID 0/1/5. To vám dává velké možnosti při osazení maximálně šestice pevných disků, přičemž v základu můžete počítat s dvojicí 1TB HDD.
Celkově ML10 Gen9 najde uplatnění ve firmách o velikosti do 30 uživatelů. Nejen zde díky certifikaci na serverové operační systémy už doporučujeme instalovat nejmodernější Microsoft Winodws Server 2016 Standard, případně populární linuxovou distribuci CentOS.
Grafický výstup serveru je v podobě konektoru DisplayPort, u kterého nejsou podporovány klasické redukce, takže je potřeba k serveru vyčlenit speciální monitor.
Jednoprocesorový server HPE ProLiant ML30 Gen9 zajistí skvělou dostupnost důležitých podnikových aplikací. Přitom cena je opět nastavena přívětivě. Rovněž ML30 Gen9 sází na serverové CPU Intel Xeon E3-1220 v5. V závislosti na zvolené konfiguraci jej lze osadit až čtyřmi pevnými disky formátu 3,5". Po dokoupení příslušného diskového řadiče a rámečků však můžete server osadit až osmi 2,5" disky.
Vítanou vlastností HPE ProLiant ML30 Gen9 je pokročilý management a monitoring serveru prostřednictvím čipu iLO. Dohledová karta HP iLO permanentně monitoruje a zaznamenává stav serveru a v rámci konfigurace lze data zpřístupnit například i do mobilního telefonu.
Firmy, které vyžadují maximálně spolehlivé IT, sáhnou po serverech HPE ProLiant DL360 Gen9 nebo HPE ProLiant DL380 Gen9. Uvedené modely jsou vhodné pro virtualizaci nebo jako databázové servery.
ProLiant DL360 sází na minimalistický formát 1U. Jeho pracovní prostor bude ideálně v klimatizované místnosti v rackové skříni (rozvaděči). V závislosti na její výšce můžete do takové skříně osadit hned několik serverů DL360.
Oba modely jsou vybaveny osmijádrovým procesorem Intel Xeon E5-2620 v4, jehož výkon je násoben 20MB vnitřní pamětí SmartCache. Diskový prostor obstará až 10 kusů 2,5" disků s možností Hot-Plug (výměna disku za běhu serveru, není nutné jej vypínat). Zejména při plánované virtualizaci přijde vhod až 24 pozic pro operační paměti. Celkem tak můžete dát dohromady až 3 TB DDR4.
ProLiant DL380 pak díky 2U formátu pojme dokonce až 24 disků, což zajistí dostatek místa i rezervu do budoucna. Disky lze v případě potřeby rychle a bezpečně vyměnit. Samozřejmostí u obou serverů je pokročilý monitoring HPE iLO. Jedná se tak o skvělý server pro firmu libovolné velikosti.
Společnost HPE nabízí pro malé a střední podniky celou řadu dostupných serverů. Většinou je však nutné počítat s investicí do dalších pevných disků nebo do operačního systému. Rackové servery HPE ProLiant DL360 a DL380 Gen9 jsou pak profi řešením do velkých firem.