HTC U Ultra je velikán s druhým displejem

Zobrazit katalog
HTC U Ultra je velikán s druhým displejem
0

Společnost HTC uvedla na trh v nedávné době nový smartphone HTC U Ultra, který má být její vlajkovou lodí. Mobilní telefon nabízí sekundární displej i luxusní skleněný vzhled. V konkurenčním boji má odrovnat Samsung, LG i Huawei. Možná je ale výrobce do svého nejnovějšího kousku příliš zahleděný. Neuniklo mu několik podstatných věcí?

Velká obrazovka s rozšířením o sekundární displej

Hlavní displej s nadstandardní velikostí 5,7“ disponuje Full HD rozlišením s 16 miliony barev a nabízí oslnivě ostré detaily. Nad ním je umístěn duální panel s úhlopříčkou 2,05“, který přináší rozšířené možnosti ovládání, jako je například rychlá volba nejpoužívanějších aplikací a kontaktů, krátké poznámky nebo ukazatel počasí. Vzhledem k velikosti HTC U Ultra je potřeba ovládání oběma rukama – jednou rukou si můžete maximálně prohlížet fotky nebo „scrollovat“ webovou stránku.

HTC U Ultra, sekundární displej

Zmíněný duální displej představila v loňském roce společnost LG, a to například u modelu V10, který byl pro HTC pravděpodobně velkou inspirací. Škoda, že není onen sekundární displej uživatelsky přívětivější. Nelze na něj umístit vlastní výběr aplikací, a k dispozici tak budou pouze přednastavené. Dokonce ani samotné funkce na tom nejsou o moc lépe.

Oba displeje zdánlivě přechází v jeden a nenarušují tak celkově příjemný vzhled telefonu. Displeje spojuje odolný metalický rám, který zároveň zpevňuje konstrukci celého telefonu. V rámu jsou pouze základní ovládací tlačítka, jako regulace hlasitosti nebo aktivace displeje.

HTC Sense je inteligentní osobní asistent

Velký důraz kladl výrobce HTC na vývoj osobního asistenta, který má předčít i celosvětově rozšířený Google Assistant. Společnost HTC prezentovala technologii HTC Sense jako chytrého společníka, který bude vždy o krok napřed před svým majitelem. Pokud se právě chystáte na procházku, může vám například doporučit vhodné oblečení na základě očekávané změny počasí. Čím déle HTC U Ultra máte, tím inteligentnější se osobní asistent stává. Ale obstojí proti aplikaci Google Assistant?

HTC U Ultra, osobní asistent

Ve smartphonu HTC U Ultra jsou zabudovány čtyři mikrofony, které v pohotovosti čekají na signál majitele. V souvislosti s umělou inteligencí analyzuje U Ultra váš hlas při různých příležitostech, aby zvládal jeho rozpoznání co nejlépe. Tato funkce přinesla také zabezpečení pomocí hlasového hesla. Po jeho nastavení umožní mobilní telefon vstup jedině vašemu specifickému hlasu.

Sama společnost tvrdí, že HTC Sense Companion znamená převrat v umělé inteligenci osobních asistentů. V našem testu na nás příliš velký dojem ale neudělal. Některé reakce jsou neefektivní nebo nekompletní. Například po týdnu používání nám telefon „doporučil“, abychom se zdravěji stravovali a dělali denně jednoduché cviky pro zlepšení kondice, v jednom případě nás pak upozornil na možnou změnu počasí. Po takové době intenzivního užívání jsme určitě čekali lepší výkon. Doufáme, že s postupem času bude jeho kvalita stoupat nebo že HTC vydá co nejdříve aktualizaci.

Výkonný, ale ne podle představ

Ve výkonné sestavě je čtyřjádrový procesor Snapdragon 821, i když výrobce původně plánoval nejnovější Snapdragon 835, který by byl vzhledem k jeho ceně rozhodně efektivnější. Plány mu ovšem překazila dostupnost procesoru, a tak sáhl po starší verzi. HTC U Ultra disponuje 4 GB RAM, která patří stále k nadprůměrným, i když jsou na trhu i výkonnější verze. Zaseknutí telefonu nehrozí ani při používání náročných aplikací nebo natáčení videa v rozlišení 4K.

Fotoaparát s funkcí UltraPixel

HTC U Ultra je vybaven dvěma fotoaparáty, které se oproti předchozí verzi značně zlepšily. Hlavní foťák má rozlišení 12 Mpix s poměrem stran 4:3, což na nejlepší fotomobily sice nestačí, ale v porovnání s běžnými smartphony je to stále krásný nadprůměr. Sdílení nebo samotné prohlížení fotek je ovšem lepší v poměru stran 16:9, jaký nabízí většina smartphonů.

HTC U Ultra, selfie foťák

O pořízení ostrých fotografií za každé situace se postará více než desítka různých režimů, které si snadno nastavíte dle aktuální potřeby. O kvalitu fotek se nemusíte bát ani při špatném osvětlení díky inovativní technologii UltraPixel, která zajistí detailní snímky ve vysoké kvalitě ať je šero nebo úplná tma.

HTC U Ultra, fotoaparát

Normální režim umožňuje pořízení snímků s extrémně prokreslenými detaily. „Vypilovanou“ funkcí je pořízení panorama, které vypadá v podání HTC U Ultra oslnivě a které spojuje fotografie v jednu s maximální přesností. Díky vyspělé funkci laserového ostření v kombinaci s fázovým posuvem budete vždy vědět, na který bod mířit pro co nejkvalitnější fotografii.

Přední fotoaparát s rozlišením 16 Mpix je doplňován funkcemi laserového ostření a optickou stabilizací obrazu, takže zachytí každý okamžik co možná nejpřesněji. Rozšíření o režim širokoúhlého zachycení více osob vedle sebe ocení především mladí, kteří rádi sdílí své každodenní zážitky. 

HTC U Ultra nabízí možnost ukládání fotografií ve formátu RAW, které umožní lepší zpracování snímků v počítači. Tuto možnost oceníte tam, kde si nejste jisti výsledkem, na kterém vám záleží. Následná úprava prostřednictvím profesionálního programu v PC umožní opravu technických chyb, kterou je třeba expozice. Velikost zabraná v paměti je při uložení ve formátu RAW srovnatelná s JPEG.

HTC U Ultra - fotka

Přední i zadní fotoaparát umožňují pořízení skutečně kvalitních snímků, a díky ukládání v RAW jsou ideálními společníky na dovolenou nebo pro focení důležitých okamžiků. Jedinou nevýhodou zůstává snad jenom mírně vystouplá čočka zadního fotoaparátu, která se může při nevšedním užívání poškodit.

Natáčení ve vysokém rozlišení

Výrobce věnoval zvýšenou pozornost také pořizování videí, HTC U Ultra přináší natáčení ve 4K rozlišení s 3D Audio zvukem. Běžné přehrávače na počítači ovšem neumí video přehrát, přesto že v telefonu běží naprosto bez problémů. Snad nás výrobce v budoucnu překvapí aktualizací, která tento problém odstraní. Jedná se určitě o velký nedostatek, na kterém musí zapracovat.

Režim natáčení ve 4K nabízí možnost zachycení až 30 snímků za sekundu. Pokud bychom chtěli vyšší FPS, nastavením nižšího rozlišení si nepomůžeme – vyššího počtu totiž nedosáhneme. Je to zklamání, které HTC U Ultra v tomto ohledu znevýhodňuje před konkurencí. Například iPhone 7 zvládne až 60 snímků za sekundu při rozlišení 1080 a jiné smartphony umožňují až dvojnásobek.

Jack 3,5 mm chybí výměnou za velkolepý zvuk s funkcí USonic

Kvalitní zvuk zajišťuje technologie 3D Audio v podání dvojice reproduktorů, které rovnoměrně rozkládají zvukové prvky. Hlavní reproduktor umístěný na zadní straně je doplňován menším, který se nachází zepředu nad displejem. Jejich pozice je ovšem poněkud nevhodná, protože při sledování filmů i hraní her oba zakryjete dlaněmi. O něco lepší bude zvuk v autě ve stojánku, kdy překryjete „pouze“ jeden z nich – bohužel ten hlavní.

HTC U Ultra, funkce USonic

Klasický 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek byste hledali marně. Výrobce ho totiž do smartphonu nezabudoval ani přesto, že by neohrozil celkový vzhled telefonu. Sluchátka připojíte nově přes USB-C, současně funkce USonic na základě sonického pulsu „zmapuje“ vaše uši a inteligentně jim přizpůsobí zvuk.

Designové provedení odráží luxus

Smartphone vzbuzuje bytelný pocit, ale výrobce překvapivě nevěnoval jeho ochraně takovou pozornost, nejnovější stupeň ochrany byste u HTC U Ultra proto hledali marně. Přešlap společnost záhy vyvážila slíbením smartphonu v safírově modré barvě, který je výrazně odolnější a zvládne tak upuštění na zem nebo shození ze stolu bez náznaku poškození.

HTC U Ultra, barvy

Úložiště telefonu jako v PC

HTC U Ultra nabízí – na dnešní poměry – běžnou interní paměť velikosti 64 GB, jež postačí i středně náročným uživatelům, kteří často fotí, natáčejí nebo hrají hry. Na trhu je také safírově modré provedení, které nabízí dvojnásobnou velikost interní paměti. Úložiště můžete rozšířit až o neuvěřitelné 2 TB pomocí Micro SDXC, a konečně tak můžete zachytit všechny zážitky z dovolené, sportovních akcí nebo zábavy bez nuceného promazávání starších záběrů.

Paměť pojme tisíce snímků i desítky hodin videozáznamu – po rozšíření se tato čísla značně znásobí. Množství využité paměti navíc nemá absolutně žádný vliv na chod telefonu, a bez záseků bude fungovat i s úplným zaplněním. Přesto ale doporučujeme ponechání rezervy pro chod systémů a aplikací.

Baterie a nabíjení

Zatímco většina mobilních telefonů v této cenové relaci nabízí bezdrátové nabíjení, HTC U Ultra nikoliv. Spokojit se tak musíme s nabíjením přes klasické micro USB. Vzhledem k chybějícímu bezdrátovému nabíjení bychom čekali alespoň funkci rychlého nabíjené přes micro USB, které ovšem také chybí.

i Mohlo by vás zajímat
HTC U11 má předběhnout nejlepší mobily současnosti - jak lepšími parametry, tak nižší cenou. Na trhu se objeví už brzy.

Samotná baterie je s ohledem na velikost zařízení mírně podprůměrná. S kapacitou 3 000 mAh vydrží smartphone při běžném zatížení přibližně jeden den – a při správném nastavení spotřeby a šetrném užívání získáte až dva dny. Takže na cestu bez powerbanky se vydávejte jen po zralé úvaze.

Jak si povede HTC U Ultra v konkurenčním boji?

HTC U Ultra je dlouho očekávanou novinkou, která zaujala post vlajkové lodi společnosti HTC, ze kterého sesadila HTC 10. Vítězství o tento post je tedy jasné – ale v konkurenčním boji se Samsungem nebo Huawei už to tak jednoznačné nebude. Například nový Samsung Galaxy S8 nabízí nejvýkonnější procesor na světě, kterým je Snapdragon 835. Stejný chtělo i HTC pro U Ultra, ale výrobce procesorů není schopen pokrýt tak velkou poptávku.

TypHTC U UltraSamsung Galaxy S8LG V10
Displej5,7"5,8"5,7"
Rozlišení1 440 × 29601 440 × 2 9601 440 × 2 960
Duální displej
ProcesorQulacomm Snapdragon 821Exynos 8895Qualcomm Snapdragon 808
Operační paměť RAM4 GB4 GB4 GB
Interní paměť64 GB64 GB32 GB
Fotoaparát12 Mpix12 Mpix f/1.716 Mpix
Přední fotoaparát16 Mpix UltraPixel 28 Mpix f/1.7Duální 5 Mpix
Rozměry79,8 x 162,4 x 7,99 mm68,1 x 148,9 x 8 mm159,6 x 79,3 x 8,6 mm
Hmotnost170 g155 g192 g
Čtečka otisků prstů
Skener duhovky
Cena20 990 Kč21 990 Kč16 990 Kč

Ani na poli bezrámečkového provedení to HTC nevyšlo, slibuje ho ale u dalšího modelu, kterým bude HTC 11. Celkový design U Ultra v luxusním skleněném provedení však tento nedostatek vyvažuje. Dvojice oceněníhodných fotoaparátů přinesla oproti svému předchůdci velké zlepšení, ale na nejlepší fotomobily bohužel nestačí. Největší předností celého zařízení je sekundární displej, který nabízí prémiové možnosti ovládání a nahrazuje zahnuté displeje, jaké jsou k vidění třeba u Samsungu S7 Edge. Očekávaná funkce HTC Sense si nevedla úplně dobře a alespoň prozatím si ponechává „vedení“ Google Assistant. Snad výrobce na svém inteligentním asistentovi ještě zapracuje.HTC U Ultra, GPS se signálem GLONASSPříjemným překvapením je bezchybná navigace zajištěná ruským družicovým systémem GLONASS, jehož signál je dostupný po celém světě, a to zcela zdarma. GLONASS tak může zcela nahradit GPS, kterou v mobilu samozřejmě také najdete.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací