Dálkově ovládané lodě jsou skvělou hračkou, když si jdete zaplavat k rybníku nebo k řece. Existuje několik druhů RC lodí, například detailně propracované válečné lodě s děly, rybářské lodě, katamarány, plachetnice nebo třeba rychlé čluny či ponorky. Naprostá většina z nich má na údržbu nenáročný elektrický pohon.
Stejnosměrné – stejnosměrné motory jsou slabší a lodě s nimi vyvinou menší rychlost než s motory střídavými.
Střídavé – lodě se střídavým elektrickým motorem dokáží plout vyšší rychlostí než lodě s motorem stejnosměrným. Jsou také dražší, se stejně velkou baterií ale nabízí nižší spotřebu a delší výdrž.
Tip: Pokud chcete, aby loď zrychlovala flexibilně a neplula jen jednou rychlostí, vybírejte modely s proporcionálním ovládáním.
Stabilita dálkově ovládaných lodí by měla hrát roli zejména u začátečníků, protože méně stabilní plavidla se snadněji převrátí. Čím hlubší trup dálkově ovládaná loď má, tím je stabilnější. Mezi takové patří například rybářské nebo bitevní lodě, které jsou vůbec nejpomalejší a tedy vhodné pro začátečníky.
Tip: Existují čluny s funkcí otočení na vodě v případě převrácení. Pokud takové plavidlo hodíte do vody, bude vždy připraveno k plavbě.
RC lodě jsou zpravidla ovládány na frekvenci 2,4 GHz, která na jednom místě umožňuje provozovat více lodí na dálkové ovládání najednou bez vzájemného rušení. Frekvencemi 27/40 MHh disponují RC lodě pro děti a začátečníky. Mají vysouvací teleskopickou anténu a nevýhodou je vzájemné rušení. Pokud se vás tedy například na rybníce sejde více kapitánů s touto frekvencí, vaše lodě se mohou navzájem rušit a jejich ovládání bude složitější.
Tip: Chcete si vyzkoušet i další hračky na ovládání? Inspirujte se v našem článku Jak vybrat RC model.
Systém řízení umožňující plynule zvyšovat či snižovat rychlost a volit „ostrost“ zatáčení. Dálkově ovládané modely bez tohoto systému ovládání zatáčí jen v určitém úhlu a nejsou schopné plynule zrychlovat či zpomalovat podle vašich pokynů.
Představují nejčastěji používaný pohon RC aut a dalších modelů. Jsou bezúdržbové a relativně tiché. Rozdělujeme je na stejnosměrné (u aut max. rychlost obvykle 10-30 km/h) a střídavé, nazývané také brushless.
Je určený především pro profesionální použití. Oproti motorům elektrickým je hlučnější a náročnější na provoz a údržbu. Poskytuje však autentičtější požitek z jízdy. Pokud vás láká vůně benzinu, RC auta a další modely se spalovacím motorem budou pro vás to pravé.
Další pojmy
Provedení