Jak vybrat RC model

Zobrazit katalog

RC modely jsou zmenšené napodobeniny dopravních prostředků ovládané nejčastěji rádiovým signálem. Spoustu zábavy si s nimi užijí nejen děti a tatínci, ale i maminky. Patří sem auta na dálkové ovládaní, lodě, vrtulníky a další zařízení. Náš průvodce vám poradí podle čeho vybírat a také zodpoví, co třeba znamená RTR nebo proporcionální ovládání.

Nejdůležitější otázky při výběru RC modelu

  • Pro jak staré dítě RC model kupujete?
  • Kde plánujete model využívat?
  • Máte s modely již nějaké zkušenosti?

Kapitoly průvodce RC modely

RC ovládání

Typy RC modelů

RC auta

RC auta

  • Různé typy podle terénu
  • Vhodné pro děti i jejich tatínky
  • Oblíbený pohon je elektrický střídavý
  • K dispozici jsou i RC auta pro malé děti

Auta na dálkové ovládání jsou skvělé hračky pro děti i dospělé. Vybírejte je zejména podle terénu, v němž budou převážně jezdit. Bude to asfalt, lesní cesta nebo třeba těžký terén?Na doma se hodí menší a pomalejší RC auta, na ven zase větší a rychlejší. Naprostá většina aut má elektrický pohon, který je nenáročný na údržbu.

Důležité parametry pro výběr RC auta

Typ

Typ RC aut se do jisté míry odvíjí od toho, pro jaký terén jsou určena. Před koupí si tedy rozmyslete, kde s nimi budete převážně jezdit. Bude to chodník či silnice, nebo jej budete prohánět na trávníku po zahradě?

  • Dětské – v této kategorii naleznete RC modely s různými technickými vychytávkami, jako je např. jeřáb. Patří se rovněž auta z oblíbených filmů či seriálů včetně slavného filmu Cars. RC auta si zde vyberou i nejmenší závodníci.
  • Terénní – nejrozšířenější kategorie RC aut, k dispozici tedy máte největší výběr. Terénní RC auta dále dělíme na:

Buggy – tvarem vychází ze závodních bugin. Zadní kola tedy mají větší než přední. Charakteristické jsou nízko umístěným podvozkem. Buggy volte, pokud budete jezdit na lehčím terénu, tedy polních či lesních cestách, parcích apod.

Monster trucky – snadno je poznáte podle vysoko umístěného podvozku. Díky němu projedou i náročným kamenitým terénem, lesní cestou s kořeny stromů, neposekaným trávníkem apod.

Truggy – tvarem i schopnostmi na pomezí buggy a monster trucků. Zvládnou lehčí až středně těžký terén.

Short course – vzhledem se do značné míry podobají opravdovým off road závodním vozidlům. Například kola tedy mají schovaná pod blatníky.

Crawlery neboli trialová auta – obvykle trochu pomalejší než ostatní auta, za to projedou i tím nejnáročnějším terénem. Vhodné tedy pro ty, kdo místo rychlé jízdy po chodníku upřednostňuje zdolávání náročných výzev v terénu.

  • Silniční – vyvinou vysokou rychlost a jsou přizpůsobená k jízdě na asfaltu, hladších cestičkách v parcích, dětských hřištích apod. 

Měřítko

Měřítko značí, kolikrát je model zmenšený oproti opravdovému autu. Čím větší auto na dálkové ovládání, tím si lépe poradí s terénem. Velká RC auta pojedou lehce terénem, ale vyžadují více prostoru na skladování a hůře se přenáší nebo převáží. U dětských nebo obojživelných RC modelů se měřítko obvykle neuvádí.

  • 1:32 (délka asi 10–12 cm) – malá auta pro domácí ježdění. Na venkovní ježdění se nehodí, měla by problémy kdekoli mimo pevný povrch.
  • 1:24 (délka asi 15–20 cm) – s opatrností jsou vhodná i do interiéru, ale zároveň projedou i asfaltem, posekaným trávníkem nebo polní cestou. Jsou dostatečně malá na to, aby se pohodlně vešla do batohu, tudíž si je snadno s sebou vezmete na výlet.
  • 1:18 (délka asi 20–30 cm) – ideální na výlety a také se vejdou do batohu. Poradí si s běžným terénem, jako je trávník nebo polní či lesní cesta.
  • 1:10 (délka asi 40–50 cm) – oblíbené měřítko aut na dálkové ovládání. Velmi vhodné pro jízdu venku.
  • 1:8 (délka asi 60–70 cm) – hledáte dálkově ovládané auto, se kterým si užijete zábavu i na nerovné louce, lesní cestě a dalších površích? Pak měřítko 1:8 bude pro vás to pravé. V tomto měřítku se často vyrábí RC auta Buggy a Monster trucky.
  • 1:6 a 1:5 (délka asi 80 cm a více) – RC aut v tomto měřítku jsou velmi velká a mají spalovací motor, který vydává zvuk jako motorová pila. Jsou určená pro zkušené a náročné uživatele, kteří vyžadují vysokou rychlost a nebojí se náročnější obsluhy spalovacího motoru. Pro svou rychlost a hlučnost se hodí na ježdění mimo obytnou zónu, kde byste mohli rušit sousedy.

Tip: U některých RC aut se v balení nachází skokánky pro maximální požitek z jízdy.

Maximální rychlost auta

RC auta se mohou pohybovat i rychlostí v řádu mnoha desítek km/h. Schopnost řídit model je vysoce individuální, proto nelze přesně říci, jak starý musí být „řidič“ na určitou rychlost. Vždy však platí, že rychlejší auto potřebuje více prostoru.

  • Do 15 km/h – RC auta s touto rychlostí jsou vhodná pro předškoláky a malé školáky. Nejlépe si s nimi osvojí ovládání. Později mohou přejít na rychlejší auta. Rychlost do 15 km/h doporučujeme nejen pro jízdu doma, ale i venku.
  • Kolem 20–30 km/h – zábavu s dálkově ovládanými auty s touto rychlostí si užijí zejména děti kolem 10 let, ale i dospělí. Doporučujeme jízdu venku.
  • Kolem 50 km/h a více – vhodná jsou pro starší děti a dospělé. Auta o rychlosti kolem 50 km/h volte pro ježdění venku.

Typ motoru

  • Dálkově ovládaná auta s elektrickým pohonem – vhodná nejen pro začátečníky, ale i pokročilé jezdce. Jejich předností je nenáročná údržba a nízká hlučnost. Jelikož energii jim dodává baterie, nemusí se dokupovat palivo. Baterii je však nutné dobíjet, a pokud nemáte s sebou náhradní, je potřeba čekat delší dobu, než se dobije a budete moci pokračovat. Proto doporučujeme pořídit si náhradní akumulátor. Elektrické motory se dále dělí na:

Stejnosměrné – auta se stejnosměrným motorem zpravidla vyvinou rychlost 10 až 50 km/h v závislosti na síle motoru.

Střídavé – auta se střídavým elektrickým motorem jedou i rychlostí 50 a více km/h. Jsou dražší než stejnosměrné motory, při stejně velké baterii ale nabízí nižší spotřebu a delší výdrž.

  • Dálkově ovládaná auta se spalovacím motorem – tato auta doporučujeme zkušeným jezdcům. Jezdí rychlostí i 100 a více km/h a vydávají autentický zvuk. Spalovací motor je sice náročný na údržbu, zapáchá a je nutné do něj dokupovat palivo. Po dolití ale bude opět pokračovat v jízdě a nemusí se čekat na dobití akumulátoru. Před jízdou by se dálkově ovládané auto se spalovacím motorem mělo zaběhnout, tudíž s ním ze začátku raději jezděte pomaleji.

Frekvence ovládání

RC auta se standardně ovládají na frekvenci 2,4 GHz, která dovoluje na jednom místě provozovat více dálkově ovládaných aut najednou, aniž by se navzájem rušila. S frekvencí 27/40 MHh se setkáme u RC aut pro děti a začátečníky. Mají vysouvací teleskopickou anténu a mohou trpět vzájemným rušením. Pokud se tedy na parkovišti nachází více RC aut s touto frekvencí, mohou se navzájem rušit a ovládat je bude složitější.

Časté otázky při výběru RC auta

Jaké auto je ideální do vnitřních a jaké do vnějších prostor?

Velké a rychlé RC modely potřebují více prostoru, proto se hodí pro jízdu venku. Skvěle motivují malé i starší závodníky k pobytu na čerstvém vzduchu a představují výbornou „hračku“ na procházky či výlety. Některá RC auta, silniční i terénní, jsou ale vzhledem ke své nižší rychlosti nebo nastavitelnému omezovači rychlosti vhodná také pro jízdu v interiéru.

  • RC auta na domácí ježdění – auta o měřítku do 1:32, případně 1:24, pokud s ním budete jezdit opatrně. Zároveň by měla vyvinout rychlost maximálně 15 km/h, případně vyšší, pokud mají omezovač rychlosti.
  • RC auta na venkovní ježdění – auta s měřítkem 1:32 a větším. Auta o velikosti 1:24 jsou s opatrností vhodná nejen do interiéru, ale i na lehčí terén jako polní cesta nebo posekaný trávník na zahradě. Nejlépe se vám ale pojede s auty s měřítkem 1:14 a větším, ideálně 1:10 či 1:8.

Stojí proporciální ovládání za investici?

Proporcionální ovládání je systém řízení, které umožňuje u dálkově ovládaného auta volit „ostrost“ zatáčení a plynule zrychlovat či zpomalovat. Tímto systémem vybavená RC auta poskytnou autentičtější pocit z řízení. Jsou jednoznačně hravější, ovladatelnější a zábavnější. Pokud chcete dálkově ovládané auto s proporcionálním řízením, vybírejte v cenové hladině zhruba od 1 000 Kč a výše. Modely bez tohoto systému zatáčejí jen v určitém úhlu a neumí plynule zpomalit či zrychlit.

Drony pro děti

Drony pro děti

  • Pro malé děti jsou vhodné drony do 2 tisíc
  • Různé typy podle délky letu
  • Existují i drony velké jen několik cm
  • Vhodné jak ven, tak na doma

Drony jsou u dětí velmi oblíbené. Již od věku zhruba 4–5 let s nimi objevují okolí a učí se ovládat létající objekt. Pro děti jsou vhodné zejména drony do 2 tisíc. Vyzkouší si na nich, zda je létání bude bavit a jejich případné zničení vás nebude mrzet tak jako u multikoptéry za 30 tisíc. Děti mají totiž bujnou fantazii a rády zkouší triky, které by dospělé ani nenapadly. Zejména drony pro menší děti by měly být snadné na ovládání a co nejvíce odolné vůči nárazům a pádům.

Důležité parametry při výběru dětského dronu

Dosah dálkového ovládání

Dosah dálkového ovládání znamená maximální vzdálenost, na kterou lze multikoptéru dálkově ovládat. Nejlevnější dětské drony mají dosah několik málo desítek metrů, ty nejdražší i několik kilometrů. Drony ovládané skrz Bluetooth pomocí smartphonu nebo tabletu mají dosah kolem 20 m, drony s rádiovým ovladačem i 5 km.

Rychlost

U mnohých dětských dronů nenajdete údaje o maximální rychlosti, ty nejlevnější dosahují 5 km/h a více. Výkonné profi drony létají rychlostí kolem 60 km/h a některé překonávají až 100km/h. Rychlost, stejně jako výdrž baterie, snižuje veškeré vybavení, např. přídavná kamera, kryty apod.

Délka letu

Dětské drony do 2 tisíc korun na jedno nabití létají kolem 7 minut. Dražší vydrží ve vzduchu i 30 minut. Pokud si chcete užívat více legrace, pořiďte si i několik náhradních baterií. Doma si je všechny nabijete a v terénu během chvilky přehodíte.

Materiál

Zejména ty nejlevnější dětské drony jsou z plastu, který má příznivý vliv na cenu, rychlost i výdrž na baterii. Pokud nemáte hluboko do kapsy, existují také drony z karbonu nebo hořčíku. Tyto materiály jsou pevné a lehké a využívají se k vystužení ramen.

Kamera

Drony s kamerou jsou vhodné pro děti, které chtějí natáčet nebo fotit z výšky a nevšedních úhlů. Startují zhruba na 2 000 Kč a můžete si zvolit buď model s vestavěnou kamerou, nebo s držákem pro připevnění přídavné kamery. Druhá možnost je vhodná pro vlastníky akční kamery, nebo pokud si ji plánujete pořídit. Před koupí si ověřte, zda je držák kompatibilní s vaší kamerou.

Ovládací systémy

Multikoptéry pro děti se ovládají vysílači s joysticky a dalšími tlačítky. Dražší drony využívají vysílače s dotykovým displejem. Řadu dálkových ovládačů připojít k chytrým telefonům nebo tabletům pomocí WiFi nebo digitálního video přenosového systému.

Letové režimy

Drony zpravidla umožňují přepínat mezi několika letovými režimy - automatickým, režimem vznášení se a manuálním režimem. Automatické režimy jsou předprogramované módy a fungují s pomocí GPS. Můžeme se setkat s těmito módy:

  • Follow me - dron vás bude následovat
  • Return home - koptéra se vrátí na svou počáteční pozici
  • Hover mode - dron se vznáší na místě, vy můžete pustit joysticky
  • Course lock - přímý let po stanoveném kurzu, nezáleží na poloze kamery nebo letounu, funguje i bez GPS
  • Home lock - kvadrokoptéra se vrací na místo vzletu, funguje pouze při zapnutém GPS

Drony pro děti a začátečníky se jednoduše ovládají a mají speciální režimy pro nováčky, kteří se teprve s kvadrokoptérou seznamují. Po jejich aktivaci se omezí rychlost, vzdálenost a výška tak, aby se minimalizovalo riziko ztráty kontroly nad modelem.

Časté otázky při výběru dětského dronu

Proč koupit dítěti dron?

Důvod je jasný. Děti drony zkrátka baví a dokáží si s nimi vyhrát celé hodiny. Rády zkouší všemožné triky a už jen samotný pocit, že něco ovládají, je fascinuje. Drony pro děti představují také skvělou „učební“ pomůcku. Naučí se koordinaci zraku a rukou a orientaci v prostoru.

Jsou drony pro děti snadno ovladatelné?

Zejména dětské drony do 2 až 5 tisíc jsou uživatelsky přívětivé, a tak malým objevitelům nečiní žádné potíže osvojit si principy ovládání. Pokud je však bude létání s drony bavit, nebude jim činit problémy létat i s drahými kvadrokoptérami náročnějšími na ovládání.

Pořídit dítěti dron s kamerou, nebo bez?

Ano, drony s kamerou dětem velmi doporučujeme. Ukáží vám například, jak vypadáte vy nebo váš dům z výšky. Připravte se ale na vyšší počáteční výdaje, protože dětské drony s kamerou se prodávají až nad 2–3 tisíci korun. Pokud vám jde o cenu, vybírejte mezi drony bez kamery. Ty jsou k dispozici již zhruba od 1 000 Kč.

Jak velké jsou dětské multikoptéry?

Nejmenší drony pro děti měří už 4 × 4 cm. Jsou lehké a doslova se vejdou do kapsy, takže si je děti mohou brát ven s kamarády. Dražší multikoptéry jsou už větší, pro děti ale pořád nemusí představovat problém je přenášet.

RC lodě

RC lodě

  • Různé typy pohonu
  • Existují v několika provedeních
  • K dispozici jsou např. čluny, ponorky nebo plachetnice

Dálkově ovládané lodě jsou skvělou hračkou, když si jdete zaplavat k rybníku nebo k řece. Existuje několik druhů RC lodí, například detailně propracované válečné lodě s děly, rybářské lodě, katamarány, plachetnice nebo třeba rychlé čluny či ponorky. Naprostá většina z nich má na údržbu nenáročný elektrický pohon.

Důležité parametry při výběru RC lodě

Provedení

  • RC válečné lodě – dálkově řízené válečné lodě se vyznačují detailním zpracováním s věžemi, děly a dalšími prvky na palubě. Tyto RC lodě jsou nejpomalejší, proto pokud vám jde o rychlost, vybírejte mezi jinými typy dálkově ovládaných lodí.
  • RC plachetnice – plachetnice jsou nejméně náročné na údržbu, vyžadují však dovednosti v oblasti manipulace s loděmi. Neobsahují totiž motor a pohání je jen vítr, vy se tak budete muset naučit pracovat s plachtou.
  • RC jachty – obvykle detailně zpracovaná RC plavidla. Vhodné pro začátečníky i pokročilé jezdce.
  • RC rybářské lodě – po krásných rybářských lodích na dálkové ovládání touží mnoho dětí i tatínků. Obvykle jsou zpracovány do nejmenších detailů, což jim přidává na atraktivitě.
  • RC sportovní čluny – vhodné pro ty, co mají rádi rychlost a adrenalin. Běžně plují rychlostí 20 km/h a ty nejvýkonnější až 60 km/h.
  • RC katamarány – na rozdíl od plachetnic mají dva trupy, tedy dva plováky. Jsou proto širší a stabilnější.
  • RC vznášedla – jejich pohyb zajišťují vrtule a jezdí po vodě i po souši.
  • RC ponorky – plují po hladině i pod ní. Některé mají kameru a záznam ukládají na paměťovou kartu. Pod hladinou si pomáhají LED světly.

Typ pohonu RC lodí

  • RC lodě s elektrickým pohonem
    Pro elektrický pohon u dálkově ovládaných lodí hovoří mnohem snadnější údržba, proti zase nutnost dobíjení baterie. Delší výdrže dosáhnete použitím náhradního akumulátoru, zatímco ten vybitý se bude nabíjet. Elektrické motory dále rozlišujeme na:

Stejnosměrné – stejnosměrné motory jsou slabší a lodě s nimi vyvinou menší rychlost než s motory střídavými.

Střídavé – lodě se střídavým elektrickým motorem dokáží plout vyšší rychlostí než lodě s motorem stejnosměrným. Jsou také dražší, se stejně velkou baterií ale nabízí nižší spotřebu a delší výdrž.

  • RC lodě se spalovacím motorem
    Spalovací motory jsou výkonnější než ty elektrické, jsou však o něco složitější na údržbu. Jsou hlučnější, mírně zapáchají a vyžadují doplňování paliva. Loď je však ihned poté připravena k další jízdě. Před plavbou doporučujeme RC loď se spalovacím motorem zajet, tedy ze začátku plout pomaleji a nevytáčet motor na maximální otáčky.

Tip: Pokud chcete, aby loď zrychlovala flexibilně a neplula jen jednou rychlostí, vybírejte modely s proporcionálním ovládáním.

Frekvence ovládání

RC lodě jsou zpravidla ovládány na frekvenci 2,4 GHz, která na jednom místě umožňuje provozovat více lodí na dálkové ovládání najednou bez vzájemného rušení. Frekvencemi 27/40 MHh disponují RC lodě pro děti a začátečníky. Mají vysouvací teleskopickou anténu a nevýhodou je vzájemné rušení. Pokud se vás tedy například na rybníce sejde více kapitánů s touto frekvencí, vaše lodě se mohou navzájem rušit a jejich ovládání bude složitější.

Časté otázky při výběru RC lodě

Co dělat, když se mi loď převrátí uprostřed vodní plochy?

Většinou nejde dělat nic moc. Zkrátka si pro loď musíte buď doplout, nebo doplavat. Pokud se chcete těmto nepříjemnostem vyhnout, vybírejte stabilnější modely lodí. Některé typy dokonce nabízí funkci otočení ve vodě. Při převrácení se tak loď sama dostane zpět do správné polohy a vy můžete nerušeně pokračovat v plavbě.

Je rozdíl mezi lodí do bazénu a lodí na větší plochy?

RC lodě takto nejsou přímo rozdělené, avšak pro menší plochy, jako například bazén se doporučují i menší lodě. Velikost by neměla překročit 50 cm, ale záleží samozřejmě na velikosti bazénu. Velikost ani specifikace nejsou problém, dokud nenarazíte na břeh. Z toho důvodu je dobré, když má loďka gumové prvky, které ji ochrání.

RC vrtulníky

RC vrtulníky

  • Různé velikosti na ven i na doma
  • Modely pro začátečníky i pokročilé
  • K dispozici jsou i makety reálných vrtulníků

Vrtulníky na dálkové ovládání létají podobně jako skutečné vrtulníky do všech směrů a akrobatické modely dokonce i vzhůru nohama. RC vrtulníky pro začátečníky mají omezené manévrovací schopnosti, ale jsou ve vzduchu stabilnější a snadněji se ovládají. Liší se od sebe zejména letovými schopnostmi, uspořádáním a velikostí rotorů nebo typem vysílačky.

Důležité parametry při výběru RC vrtulníku

Uspořádání rotorů

  • RC vrtulníky s protiběžnými (koaxiálními) rotory
    Říká se jim také dvourotorové vrtulníky a mají těsně nad sebou dvě řady protiběžných rotorových listů. Každá vrtule se tedy otáčí jiným směrem. Díky tomu jsou stabilní a jednoduché na ovládání, tudíž pro piloty začátečníky nejvhodnější.

    Jejich nevýhodou jsou ale omezené manévrovací schopnosti. Nelze s nimi provádět akrobatické prvky, jako jsou rychlé přemety, let na zádech, výkruty apod. Navíc létají rychlostí jen kolem 5 km/h, proto se hodí na pouštění v interiéru a venku za zcela bezvětrného počasí. Mírný vítr by s nimi lehce zamával, čímž by se staly hůře ovladatelné.
  • RC vrtulníky s hlavním a ocasním rotorem
    Tyto jednorotorové vrtulníky jsou rychlejší než dvourotorové a je těžší je udržet ve vzduchu. Vyžadují více prostoru na létání a od pilota rychlejší reakce. U jednorotorových vrtulníků je třeba dávat pozor i na sebemenší zaváhání, které v krajních případech může zapříčinit jejich pád. Počítejte s tím, že s nimi ze začátku budete mnohem snadněji bourat, než v případě vrtulníků se dvěma rotory. Časem si ale na jejich ovládání zvyknete a poskytnou vám více zábavy.
  • RC vrtulníky s tandemovým uspořádáním rotorů
    Tyto modely se vyznačují dvěma za sebou řazenými vrtulemi, které se otáčí každá jiným směrem. S tandemovým uspořádáním rotorů se setkáme u velkých i malých modelů.

Počet kanálů

Počet kanálů určuje, jakými směry se dálkově ovládaný vrtulník dokáže pohybovat. Nejčastější jsou následující tři kategorie:

  • 3kanálové vrtulníky
    Ovládání 3kanálových vrtulníků je velmi jednoduché a hodí se i pro začínající modeláře. Mají omezené manévrovací schopnosti a dovolují provádět méně leteckých prvků. Tím pádem je těžké je dostat do nezvladatelné polohy, která by vyústila v pád helikoptéry. 3kanálové RC vrtulníky létají v těchto směrech:

Nahoru a dolů

Dopředu a dozadu

Rotují kolem své osy vpravo a vlevo

  • 4kanálové vrtulníky
    Pro hravé piloty, kteří si poradí i s mírně složitějším ovládáním. Až si jej osvojíte, užijete si přesnějšího ovládání, skvělých letových vlastností a větší variability letu. 4kanálové RC vrtulníky létají:

Nahoru a dolů

Dopředu a dozadu

Rotují kolem své osy vpravo a vlevo

Bokem vpravo a vlevo

  • 6kanálové vrtulníky
    6kanálové dálkově ovládané vrtulníky jsou akrobatické modely určené pro pokročilé piloty. Létají stejnými směry jako 4kanálové vrtulníky. Oproti nim mají ale další dva kanály. Ty slouží například pro aktivaci automatických režimů, jako je návrat domů pomocí GPS, nebo pro rozličné stabilizační letové režimy.

Existují také 7 a více kanálové RC vrtulníky a další letouny. Ty dokáží ovládat například i své přistávací zařízení, multirotorové stabilizační systémy, navigační a přistávací osvětlení, pohyblivé či zatahovací rakety, raketové odpalovače, stěrače čelního skla a další.

Typ vysílačky

  • Infračervené vysílačky
    Mají dosah jen kolem 10 metrů a používají se u nejlevnějších RC vrtulníků. Navíc na intenzivní světle, například na přímém slunci, mají problémy s reakcemi. Proto jsou vhodné spíše k použití v interiéru.
  • Rádiové vysílačky s frekvencí 27 / 40 MHz
    Dosah těchto vysílaček činí zhruba 50 až 100 metrů. Jejich nevýhodou je ale vzájemné rušení v případě, že se blízko sebe nachází dva a více modelů s tímto druhem přenosu signálu. Fungují s pevně danou frekvencí a jedna vysílačka tak dokáže ovládat více modelů. Pakliže se vás tedy na jednom místě sejde více modelářů, budete se navzájem rušit.
  • Rádiové vysílačky s frekvencí 2,4 GHz
    Využívají moderní technologie pro přenos signálu s dosahem běžně i více než 100 metrů. Tyto vysílačky jsou velmi spolehlivé a kvalitní. Nedochází u nich k vzájemnému rušení, protože jejich signál se dělí na více kanálů. I když se vás na místě sejde více modelářů, nebudete se vzájemně rušit. Také nemají vysouvací anténu, tudíž nehrozí, že byste ji zlomili.

Časté otázky při výběru RC vrtulníku

Jak se naučit létat s RC vrtulníkem?

Létání s dálkově ovládanými vrtulníky není nic složitého. Abyste si mohli začít užívat spoustu zábavy bez bouraček, stačí dodržovat pár jednoduchých pokynů.

  • Vezměte si vrtulník do jedné a vysílačku do druhé ruky.
  • Postupně přidávejte plyn. Za chvíli ucítíte, že vrtulník se již sám udrží ve vzduchu, aniž by spadl.
  • Po tomto nastavení optimální výšky již přidávejte plyn jen velmi jemně, aby vrtulník nezrychloval nebo nezpomaloval příliš razantně.
  • Nastavení výšky důkladně natrénujte, aby se vám ovládání „dostalo do ruky“. Tím si osvojíte naprostou většinu z ovládání vrtulníku.
  • Poté stačí jen občas změnit směr druhou páčkou.

Až toto zvládnete, můžete si zkusit vzlétání a přistávání vrtulníku ze země. Případnému zničení RC vrtulníku v začátcích se vyhnete tím, že budete let nejprve trénovat ve výšce asi jen 1 metr nad zemí. Snažte se létat plynule bez trhavých pohybů. Postupně přidávejte na obtížnosti, vhodné je například kroužení ve tvaru osmičky. Jakmile si budete v létání stále jistější, můžete přidávat složitější manévry, vzdálenost i výšku.

Jaký vrtulník je ideální do interiéru?

To, zda je vrtulník na dálkové ovládání vhodný k létání venku, nebo jen uvnitř budov, se odvíjí především od průměru vrtule.

  • Do 20 cm – takto malé rotory mají mikrovrtulníky, které jsou navržené výhradně pro létání uvnitř, například v dětském pokoji. Venku by neměly potřebnou stabilitu a jejich ovladatelnost by byla značně ztížená.
  • 21–50 cm – vrtulníky s rotory o této velikosti jsou vhodné nejen na létání v interiérech, ale i exteriérech, avšak jen v bezvětří. I mírný vítr by je mohl vychylovat z dráhy letu. Při létání v budovách však pozor na jejich větší velikost.
  • Nad 50 cm – RC vrtulníky s rotory o průměru nad 50 cm jsou stavěné výhradně na létání venku. Velikost vrtule zajistí, že vítr jim nebude činit větší potíže.  
RC stroje, tanky, letadla

Další RC modely

  • RC stroje – to jsou např. buldozery, kamiony, či traktory
  • RC tanky – nabízí detailně zpracované modely reálných bitevních strojů
  • RC letadla – alternativa dronů a vrtulníků 

Nadšenci si u nás mohou vybrat i z takových modelů, jako buldozery, tahače se sklápěcím návěsem, realistické tanky nebo letadla. Každý z těchto modelů představuje odnož již zmíněných typů s jiným vzhledem.

Slovník pojmů - RC modely

RTR

RTR (Ready To Ride, připraven k jízdě) znamená, že dálkově ovládané auto je již při vyndání z krabice připravené k použití. Není tedy nutné dokupovat žádné prvky, součástky apod.

Proporcionální ovládání

Systém řízení umožňující plynule zvyšovat či snižovat rychlost a volit „ostrost“ zatáčení. Dálkově ovládaná auta bez tohoto systému ovládání zatáčí jen v určitém úhlu a nejsou schopné plynule zrychlovat či zpomalovat podle vašich pokynů.

Elektrický motor

Představují nejčastěji používaný pohon RC aut. Jsou bezúdržbové a relativně tiché. Rozdělujeme je na stejnosměrné (max. rychlost obvykle 10-30 km/h) a střídavé, nazývané také brushless. Díky nim se může model rozjet rychlostí nad 50 km/h a některé z nich i mnohem více. Střídavé motory mají nižší spotřebu elektřiny a tedy delší dobu jízdy oproti motorům stejnosměrným při stejně veliké baterii.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon