AlzaBoxy Q1 Alza pro firmy

Stavebnice LEGO v proměnách času II – cesta z krize zpět na výsluní

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Stavebnice LEGO je legenda mezi hračkami, která baví děti po celém světě už téměř 90 let. Na počátku 90. let patřila společnost LEGO mezi 10 nejlepších výrobců hraček. Po desetiletích úspěchů přišlo na začátku nového milénia vystřízlivění. LEGO vykazovalo značné finanční ztráty. Situace byla vážná a bylo nezbytně nutné urychleně změnit strategii firmy. A právě na toto přelomové období v historii společnosti LEGO se zaměříme. Dozvíte se, jak se společnosti LEGO podařilo zvrátit nepříznivý vývoj a kterým ikonickým řadám dalo toto revoluční období vzniknout. Dočtete se také spoustu zajímavostí, které jste o této značce pravděpodobně vůbec netušili.

LEGO stavebnice

LEGO – kapitoly článku

  1. LEGO historie – nepříjemný počátek nového milénia
  2. LEGO stavebnice, které se začaly vyrábět mezi lety 2003 – 2014
  3. Postavte si celá města s interaktivní stavebnicí LEGO City
  4. LEGO stavebnice pro náročné stavitele
  5. Superhrdinové proti superpadouchům v LEGO světě
  6. LEGO série na motivy filmových trháků
  7. LEGO Juniors – stavebnice pro děti předškolního věku

LEGO historie – nepříjemný počátek nového milénia

Počátky 90. let navázaly na předchozí úspěchy, o nichž se více dočtete v článku Stavebnice LEGO v proměnách času I – jak vznikl tento fenomén. LEGO se zařadilo mezi 10 nejlepších výrobců hraček. Jenže už v roce 1992 začínají firmě klesat zisky. O šest let později firma vykazuje ztrátu 23 milionů liber a je nucena propustit 1000 zaměstnanců.

Kde se stala chyba?

Jednou z možných příčin poklesů tržeb v 90. letech byla dost pravděpodobně výměna designérů. Designéři, kteří se podíleli na tvorbě ikonických řad v 70. letech odešli do důchodu a byli nahrazeni mladší inovátorskou generací 30 designérů. Nové stavebnice byly jednodušší a chyběly detaily, které skalní fanoušci tolik milovali. Stavebnice měly méně dílů a postavit je trvalo kratší dobu. Touto inovací prošla například i řada LEGO Piráti, která byla do té doby velmi úspěšná. Vyráběla se od roku 1989. Tyto inovace v podstatě tuto řadu ukončily. Prodeje byly natolik nízké, že se v roce 1997 přestala vyrábět.

LEGO investuje do filmových licencí

V roce 1999 a 2000 přichází LEGO s několika revolučními novinkami. V těchto letech si můžeme poprvé koupit řady inspirované oblíbenými postavičkami z filmů. Vychází řada LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter. Tržby začaly opět stoupat. Nicméně tento efekt je pouze dočasný. Po premiérách opět dochází k útlumu prodeje. Nákup licencí je navíc velmi drahý, a to se nutně muselo odrazit v ceně stavebnice. Té však v počátcích neodpovídala kvalita provedení, což opět neuniklo pozornosti skalních fanoušků. Ti si také stěžovali na velmi omezený výběr nelicencovaných řad. Zahájení výroby filmových řad LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter s sebou přineslo i jeden významný milník ve výrobě LEGO postaviček. Od roku 2003 už se postavičky nevyrábějí jen s typicky žlutou barvou pleti. Díky filmovým a sportovním řadám se začínají vyrábět věrné kopie předlohy včetně odpovídajícího barevného odstínu pleti. Postavičky mají také různé mimické výrazy a účesy.

Lego Star Wars
LEGO Star Wars byla jednou z prvních filmových sérií. Od roku 2003 se začaly vyrábět věrné kopie filmových hrdinů.

i

V roce 2000 LEGO otevřelo svou továrnu v České republice. Ta se nachází na Kladně a zásobuje nejen evropský trh, ale také Střední východ a Asii. Denně na Kladně odekorují dva miliony elementů. V předvánočním období zabalí až 14 milionů sáčků s kostičkami týdně. V tomto období v továrně zkompletují až 2,6 milionů krabic stavebnice LEGO.

LEGO na pokraji bankrotu

Velké investice si vybírají svou daň. V roce 2004 vykazuje společnost LEGO ztrátu 174 milionů liber. Viceprezident Mads Nipper se později k situaci ve firmě na počátku milénia vyjádřil. Podle něj firma investovala, jakoby byla v období prosperity a růstu. Vedení si nicméně neuvědomovalo, že se jim tento přístup nemusí vyplatit. Během krátké doby se trh velmi dramaticky změnil. Na západě se začala snižovat porodnost, tím pádem ubylo dětí a změnilo se i jejich chování a přístup ke hře. Na hraní měli děti čím dál méně času. Tyto důležité faktory bylo nutné zohlednit a přizpůsobit jim strategii firmy. Ve stejném roce došlo k dalšímu zásadnímu kroku. Kjeld Kirk Kristiansen rezignuje a do čela firmy se dostává Jorgen Vig Knudstorp, první CEO, který nepatří do rodiny Kristiansenů.

Obrat k lepšímu

Pod vedením Jorgena Vig Knudstorpa LEGO prodává čtyři zábavní parky Legoland společnosti Merlin Entertainments a přebírá plnou kontrolu nad výrobou. Do této chvíle bylo až 80 % výroby zadáváno subdodavatelům. Společnost se soustředila na své stěžejní produkty a znovu zahájila výrobu řady LEGO Duplo, kterou si vyžádali sami zákazníci. Těmito kroky se firma LEGO dostává zpět do plusových čísel. LEGO také usiluje o pevnější vazby se svými fanoušky, proto v roce 2005 zakládá program LEGO Ambassador. Fanoušci si také mohou navrhnout svůj vlastní model a pořídit si dílky na jeho stavbu online.

Legoland
Společnost LEGO vykazovala na počátku milénia značné finanční ztráty, proto přistoupila k prodeji čtyř zábavních parků Legoland.

LEGO stavebnice, které se začaly vyrábět mezi lety 2003 – 2014

Jak už bylo řečeno výše, počátek milénia nebyl pro společnost LEGO ideálním startem. LEGO muselo čelit několika výzvám, které se promítly také do výroby tématických řad stavebnic. Některé se s úspěchem vyrábějí dodnes, jiné už byly ukončeny. V následujících kapitolách si podrobněji představíme LEGO City, LEGO Creator, LEGO Architecture, LEGO Hero Factory, LEGO Super Heroes, LEGO Ninjago, LEGO Chima, LEGO Piráti z Karibiku, LEGO Pán prstenů a LEGO Juniors.

Postavte si celá města s interaktivní stavebnicí LEGO City

LEGO City se s velkým úspěchem vyrábí už od roku 2003. Malí kluci i holky si mohou hrát na policisty a zloděje, hasit požáry nebo třeba čistit ulice města. Hravou formou se učí, jak fungují bezpečnostní a záchranné složky. Interaktivní stavebnice nabízí nepřeberné množství kombinací. Součástí této řady je velký výběr vozidel, letadel a helikoptér a také vlaků. Děti mohou prožívat dobrodružství založená na reálných situacích, se kterými se mohou setkat v běžném životě. Tato stavebnice je vhodná pro děti od 5 let.

LEGO City
Díky LEGO City si děti mohou vyzkoušet, jaké to je být policistou, hasičem nebo třeba příslušníkem městských úklidových služeb.

LEGO stavebnice pro náročné stavitele

LEGO má početnou základnu vášnivých stavitelů všech věkových kategorií, kteří si nejen rádi hrají, ale mají také rádi opravdové výzvy. Tyto řady osloví i velmi náročné stavitele:

LEGO Creator

LEGO Creator vzniklo stejně jako LEGO City v roce 2003. Tato řada představila nový koncept 3 v 1. Díky němu mají děti možnost postavit si až tři různé modely LEGO. Malí stavitelé si tak mohou přestavět letadlo na ponorku nebo třeba karavan na dům. Dětské fantazii se meze nekladou. Na své si přijdou také milovníci prehistorických zvířat, robotů a různých typů vozidel. Tato řada je vhodná pro děti od 7 let. Jednotlivé modely jsou rozděleny do různých věkových kategorií podle náročnosti.

LEGO Creator Expert

Při pohledu na modely z řady LEGO Creator Expert zaplesá nejedno srdce vášnivého stavebníka a sběratele. V této kolekci najdete kultovní modely automobilů, průmyslových staveb i kulturních architektonických památek. Stavebnice jsou propracovány do posledního detailu. Není tedy divu, že jsou modely z této řady ozdobou soukromých sbírek. Vhodné jsou pro stavitele od 10 let.

LEGO Architecture

Série LEGO Architecture je určena všem obdivovatelům světových architektonických památek a zajímavých staveb. Všechny modely vynikají detailním provedením a vy se tak můžete vžít do role slavných architektů a postavit si například svou vlastní Empire State Building pěkně od základů. Vhodné jsou pro stavitele od 16 let.

Hrdinové a padouši v LEGO světě, aneb LEGO Chima, LEGO Hero Factory a další

Hrdinové a padouši obdaření speciálními nadpozemskými schopnostmi nebo vyspělým technickým vybavením a zbraněmi nesmějí v kolekci LEGO chybět.

LEGO Hero Factory

LEGO Hero Factory spatřilo světlo světa v roce 2010 a jeho výroba byla ukončena v roce 2015. Ústředními postavami této řady byli robotičtí hrdinové, kteří měli za úkol ochraňovat Galaxii před různými hrozbami. Tato řada se vyznačovala především novými technickými prvky, podobně jako série Bionicle. Ostatně Hero Factory bylo jejím následovníkem.

LEGO Ninjago

Série Ninjago, která vznikla v roce 2011, je inspirována populárním seriálem téhož jména. Říši Ninjago ohrožuje temné nebezpečí, proto musí zasáhnout čtyři nindžové, kteří ovládají starodávné umění Spinjitzu. Ti se pak musí postavit Lordu Gardanomovi. Podaří se jim zachránit říši Ninjago? Ponořte se spolu s nimi do bájného světa. Tato stavebnice nabízí spoustu zábavy pro kluky od 6 – 14 let.

LEGO Ninjago
Staňte se pravým ninjou s LEGO Ninjago. Je na čase zatočit s Lordem Gardanomem a zachránit říši Ninjago.

LEGO Super Heroes

Komiksoví hrdinové zachrání svět před všemi zlořády. Série Super Heroes baví kluky už od roku 2012. Spiderman, Batman, Kapitán Amerika, IronMan, Superman, zkrátka žádný z nejslavnějších superhrdinů v této sérii nechybí. Stavebnice jsou vybaveny bohatým příslušenstvím, takže si váš malý stavitel může vytvořit dokonalý komiksový svět. Stavebnice jsou vhodné pro kluky od 7 – 14 let.

LEGO Legends of Chima

LEGO Chima vzniklo v roce 2013. Původní záměr byl, že nahradí starší sérii Ninjago. To se nestalo. Obě série se nakonec prodávaly souběžně. Série Legends of Chima byla vyřazena v roce 2015. Děj série se odehrává v zemi Chima, kterou obývá 22 kmenů antropomorfních stvoření. Zemi Chima ohrožuje válka. 16. ledna 2013 proběhla premiéra animovaného seriálu The Legends of Chima. Vznikly také tři videohry: Legends of Chima: Speedorz, LEGO Legends of Chima: Lavalova cesta a poslední byla online hra LEGO Legends of Chima Online.

LEGO Super Heroes
LEGO Super Heroes je určené pro všechny zapálené fanoušky oblíbených komiksových hrdinů.

LEGO Piráti z Karibiku a další série na motivy filmových trháků

V roce 2008 slavily filmové série Star Wars a Indiana Jones komerční úspěchy na americkém trhu. Bylo tedy jasné, že bude chtít LEGO na tento úspěch navázat.

LEGO Piráti z Karibiku

Film Piráti z Karibiku v hlavní roli s Johnny Deppem byl světový hit, na který navázala čtyři neméně úspěšná pokračování. LEGO Piráti z Karibiku vzniklo v roce 2011. Celkem bylo vydáno 9 sad, poslední v roce 2017. Sady navazují na jednotlivé díly filmové pirátské série. Zajímavostí je, že obsahují mnoho prvků z vyřazené řady LEGO Piráti. LEGO také vydalo v roce 2010 video hru LEGO Pirates of the Caribbean: The Video Game.

LEGO Pán Prstenů

Filmová trilogie Pána prstenů podle knihy J. R. R. Tolkiena byla svého času naprostý hit. Filmy zaujaly famózními vizuálními efekty a silným příběhem o boji dobra s čirým zlem. Fantasy žánr zažíval boom. LEGO Lord of the Rings na sebe nenechalo dlouho čekat. Vzniklo v roce 2012. Tato povedená série vás doslova vtáhne do Tolkienova světa. Světa hobitů, elfů, králů, trpaslíků, ale také skřetů a obrů. Na motivy tohoto filmu vznikla také úspěšná videohra LEGO The Lord of the Rings Video Game.

LEGO Lord of the Rings
Kultovní trilogie famózních filmů o boji dobra proti čirému zlu ožila prostřednictvím série LEGO Pán Prstenů.

LEGO Juniors – stavebnice pro děti předškolního věku

Stavebnice LEGO Duplo, byla určena pro nejmenší děti od 1 ½ roku do 3 let. Kostky jsou větších rozměrů a stavebnice mají méně dílů. V roce 2014 přišla společnost LEGO s novým konceptem LEGO Juniors. Tato stavebnice byla určena pro děti předškolního věku, tedy od 4 – 7 let. Tato série měla o něco menší dílky, než LEGO Duplo. Do roku 2018 bylo vyrobeno celkem 66 sad včetně LEGO Juniors Cars, poté byla řada vyřazena.

Lego Duplo a Lego Juniors
LEGO Juniors byla řada, která sloužila jako mezistupeň mezi LEGO Duplem a klasickým legem.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články o stavebnici LEGO:

Společnost LEGO čelila na počátku nového tisíciletí řadě výzev. Díky změně vedení a efektivní firemní strategii se jí podařilo zvrátit nepříznivý vývoj a upevnit své místo mezi nejlepšími světovými výrobci hraček. V tomto období vznikly také legendární řady LEGO City, LEGO Creator, LEGO Architecture, LEGO Ninjago a LEGO Super Heroes, které jsou v prodeji dodnes.

5,0 153×
LEGO® Harry Potter™ 75979 Hedvika
LEGO stavebnice - pro děti, vhodné od 10 let, řada LEGO® Harry Potter, rok uvedení 2020, balení obsahuje 630 dílků
989,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LO75979
4,9 34×
LEGO® Harry Potter™ 76389 Bradavice: Tajemná komnata
LEGO stavebnice - pro děti, vhodné od 9 let, řada LEGO® Harry Potter, rok uvedení 2021, balení obsahuje 1176 dílků
3 179,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LO76389
4,6 40×
LEGO® Ideas 21330 Sám doma
LEGO stavebnice - pro dospělé, vhodné od 18 let, řada LEGO® Ideas, rok uvedení 2022, balení obsahuje 3955 dílků
7 599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LO21330
5,0 171×
LEGO® Icons 10280 Kytice
LEGO stavebnice - pro dospělé, vhodné od 18 let, řada LEGO®️ Icons, rok uvedení 2021, balení obsahuje 756 dílků
1 279,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 27.02.2024
Objednací kód: LO10280
4,9 10×
LEGO® Architecture 21057 Singapur
LEGO stavebnice - pro dospělé, vhodné od 18 let, řada LEGO® Architecture, rok uvedení 2022, balení obsahuje 827 dílků
1 219,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LO21057
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací