AD schízovačka LEGO boost duben

Dospěláci vyzkoušeli: Cluedo - desková hra

Zobrazit katalog

Cluedo

Hra Cluedo získává na popularitě a tak firma Hasbro vydala již několik verzí. Splnila hra naše očekávání? To se dozvíte v následující recenzi.

Kdo je vrah?

Děj hry se odehrává v luxusní vile, kde se koná velká párty, na níž je zabit Dr. Black, který na oslavu svých 30. narozenin pozval svých 6 přátel, mezi kterými se skrývá i jeho vrah. Před námi se rozprostřel herní plán, kde je zakresleno 9 místností, kdy některé z nich spojují tajné chodby. Hra je určena pro 2 – 6 hráčů a hádáte KDO, ČÍM (jakou zbraní) a KDE (v jaké místnosti) zabil Dr. Blacka. 

Herní varianty a pravidla

My hráli tuto hru ve 4 a pak také variantu ve dvou lidech, kde jsou trošku jiná pravidla. Dle návodu jsme oddělili balíček karet "intrika", balíček karet s obrázky postav, karty se zbraněmi a typ karet s místnostmi. Vezmou se tři balíčky a to: postavy, zbraně a místnosti. Z každého balíčku otočeného lícem dolů si vybereme jednu kartu tak, přičemž nikdo včetně vás nesmí vidět, o které karty se jedná a dáme je do připravené obálky s otazníkem. Tu pak umístíme doprostřed hracího plánu - na schodiště. Bez vybraných tří karet (místnost, osoba a zbraň) v obálce s otazníkem se tyto tři balíčky zamíchají dohromady a naslepo rozdají mezi všechny hráče. Je jedno, jestli někdo bude mít více karet než ten druhý. Dále jsme rozmístili figurky, podle toho jak nám určuje herní plán. Do náhodně vybraných místností jsme dali i zbraně. Manuál rozhodně doporučuji přečíst. I když působí trochu složitě, stojí to za to.

Slečna Sára Zápisník

Když se prokoušete manuálem

Kromě karet, figurek a kostky by vás měl zajímat i zápisníček, na kterém je seznam všech místností, postav a zbraní a vy si v průběhu hry odškrtáváte se nehodící, abyste se dopátrali výsledku. Můžete si značit i který spoluhráč má jakou kartu. Dejte si ale pozor, aby vám do vašeho lístečku nikdo neviděl, protože kdo víc ví, dřív vyhraje.

Hru začíná vždy Sára. Pokud není obsazena figurka slečny Sáry, začíná hru ten, kdo sedí po levici jejího umístění na hracím poli. My samozřejmě záměrně figurku Sáry obsadili. Po rozdání karet si každý hráč zapíše do zápisníku, které karty v ruce drží a může je tak rovnou z vraždy vyřadit. 

Detektivní práce

Hraje se dvěma kostkami, kdy na obou je místo šestky ikonka lupy. Pokud padne lupa, taháte si tzv. nápovědy (intriky), které vám pomáhají objasnit okolnosti vraždy a posunout hru. Tak tedy začínáme házet. Figurky se po hrací ploše nesmí pohybovat diagonálně. Pokud se dostanete do první místnosti, můžete hádat a vyslovit svou domněnku, jak a čím si myslíte, že se v oné místnosti stala vražda. Například: „Myslím si, že Sára zabila Dr. Blacka v místnosti (ve které stojíme) a zabila ho provazem.“

Hledáme vraha

Pokud má spoluhráč po vaší levici v ruce kartu toho, co jste právě jmenovali, musí vám ji ukázat. Pokud ji nemá, kartu ukáže další hráč po jeho levici. Pokud jí ani jeden hráč v ruce nemá (nesmí ji zamlčet), je tedy 100%, že se nachází uprostřed hry a tudíž máte jednu z možností vyřešenou. Záleží na tom, jak moc jste důvtipní a jakou zvolíte strategii. Je velmi důležité, zapisovat si všechny odpovědi, které vám dají spoluhráči nebo se je dozvíte pomocí otázek si.

Risk je zisk

Čím jste aktivnější a odvážnější v obviňování, tím rychlejší spád hra má. My hráli ve 4 jednu hru cca 45 minut, jelikož člověk ještě tápal, jak na to. Čím více hráčů hraje, tím se hra prodlužuje, jelikož máte méně karet v ruce a musíte se na spoustu okolností ptát. Pokud jste si jistí nebo máte nějakou domněnku a chcete si to risknout, můžete hádat, kdo je vrah, jaká byla vražedná zbraň a v jaké místnosti se vražda stala na ostro. Toto je možné učinit kdykoli během hry (když na vás přijde řada) a svou domněnku si ověřit nahlédnutím do obálky. Pokud ovšem neuhodnete, tak ze hry vypadáváte. 

Na které je vrah? Uhádneme?

Duel

Lepší variantou pro nás bylo, když jsme hráli hru pouze ve dvou. Hra se ve dvou hraje úplně stejně jako ve 4 či v 6 lidech. Rozdíl je v tom, že se vezmou ještě ze zamíchaného balíčku osob, místností a zbraní náhodně vybrané 4 karty a lícem dolů se umístí do náhodně vybraných místností. Tudíž, pokud můj protihráč neměl kartu osoby, kterou jsem já chtěla, nemohla jsem si jí v zápisníku označit jako jasného vraha, protože se mohla nacházet na některé z umístěných 4 karet. Když jsem chtěla co nejvíce informací, musela jsem do všech místností, kde karty byly, což nebylo zase tak úplně jednoduché, vzhledem k tomu, že se nesmíte pohybovat diagonálně. K tomu velmi dobře posloužily právě tajné chodby mezi místnostmi. Hra ve dvou trvala o něco delší dobu, ale rozhodně ne více než hodinu.

Kdo z koho

Závěrečné hodnocení

Za nás má hra rozhodně 100 %, a pokud má člověk rád společenské hry, myslím, že je to správná volba. Dobře se člověk procvičí v logickém myšlení a také pozornost. Je opravdu nezbytné, aby si člověk psal své poznatky do přiloženého bločku, předejde tak zmatku a rychleji se mu podaří usvědčit vraha. Jako největší mínus bychom označili to, že v návodu to bylo možná chaoticky popsané, že se návod musel číst vícekrát, aby se člověk zorientoval ve hře a pochopil jednotlivé úkoly. Po prvotním tápání se nám naopak hra zdála jednoduchá a všechny nás bavila.

Koupit Cluedo

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací